Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Cykliczny konkurs fotograficzny
Autor Wiadomość
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 10:32   Cykliczny konkurs fotograficzny

Ogłaszam konkurs cykliczny na najlepszą fotografię na zadany temat.
Permanentną nagrodą jest możliwość zadania następnego tematu i określenia warunków.

Temat pierwszej edycji konkursu: Babie lato.

Zgłoszeniem jest przesłanie linka do zdjęcia w jakiejś rozsądnej rozdzielczości (żeby nie za mała i nie za duża) wiadomością prywatną (PW) do autora edycji (w tym przypadku do mnie). Zdjęcia pomniejszone będą zamieszczone w osobnym temacie z ankietą do głosowania, z linkiem do pełnego wymiaru.
Zdjęcie powinno być zamieszczone w takim serwisie internetowym, żeby można było je oglądać bez konieczności logowania, czy zakładania konta. Oczywiście do wgrania zdjęcia założenie konta może być wymagane - to już jest w gestii uczestnika. Byle tylko punkt o nielogowaniu do obejrzenia był spełniony.
Uczestnik odpowiada za jakość podlinkowanego zdjęcia, więc w jego interesie jest, aby znaleźć taki serwis, który przyjmie zdjęcie w jak największej rozdzielczości i jak najmniejszej kompresji.

PUNKT ZNIESIONY --- Zabrania się jakiejkolwiek ingerencji w zdjęcie programem graficznym (chociaż nie wiem, czy to jest do zweryfikowania). ---

Nowa wersja brzmi:
Dozwolona jest drobna ingerencja w zdjęcie celem korekty kadru, czy jasności. Niedozwolone jest manipulowanie treścią zdjęcia. Organizator może bez podania przyczyn poprosić o udostępnienie oryginału zdjęcia.

Termin: 05.07.2009 24:00

Warunek dodatkowy: zastrzegam sobie prawo ograniczenia liczby zdjęć od jednego autora do jednego w przypadku dużej liczby zgłoszeń. Nie mówię, że skorzystam z tego prawa, ale nie chcę, żeby prace na konkurs przysłały 3 osoby, po 100 zdjęć każda. Pstryknąć fotkę jest jednak dużo łatwiej niż napisać shorta.

Prace wrzucę w poniedziałek do południa, oceniać będzie można 2 tygodnie. W ten sposób wyrobię się przed wyjazdem wakacyjnym.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe warunki do dodania, to jestem otwarty. Na fotografii znam się słabo, więc nie wiem, co jeszcze można dorzucić.
_________________
5 zdań na temat
Ostatnio zmieniony przez hrabek 24 Czerwca 2009, 12:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gudrun 
Zombie Lenina


Posty: 453
Skąd: Ggantija
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 10:46   

Czy nie wydaje ci się, że konkurs na babie lato lepiej byłoby ogłosić pod koniec sierpnia? tzn. wtedy kiedy się ono pojawia?
_________________
normal people scare me
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 10:49   

gudrun napisał/a
Czy nie wydaje ci się, że konkurs na babie lato lepiej byłoby ogłosić pod koniec sierpnia? tzn. wtedy kiedy się ono pojawia?
Babie lato już jest: http://img367.imageshack.us/i/paniky3.jpg/ :wink:
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 10:53   

gudrun: nie wydaje mi się. Liczy się pomysłowość i dowolność interpretacji. Rafał na ten przykład dobrze kombinuje :)
Aczkolwiek praca poza konkursem ;)
_________________
5 zdań na temat
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 10:56   

gudrun napisał/a
Czy nie wydaje ci się, że konkurs na babie lato lepiej byłoby ogłosić pod koniec sierpnia? tzn. wtedy kiedy się ono pojawia?

Interpretacja tematu dowolna chyba.

Poza tym może lepiej żeby zdjęcia wrzucać na imageshack'a i podsyłać linki? Skoro i tak miniaturki tylko wrzucisz na forum (+linki). Czy zmiana rozdzielczości zdjęcia po jego zrobieniu za pomocą programu graficznego to już niedozwolona ingerencja? A kadrowanie?
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:01   

