Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Modele wszechświata
Autor Wiadomość
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 29 Marca 2009, 17:10   Modele wszechświata

http://www.youtube.com/watch?v=mAjA_mxwSKc
polskie napisy, gorąco polecam obejrzenie całości - teoria jest przedstawiona bardzo przystępnie

elektryczna teoria kosmologiczna - przełom w nauce?
_________________
nie robisz za żadnego katalizatora, tylko za pierdzielizatora... by bio
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Marca 2009, 19:12   

To raczej paranauka, ale pomysł ciekawy, w sam raz dla fantastyki.
Mam w domu artykuł Davida Talbota na kilka stron o tym, że słońce ma naturę elektryczną a jego światło jest elektrycznym jarzeniem zasilanym przez prądy galaktyczne, co by oznaczało, że źródło jego mocy jest gdzieś na zewnątrz.
 
 
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 29 Marca 2009, 21:56   

jaka znowu paranauka? wszystkie teorie nie do końca są poprawne. A Jednolitej Teorii jak nie ma, tak nie ma.
A propos, powyższa teoria jest najnowszym pomysłem astrofizyków. Sam zobacz jakie daje pole do popisu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Unifikacja_(fizyka)

pewnie boli taka prostacka nazwa: elektryczny. Spokojnie można nazwać elektromagnetyczny lub plazmowy...tez pasuje, a nie jest sprzeczny z semantyką.
_________________
nie robisz za żadnego katalizatora, tylko za pierdzielizatora... by bio
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 30 Marca 2009, 13:59   

Teoria ciekawa, choc przydałoby się więcej szczegółów
Pamiętam jak lata temu przeczytałem o gościu, który bodaj Brown się nazywał i badał coś co zwał elektrograwitacją. Gość odkrył przejaw sily elektromagnetycznej, który zaburzał masę, a więc oddziaływał grawitacyjnie ( pole elektromagnetyczne powodowało efekt, jakby antygrawitacyjny). Oczywiście wszyscy go obśmiali w tamtym czasie, pomimo fizyki kwantowej takie gadki to były herezje - bądź co bądź jednak jego eksperymenty były proste do powtórzenia w laboratorium, czy choćby garażu.
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 30 Marca 2009, 15:42   

Hmm... Zetknąłem się z inną koncepcją wszechświata. Zacząłem czytać Singularity is Near Kurzweila, i trafiłem tam na opis propozycji Stephena Wolframa, całkowicie poważnej propozycji, żeby traktować wszechświat jako zbiór pakietów informacji.
Czytali Perfekcyjną niedoskonałość? Coś w tym stylu. Wszechświat jest po prostu wielkim komputerem, z natury cyfrowym. Jego podstawowe zasady mogą być opisane jako programy, a prędkość światła to największa prędkość przesyłania informacji.
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Kwietnia 2009, 17:09   

Na razie jestem po czterech odcinkach tego programu.
Mityczne argumenty to ściema - z mitów i wizerunków można wszystko wyczytać, co się tylko chce, są idealne do zobrazowania każdej tezy - UFO, elektryczność, halucynogeny itp.

"Naukowo" na razie jest to bardzo tendencyjne. Najpierw mówi się o problemach z opartym na grawitacji modelem( są takie rzeczywiście, i to wielkie), a potem proponuje się w dwóch zdaniach wyjaśnienia elektromagnetyczne. Ale co to znaczy właściwie, że Czarne Dziury nie są efektem grawitacyjnej zapaści materii, a skupiskiem energii elektromagnetycznych z różnych części wszechświata? Więc czemu są czarne i niewidoczne, skąd efekty grawitacyjne wokół nich? Co to niby wyjaśnia?
No i jak olbrzymie musiałyby być prądy energii elektrycznej, żebyśmy je widzieli na niebie z takich kosmicznych odległości. Ten efekt skalowania nie jest tak prosty, jak się to w filmie podaje.
Ciekawa koncepcja ( z plazmą choćby), ale wnioski naciągane trochę.
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 5 Kwietnia 2009, 13:02   

Adanedhel napisał/a
Hmm... Zetknąłem się z inną koncepcją wszechświata. Zacząłem czytać Singularity is Near Kurzweila, i trafiłem tam na opis propozycji Stephena Wolframa, całkowicie poważnej propozycji, żeby traktować wszechświat jako zbiór pakietów informacji.


