Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusja o regulaminie
Autor Wiadomość
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Marca 2007, 10:17   

Nursie, wlasnie przyszla mi do glowy taka rzecz: otoz napisales byl, ze nagrode dostanie ten, kto najwczesniej wytypuje najlepsza trojke w powiesciach, czy opowiadaniach. Problem w tym, ze glosuje sie na najlepsze wedlug siebie, a co do tego, kto wygra mozna miec zupelnie inne podejrzenia. W zwiazku z tym prawdziwe odczucia czytelnika kloca sie z szansa na wygranie nagrody. Moze zrobic jakies dodatkowe typowanie? Bo inaczej zachodzi obawa, ze niektorzy zaglosuja wbrew swoim odczuciom, zeby miec szanse na zdobycie nagrody glownej. Co ty na to?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 8 Marca 2007, 10:33   

Agi
Cytat
Jeśli dobrze zrozumiałam, użyszkodnicy Forum będą mieli po dwa głosy - sms + forum?


NURS
Cytat
Agi, odpowiedz mi, ale tak szczerze. Zagłosujesz dwa razy? widzisz jakikolwiek sens takiego działania?


NURS, ja pytam teoretycznie, żeby było wszystko jasne. Cały czas dyskutujemy o tym, jak osiągnąć sytuację jeden człowiek - jeden głos
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 11:00   

Locke, jakoś będziesz musiał żyć z tym problemem :-)
Agi, zawsze jest furtka, żeby ktoś nieuczciwy zagłosował podwójnie. Zawsze, podkreślam, jeśli głosowanie jest otwarte, dlatego staram się, żeby ilością głosów, i moderowaniem, zniwelować ich znaczenie. Poprzednie edycje pokazały, że to działa, w tym roku też jest szansa na przeprowadzenie jakościowej zmiany. Może w przyszłej edycji pójdę jeszcze dalej.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Marca 2007, 11:05   

Nursie, a moje pytanie? Wydaje mi sie, ze to calkiem realny dylemat, bo w koncu ktoz chcialby sie pozbawiac szans na mozliwosc wygrania kupy ksiazek?
_________________
5 zdań na temat
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 8 Marca 2007, 11:05   

Agi - nie da się.
Sama wiesz dobrze jak wyglądają sprawy z listami poparcia w wyborach powszechnych. Jakiś procent "martwych dusz" zawsze bierze udział. Czasem nawet "biorą udział" ludzie, którzy nie mają o tym fakcie zielonego pojęcia.
Sytuacja jeden człowiek - jeden głos jest możliwa jak wszystkich osobiście się zna i głosowanie jest jawne, na oczach wszystkich zainteresowanych.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 11:55   

count napisał/a
Nursie, wlasnie przyszla mi do glowy taka rzecz: otoz napisales byl, ze nagrode dostanie ten, kto najwczesniej wytypuje najlepsza trojke w powiesciach, czy opowiadaniach. Problem w tym, ze glosuje sie na najlepsze wedlug siebie, a co do tego, kto wygra mozna miec zupelnie inne podejrzenia. W zwiazku z tym prawdziwe odczucia czytelnika kloca sie z szansa na wygranie nagrody. Moze zrobic jakies dodatkowe typowanie? Bo inaczej zachodzi obawa, ze niektorzy zaglosuja wbrew swoim odczuciom, zeby miec szanse na zdobycie nagrody glownej. Co ty na to?


a jak ty to sobie wyobrażasz? to normy narzucone, żeby było śmiesznie, przez ustawy. Nie może być elementu losowego w przyznawaniu nagrody.
Naprawdę, nie przesadzajmy. Na tym polega głosowanie, że typujesz najlepszych, twoim zdaniem najlepszych. nie ma żadnych sondazy, nie ma rankingów, nikt nie wie, kto wygra, dopóki wyniki nie zostaną przedstawione. Jesli jesteś przekonany, że najlepszym tekstem jest A, to głosujesz na A i A wygrywa, jeśli faktycznie jest to tekst dobry. Innymi słowy, jesli masz odmienny gust od wszystkich, to pewnie nie masz szans na wygraną, ale jeśli bedziesz kierował sie normalnymi kryteriami, to szanse na wygraną są wielkie. :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 12:03   

I, żeby nie było, że jestem paskudny, to odpowiem lockemu na jego pytanie o jawność.
Nagroda jest jawna poniewaz podawane są nie tylko nazwiska, ale również punktacja i rozłożenie głosów dla wszystkich utworów z czołówki.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Marca 2007, 12:07   

