Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Publicystyka numeru 77- głosujemy do 12 kwietnia

Wybieram:
Andrzej Pilipiuk - Zapomniana wiedza
15%
 15%  [ 5 ]
Tomasz Kołodziejczak - Fantastyczny koniec
34%
 34%  [ 11 ]
Dariusz Domagalski - Ojczyznę kochać trzeba i szanować
12%
 12%  [ 4 ]
Jarosław Grzędowicz - Jak wylać z kąpielą całe przedszkole
37%
 37%  [ 12 ]
Głosowań: 19
Wszystkich Głosów: 32

Autor Wiadomość
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 29 Lutego 2012, 13:52   Publicystyka numeru 77- głosujemy do 12 kwietnia

Cztery felietony do oceny :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 29 Lutego 2012, 18:39   

przeczytałem Pilipiuka i nasunęła mi się puenta dawnego Dańcowego dowcipu

'Tato, a na co nam to wszystko jak my w zoo mieszkamy?'
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Arya 
Stefan Sławiński


Posty: 2628
Skąd: Lublin
Wysłany: 1 Marca 2012, 08:03   

Grzędowicz.
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Marca 2012, 23:31   

Publicystycznie słaby numer, nawet wstępniak Rednacza jakiś taki nijaki :-/

Pilipiuk - nie o sobie, więc jest postęp. Poza tym jednak kiepskawo. Apokaliptyczne wizje są ostatnio modne, niedługo będą miały ten sam status, co teksty o rozwodach celebrytów. A z apokalipsami to niestety jest tak, że nie przychodzą one kiedy się ich spodziewamy ;-) Merytorycznie bieda. „Za sanacji” dzieci chodziły na bosaka, i to np. wypasać krowy o czwartej rano - wiem to z opowieści mojej śp. babci, która nawet siedemdziesiąt lat później wspominała tamte czary jako potwornie ciężkie. Wykonanie butów jest proste - pewnie tak samo, jak wykonanie samochodu czy wykonanie eposu trzynastozgłoskowcem. Gdyby jednak wykonanie dobrych butów było proste, czy polski Kielman lub angielski Lobba mieli takie ceny? Gadka o tym, jak banki położą łapę na hipotekach weteranów IIWS to już mnie całkiem rozwaliła. Ciekawe ile takich osób ma mieszkanie obciążone hipoteką. I ciekawe, czy Autor raczył sprawdzić, ile w Polsce było hipotek przejętych przez banki. Zaręczam, że mniej niż bosych dzieci „za sanacji” :) No i nie należy straszyć kryzysem gospodarczym, gdy się nie rozumie, jak on działa. Kryzys przez duże „K”, taki np. z hiperinflacją, jest dla osób z hipoteką… wybawieniem. Bo taki kryzys resetuje wszelki papierowy pieniądz - nie tylko nasze oszczędności, ale i długi. Uff, rozpisałem się, ale tak jakoś nie mogłem...

Kołodziejczak - klasyczny felieton, obok którego nie można przejść nieobojętnym.

Domagalski - celne, choć nie przesadnie odkrywcze. Końcówka nieco epicka, przydało by się coś jeszcze.

Grzędowicz - no, ten tekst ratuje publicystykę w numerze. Zgrabnie, mądrze. PUNKT
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 6 Marca 2012, 12:35   

Kołodziejczak - za umieszczenie felietonu poświęconego fantastyce w piśmie najwyraźniej historyczno-socjologicznym.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
AngelsDream 
Tom Bombadil


Posty: 31
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Marca 2012, 19:27   

Tomasz Kołodziejczak - Fantastyczny koniec

Za poruszony temat i wnioski.

Na uwagę zasługiwał też tekst Jarosława Grzędowicza - bardzo zgrabny - ale ostatecznie wybrałam coś bliżej myśli przewodniej pisma.

I dodam jeszcze, że dwa pozostałe felietony może nie były złe, ale dobre też jakoś niespecjalnie.
_________________
Jest tylko jedna droga - moja droga.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 10 Marca 2012, 10:56   

Kołodziejczak
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Lis Rudy 
A jednak marudny


Posty: 2496
Skąd: Łorsoł
Wysłany: 11 Marca 2012, 19:00   

Punkt dla Kolodziejczaka
O dziwo, w piśmie profilowanym na SF i pochodne, felieton na temat.
Wiaterek jakichś zmian ?
_________________
Spotkali się raz: człowiek-pająk, człowiek-ptak i kobieta-kot. "Zebrałem was tu nieprzypadkowo" - zwrócił się do nich człowiek-psychiatra...
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 12 Marca 2012, 13:38   