A co sądzisz o samej koncepcji Kurzweila (i Vinge'a)? IMHO to takie wishful thinking, zwłaszcza, że Kurzweil stawia na szali idei swoje życie, chociaż to zarazem jedna z najciekawszych teori, jakie futurologia opracowała w ostatnich latach. Dukaj podważa książkę Kurzweila Paradoksem Fermiego, a ja czepiam się ekonomii drexlerowskiej - równie prawdopodobnej, co wygrana naszych piłkarzy w Mistrzostwach Świata. Po prostu nawet jeśli nanotechnologia powstanie, upłynie dużo więcej niż trzydzieści lat, zanim zostanie użyta na tak wielką skalę, imo.

Zaś w kwestii kosmologicznych polecam "The Physics of Immortality" Tiplera. W "Czasie Fantastyki" wspominał o niej Cyran i w książce są bardzo ładnie wyjasniane zagadnienia związane z przyszłymi losami człowieka i Wszechświata i dlaczego homo sapiens może zostać istotą tożsamą z Bogiem.
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Kwietnia 2009, 13:41   

Czyli czepiasz się nie całej koncepcji, a jej ram czasowych? To chyba jej najsłabszy punkt. Ale z Dukajem bym uważał - wszystkie jego zastrzeżenia, włącznie z paradoksem Fermiego, też są zastrzeżeniami "być może" - bez względu na to, jak je przedstawia. Zresztą, dużo lepiej niż on bawi się Kurzweilem Stross.
Nie, nie uważam teorii Kurzweila za niemożliwe, tak samo jak nie uważam za niemożliwą ekonomii drexlerowskiej.
 
 
MOFFISS 
Connor MacLeod


Posty: 1576
Skąd: Okolice wawki
Wysłany: 6 Kwietnia 2009, 07:12   

jewgienij napisał/a
Na razie jestem po czterech odcinkach tego programu.
Mityczne argumenty to ściema - z mitów i wizerunków można wszystko wyczytać, co się tylko chce, są idealne do zobrazowania każdej tezy - UFO, elektryczność, halucynogeny itp.
.


e tam, raczej dokumentuje jak do tego doszedł, ale najciekawsze są obserwacje komet oraz spalanie paliwa jądrowego w gwiazdach.
Faktycznie empirycznie udowodniono, że temperatura na powierzchni jest dużo wyższa niż w jądrze gwiazdy, co kompletnie zaprzecza klasycznym procesom reakcji termojądrowych - powinno być odwrotnie. Podobnie z kometami, zdjęcia ich ogonów przedstawia coś, co przypomina wyładowanie elektryczne.

Gdyby okazało się, że owa teroria jest prawdziwa, to nastąpi olbrzymi przełom w nauce.
_________________
nie robisz za żadnego katalizatora, tylko za pierdzielizatora... by bio
 
 
stalker11 
Gollum

Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 7 Kwietnia 2009, 14:22   

MOFFISS napisał/a

Faktycznie empirycznie udowodniono, że temperatura na powierzchni jest dużo wyższa niż w jądrze gwiazdy, co kompletnie zaprzecza klasycznym procesom reakcji termojądrowych - powinno być odwrotnie.


W jaki sposób? Jak można empirycznie zmierzyć temperaturę w jądrze gwiazdy? Jaki czujnik można tam umieścić?

Wydaje mi się, że wszelkie metody pomiaru temperatury w jądrze gwiazdy muszą (jak na razie) polegać ma obserwacjach pośrednich, czyli na interpretacji innych pomiarów na gruncie jakiegoś modelu.
Z tego powodu nie za bardzo mam ochotę uwierzyć, że są takie pomiary :)
_________________
cosmo - świat, który się rodzi
Ostatnio zmieniony przez stalker11 7 Kwietnia 2009, 14:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Kwietnia 2009, 14:34   

stalker11 napisał/a
W jaki sposób? Jak można empirycznie zmierzyć temperaturę w jądrze gwiazdy? Jaki czujnik można tam umieścić?
:mrgreen:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
stalker11 
Gollum

Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 7 Kwietnia 2009, 14:47   

Poza tym cała ta 'teoria' byłaby tylko uzupełnieniem aktualnych teorii opartych o grawitację i nikt by nie robił szumu, gdyby nie te prądy płynące przez całe lata świetlne pomiędzy gwiazdami :)

Czyżby nowy pomysł na ożywienie eteru ? Niektórzy nigdy się nie poddają. Podobno nadal są tacy co wierzą w perpetum mobile...
_________________
cosmo - świat, który się rodzi
 
