Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Widziałem kiedyś TAKIE miasto...
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 14:42   Widziałem kiedyś TAKIE miasto...

Ostatnio zaintrygowały mnie zabytki, jak też całe miasta "z wiekową duszą". Nie da się ukryć, że pewien wpływ ma na to możliwość obserwowania, jak w Warszawie wyburzają w oczach i klecą ultranowocześnie szklano-betonowe i brzydkie paskudztwa w dzielnicach, które powinny być całościowo objęte opieką konserwatora ze względu na walory.
Kilka lat temu byłem w Reszlu - klimat tam panujący urzekł mnie. Spokój, dobrze zachowany gotycki zamek z minimalną liczbą współczesnych wtrąceń (!), obok gotycka plebania (wtedy niemalże rudera, ale czuć było majestat miejsca) i kościółek przebijający rozmiarem niejedną archikatedrę :mrgreen: :bravo Miałem możliwość dowiedzieć się, że porządną kanalizację mieli już w średniowieczu (poźniej jedynie się psuła).
Mile wspominam też Lwówek Śląski, ale samo miasto słabo poznałem - ganiałem wokół z młotkiem i śliną kapiącą na widok odsłonięć skalnych :P :mrgreen: 8)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 15:46   Re: Widziałem kiedyś TAKIE miasto...

A znasz Ogrodzieniec? Krążąc po tych świetnie zachowanych ruinach zamku, naprawdę można poczuć średniowieczną duszę :)

Na Pomorzu jest takie fajne miasteczko, Chojnice. Moja babcia tam mieszkała, stąd dosyć czesto byałem - mają pieknie zachowane zabytki po Krzyżakach. Sporo murów, baszta... a sam rynek, renesansowy, bardzo ładny...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 16:31   

Ja polecam Albi (to od Albigensów) rzecz, jakiej w Polsce nie zobaczycie, katedra z XII wieku i otaczająca ją starówka, oddana w prywatne ręce i odnowiona tak, że zawał pewny u każdego, kto odwiedzał Kazimierz nad wisłą :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 16:35   

W zeszłym roku spędziłem lilka dni w Lublinie i wciąż jestem pod wrażeniem. Mają tam taką wieeeelką starówkę. Kiedyś to wyremontują i będzie git. Dobre grzańce podają i karmili mnie jak u mamy.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 16:45   

Hmm.. z dobrze zachowanych? U mnie w okolicy nie ma :/ A i nie przypominam sobie, żebym kiedyś w jakimś bardzo fajnym mieście z klimatem był. Nawet Krakau mnie nie urzekło :/
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 16:58   

Jak ktoś chce sobie w łeb strzelić z rozpaczy widząc, co nasi potrafią zrobić z pięknym miasteczkiem, to zapraszam do Chełmska Śląskiego.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 30 Czerwca 2006, 17:15   

Romek P.
Cytat
A znasz Ogrodzieniec? Krążąc po tych świetnie zachowanych ruinach zamku, naprawdę można poczuć średniowieczną duszę :)


Otóż to. Cała okolica jest piękna. Podobne klimaty panują w Iłży. Małe miasteczko z wąskimi chodnikami, drewnianymi domkami o oknach wychodzących na uliczki. A z baszty widok na cała okolicę, w tym zalew.
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 18:32   

Z miasteczek ( bo na ogół miast nie lubię) polskich kocham Kazimierz nad Wisłą :) z innych - Pragę :) ech... kto chce pojechać ze mną? :)
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 19:01   

Ogrodzieniec znam, choć z trochę innej strony :) Jest tam spory kamieniołom; jak byłem tam, to akurat były takie warunki, że ostatnie upały w porównaniu z tym to przyjemny chłodek :D Choć w zamku pewnie też byłem.

Piech: niestety nie wiem, czy uda mi się tam dotrzeć, czy mógłbyś zatem opisać, co tam zrobili?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 20:10   

Nie wiem, czy ma klimat, ale starówka w Sandomierzu jest bardzo fajna no i wszelskich zabytków od ciorta i ciut ciut.
Swego czasu mieszkałem w Le Mans we Francji. Piękna katedra, super mury nad rzeką i starówka też fajna. Najbardziej mnie urzekł mały kamienny domek umieszczony nad ulicą.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Czerwca 2006, 21:31   

Cytat
gorat :Piech: niestety nie wiem, czy uda mi się tam dotrzeć, czy mógłbyś zatem opisać, co tam zrobili?


Ruinę zrobili, ot co. Ryneczek, kamienice, sukiennice - wszystko malutkie. Miniaturka miasta. Widać, że to kiedyś było jak z obrazka. Teraz w ruinie. Płakać się chce.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Lipca 2006, 11:31   

Jeśli chodzi o miniaturki, to w Karpaczu jest Muzeum Miniatur. Głównie zabytków z okolicy Karkonoszy. Ciekawostką jest miniatura Śnieżki :) (to góra, jeśli by ktoś nie wiedział ;) )
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 3 Lipca 2006, 10:31   

Przemyśl jest fajnym miastem do zwiedzania.
Ale nie do mieszkania :(
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Marek1964 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 321
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Lipca 2006, 12:55   

Szczerze zachęcam do wizyty w Chełmnie (około 50 km od Bydgoszczy). Można tam znaleźć doskonale zachowane, średniowieczne mury obronne (niemal w pełnym obwodzie 2270 m!!!) oraz 17 baszt (i jeszcze 6 dodatkowych we fragmentach). Wspaniała jest też starówka! Kto nie wierzy to zapraszam najpierw do wizyty wirtualnej: http://www.chelmno.pl/mai...=66&lang=pl&p=a
_________________
http://blogi.newsweek.pl/Autor/marekeram
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Lipca 2006, 13:21   

W Chojnicach kiedyś byłam i podobało mi się. A z dawnych lat (no, może nie aż tak dawnych) znam Brodnicę i bardzo lubię. Ostatni raz byłam tam w 1998 roku. Nie była jakaś bardzo odrestaurowana, ale ma swoją atmosferę. Jest wielki gotycki kościół (taki pokrzyżacki), stara brama, wieża i resztki zamku (też wieża, bardzo wysoka, widokowa), a na osłodę życia jeziora w okolicy. Jeszcze tam kiedyś wrócę.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 3 Lipca 2006, 13:57   

Nie lubię miast. No może Wrocław.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group