Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Język sci-fi.
Autor Wiadomość
Baager 
Gollum

Posty: 4
Skąd: W-wa
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 21:15   Język sci-fi.

Witam wszystkich, jak widac jestem tutaj nowy ale sądzę, że zostanę na dłużej bo poczytałem trochę i mi się tutaj podoba ! :D Może o sobie opowiem innym razem i przejdę do swojego problemu, z którym tutaj przyszedłem. Otóż matura się zbliża a tak się składa, że w tym roku jest moja kolej i będe do niej podchodził. A problem mam z prezentacją maturalną - "Specyfikacja językowa w utworach sci-fi. Omów na przykładach." . Samo sci-fi dla mnie nie jest problemem bo kocham te klimaty od małego tylko sam język i pomysły. Jestem umysłem ścisłym i niestety ciężko mi wychwycić istotne rzeczy i dlatego się trochę wrypałem wybierając temat językowy ^ ^. Proszę o ogólną pomoc, niżej napiszę co już mam i może znajdzie się ktoś kto doda coś bądź poprawi moje błędne rozumowanie.

Jako literature podmiotu wybrałem Fundacje - Asimova, Dzienniki Gwiazdowe - Lema oraz Perfekcyja Niedoskonałość - Dukaja.
Z literatura podmotu mam gorzej bo już spędziłem sporo czasu w bibliotece szukając czegokolwiek co by mi pomogło i moje poszukiwania skończyły i zaczęły się na neologizmach. Nikt ale to nikt nie zajmuje się językiem sci-fi ani nawet nie wspomina na tyle żeby coś z tego wyciągnąć w innych dziełach.

Zając się chcę następującymi problemami :
-Fleksja ( tutaj pan Dukaj pokaże na co go stać )
-Składnia ( nie wiem własnie jakie przykłady wziąć, czym się popierać bo nic nie znalazłem na ten temat )
-Fonologia ( tutaj też ciężko trochę ale wydaje mi się, że z dzienników sporo wyniosę)
-Dyskursywność ( nie mogę znaleść przykładów )
-Różnice między nazwą sci-fi a fantastyka naukowa ( tu bez problemu )
-Ogólnie o sci-fi

Powtarzam, że ja z polskiego jestem noga a przynajmniej z gramatyki
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 21:24   

Do kolei trzeba podchodzić z ostrożna, lokomotywy tam znagła pomykają, bilety mogą skasować, można się wykoleić i wogle.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 21:47   

Baager, na początek zapraszam do lektury Regulaminu forum.
 
 
Baager 
Gollum

Posty: 4
Skąd: W-wa
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 22:01   

Regulamin znałem ale nie wiedziałem, że tak istotny jest ten pierwszy post :)
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 22:45   

Baager, to jest test na czytanie ze zrozumieniem. ;P:
 
 
Baager 
Gollum

Posty: 4
Skąd: W-wa
Wysłany: 24 Kwietnia 2013, 23:09   

Haha, oryginalna metoda ^^
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 25 Kwietnia 2013, 10:39   

Baager,
Cytat
ja z polskiego jestem noga a przynajmniej z gramatyki [...]
Zając się chcę następującymi problemami :
-Fleksja, Składnia, Fonologia, Dyskursywność, ...


Pozostaje mi pogratulować doboru tematu. Nie pomogę merytorycznie, bo sam się na tym nie znam, ale szybko musisz nauczyć się tego, że na wszelkiego rodzaju zaliczenia wybiera się tematy łatwe, a nie przyjemne.
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Starscreem 
Mechagodzilla


Posty: 661
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 25 Kwietnia 2013, 13:03   

Fajny temat, rzeczywiście ciekawy. Bardzo chętnie przeczytałabym nawet kilkadziesiąt stron nafaszerowanych pojęciami, których nie rozumiem :wink:

Pomóc, nie pomogę :(
Ale mogę pocieszyć co nieco - komisja na 95% gustuje w Prusie, Mickiewiczu i Żeromskim, więc nawet jeśli będziesz się trochę mijać z prawdą, to możesz nie zostać zdemaskowany.
Z własnego maturalnego doświadczenia mogę polecić trik z wykorzystywaniem ładnych pojęć, takich właśnie jak fleksja, składnia, fonologia czy dyskursywność - ale trzeba rzeczywiście dobrze wiedzieć, co one oznaczają.

Na Twoim miejscu przysiadłabym trochę do samego tematu językoznawstwa (czy jak to się tam nazywa). Takiego zupełnie ogólnego. A potem sama bym próbowała wyciągać wnioski i szukać przykładów. Na próbach znalezienia czegoś gotowego i szczegółowego możesz stracić za dużo czasu, a sądząc po dacie - nie zostało go za wiele.

Pominęłabym za to temat "ogólnie o sci-fi", bo opiewając cudowność tej dziedziny literatury raczej nie spotkasz się ze zrozumieniem (chyba że wiesz, że szef/szefowa komisji podziela Twoje zamiłowanie). Lepiej powiedzieć o tym, jakie funkcje pełnią dane struktury w tekście i jaki dają efekt.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group