Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Smoki, wiedźmy i inne potwory
Autor Wiadomość
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 25 Października 2005, 17:57   Smoki, wiedźmy i inne potwory

Interesują mnie opisy smoków w literaturze. Stworzenia te są głęboko zakorzenione w naszej kulturze, ale mają wiele odmian. W europejskiej tradycji smok na ogół kojarzony jest ze złem, zaś we wschodniej jest istotą dobroduszną.

Podobnie frapuje mnie wizerunek wiedźm :) Wszelkie opisy wiedźm mile widziane :) Nie obrażę się, jesli nawet będą straszne i brzydkie :) Nie wezmę tego sobie do serca :D

Ciekawi mnie łamanie stereotypów, dlatego inne potwory też mnie pociągają :)

Jakie smoki, wiedźmy i potwory najbardziej lubicie, które preferujecie w literaturze?
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 25 Października 2005, 18:04   Re: Smoki, wiedźmy i inne potwory

Wiedźma napisał/a
Interesują mnie opisy smoków w literaturze. Stworzenia te są głęboko zakorzenione w naszej kulturze, ale mają wiele odmian. W europejskiej tradycji smok na ogół kojarzony jest ze złem, zaś we wschodniej jest istotą dobroduszną.
Jakie smoki, wiedźmy i potwory najbardziej lubicie, które preferujecie w literaturze?


Smoki w Ziemiomorzu Ursuli Le Guin. Są genialne. I ani dobre, ani złe. Są... osobne.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Vanin 
Tom Bombadil


Posty: 26
Wysłany: 25 Października 2005, 18:16   

Poczytaj sobie tekst jednego z rosyjskich autorów :)
Klasyfikacja europejskich smoków
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 26 Października 2005, 17:14   

Poczytaj sobie czarem i smokiem kolegi Romka - bardzo fajna książka z bardzo fajnym (i innym) smokiem. Właśnie kończę czytać, więc wiem, co mówie :)
A co do smoków - ten temat mnie też bardzo interesuje z powodu mojej matury. Wszelkie materiały źródłowe itp. bardzo mile widziane :) jak już maturę napiszę, a dział będzie się trzymal, to zarzucę moimi wypocinami :)
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 26 Października 2005, 18:05   

Pako napisał/a
Poczytaj sobie czarem i smokiem kolegi Romka - bardzo fajna książka z bardzo fajnym (i innym) smokiem. Właśnie kończę czytać, więc wiem, co mówie :)


Aaa czytałam :D I ciekawa jestem, co Tobie się najbardziej w tym smoku podobało/ podoba? :)
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 27 Października 2005, 16:46   

Nie napiszę, nie będzie spoilingu :P
Ale smok mi się tam ogólnie bardzo spodobał, cała ksiażka zresztą też.
A ze smoków to jeszcze "Hobbit", "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (tylko pierwszy tom, reszty nie potrafię zdobyć, a kasy na zakup brak), "Granice możliwości" Sapka i filmy: "Dungeons'n'Dragons" (gorszy) i "Ostatni smok" (bardzo dobry). Polecam!
Co do innych bestyj - Sapkowski wydał kiedyś leksykon ze stworami fantastycznymi i mitologicznymi. Bardzo fajna sprawa w sumie. Czytało się przyjemnie o co niektórych :)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 27 Października 2005, 20:03   

D&D warto obejrzeć dla ostatniej sceny :D ( właściwie cały film można sobie odpóścić...) tym bardziej że to chyba jedyny film po Dragon's Heart w kórym są takie łądne smoki...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Arlon 
Langolier

Posty: 291
Skąd: inąd
Wysłany: 27 Października 2005, 21:30   

Lochy i smoki to genialny film. Tylko Amerykanie potrafią tak się z siebie śmiać i dostrzegać swój kretynizm. Ale nawet tamtejsze beznadziejne smoki są lepsze od pysia z wiedźmina.
_________________
Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 27 Października 2005, 21:39   

Arlon napisał/a
Lochy i smoki to genialny film. Tylko Amerykanie potrafią tak się z siebie śmiać i dostrzegać swój kretynizm. Ale nawet tamtejsze beznadziejne smoki są lepsze od pysia z wiedźmina.


Wiecie... od produkcji wiedźminopodobnej chyba wszystko jest lepsze.
Ale inna sprawa, że trudno dobrze pokazać smoka. Że to nie tylko kwestia kasy, tylko np. wyobraźni odbiorcy - łatwiej coś przeczytać i zaakceptować, niż zobaczyć i zaakceptować - to jest problem. Choć oczywiście nie mam na myśli D & D, tylko raczej fakt, że nie widzialem właśnie naprawdę dobrze i wiarygodnie odrobionego smoka.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Października 2005, 21:42   

Romek P. napisał/a
Choć oczywiście nie mam na myśli D & D, tylko raczej fakt, że nie widzialem właśnie naprawdę dobrze i wiarygodnie odrobionego smoka.