Andrzej Pilipiuk - Zapomniana wiedza - Już wcześniej czytałem podobne teksty tego autora. I nigdy nie robiły na mnie większego wrażenia. Tym co zapamiętam z tego, jest recepta na przetrwanie kryzysu. Już pędzę budować sobie lepiankę i robić sałatkę z pokrzyw.
Tomasz Kołodziejczak - Fantastyczny koniec - Nie jestem miłośnikiem SF, więc teksty na temat tego gatunku rzadko kiedy mnie poruszają. Z tym było podobnie.
Dariusz Domagalski - Ojczyznę kochać trzeba i szanować - Tak czytam i czytam, aż dochodzę do końca i nic. Zero odczuć, refleksji. Autor do mnie nie trafił, choć informacje na temat czasów średniowiecza, jak zwykle fajnie przedstawione.
Jarosław Grzędowicz - Jak wylać z kąpielą całe przedszkole - Te same zarzuty co u poprzednika. Niektóre fragmenty ciekawe, ale całość po mnie spłynęła.

Ponieważ nie znalazłem żadnego felietonu, który by moim zdaniem zasłużył na wyróżnienie, tym razem nie zagłosuję.
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 13 Marca 2012, 10:25   

O, tu tylko jeden punkt można?
Poszło na Grzędowicza, chociaż pewnie drugi dałabym i na Kołodziejczaka.

W sumie chyba nie będę potem pisać szczegółowego omówienia. Tekst Domagalskiego czytał się dobrze, ale jakoś po mnie spłynął. Kołodziejczaka czytał się BARDZO dobrze, ale z kolei teraz słabo go pamiętam.

Pilipiuk jak zwykle drażni, więc zapadł w pamięć ;) Ciekawe było o tym, co jak się robi i jak się buduje kryjówki. Tylko po co, ach, po co ta demagogia na koniec??? Zwłaszcza, że gdyby zagrać o dwa tony delikatniej, to już by się zrobiło serio niepokojąco: bo łapcie i lepianki to nam raczej nie grożą, ale już kombinowanie z tanim jedzeniem, przerabianymi i szytymi ciuchami itd itd - oj, jak najbardziej.
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 13 Marca 2012, 16:23   

Znowu nie wiem na kogo oddać głos, bo podobały mi się wszystkie teksty.

Podobał mi się "antypolitpoprawny" tekst Pilipiuka, który nakłania do zainteresowania się i nabycia wiedzy posiadanej przez ciemnych i pełnych zabobonów ludzi wsi (oprócz "antypolitpoprawności" można mu też zarzucić, że jest "passe"), zamiast do "politpoprawnego", "światle-europejskiego" niewolniczo-konsumpcyjnego trybu życia (10 - 12 godzin harówki w korporacji w celu zarobienia na podatki, reszta czasu przeznaczona na siedzenie przed telewizorem plus okazjonalne pójście na wybory w celu zagłosowania na partię, która absolutnie nie zamierza tego trybu pracy zmienić, a jeśli już, to w kierunku zwiększenia limitu godzin harowki).
Mało tego, mam dziwne wrażenie, że większość osób "dislajkująca" tego typu teksty Pilipiuka, w czasie przeznaczonym na relaks po ciężkim dniu harówy w korporacji, z wypiekami na twarzy ogląda na Discovery, czy inszym NatGeo, oszołomów pokroju B. Gryllsa, pijących własny mocz z bukłaka zrobionego ze skóry węża i jedzących tak zaśmiardniętą padlinę, że nawet sępy i hieny ją omijają. Tyle, że w tv to się nazywa survival, a w felietonach Pilipiuka - oszołomizm.

Podobał mi się tekst Kołodziejczaka - poza przedostatnim "niewypalonym" tekstem Grzędowicza (tym o nazywaniu), bardzo niewiele było w przeciągu ostatnich kilku/kilkunastu miesięcy felietonów chociażby tylko zahaczających o literaturę fantastyczną (poza tymi o Klubie Tfurców). Wysnute wnioski w pełni pokrywają się z moim zapatrywaniem na sprawę i tak ogólnie, to Kołodziejczak prawie gada (DMW).

Podobał mi się tekst Domagalskiego, bo, m.in. bardzo jasno tłumaczy dlaczego takie teksty "spływają" po ludziach. Już za to jedno należy mu się punkt i duże piwo przy najbliższej okazji :wink: Poza tym, felieton jest ciekawy i przemyślany, na i okazało się, że patrzymy na świat z bardzo podobnej perspektywy.