No moment, teraz wrzuciles wszystkich fantastow do jednego wora, ktorzy czytaja te same trzy ksiazki, a wiesz dobrze, ze tak nie jest. Chodzi mi o to, ze jesli wg mnie np. najlepsza w tym roku byla Kossakowska i Uznanski to zaglosuje na nich, ale wiem, ze prawdopodobnie wygra Sapkowski i Pilipiuk, Kossakowska moze zajmie miejsce trzecie, ale Uznanski raczej uznania (nomen omen) nie zdobedzie. W zwiazku z czym z gory wiem, ze na nagrode nie mam szans. Poza tym co ma ustawa do nagrod? Jest cala masa nagrod, ktore wreczane sa losowo i jakos nikt problemu nie robi, chociazby wszystkie te glosowania smsowe w Tancach z gwiazdami, Jakich to melodiach i innych podobnych.
_________________
5 zdań na temat
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 12:13   

Count, i masz o to pretensje do mnie? IMO popełniasz podstawowy błąd, kalkulując nie głosowanie na najlepszego, ale jakby tu zgarnąc nagrodę glówną. Ta zabawa polega na czymś innym :-)
Pytasz, co ma ustawa do nagród, no to wyjasniam. Jesli występuje czynnik losowy, to zwracasz sie do ministerstwa z prośba o pozwolenie, bo to podpada pod loterię :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Marca 2007, 12:42   

Nie Nursie, wlasnie o to mi chodzi, ze chcialbym glosowac na to co mi podpowiada sumienie, ale jednoczesnie do konca zachowac szanse na wygrana. Teraz musze wybierac, albo tak, albo tak. Zaczynam sie nawet zastanawiac, czy przypadkiem nie wykorzystac glosu forumowego i komorkowego, zeby glosy dostali ci, ktorzy wedlug mnie zasluzyli i ci, ktorzy wedlug mnie wygraja (wiem, ze to w sumie bez sensu wyjdzie). Ja wiem, ze Nautilus jest idealistyczny i tak dalej, ale jednoczesnie dajesz super nagrody, ale mowisz, ze tylko ci, ktorzy wytypuja poprawnie moga ja dostac, z zastrzezeniem, ze bedzie to pierwsza osoba, ktora to zrobi. W ten sposob sam zachecasz do glosowania niezgodnie ze swoimi przekonaniami i w ten sposob potencjalnego zafalszowania wynikow. Rozumiesz? Chodzi mi o mechanizm, bo cos mi sie zdaje, ze myslacych podobnie do mnie moze byc wiecej. A ci, ktorzy na forum zarejestrowani nie sa, oddadza po prostu jeden glos nie na to, na co by chcieli.
A mozna zrobic glosowanie jako jedna rzecz, a typowanie niezaleznie (chociaz np. powiazane, ze typowac moga tylko ci, co zaglosowali). I wtedy dac nagrode wedle twojego kryterium.
Czy to blad, ze tak zakladam? Jest glosowanie, ale jest i nagroda. Gdzie tu moj blad, ze mam na nia ochote?
_________________
5 zdań na temat
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 8 Marca 2007, 14:43   

count napisał/a
nureczka:
Nurs ma racje, nie mozna wszedzie weszyc spiskow. Wbrew pozorom glosowanie zarejestrowanych uzytkownikow forum jest o wiele bezpieczniejsze niz glosowanie smsami, ktore o wiele trudniej sprawdzic, a glosowac moze kto chce.


Ależ ja się z tym zgadzam jak najbardziej. Chodzi mi właśnie o to, że jak ktoś chce zrobić przewał, to i tak zrobi. I dlatego uważam, że sprawdzanie IP i inne takie posunięcia są przerostem formy nad treścią (z całym szacunkiem dla Nagrody, Nagrodzonych i Nagradzających)

nureczka
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Marca 2007, 14:47   

Wiesz co, no nie. Chodzi o to, zeby zmaksymalizowac szanse na wykrycie tego przewalu. Nie ma sie co rozwodzic nad tym, ale tez nie mozna tego deprecjonowac. Wierze w Nursa, ze ma juz doswiadczenie w wylapywaniu przekretow i jakakolwiek proba tegoz zostanie ujawniona, a winni napietnowani.
_________________
5 zdań na temat
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 8 Marca 2007, 14:56   

count napisał/a
Nie Nursie, właśnie o to mi chodzi, ze chciałbym głosować na to co mi podpowiada sumienie, ale jednocześnie do końca zachować szanse na wygrana. Teraz muszę wybierać, albo tak, albo tak. [...]
A można zrobić glosowanie jako jedna rzecz, a typowanie niezależnie (chociaż np. powiązane, ze typować mogą tylko ci, co zagłosowali). I wtedy dać nagrodę wedle twojego kryterium.


