Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Fantastyka międzywojenna (polska)
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 13:57   Fantastyka międzywojenna (polska)

Od pewnego czasu poluję na nią i nawet nie zobaczyłem "pleców". Taka popularna (->szybko idzie) czy rzadka?
Na dodatek nie spotkałem kogoś, kto miałby z nią do czynienia - halo, halo, jest tu ktoś taki? ;)
Przy okazji może się wygrzebie parę zapomnianych, a godnych uwagi autorów, na co liczę ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 15:22   

Hmm... Dobre pytanie... Wiem, ze mialem do czynienia z fantastyka przedwojenna, a nawet XIX wieczna, ale czy z miedzywojenna? Szczerze powiem, ze nie wiem.

Byla taka kilkutomowa seria "Polska nowela fantastyczna", obejmujaca XVIII, XIX i poczatek XX wieku, gdzie zgromadzone zostaly opowiadania i fragmenty powiesci w wyborze Juliana Tuwima. Wydanie, ktore mam w domu, to wznowienie wzbogacone o rozne utwory. Na pewno sa tam i teksty z okresu miedzywojennego, ale teraz nie moge sprawdzic jakie, wieczorem poszukam i zobacze.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 1 Lipca 2006, 02:19   

Polecam Władysława Umińskiego - zwany polskim Vernem, tworzył glównie przed pierwszą wojną, ale też i w okresie międzywojennym jak i po wojnie. Czytałem coś jego o wyprawie na Marsa bodajże.
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 1 Lipca 2006, 07:56   

Rychliński "W szczerbach zwierciadła". To zbiór opowiadań. Kilka z nich - mniodek :)
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Lipca 2006, 13:10   

Och, mój tata miał kiedyś coś takiego: "Rok 1985" (nie mylić z Orwellem), pisane w 1935 roku, coś o wojnie Polski z Niemcami, piękne wizje pułku lekkiej kawalerii na rowerach, bojowe automobile i inne wynalazki. Niestety, książka była (chyba) dwutomowa, a po dziadku został tylko pierwszy tom. Autora nie pamiętam, ale jeżeli się to u rodziców zachowało, to sprawdzę.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
wszechobecność 
Tom Bombadil


Posty: 41
Skąd: zewsząd
Wysłany: 8 Lipca 2006, 19:51   

była taka jakaś książeczka fantastyczna o wyprawie w kosmos, niestety autora ani tytułu nie pamiętam - może ktoś z Was kojaży, charakterystyczne było wniej to, że podrózujący w kosmosie zażywali jakiś środek, który czynił ich ciała tak twarde, jak hinduskich joginów, którzy mogą spokojnie leżeć na nabitych gwozdziami matach - a wszystko po to aby znieść przyśpieszenie przy wyjściu z atmosfery.
_________________
"The basic tool for the manipulation of reality is the
manipulation of words. If you can control the meaning of words,
you can control the people who must use the words."
(Philip K.Dick)
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Lipca 2006, 12:13   

Mam przed sobą 5 tom Polskiej Noweli Fantastycznej - "Niezwykły Kryształ", zbiór opowiadań z okresu międzywojennego. Kupiłem dziś na bazarku za 2 zl :) Jak chcesz to moge ci podesłać, mieli jeszcze jeden egzemplarz.
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 17 Lipca 2006, 12:35   

Opowieści Niesamowite Grabińskiego - wspaniała groza międzywojenna! :wink: Pisarz znany nie tylko w Polsce, ale i poza granicami - ostatnio rozmawiałem z austriackim redaktorem i bardzo chwalił tego autora.
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Urbaniuk 
Indiana Jones


Posty: 404
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Lipca 2006, 12:53   

Grabiński niszczy!!! "Biały wyrak" to jeden z najlepszych tekstów grozy jakie czytałem. To zresztą jest niezły sparz że tak mało ludzi czyta genijalne polskie teksty które sa wysoko cenione na świecie a w polsce olewane przez oficjalną krytyke albo traktowane jak piate koło u wozu, znak czasów itp. Konkretnie myślę o Grabińskim, Janie Chryzostomie Pasku (genijalne pamiętniki które czytują ludzie na świecie a w polsce został wrzucony do szufladki "polski barok", a powinien byc OBOWIĄZKOWĄ lekturą szkolną), Janie Potockim (rękopis znaleziony .....), Leopoldzie Tyrmandzie.
Ale największe odkrycie ostatnich lat to moim zdaniem ksiądz Józef Baka. Zdebilowacieli postoświeceniowi krytyce potrafią tylko powiedzieć "grafoman polskiego baroku szlacheckiego" czy coś w tym stylu, podczas gdy teksty baki to najbardziej pojechany transowy surrealizm z jakim się zetknałem :twisted:
Dopiero zaśpiewanie jego tekstów (Budzy i Trupia Czaszka -POOOOOOOOLEEEEEEEEECCCCCCCCAAAAAAAAAMMMMMMMMM!!!!), pokazuje o co mu chodziło i że x. Baka był mrocznym punkowcem i to w XVIII wieku! :mrgreen:
_________________
"Pies i klecha - Tancerz" - ejndżels ar kaming.

http://urbietorbi.zbiorkom.net/
http://urbaniuk.blox.pl/
http://www.orbitowski.pl/
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 17 Lipca 2006, 13:26   

Offtopując dwa razy:
dareko: prosiłbym raczej o adres bazarku i lokalizację stoiska ;)
Urbaniuk: o Potockim w liceum była chyba wzmianka w podręczniku - nie pogłębiona na lekcji, i tak z trudem wykończyliśmy literaturę IIWŚ; dopiero na Historii Matematyki (jest taki przedmiot dla chętnych na UW) Kordos chyba co drugi wykład wspominał o nim. Ale jeszcze nie trafiłem na rękopis, to nie przeczytałem :(
I może rozwiniesz temat o Bace, ale raczej w innym wątku, bo rzecz zapowiada się interesująco :D szczególnie, jak trafić na te "odśpiewania" :wink:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 17 Lipca 2006, 13:27   

Jeśli kogoś interesuje Grabiński to tutaj znajdzie kilka jego nowel.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
joe_cool 
Babe - świnka z klasą


Posty: 4817
Skąd: wrotzlaff
Wysłany: 22 Lipca 2006, 13:28   

dareko
Cytat
Mam przed sobą 5 tom Polskiej Noweli Fantastycznej - Niezwykły Kryształ, zbiór opowiadań z okresu międzywojennego.

też to mam. walało się to w domu odkąd pamiętam, ale jakoś nigdy nie miałam okazji przeczytać :oops: teraz stoi u mnie na półce, obok "czarnego pająka. opowieści niesamowitych z prozy niemieckej", których też nie miałam jeszcze okazji przeczytać :oops: :oops:
_________________
"Work is the curse of the drinking classes." O.Wilde
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group