No o to mi chodziło, żeby zdjęcie podsyłać nie jako załącznik (przez PW i tak się nie da), tylko w postaci linka do imgshacka, czy innego darmowego serwisu, na którym nie trzeba się rejestrować, żeby oglądać fotki.
Co do zmiany rozdzielczości to jeśli imgshack przyjmie wszystko to po co ją zmniejszać? A jak nie przyjmie, to zakładam, że automatycznie przeskaluje?
Jeśli chodzi o kadrowanie, to zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że po to jest konkurs, aby kadrowanie też pokazać. Teraz aparaty powszechnie mają matryce po 10M pikseli, albo i więcej nawet, więc wycięcie nawet małego fragmentu wciąż będzie sporych rozmiarów. Chciałbym uniknąć takich manipulacji, w których przypadkowy fragment zdjęcia stanie się pracą konkursową. Jak autor będzie miał pomysł, to zakładam, że częścią jego realizacji będzie poprawne skadrowanie planu.
Ale we wszystkich kwestiach jestem otwarty na dyskusję.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:01   

Jakość zdjęcia ma jakieś znaczenie? Znaczy, można robić komórką powiedzmy?
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:11   

Dla mnie nie, dla założeń konkursu też nie, ale pamiętaj, że później będą to oceniać forumowicze, a kto wie, do czego przywiążą wagę. Zastanawiam się, czy przypadkiem nie będzie tak, że zdjęcie gorszej jakości, bo zrobione kompaktem, ale bardziej pomysłowe i ładniejsze przegra z przeciętną fotką, tyle że lustrzanką o dużej matrycy. Ale wierzę w naszych forumowiczów, że jednak przede wszystkim dostrzegą pomysłowość i nieco przymkną oko na niedoskonałości techniczne.

Zastanawiam się też czy nie podawać przy zdjęciu sprzętu, jakim było to zrobione, żeby w jakiś sposób zaakcentować, że to zdjęcie jest z komórki, a tamto z lustrzanki. Tyle, że po pierwszym konkursie będzie wiadomo kto ma jaki aparat i przy następnej autorów zdjęć będzie bardzo łatwo rozszyfrować. Więc może tylko informacja komórka/kompakt/lustrzanka? Co myślicie?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:14   

Ja dopuściłbym kosmetykę w ograniczonym zakresie, tzn. poprawę kontrastu, rozjaśnienie, przyciemnienie, ew. kadrowanie w ograniczonym zakresie (można by zażądać do weryfikacji oryginału zdjęcia). Dopuszczam kadrowanie dla tego, że nie zawsze da się zrobić akie zdjęcie jak by się chciało (ograniczenia sprzętu).

Edit:
hrabek napisał/a
Więc może tylko informacja komórka/kompakt/lustrzanka? Co myślicie?

Nie widzę specjalnego sensu, zwłaszcza, że kompakt kompaktowi nie równy, niektóre parametrami zbliżają się do lustrzanek, inne są bliższe wypasionym komórkom.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:17   

Pytanie do fachowców: czy jest możliwość zweryfikowania zdjęcia pod kątem ingerencji programowej? Znaczy, czy zdjęcie edytowane ma zapisane jakieś tagi od softu edycyjnego?
Jestem skłonny zgodzić się na sugestię Ziemniaka, pod warunkiem, że łatwo sprawdzić, czy oryginał zdjęcia nie był manipulowany. Bo inaczej może się okazać, że "oryginał" wcale nie jest taki oryginalny.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:19   

ingerencja w treść zdjęcia jest możliwa do wykrycia, natomiast korekta koloru czy też kadrowanie - niekoniecznie
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:31   

No właśnie. Stąd zachodzi obawa, że oryginał może wcale nie być aż tak oryginalny.
Z drugiej strony w końcu to nie konkurs z nagrodami, więc może zaufać uczestnikom?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:35   

Trzeba ustalić jakieś zasady, co wolno a co nie. Autor powinien deklarować jak bardzo ingerował w zdjęcie, a prowadzący temat będzie decydował, czy nie zostały przekroczone granice dopuszczalnej korekty.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:39   

hrabek napisał/a
Z drugiej strony w końcu to nie konkurs z nagrodami, więc może zaufać uczestnikom?