Dla mnie osobiśćie, mimo kilku wad, najlepiej pokazanym w filmie smokiem jest Draco z "Ostatniego smoka". Do innych nie mam serca. Jeżeli chodzi o książkowe, zdecydowanie najbardziej emocjonalnie związany jestem z Twoim smokiem, cny Pawlaku. Ty już wiesz czemu. :mrgreen:
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 27 Października 2005, 21:56   

Logan napisał/a
Romek P. napisał/a
Choć oczywiście nie mam na myśli D & D, tylko raczej fakt, że nie widzialem właśnie naprawdę dobrze i wiarygodnie odrobionego smoka.


Dla mnie osobiśćie, mimo kilku wad, najlepiej pokazanym w filmie smokiem jest Draco z Ostatniego smoka.


Tak. Zdecydowanie tak. On jest fajny. To znaczy jest Postacią. Przez to właśnie duże P.

[quote="Logan"] Jeżeli chodzi o książkowe, zdecydowanie najbardziej emocjonalnie związany jestem z Twoim smokiem, cny Pawlaku. Ty już wiesz czemu. :mrgreen:

Domyślam się. W końcu opisałem smoka, który ma paskudne poczucie humoru, jest okrutny, lubi robaki, potrafi się zmienić w pokojowo nastawionego zajączka albo bestię, przy której Obcy wysiada :D
No, ale jest też wielkim przyjacielem człowieka. Dokładnie - jednego człowieka :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Października 2005, 22:34   

Dalsze kwestie związane z twórczością Romka proszę rozważać w "Kąciku autorskim" i wątku założonym specjalnie dla Romka. Tam też będzie można molestować innych twórców piszących dla SFFh, jeżeli oczywiście zawitaja na nasze forum.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 29 Października 2005, 14:10   

Pamiętacie ilustracje Musiała do pierwszego opowiadania Ewy Białołęckiej w NF (zapomniałem tytułu :shock: )? To był smok jak się patrzy.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Nivak 
Auratog


Posty: 1009
Skąd: Lublin
Wysłany: 30 Października 2005, 11:48   

Gustaw G.Garuga napisał/a
Pamiętacie ilustracje Musiała do pierwszego opowiadania Ewy Białołęckiej w NF

Zakładam, że chodzi o Pożeracza Chmur :) No to... w najnowszym tomie jest inna ilustracja, która go przedstawia i imo całkiem pasuje do siebie :) Tak tylko reklamę robię 8)
_________________
Nie czuję jak offtopuję.
 
 
Dracena 
Langolier

Posty: 264
Skąd: z rodziny smokowców
Wysłany: 1 Listopada 2005, 11:16   

Pomyślałam sobie, jako ze jestem Dracena :D , dlaczego nikt nie spróbował stworzyć oryginalnego smoka roślinopodobnego. A z jego pyska mogłaby się wydostawać lecznicza substancja zamiast ogniowa.
Sama będąc smokopodobna interesują mnie smoki, więc szukam ich w literaturze i filmie. A niedawno ktoś mnie zachęcił do przeczytania "Czarem i smokiem", ale o tym już grzecznie opowiem, gdzie indziej, wiec przelatuję do "Kącika autorskiego"
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 2 Listopada 2005, 19:15   

Draceno, dlaczego smok-roślina nie miałby ziać ogniem? Najpopularniejsza w naszych czasach łatwopalna substancja (nie pamiętam już, po ile USdollars za baryłkę) jest w końcu pochodzenia roślinnego.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2 Listopada 2005, 19:24   

Teofil napisał/a
Draceno, dlaczego smok-roślina nie miałby ziać ogniem? Najpopularniejsza w naszych czasach łatwopalna substancja (nie pamiętam już, po ile USdollars za baryłkę) jest w końcu pochodzenia roślinnego.


Hm, ostatnio gdzieś czytałem, że właściwie nie wiadomo, jakie jest pochodzenie ropy :) ale istoty sprawy to nie zmienia, rzeczywiście :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 2 Listopada 2005, 20:19   

Aha, faktycznie, mogła powstać z mięsa dinozaurów, albo wprost przeciwnie - z jakiegoś planktonu. Ale biopaliwa już na pewno są pochodzenia roślinnego. Więc taki fitosmok mógłby zionąć płonącymi biopaliwami.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2 Listopada 2005, 20:30   

Teofil napisał/a
Aha, faktycznie, mogła powstać z mięsa dinozaurów, albo wprost przeciwnie - z jakiegoś planktonu. Ale biopaliwa już na pewno są pochodzenia roślinnego. Więc taki fitosmok mógłby zionąć płonącymi biopaliwami.


