Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepsza publicystyka numeru 7 SFFH

Który tekst uważasz za najlepszy
Adam Cebula - Być inteligentnym astronomem
51%
 51%  [ 20 ]
Urbi & Orbi - Jakie Urban takie Legend
23%
 23%  [ 9 ]
Romuald Pawlak - Przeszłość bez przyszłości?
25%
 25%  [ 10 ]
Głosowań: 39
Wszystkich Głosów: 39

Autor Wiadomość
Indy 
Magneto


Posty: 3030
Skąd: Znad morza Bałtyckiego
Wysłany: 12 Czerwca 2006, 11:10   

Powiem to żeby NURS się nie męczył.
Nie rób offtopa :)
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Czerwca 2006, 17:16   

Hmm.. przeczytałem publicystykę w numerze 07, bo se go kupiłem :P
I tak po kolei jedziemy może.
Cebula - tekst mimo, że pokomplikowany (Cebulowaty) spodobał mi się, z przyjemnością przeczytałem, chociaż po części przyjemność wynikała z faktu, że był to pierwszy tekst przeczytany przeze mnie w tym numerze. Wysoki poziom i przyjemność nie sprawiły jednak, że poleci tutaj punkt. Ale i tak był o włos.

Urbi&Orbi - tekst taki popularno naukowy. Nie żadne cieżkie tematy jak u Cebuli, po prostu coś o fantastyce, co sie czyta z nielichą przyjemnością. I o to chodzi właśnie. Nie wierzę jako tako w duchy w takiej postaci jak przedstawione, do UrbalLegends podchodzę z wielką rezerwą... ale czytało mi się naprawdę przyjemnie, bo takie tematy uwielbiam.
Punkt innymi słowy.

Romek Pawlak - Wszyscy narzekają, że tekst krótki. A dla mnie tekst w sam raz. Ot, takie poruszenie jakiegoś kamyka. U jednych wywoła lawinę, u innych nie. U mnie lawiny nie ma, ale jakieś poruszenie było, pomyślało się o tym i o owym. I o to chyba w bgruncie rzeczy chodziło. Przyjemny kawał publicystycznej rozrywki.

Dzięki wszystkim. Czytało się przyjemnie :)
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Czerwca 2006, 17:22   

Dzięki Pako, teraz do opowiadań!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 12 Czerwca 2006, 19:52   

Cytat
Romek Pawlak - Wszyscy narzekają, że tekst krótki. A dla mnie tekst w sam raz. Ot, takie poruszenie jakiegoś kamyka. U jednych wywoła lawinę, u innych nie. U mnie lawiny nie ma, ale jakieś poruszenie było, pomyślało się o tym i o owym. I o to chyba w bgruncie rzeczy chodziło. Przyjemny kawał publicystycznej rozrywki.


No bo Pako, felieton to raczej krótka forma wypowiedzi, w przeciwieństwie do artykułu czy innych tekstów :) I również w przeciwieństwie do artykułu nie musi dogłębnie wyjasniać problemu, ma go sygnalizować, właśnie w sposób ironiczny, jak to robi Romek :)
Przyznaję mu więc punkt za czystość formy miedzy innymi :D
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Czerwca 2006, 20:56   

Dlatego ja nic nie zarzucam. Ja to cenię. To inni psioczą, ze za krótkie ;) A dla mnie w sam raz jest :)
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Czerwca 2006, 09:17   

Publicystyka ciekawa, a szczególnie:

Adam Cebula „Być inteligentnym astronomem…”

O czym można opowiadać? Najlepiej o Ogólnej teorii Wszystkiego, Wszystkiego budowie całego wszechświata, obrotach sfer niebieskich, bo sprawami przyziemnymi ludzi zanudzić można. Jednym z największych nieszczęść, ba, największym jest głupota, ze wszystkimi jej przejawami, od bałwochwalczej wiary w idee, po pozbawioną krytycyzmu ufność we własny rozum, której skutkiem jest marnowanie i czasu, i sprzętu. W powszechnej świadomości niewiele wiadomo o tym, jak zmienił się pogląd na budowę wszechświata po powszechnej akceptacji systemu heliocentrycznego.

Ł. Orbitowski, J. Urbaniuk „Jakie Urban takie Legend”

Polacy mieszkający w Stanach – podobnie jak inne grupy emigrantów – zaabsorbowali lokalny folklor w sposób twórczy, nasycając go kulturą własnej ojczyzny. Zjawa polonijna staje się mieszaniną ducha amerykańskiego z jej polskim odpowiednikiem. Duchy polonijne to najczęściej mutacja klasycznych legend miejskich. Urban legends zawsze wiążą się z pewnym wzmocnieniem. Wydarzenia jak najbardziej realne zostają podniesione do kwadratu albo i więcej. Rozdyma je potęga plotki.

Romuald Pawlak „Przeszłość bez przyszłości”

Jaki jest więc los kolonistów i ewentualnych kolonizowanych? Nie sztuka pięknie umrzeć, sztuka przeżyć w ciężkich warunkach. Społeczności, zarówno kolonizowana jak i kolonizująca, zwykle przegrywały, jeżeli nie potrafiły wykorzystać do budowy swego nowego państwa najlepszych cech i wiedzy obu kultur. Lektura potwierdziła mi to. Są dwie możliwości, dwie postawy.

