Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Miody i inne samogony
Autor Wiadomość
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 7 Kwietnia 2006, 07:29   

Masz rację, Gustaw. Trochę się rozpędziłem z tą niedostępnością piw. W hipermarketach działy alkoholowe są zaopatrzone zaskakująco dobrze. Można kupić browary z całej Europy i nie tylko. Prócz piwa trapistów (to tradycyjne belgijskie piwo, klasztorne), ostatnio był wysyp piw pszenicznych, na czele z tradycyjnym, bawarskim Weiβbier, aż po ukraińskie odpowiedniki.
Jest jeszcze jeden aspekt piwowarstwa domowego, o którym nie wspomniałem – cena. Osobiście nie warzę piwa z oszczędności, ale są tacy dla których to aspekt niezwykle ważny. Weźmy wspomniane piwo trapistów, butelka w Tesco ile może kosztować? Zważywszy, że to piwo jest sprzedawane w kamionkowej butelce, pewnie kilkanaście złoty. Albo mała butelka guinnesa? Siedem złoty za 0,33 z tego co pamiętam. Jakiś fanatyk z forum dla piwowarów wyliczył skrupulatnie ile go kosztuje wyprodukowanie jednej butelki piwa. Nie pamiętam dokładnie, ale wyszło mu poniżej złotówki za butelkę (jakaś absurdalna to była wartość, coś 34 grosze, czy jakoś tak). To robi wrażenie.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 7 Kwietnia 2006, 10:20   

Zgadza się, ten cały Quadrupel kosztował dwadzieścia parę złotych :roll: Bywa, że np. piwa klasztorne fermentujące w butelce kosztują grubo ponad 5 zł za 0,25. Niemniej osobiście nie przewiduję zakładania browaru w domu. Wysupłanie tych paru złotych raz na tydzień albo dwa jak dotąd nie nadwyręża zbytnio mojego budżetu :wink:
 
 
Urgor 
Gollum


Posty: 23
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 17 Kwietnia 2006, 02:49   

Miody też całkiem niezłe można kupić... chociaż jak dobre są w porównaniu do domowych nie wiem, bo punktu odniesienia nie mam. W każdym razie ostatnio zakupiłem Honestus Rex i miło było obrócić toto. Raz na ciepło raz na zimno z cytrynką (chociaż nie wie czy to na jakąś profanację nie zakrawa), w pełnym spektrym temperatur doskonale do spozycia sie nadało :)
_________________
- Wyobraźnie może tworzyć rzeczy piekne, wiedza najwyżej doskonałe - A. Einstein
<b>kalejdoskop - geometria chaosu</b>
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group