Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostatnio czytane
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 6 Listopada 2006, 12:23   

Skompletowałem Wollheima i już tylko jednego tomu brakuje do kompletu "Stało się jutro".
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 6 Listopada 2006, 12:25   

Napisałem wszystkie cztery, odnosząc się do czterech książek braci S. Nawet nie wiem czy mają w tej bibliotece Przybyłka.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 6 Listopada 2006, 12:37   

Tfu, tfu, tak to jest, gdy jakiś wyraz się doczyta po wysłaniu posta...
Moge dodać, że jeszcze "Śmierć trawy" i "Na tropach jednorożca" sobie sprawiłem.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 6 Listopada 2006, 14:01   

przedwczoraj skończyłam czytać nową książke olgi tokarczuk 'anna inn w grobowcach świata'. jest to jej interpretacja sumeryjskiego mitu o bogini inannie. ciekawa, ale do 'prawieku...' jej daleko. bardzo sie jednak ucieszylam, ze tokarczuk wybrala mit o tej bogini, bo bardzo lubie te postac :)
mam ochote poczytac 'prawiek...' znowu... mmm...

inna rzecz, ktora wlasnie koncze czytac to 'body project' j.j. brumberg. podtytul: 'an intimate history of american girls' i jest to ksiazeczka naprawde w deche. niby naukowa, a czyta sie jak opowiastke. i wyjasnila mi wiele rzeczy na temat kultury amerykanskiej oraz dala odpowiedz na pytania, ktore nurtowac mnie zaczely podczas pobytów w usa (np. dlaczego jest tam tyle mlodych matek, dlaczego dziewczynki nosza cycniki na calkiem plaskich, kilkuletnich torsach, etc.)
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
Last Viking 
Klapaucjusz


Posty: 988
Skąd: Valhalla
Wysłany: 6 Listopada 2006, 14:18   

Ostatnio w ramach poszukiwania fantastyki w nas samych, w ludziach, w ich emocjach, a nie w gwiazdach przeczytałem Niezgłębiony Zamysł Isabel Allende
Autorka powaliła mnie na kolana stylem pisarskim, umiejętnością snucia opowieści, a także co najważniejsze "madrością życiową".

Przechodzimy przez życie, nie posiadając świadomości siebie samych. Oglądamy świat, ale go tak naprawdę nie widzimy. Zapętlamy się we własnych wyobrażeniach rzeczywistości i nie potrafimy prawdziwie żyć.

Książka opowiada przejmującą historię życia. Życia jednego człowieka. Przygladamy się jego dzieciństwu, które miało przełożenie na późniejsze dorosłe decyzje.
Jest to opowieść i bolesnym poszukiwaniu własnej tożsamości.
Cierpienie, ból, smutek - negatywne, niepotrzebne uczucia.
Czy aby na pewno, niepotrzebne? :?
Może trzeba wszystkiego doświadczyć, we wszystkim jest sens, przeznaczenie, niezgłębiony zamysł. :wink:

Tak wiele ważnych rzeczy nam umyka, nasze szczęście, radość z życia. :(
A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, widzimy to ale jednocześnie omijamy... kiedyś jednak nadejdzie taki dzień, że zaczniemy być świadomi, i nasza droga będzie miała cel.

Bo tylko droga którą podążamy się liczy, a nie to co osiągamy :mrgreen:

Kolejna ksiażka to świetny Głos Boga Jacka Soboty, bez wątpienia powieść wybijającą się na naszym fantastycznym rynku. Jednak więcej niż połowa ksiażki to opowiadania, które już kiedyś czytałem. :? Nie będę komentował tu strategii marketingowej wydawnictw, ani samych autorów (w końcu z czegos żyć muszą :wink: ) ale i tak fajnie przypomnieć sobie wcześniejsze opowiadania za jednym razem. :mrgreen:

Jestem pod dużym wrażeniem przekazu zawartego w opowiadaniach Jacka Soboty. Bawi się, żongluje tezami filozoficznymi (czego tu nie mamy? :roll: - nawet cytaty Marka Aureliusza :bravo ), religią (chrześcijańską z elementami hebrajskimi - anioł i żyd wieczny tułacz), a także nawiązuje (czy to stylistycznie czy nawet konstuując zarys fabularny) do słynnych powieści ("Rękopis znaleziony w Saragossie - Potockiego, Imię Róży - Eco).

Pożywka intelektualna, a zarazem emocjonalna, bo i obok przedstawionego świata obojętnie przejść nie można. Świat wg. Soboty to mroczne odbicie naszego świata, jakby jego groteska i zaprzeczenie. Może Boga eksperyment ? :( . Nie wiadomo czy Głos Boga zbawił świat - i wskoczył on na właściwe tory historii, czy mu się to nieudało i MILCZACY musiał powtórzyć swoje dzieło? :lol:

Niestety przedostatnie opowiadanie było dla mnie sztuką dla sztuki i można było je skrócić. :evil: Pytania filozoficzne i idee się powtarzają, bohaterowie kręcą się trochę w kółko, wokół pewnych koncepcji. Szkoda :?