W innych konkursach takie zaufanie całkiem sprawnie funkcjonuje, także nie widzę powodu dla którego tutaj nagle ktoś miałby zacząć oszukiwać.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 11:43   

W przypadku aparatów z formatem RAW jest bardzo trudno okreslić co jest oryginałem a co nie, bo RAW to format który zapisuje czyste dane pozwalajac później operowac takimi sprawmi jak np. balans bieli, poza tym zaawansowane aparaty mają bardzo dużo możliwości obrobki zdjęć, np mój olympus ma elektroniczne filtry kolorowe do fotografii czarnobiałej, efekt który można później uzyskać rózwnież w programie do obróbki zdjęć, poza tym pewne zdjęcia mogą nabierać smaku po zastosowaniu sepii, ziarna czy innych efektów. Możliwości jest masa więc IMO na początek dałbym sporo luzu jeśli chodzi o artystyczne kształtowanie ostatecznego obrazu (a nawet zniósl jakiekolwiek ograniczenia) ewentualnie zostawiając ostatnie słowo organizatorowi w ekstremalnych przypadkach. Unikniemy dzięki temu złej krwi która moze zacząć sie zbierac gdy ludzie zaczną oskarżac się nawzajem o nieprzestrzeganie reguł lub oskarżac prowadzącego o stronniczość czy dykryminację. Zyskiem mogą być naprawdę ciekawe prace.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:00   

Zgadzam się z Fidelem-F2.
Idea konkursu bardzo ciekawa, też chętnie wezmę w nim udział.
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:06   

Mimo wszystko dołączałbym też oryginał. Dobrze obrobić zdjęcie to też sztuka.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:14   

gorbash, ale jakim celu? IMO to ma być zabawa a nie tworzenie rankingu fotografów i grafików.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:18   

OK, zmieniłem punkt o ingerencji. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Dołączanie oryginału z marszu chyba mija się z celem. Przynajmniej ja nie muszę go oglądać, bo i tak się na tym nie znam. Zwycięzca edycji najwyżej zmodyfikuje ten punkt. Natomiast zastrzegłem prawo poproszenia o oryginał bez podania przyczyn. Uczestnik zabawy powinien być w stanie udostępnić oryginał na życzenie organizatora. Myślę, że to nie będzie żaden problem, ani ujma dla autora fotki.
Zaznaczam, że poproszenie o oryginał nie jest absolutnie jednoznaczne z jakimkolwiek podejrzeniem o manipulację i proszę tego nie łączyć.
_________________
5 zdań na temat
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:19   

Fidel-F2 napisał/a
IMO to ma być zabawa a nie tworzenie rankingu fotografów i grafików.

No tak, ale znam ludzi którzy przy ocenie zdjęcia lubią wiedzieć co zostało zmienione. Być może ktoś ceni "surową" fotografię ponad umiejętności obróbki. Zresztą to tylko propozycja.

Proponuję żeby zasady wypunktować w jednym poście (jeśli hrabek je akceptuje).
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:24   

Wyedytowałem pierwszego posta. Jeśli jeszcze coś zmienić, dajcie znać.

EDIT: doprecyzowałem także informację o sposobie przesłania zdjęcia. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie jasne.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:32   

gorbash, oceniający dostaje zdjęcie do oceny, IMO, nie powinny go obchodzić środki, jesli potrafi wydedukowac co zostało zmienione a ceni 'surową' fotografię to odrzuci takie zdjęcie, a jak nie to nie. To tak jakby Kruka natenprzykład, prosić o brudnopis.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Czerwca 2009, 12:39   

Rozumiem.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Czerwca 2009, 04:37   

gorbash, poza tym RAW z mojego aparatu to ok 10Mb, da sie takie rzeczy zamieszczać gdzieś za darmo? i trochę problem potem z otwieraniem
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Czerwca 2009, 06:41   

Fidel-F2, raw trzeba wywołać, to są surowe dane, które wymagają obróbki i zapisania w jakimś rozsądnym formacie.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Czerwca 2009, 09:40   

Też jestem za tym, żeby dopuścić szeroko pojętą obróbkę zdjęcia. Jedyne ograniczenie jakie przychodzi mi do głowy to zakaz łączenia/wklejanie elementów z różnych zdjęć.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 25 Czerwca 2009, 10:58   

Czy punkt w takim brzmieniu, jak w pierwszym poście o obróbce jest wystarczająco liberalny?
Jak ktoś ma jakieś sugestie, to dawać znać.

A jak w ogóle idzie przygotowywanie prac konkursowych? Ktoś myśli nad tematem?
_________________
5 zdań na temat
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30 Czerwca 2009, 13:49   

Pstrykacie fotki?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Czerwca 2009, 14:58   

Ja chyba nic nie podeślę. Trudno wymyślić coś w innej konwencji niż to, co zapodał Rafał ;)
A na pajączki za wcześnie :P
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Lipca 2009, 16:35   

no i falstart :cry:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group