 
Meurglys 
Frodo Baggins


Posty: 125
Skąd: Lublin
Wysłany: 11 Lipca 2010, 02:40   

A słyszał ktoś o wszechświecie holograficznym?
_________________
Czołem wbijając gwoździe w podłogę.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 06:44   

dzejes słyszał
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 08:52   

O czym wy do mnie mówicie? :shock: ja się zatrzymałem na teori membran ( teoria M ): http://www.youtube.com/watch?v=F-yEu-b_YD0

Z tego co mi wiadomo to ona jest obecnie ogólnie przyjęta jako "prawdziwa", jest to rozwinięcie teorii strun a dokładniej połaczenie kilku teorii strun jakie istniały paręnaście lat temu... ta teoria przynajmniej jest potwierdzona latami obliczeń...

Cytat
A Jednolitej Teorii jak nie ma, tak nie ma.

No własnie teoria membran jest tą jednolitą teorią... nie jest jeszcze do końca poznana ale jednak zdjenoczyła środowisko fizyków.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 08:56   

...centralne miejsce tej teorii zajmuje Sony A700.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 09:00   

Fidel-F2, próbuję rozgryźć i nie mogę?

Zdziwiłem się podanymi przez was teoriami bo nie miałęm pojęcia że tyle tego jest i takie pomysły i pokazałem co ja znam. Coś nie tak?
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 09:06   

Nie, to tylko ja.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 09:11   

Fidel-F2, spoko, to tylko ty, nie zmienia to faktu, że nie jarzę o co ci biega? wyjaśnij proszę, bo nie lubię nieporozumień ;)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Lipca 2010, 09:14   

a słyszał ktoś o wszechświecie virtualnym?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 11 Lipca 2010, 18:52   

Tzn chodzi o to, że nasz Wszechświat jest wirtualną rzeczywistością stworzoną przez inteligentniejsze istoty?
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 11 Lipca 2010, 19:02   

Żerań, było u Lema i paru innych. U Lema w Jonie Tichym to były po prostu metalowe skrzyneczki zamiast ludzi ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
wuyiyi 
Gollum

Posty: 1
Skąd: hefeifeicuilu
Wysłany: 28 Marca 2013, 10:12   

A propos, powyższa teoria jest najnowszym pomysłem astrofizyków. Sam zobacz jakie daje pole do popisu.

[ Komentarz dodany przez: Agi: 28 marca 2013, 10:14 ]
Linki reklamowe zostały usunięte
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 28 Marca 2013, 10:16   

wuyiyi, proszę zapoznać się z regulaminem forum i zaprzestać spamowania, bo zablokuję konto.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 09:55   

chyba całkiem ciekawe i ważkie

antymateria
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 11:44   

Cytat
Być może w ogromie materii i antymaterii powstałych w chwili Wielkiego Wybuchu ta pierwsza miała małą, malutką przewagę.
To wiadomo od dawien dawna. Już wieki temu :wink: zaobserwowano, że stosunek ilości fotonów (tła reliktowego) nad ilością barionów jest rzędu miliarda.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 12:37   

Cytat
To wiadomo od dawien dawna.


raczej clue artykułu to to że w CERNie wytworzyli w końcu te 80 antyatomów ;)

pozostaje nam czekać na Anti-Matter Canon

ps. "Miłośników „Aniołów i demonów” Dana Browna uspokajamy - w tym doświadczeniu powstało około 80 antyatomów. To zdecydowanie za mało, by wysadzić Watykan czy choćby malutki kurnik."
czuje się uspokojony
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 12:49   

Aha, no tak, tyle czasu tam siedzą i się skupiają, że w końcu coś wytworzyli :wink:

Mnie chodziło raczej o związek newsa z modelami wszechświata :D
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 13:33   

nie wiedziałem gdzie tego newsa wrzucić ;)

siedzieli i w końcu wytworzyli anty-coś, czyli nie wytworzyli nic ;)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 24 Stycznia 2014, 13:43   

Luc du Lac napisał/a
czyli nie wytworzyli nic

'Nic' jest brakiem czegoś z nie jego przeciwieństwem :P a antymateria jest przeciwieństwem, więc nie jest niczym. Paradoksalnie - ludzi nei są w stanie stworzyć nicości a jeśli nawet - to nie są w stanie tego zarejestrować.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group