Za to końcówka wyśmienita :mrgreen:
Poznajemy mesjasza-kołodzieja tylko poprzez przekazy ustne, pisemne - tak jak i naszego mesjasza-cieślę :wink: Nie wędrujemy razem z nim, nie poznajemy szczegółów jego życia, nie uczestniczymy bezpośrednio w werbunku wyznawców, ani w ostatecznej drodze i kaźni.

"Głos Boga" jest również opowieścią o sile przeznaczenia, o potędze ludzkiego losu. Dziecko urodzone ze zdrady, dla zdrady się zdrodziło. Wieszcz stworzony po to żeby wywieszczyc koniec, poeta, żeby spisać ewangelie. Odwieczna walka światła z ciemnością, u Soboty nabiera głębszego bardziej ludzkiego i namacalnego rysu.

Piękna i wspaniała książka, dostarczająca wielu intelektualnych orgazmów :P

A teraz Pachnidło Patricka Suskinda
Straszneeeeeee
:shock:
_________________
http://domagalski.kawerna.pl
 
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 6 Listopada 2006, 17:14   

tuz przed wakacjami wpadly mi w rece 'opowiesci ewy luny' i. allende i zgodze sie z przedmowca w 100% co do tworczosci tej autorki. w sumie skoro juz wrocilam z wakacji, moze to dobry pomysl na kolejne czytadlo?
 
 
dagra 
Luke Skywalker


Posty: 225
Skąd: hm...
Wysłany: 6 Listopada 2006, 22:35   

Allende pisze tak, że nawet jej "Zorro" przeczytałam.
I warto było zobaczyć, jak tę legendę rozpracowała. Chociaż jest to najlżejsza z jej ksiązek i imo najsłabsza.
Polecam jej opowieści kalifornijskie - "Córka fortuny" i "Portret w sepii"
O historiach z Chile nie wspominając.
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 6 Listopada 2006, 23:21   

Last Viking: Pachnidło to mus! Wspaniała proza, wiele motywów znanych, ale jak podanych! A mówią, że już nie można niczego dobrego i klimatycznego stworzyć! :mrgreen:
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
dagra 
Luke Skywalker


Posty: 225
Skąd: hm...
Wysłany: 6 Listopada 2006, 23:55   

A widziałeś, Mr M., zajawkę filmu?
Może wniosek pochopny, ale raczej zrezygnuję z wizyty w kinie. Nie dlatego, że spodziewam się kiepskiego filmu, ale nijak świat książkowy nie chce mi się na obraz przełożyć. Niech sobie to pozostanie w mojej wyobraźni.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 7 Listopada 2006, 09:33   

Czytał ktoś Patykiewicza? Gość ma świetne,naprawdę oryginalne pomysły.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 7 Listopada 2006, 09:38   

Mówisz o "Złym brzegu", czy o kontynuacji? Planuję to zakupić, ale na Allegro po przystępnej cenie :wink: Polecała mi to pewna osoba z wydawnictwa.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 7 Listopada 2006, 09:42   

Oba. Kończę właśnie drugi tom. Jeśli tempo akcji "Złego brzegu" porównać do biegu, to "odmieniec" jest marszem.
Ale naprawdę świetny i jeszcze raz podkreslę - oryginalny w 100%.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 7 Listopada 2006, 09:42   

dagra: nie mam ostatnio zaufania do nowopowstających filmów, po tym jak odgrywający swe role w "Królu Arturze" nie przypominali rycerzy lecz aktorów ;)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 7 Listopada 2006, 14:43   

Ja drugi raz właśnie czytam "Żałując za jutro" I z jednej strony mi się cholernie podoba, a z drugiej mam uwagi, ale to już do autora - żeby spoilerów nie było... :D
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 7 Listopada 2006, 21:35   

Uff... Skończyłem "Odmieńca" Patykiewicza.
Wbiła mnie ta ksiązka w ziemię...
Nowy król fantasy zasiadł na tronie.
Patykiewicz miażdży!!!!!
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
dagra 
Luke Skywalker


Posty: 225
Skąd: hm...
Wysłany: 7 Listopada 2006, 22:55   

Valis, za który zabierałam się lata temu i poległam - utknęłam w miejscu, w którym zupełnie nie obchodziło mnie, co będzie dalej.
I teraz też, po początkowym zachwycie, utknęłam w tym samym chyba miejscu, poleżało troszkę ale przemogłam się.
No i wpadłam po uszy po trzech zdaniach.
Ależ to jest rewelacyjne! Czyta się doskonale, humor i ironia, spostrzeżenia (oj, ale to trudne słowo :( dobrze napisałam?) zamknięte w paru słowach, skojarzenia, obserwacje ludzi. No, kapitalna rzecz.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Listopada 2006, 07:29   