Akurat wydaje mi się, że count ma rację. Ja mam gust literacki odbiegający od średniej krajowej, a jednocześnie (z przyczyn chociażby zawodowych) na ogół wiem, co się podoba większości. Np. nudzą mnie okrutnie opisy bitew. Nawet w "Wojnie i pokoju" ominęłam opis bitwy pod Borodino :) Wiem, że to co mi się podoba, raczej nie ma szans na wygraną. Nie mówię przy tym, że to ja mam dobry gust a reszta nie. Chodzi mi o subiektywny odbiór literatury przez upierdliwą panią w średnim wieku.
To trochę tak, jakby ogłoszono konkurs na najładniejszego konia, ale nagrodę dostaną ci, co głosowali na konia, który przybiegnie pierwszy. No i rodzi się pytanie: czy glosować na najładniejszego, czy na najszybszego?

nureczka
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 8 Marca 2007, 15:41   

Podpisuję się pod tym, co napisał count, mi tez to od razu do glowy przyszło. Chyba jest cos na rzeczy jednak?
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Marca 2007, 15:43   

Chyba jest, następny przykład to ja.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 15:45   

OK. To zdejmujemy nagrody. dam to do jakiegos domu dziecka, a wam zniknie problem na co głosować.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 8 Marca 2007, 15:59   

NURSie, jak uważasz, ale chyba nie ma się co obrażać (a tak odebrałam Twoj post), tylko należałoby pomyślec nad innym rozwiązaniem. Czy jesteś pewnien, że pozwolenie jest konieczne (w końcu np. losowo dodajesz bonusy dla prenumeratorów, to juz nie podchodzi pod ustawę? Pytam, bo nie wiem.), a jeśli tak, czy trudno je uzyskać i czy koszty są wysokie? A może inne kryteria przyznawania nagrody?
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 16:16   

Nie obrażam się, ale tłumacze, że nie mam innej mozliwosci rozdziału nagród.
co do bonusów, to losowość dotyczy czegos innego. dodawane są osobom kończącym prenumeraty, ale nie wszystkim, jesli zabraknie ilości. tak więc nie jest to losowe w rozumieniu ustawy.
Nigdy nie przychodziło mi do głowy, że bedziecie mieli jakies moralne problemy z tym na kogo głos oddać. a jesli ma to byc zarzewiem jakichś niesnanek, to wole zlikwidowac ten problem w zarodku. Nie ma nagród, nie ma problemu, prawda? Każdy może głosowac na co zechce z czystym sumieniem.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Marca 2007, 17:23   

No i kto wie czy paradoksalnie nie jest to największe zagrożenie uczciwego głosowania - chłodna kalkulacja zwycięzcy wbrew własnym upodobaniom, by zgarnąć nagrodę...
Wiem jak to brzmi, ale kilka osób tak właśnie pomyślało, czemu dali tutaj wyraz.

Ja bym się poważnie zastanowił. Może wystarczy symboliczna nagroda, a nie od razu pół księgarni? Nagrodą dla autora jest dyplom, może drugi dyplom? Nie wiem.
Co na to inni?
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 17:32   

Słowiku, rozumiem problem, zdjałem info o nagrodach. W zeszłym roku ich w końcu nie było i nic sie nie stało. Chyba, że ktoś znajdzie formułę nie naruszającą zasad ustawowych (przypadkowość przyznania) a eliminującą to, o czym pisaliście.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 8 Marca 2007, 17:52   

NURS napisał/a
Nigdy nie przychodziło mi do głowy, że bedziecie mieli jakies moralne problemy z tym na kogo głos oddać.