Wiesz, chyba tego fitosmoka podkradnę, o ile pozwolisz :) ładny pomysł, co się ma zmarnować :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Dracena 
Langolier

Posty: 264
Skąd: z rodziny smokowców
Wysłany: 2 Listopada 2005, 22:48   

Powoli Panowie!
Takie wykorzystywanie nawet przez autorów (albo i tym bardziej) jest odpłatnie, albo i karalne. :D
_________________
Wiedźma wszystko wie!!!
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 3 Listopada 2005, 19:17   

Romek P. napisał/a
Wiesz, chyba tego fitosmoka podkradnę, o ile pozwolisz :) ładny pomysł, co się ma zmarnować :P

Pozwolę. Ja w moich zapiskach mam smoka jak najbardziej zwierzęcego, wytwarzającego jakiś łatwopalny gaz, a więcej smoków nie planuję.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 3 Listopada 2005, 20:01   

Teofil napisał/a
Romek P. napisał/a
Wiesz, chyba tego fitosmoka podkradnę, o ile pozwolisz :) ładny pomysł, co się ma zmarnować :P

Pozwolę. Ja w moich zapiskach mam smoka jak najbardziej zwierzęcego, wytwarzającego jakiś łatwopalny gaz, a więcej smoków nie planuję.


To zamiatam kapeluszem w pokłonie i biorę :) po prawdzie, przyda mi się do przygód mojego pogodnika :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Dracena 
Langolier

Posty: 264
Skąd: z rodziny smokowców
Wysłany: 3 Listopada 2005, 21:35   

A ja się bardzo cieszę, że któryś z autorów spełni moje życzenie i stworzy fitosmoka :D , a cieszę się tym bardziej, że będzie to w ulubionym przeze mnie cyklu o pogodniku. Teraz to już nie umiem doczekać się 2 tomu :D A czy ten roślinopodobny smok pojawi się w drugim tomie?
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 3 Listopada 2005, 21:37   

A wiedźmy nie są potrzebne? :( Chociażby w roli statystów? :D
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 3 Listopada 2005, 21:58   

Dracena napisał/a
A ja się bardzo cieszę, że któryś z autorów spełni moje życzenie i stworzy fitosmoka :D , a cieszę się tym bardziej, że będzie to w ulubionym przeze mnie cyklu o pogodniku. Teraz to już nie umiem doczekać się 2 tomu :D A czy ten roślinopodobny smok pojawi się w drugim tomie?


Raczej nie :( rzecz nie w tym, aby wrzucić prosty greps, tylko żeby miało to sens, bo z dowcipnej rozmowy narodził się zabawny pomysł na postać.
A sens będzie miało w tomie trzecim, jak myślę.

Edit:
Jeden smok wystarcza za jakieś tysiąc wiedźm. Więc nie zostały przewidziane :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 3 Listopada 2005, 22:03   

Cytat
Raczej nie :( rzecz nie w tym, aby wrzucić prosty greps, tylko żeby miało to sens, bo z dowcipnej rozmowy narodził się zabawny pomysł na postać.
A sens będzie miało w tomie trzecim, jak myślę.


A wiedźmy, a wiedźmy, w którym tomie się pojawią? :D
Ostatnio zmieniony przez Wiedźma 3 Listopada 2005, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dracena 
Langolier

Posty: 264
Skąd: z rodziny smokowców
Wysłany: 3 Listopada 2005, 22:03   

Cieszę się, że chociaż w trzecim tomie bo nie chce opóźniać wydania tomu drugiego :D
_________________
Wiedźma wszystko wie!!!
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 3 Listopada 2005, 22:07   

Romek P. napisał/a


Edit:
Jeden smok wystarcza za jakieś tysiąc wiedźm. Więc nie zostały przewidziane :)


Co to za dyskryminacja pewnych stworzeń? :( A wywyższanie innych? :( Smok bez wiedźmy jest bezradny jak dziecko :) Porządny smok zawsze współpracuję z jakąś wiedźmą ;)
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 3 Listopada 2005, 22:26   

No właśnie miało być w tym temacie o smokach, wiedźmach i innych stworach :(
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 4 Listopada 2005, 19:06   

To ja chcę potwora. Nie smoka, nie wiedźmę, tylko jakiegoś potwora. I żeby był krwawy i krwisty. Zna ktoś takiego?

A ze smoków, jak Romek, najbardziej cenię te z Ziemiomorza. Niezrównane. Szczególnie Kalessin, którego prawdziwie imię... A, przepraszam, to już byłby spoiler, a spoilerom mówię zdecydowane: nie!
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group