Valis mam za najlepszą książkę Dicka. Czytałem ją na studiach, lata temu.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Last Viking 
Klapaucjusz


Posty: 988
Skąd: Valhalla
Wysłany: 8 Listopada 2006, 13:39   

Ja też uważam, że Valis to najlepsza powieść Dicka :mrgreen:
Chyba najważniejsza jego książka poruszająca temat gnozy, miejsca człowieka i Boga. Autobiograficzna, zawierająca wspomnienie roku 1974 i jego egzegezę :wink:
No i ten motyw w kinie :roll:

Hmm... "Boża Inwazja" kolejna część z cyklu też świetne. Poszukiwanie żeńskiego pierwiastaka Boga.
_________________
http://domagalski.kawerna.pl
 
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 8 Listopada 2006, 18:03   

przypomnialo mi sie, ze nie czytalam jednej z wczesniejszych książek tokarczuk, 'e.e.' i właśnie ją sobie zapodaję. bardzo przyjemne. ale muszę ją chwilowo odłożyć na korzyść readera 'psychology of women', bo jutro mam obronę... brrr...

jaki rodzaj czytadła to ów patykiewicz? nie miałam przyjemnosci wcześniej...
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 8 Listopada 2006, 18:39   

http://www.literatura.gil..._brzeg/recenzja
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
gorim1 
Mała Mi


Posty: 2124
Skąd: Marki
Wysłany: 12 Listopada 2006, 19:45   

t bochiński wyjątkowo wredna ceremonia
r. kosik vertical
Ćwiek kłamca 1 i 2
snerg wiśniewski nagi cel
legendy 1 i2
cykl pilipiuka dziedziczki księżniczka i kuzynki
lavondyss
i to wszystko
_________________
Otyli żyją krócej. Ale jedzą dłużej.
Lec myśli nieuczesane
 
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Listopada 2006, 00:53   

Ciekaw jestem Twoich wrażeń z lektury Snerga. "Nagi cel" widziałem w księgarni, ale nie kupiłem. Do Snerga podchodzę jak do jeża od kiedy kupiłem "Oro". W pale mi się nie mieści, że napisał to autor "Robota".
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 13 Listopada 2006, 09:12   

Nagi cel to dobra książka. Jednak nie oczekuj powtórki Robota. Robot jest najlepszą książką Wiśniewskiego. A jednak kilka razy wracałem do Nagiego Celu. To niepokojąca powieść...
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 13 Listopada 2006, 11:47   

Ja Kłamcę 2 sobie odpuściłem...
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 15 Listopada 2006, 13:22   

dobra, a ja skończyłam 'e.e.' tokarczuk. rzecz jest o tym (m.in.) co się dzieje, kiedy wiktoriańska dziewczynka zobaczy przy obiedzie ducha. konieczna lektura dla studentów psychologii - bo to o tym, jak historię myśli psychologicznej można przemienić w sympatyczną prozę.

'kroniki portowe' - też OK, choć tak dużo słyszałam dobrego o tej książce, że postawiłam jej bardzo wysokie wymagania na wejściu widocznie :/ ale cieszę się z tej lektury, coś całkowicie nowego dla mnie ta nowa funlandia...

co do 'pachnidła' - widziałam zwiastun ostatnio w kinie i pomyślałam, że muszę ten film obejrzeć. książki nie czytałam (jeszcze).
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
gorim1 
Mała Mi


Posty: 2124
Skąd: Marki
Wysłany: 15 Listopada 2006, 13:23   

muszę jeszcze książkę przetrawić i dokończyć czytać
kurde ciężka ona jest
_________________
Otyli żyją krócej. Ale jedzą dłużej.
Lec myśli nieuczesane
 
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 15 Listopada 2006, 17:14   

MrMorgenstern napisał/a
Last Viking: Pachnidło to mus! Wspaniała proza, wiele motywów znanych, ale jak podanych! A mówią, że już nie można niczego dobrego i klimatycznego stworzyć! :mrgreen:


Mikolaj mi obiecal, ze dostane od niego ta powiesc. Sadysta jeden juz ja kupil i nawet mi pokazal, poczym ukryl w czelusciach swego wora prezentow i kaze mi czekac na lekture do 06.12. :evil: Niedobry Mikolaj, niedobry...! :evil:
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 15 Listopada 2006, 17:27   

"Pachnidło" czytałem wcale nie ostatnio, ale tej książki nie da się zapomnieć.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 16 Listopada 2006, 11:49   

Piech napisał/a
Pachnidło czytałem wcale nie ostatnio, ale tej książki nie da się zapomnieć.

Świetna jest. Boję się, że film skopie treść.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 16 Listopada 2006, 14:27   

A mnie coraz bardziej kusi Biblia, chyba jeszcze raz ją przeczytam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group