Nagroda jest całkiem kusząca, do tego dochodzi żyłka hazardzisty. :wink: I chyba ważne, ze zachęca do głosowania? A może jakiś prawnik się wypowie, jak to jest z tym losowaniem? Przecież przy byle promocji soczków losuje się nagrody...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 18:57   

Zachęca do głosowania, ale nie do kombinowania, na kogo by tu głos oddac, żeby załapać się do nagrody :-)
Zapominasz miria, że te soczki to milionowe obroty i kampanie w tv za kasę przekraczającą budżet SFFH łacznie ze starym wydaniem :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 8 Marca 2007, 18:58   

Eee ja chciałbym nieśmiało zauważyć, że jak na razie wszyscy mają gust inny niż większość :wink: Może, więc warto było by zagłosować na to co nam się podoba.
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 8 Marca 2007, 20:52   

NURS napisał/a
Zachęca do głosowania, ale nie do kombinowania, na kogo by tu głos oddac, żeby załapać się do nagrody
Zapominasz miria, że te soczki to milionowe obroty i kampanie w tv za kasę przekraczającą budżet SFFH łacznie ze starym wydaniem


Nursie, oburzasz się, że zwróciliśmy uwagę na pewne zjawisko, a miałam wrażenie, że stajesz na głowie, żeby wyeliminowac wszelkie możliwości robienia przekrętów czy fałszowania wyników w jakikolwiek sposób, dlatego nieco dziwi mnie Twoja obecna wiara w nieskazitelność moralną głosujących. :wink: Zresztą nieistotne, jeśli postanowiłeś nie przyznawać nagrody.

A czy mógłbyś z ciekawości powiedzieć, na czym dokładnie polega problem z losowaniem? Nagrody losuje się także we wszelkiej maści periodykach, łącznie z Głosem Nauczycielskim, za którym raczej nie stoją telewizyjne kampanie. :wink:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 20:58   

Nie oburzam sie, miria, ale skoro to problem, a wiesz, że sa ludzie, ktorzy zaraz rzucą mi sie do gardła, że cos jest nie tak, to go eliminuję, zanim naprawdę stanie się problemem :-)
co do losowań, to o ile dokładnie pamiętam istnieje cos takiego jak monopol loteryjny i jesli chcesz cos losowac, to musisz uzyskac zgode odpowiedniego organu, co wiaże się z tona kwitow i innymi wariactwami. Dlatego zrobiono obejscie, czyli dawanie nagród za coś, za wiedzę, szybkośc itp, byle nie bylo przypadku losowosci.
Przyjrzyj sie tym losowaniom,byc może są tam elementy takie, jak z tym dodawaniem bonusów :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 8 Marca 2007, 21:09   

Tego nie wiem, jest napisane, że wśród czytelników rozlosujemy coś tam coś tam. A nie da się jakoś tego obejść, np. nagrodę otrzymuje osoba, która zagłosowała jako któraś tam z kolei czy coś podobnego?
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Marca 2007, 23:24   

Miria i ty mnie publicznie o cos takiego pytasz? :-)
Sadze, że mam juz jak w banku końtrole, gdyby nie daj boże ktos coś dostał.
nie zrobię żadnego przewału, nie dlatego, że boje się kapusiów, ale dlatego, ze chcę żeby to było czyste i przejrzyste od początku, do końca.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 8 Marca 2007, 23:33   

A ja pamiętam, że dawno, dawno temu, gdy brałam udział w plebiscycie na najlepszą książkę zdaniem czytelników "Płomyczka", problem rozwiązano tak: kto chciał po prostu głosować (bez względu na nagrody) to głosował i już. A kto chciał powalczyć o nagrodę musiał przysłać uzasadnienie. A te najciekawsze Redakcja opublikowała i nagrodziła.
Wiem, że to było za komuny, zaraz po tym, jak wyginęły dinozaury, ale to może być jakiś pomysł. I to nie tylko ze względów materialnych (dawaj, dawaj nagrodę CHCEM !!! : :D ), ale także może być zaczątkiem ciekawej dyskusji, np. w oddzielnym wątku forum. I możesz nagrodzić tego, kto wywoła dyskusję najbardziej burzliwą.

nureczka

PS. Dziś jest dzień backupów, więc się z rozpaczy intensywniej niż zwykle udzielam na Forum :)
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 9 Marca 2007, 00:58   

Nie bardzo wiem, o czym do mnie mówisz, NURSie. Czy ja Cię namawiam do jakiegoś przewału? I o jaką kontrolę chodzi? Przyjadą z ministerstwa? :) Kryterium kolejności chyba dobre, jak każde inne... :roll: Przynajmniej z takim systemem też się zetknęłam.

nureczka, jest to całkiem fajny pomysł, a przynajmniej takim mi się wydaje o pierwszej w nocy, po wypiciu pewnej ilości piwa. :wink:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Marca 2007, 01:14   

O czym mówie?
Na publicznym forum pytasz mnie, czy nie złamałbym prawa :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group