Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Stefan Otceten 1951-????
Autor Wiadomość
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 15 Listopada 2005, 23:34   Stefan Otceten 1951-????

Stefan Otceten (ur. 1951 lub 1952 - zaginął 1988) - polski krytyk literatury fantastycznej oraz pisarz science fiction. Z wykształcenia był polonistą. W 1988 zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na ulicach Warszawy.


Największa zagadka naszego środowiska. Może zyje gdzieś, może nawet dostąpił tego, o czym wielu pisze a jeszcze więcej marzy. A może po prostu...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 15 Listopada 2005, 23:41   

Hmm... a to "ciekawostka" - w sumie myslałem ze nie w dzisiejszch czasach ( OK, 80' lata to moze nie dzisiejsze lata ale mimo wszystko... ) raczej wiadomo na pewno czy ktoś umarł czy nie...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 16 Listopada 2005, 22:34   

Najdziwniejsza jest sprawa z jego jedyną powieścią "Arsenał" – z tego, co wiem, maszynopis otrzymał Wojciech Sedeńko jakieś dwa lata po zaginięciu Otcetana.
Historia jak z Archiwum X.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 16 Listopada 2005, 22:36   

Skoro to taka "fantastyczna" postać to czemu dowiedziałem się od niej od NURSa, z tego postu?... choć z drugiej strony nie interesuje się przecież aż tak tymi sprawami... ale mam wrażenie ze to ciut zapomniania postać?
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 16 Listopada 2005, 22:37   

Właśnie dlatego go przypomniałem. A Aresnał to Oramus napisał:-)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 16 Listopada 2005, 22:40   

Hmm - a może by w takim układzie przypomnieć go szerzej szerszej publiczności? :) to mógłby być ciekawy pomysł... mało u nas takich osobowości ( osobliwości? )
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 16 Listopada 2005, 22:51   

Powieść Otcetena o której mowa to "Przechowalnia", która ukazała się nakładem wydawnictwa Solaris już ładnych parę lat temu. Niestety nie czytałem.
Poza tym zredagował cztery tomy antologii "Polska nowela fantastyczna "(III-VI). Dużo o Autorze było w jednym ze starych numerów SFinksa, bodajże z 2000 roku.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 21 Listopada 2005, 15:49   

NURS napisał/a
Właśnie dlatego go przypomniałem. A Aresnał to Oramus napisał

Oż, ty – racja, żartowałem :)
Chodziło o Przechowalnię
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Kwietnia 2006, 09:38   

_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Indy 
Magneto


Posty: 3030
Skąd: Znad morza Bałtyckiego
Wysłany: 25 Kwietnia 2006, 07:25   

[']
 
 
 
opuncja45 
Gollum

Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Listopada 2007, 20:26   

Dzisiaj Wszystkich Swietych a ja pomyślałam o Stefanie Otcetenie, Którego znałam osobiście i mam nadzieję, e zjawi się niespodziewanie i jak zwykle zrobiu wielki "kawał"
 
 
 
Ramzes 
Sky Captain


Posty: 159
Skąd: Małe miasteczko
Wysłany: 30 Stycznia 2008, 14:33   

[']

"Przechowalnia" to zupełnie przyzwoita powieść.
 
 
jelun 
Sky Captain


Posty: 156
Skąd: Szczecin
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2008, 17:31   

[*]
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2008, 20:48   

[']

Za "Przechowalnię"!
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 6 Wrzeœśnia 2008, 11:30   

[*]
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 6 Wrzeœśnia 2008, 11:52   

opuncja45 napisał/a
Dzisiaj Wszystkich Swietych a ja pomyślałam o Stefanie Otcetenie, Którego znałam osobiście i mam nadzieję, e zjawi się niespodziewanie i jak zwykle zrobiu wielki kawał


a możesz, jako osoba go znająca, opowiedzieć coś o nim?
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 6 Wrzeœśnia 2008, 14:01   

użytkownik opuncja45: [']
Zarejestrowała się chyba tylko po to, by wpisać się tutaj. Może w listopadzie zajrzy... O, NURS, pisz na mejla, jest szansa! :P
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Ewa Otceten 
Gollum

Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Sierpnia 2011, 23:55   

Witam. Nie wiem, jaka jest szansa, żeby ktoś jeszcze zajrzał do tego wątku, ale może sprostuję choćby daty - urodził się w roku 50, a zaginął w styczniu 90 r. I mam nadzieję, choć może to zabrzmi dziwnie, że nie zrobił sobie "kawału", bo musiałabym go chyba zabić.
Sprostuję jeszcze może informację o rzekomym tajemniczym anonimowym przesłaniu maszynopisu do pana Sedeńki. Dostał go od konkretnej osoby, pewnego pana redaktora, znajomego moich rodziców. Nie rozumiem wypowiedzi pana Sedeńki na ten temat, nie rozumiem też wydania książki mojego taty bez konsultacji z rodziną.. Nie przekonują mnie zapewnienia, że nie wiedział gdzie nas szukać, tym bardziej, że był - podobno - zaprzyjaźniony z moim tatą.. Moja mama pracuje w branży wydawniczej, jak to w konkretnej branży, ludzie się znają.. Nasze nazwisko też raczej nie należy do popularnych, a konkretnie, tylko moja, nieduża rodzina je nosi. Nie lubię dorabiania ideologii.. Szczególnie jeśli w grę wchodzi dramat. Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie tę szaloną osobę, której spodobała się powieść mojego ojca, ja nie byłam w stanie przebrnąć ;-) Żałuję za to, że zaginął maszynopis superowej książki dla dzieci, do której, jako dziewczynka, robiłam ilustracje.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 22 Sierpnia 2011, 07:37   

No to ja się stąd właśnie teraz o książce i historii dowiedziałem. Poszukam i jak się uda przeczytam, natomiast zachowanie Sedeńki... kurde, rozumiem wydać książkę, po to żeby pamięć o zaginionym nie zaginęła również, ale w chwili gdy jest rodzina i ma jakieś prawa do takich decyzji, to jest to zwykłe zarabianie na tragicznej okazji...

Kupiłem, są jeszcze dwie na allegro.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 22 Sierpnia 2011, 08:05   

 
 
Wojtek 
Dupek żołędny


Posty: 260
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Sierpnia 2011, 08:53   

Ewa Otceten napisał/a
Żałuję za to, że zaginął maszynopis superowej książki dla dzieci, do której, jako dziewczynka, robiłam ilustracje.

to druga bardzo zła wiadomość
a czy jest szansa, że ilustracje się zachowały?

edit:
a tak przy okazji - wydawało mi się, że bez pisemnego przekazania autorskich praw majątkowych, prawa te automatycznie należą do najbliższych spadkobierców do chyba 75lat po śmierci autora (choć nie znam się na tym jak to w praktyce wydawniczej funkcjonuje)
_________________
This day I'll mend my boat and journey as it chances
west down the withy-stream, following my fancies!'
 
 
Skotopasek 
Sky Captain


Posty: 178
Skąd: Rainbow
Wysłany: 22 Sierpnia 2011, 21:47   

Wojtek napisał/a
prawa te automatycznie należą do najbliższych spadkobierców do chyba 75lat po śmierci autora (choć nie znam się na tym jak to w praktyce wydawniczej funkcjonuje)

Do 70 lat. Tylko tu mamy przypadek zaginięcia, a nie śmierci.
 
 
Wojtek 
Dupek żołędny


Posty: 260
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Sierpnia 2011, 22:28   

tak, rzeczywiście 70tka

a co do zaginięcia - to tym bardziej, bo jeśli żyje to prawa autorskie są dalej u niego
kwestia podstawowa jest taka, czy wydawca ma umowę przekazania praw

jeśli ma: sprawa jest jasna

jeśli nie ma: prawa są albo u autora (jeśli żyje), albo u rodziny (jeśli nie żyje) - żaden przyjaciel ani wydawca

no chyba, że w branży wydawniczej jest inaczej niż np w muzyce/filmie - i przekazanie maszynopisu jest uznawane przez prawo jako przekazanie praw? (nie mam pojęcia)

a tłumaczenie wydawcy jest rzeczywiście słabe - bo i prawo wymaga zachowania "należytej staranności" w ustalaniu stanu faktycznego, i problem mógłby być jedynie, jak autor byłby nieznany z nazwiska albo był jednym z miliarda Janów Kowalskich
_________________
This day I'll mend my boat and journey as it chances
west down the withy-stream, following my fancies!'
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 23 Sierpnia 2011, 10:39   

Wojtek napisał/a
no chyba, że w branży wydawniczej jest inaczej niż np w muzyce/filmie

Teoretycznie Autor mógł scedować prawa na kogokolwiek.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
DeeS
[Usunięty]

Wysłany: 4 Października 2011, 22:23   

Powieść oparta jest na świetnym pomyśle. Jego sedno to podróż w wielopokoleniowej Arce. Zasiedlaja ja ludzie o nazwiskach bohaterów róznych powieści SF. Pełnia przy tym identyczne lub podobne funkcje jak w utwowrach oryginalnych. Gorbowski, Staniewski, Sikorski, Montaug, Complain, Zac Deith, Kilgore Trout, Vn troff i wielu innych. Czyta sie to bardzo przyjemnie - zabawa w identyfikacje postaci jest dodatkowa atrakcją.
Irytujaca rzeczą jest natomiast niechlujstwo wydawcy - mnóstwo błedów edytorskich - tzw. literówek po prostu denerwuje.
Szkoda, że tworca nie zostawił niczego więcej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group