Swój głos oczywiście oddaję na najlepszy tekst.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Czerwca 2006, 11:16   

Dzięki Emilio, kto jeszcze przeczytał felietony? Jeszcze tylko 2 dni zostały...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Sasori 
Nekroskop


Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 09:17   

Ja czytałem, ale jak zwykle mi się nie podobało. Takie tam pitu-pitu. Przekopuję za to staaare numery 'NF' mojego szwagra i tam to dopiero fajna publicystyka jest - alternatywna ewolucja, jechanka po polskiej fantasy by Sapek, Polski fandom okiem Kandella itd.

Urbi&Orbi nieciekawie, Romuald na siłę, Cebuli nie rozumiem.
_________________
Hey don't stop now, you're just getting to the good parts!
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 10:02   

Coż, chyba pora i na mnie :wink:
Urbi i Orbi - co dobrego można powiedzieć, piszą na pewno sprawnie i ciekawie. Każdy z felietonów(?) poprzedzają ciężką pracą u "źródeł" i to widać. Ale jest chyba problem zmęczenia materiału w kwestii szukania tematów publicystyki. Wiadomo, nie każdy temat każdemu podpasuje, ale są tematy ciekaw i ciekawsze. Ten, choć opisany wspaniale i nieźle dokumentowany odbieram jako trochę wysilony. Puszczanie oka do czytelnika - np. z odgłosami wózka inwalidzkiego, jakieś takie mało subtelne, zresztą, bo ja wiem, mało kontrowersyjne i nie wiele wnoszące. Jak to mówi mawete: CIACH
Cebula - fajnie. I już. Ale bez rewelacji. Baron przyzwyczaił mnie do stałego wysokiego poziomu swojej porcji publicystyki i tutaj zaskoczenia nie było. Jestem żądnym wrażeń czytelnikiem, a tutaj trochę tych wrażeń zabrakło. Ale może i nie taka jest rola tego działu. Może trochę się nudzę? CIACH
Romek - niby banał, ale wart odświeżenia. Ma facet talent do opisywania prostych zjawisk w ciekawy sposób i skłania do poświęcenia chwili nad zastanowieniem się nad nimi. Może też temat nie jest fest wciągający, ale skoro trzeba przyładować punktem to ładuję nim po Romku. PUNKT
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 15 Czerwca 2006, 15:51   

Postanowiłem i ja dorzucić swoje trzy grosze (a raczej jeden punkt) do tego tematu.

Cebula - jak zwykle spora porcja wiedzy podana w dość przystępny sposób,
Urbi et Orbi - jakoś temat Urban legend mnie nie porywa (nie jestem fanem Candymana :) )
Pawlak - no nie przekonuje mnie ten felieton, inaczej jednak patrze na sprawy asymilacji aborygenów i indian w środowiska krajów w których żyją.

Ergo - oddaję głos na Cebulę.
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 15 Czerwca 2006, 20:16   

ja tez glosuje na Cebule. to moje ulubione warzywo :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 15 Czerwca 2006, 22:01   

Dzięki, dzięki, to już prawie czwarta dziesiątka. Ktoś czyta felietony!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 16 Czerwca 2006, 11:44   

a czyta, czyta... nawet ja cos czasem zrozumie :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 16 Czerwca 2006, 14:20   

Co zrozumiałęm, to moje, ale czytać je lubię ;)
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 16 Czerwca 2006, 14:43   

byleby nie za duzo tej publicystyki, a dobrej za to.
ja czytuje SF dla opowiadan. tak conajmniej 6 powinno byc w kazdym numerze, takich porzadnych - nie szortow. :) a publicystyki 2, 3... to dobre proporcje.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 16 Czerwca 2006, 14:52   

Dla mnie idelaną sytuacją jest taka ilosć publicystyki, jak jest na przykład w nr 07. Ani za dużo, ani za mało. W sam raz.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 16 Czerwca 2006, 22:09   

Mi jakoś publicystyka w SFFH nie leży... Doprawdy nie wiem czemu - może przygnieciona opowiadaniami ? Lubię U&O, bo to jakby mały tekścik ekstra, Cebula - wiadomo hard science, a z Romkiem... różnie bywa :D
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 19 Czerwca 2006, 00:37   

Zagłosowałem na Cebulę, ale właściwie wszystkie teksty publicystyczne były ciekawe. Ubi & Orbi wstawili więcej niż zazwyczaj historyjek do jednego tekstu - i dobrze, nie odczułem znużenia. Pawlak pisał w sumie o rzeczach oczywistych, ale tu punkt za dosyć oryginalną konkluzję i zejście ze szlaków politycznej poprawności.
Jako fan twardej SF i kosmosu w ogóle z chęcią przeczytałem tekst Cebuli o historii astronomii. Oczywiście to tylko przyczynek, skrawek, błahostka - mając na uwadze bogactwo tematu - ale za to nie przytłaczająca czytelnika pokaźnym zestawem danych liczbowych.
I tylko te kpiny z humanistów trochę nie na miejscu :evil: :wink:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 19 Czerwca 2006, 09:11   

Dzięki, Mad za twój głos. BTW widziałem ostatnio dyskusję humanisty z matematykiem o Bogu :-) Ścisłowcy zapewne pogardzają humanistami i vice versa. Ich aparaty pojęciowe mają mało stycznych, choć mówią o tym samym :-)
to żart oczywiście, dysputa była naprawdę na poziomie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group