No i tekst Grzędowicza, który podobał mi się równie bardzo jak pozostałe. Jest dobrze przemyślany - przedstawia kilka punktów widzenia problemu i pokazuje, skąd się wzięły. No i świadczy o tym, że w tej konkretnej sprawie, w przeciwieństwie do niektórych twórców, ten konkretny osobnik, czyli Jarosław Grzędowicz, nie dał się zwariować i zachował zdrowy rozsądek.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 13 Marca 2012, 16:47   

ilcattivo13, moje "dislajkowanie" wynikło raczej stąd, że mam wrażenie, że demagogiczne przedstawienie problemu spłaszcza go i pozbawia powagi.

Inna rzecz, że dopiero czytając różne wypowiedzi w tym wątku, uświadomiłam sobie, że rzeczywiście - tak się wszyscy denerwują, jak w tekście literackim jest wg nich za mało fantastyki. Taki to jest czasem decydujący o ocenie całości element. A felietony w większości NIJAK nie na temat "sffih"! :?
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 13 Marca 2012, 16:57   

cranberry - i dlatego ja o wiele częściej zwracam uwagę na to "co", a nie "jak", ktoś mówi/pisze :wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Marca 2012, 19:40   

Klika słów o numerze.

http://szortal.com/node/1331

Potrzebuję dwóch głosów a widzę, że można przyznać tylko jeden. Muszę się powstrzymać od głosowania.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 16 Marca 2012, 19:45   

Nie wiem co na to Witchma powie, ale przyjmuję, że się pomyliła, więc możesz Fidel spokojnie głosować, zmieniłem na możliwość 4 głosów.

ja ze swojej strony punkt dla wszystkich, a jakoś tak mi wyszło.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 16 Marca 2012, 19:47   

Faktycznie, przepraszam, pośpiech :oops:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37524
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Marca 2012, 19:55   

Dzięki, zagłosuję w takim razie na Kołodziejczaka i Grzędowicza. Domagalski był blisko ale jednak nie.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:35   

W tym miesiącu jeden jedyny punkt wędruje do:
Tomasz Kołodziejczak - Fantastyczny koniec - Nie ma się co rozpisywać. Tekst fantastyczny, tak jak na pismo przystało! Oby w przyszłości było takich więcej :)

Pilipiuk był blisko, ale chwilami przesada wcale na dobre nie wychodzi.
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
Adrianna 
Luke Skywalker


Posty: 209
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Marca 2012, 11:07   

Ode mnie punkty dla Pilipiuka i Grzędowicza.

Felieton tego pierwszego pana może nieco słabo zakończony, ale za to całkiem solidnie zapadł mi w pamięć i fajnie się go czytało.
Grzędowicz całkiem ciekawie opisał problem, wyważył tekst. Do tego lektura była przyjemnością.

Kołodziejczak blisko punktu, ale jednak jakoś nie.
Ech, a Domagalski znowu jakoś do mnie nie przemawia.
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 27 Marca 2012, 20:49   

xan4 napisał/a
Nie wiem co na to Witchma powie, ale przyjmuję, że się pomyliła, więc możesz Fidel spokojnie głosować, zmieniłem na możliwość 4 głosów.


To ja też skorzystam. Jak już pisałem, żaden felieton mnie specjalnie nie zachwycił dlatego nie zagłosowałem, ale niewykorzystane punkty nie dają mi spokoju, więc zapunktuje każdego z Autorów. Efekt ten sam, ale lepiej się poczuję :)
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
markacy 
Jaskier


Posty: 81
Skąd: Toruń
Wysłany: 1 Kwietnia 2012, 13:26   

Z pewnym opóźnieniem, ale tym razem Domagalski i Grzędowicz dostają ode mnie po punkcie. Pilipiuk też całkiem fajny, ale chyba jednak za słaby na punkt :-)
_________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
 
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 20:39   

i znowu koniec przed północą? :roll:
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 20:47   

merula, poprawiłam.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 20:48   

wychodzi, że najbardziej marudna jestem :wink:


Grzędowicz i Kołodziejczak. Domagalski sie otarł. natomiast nie zgłębiłam chyba idei tekstu Pilipiuka. czy mamy sie szykować na katastrofę?
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
Ostatnio zmieniony przez merula 12 Kwietnia 2012, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 20:48   

Przez grzeczność nie zaprzeczę. :wink: :mrgreen:
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 21:27   

Kołodziejczak
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 22:25   

Jarosław Grzędowicz - Jak wylać z kąpielą całe przedszkole
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 12 Kwietnia 2012, 22:32   

T. Kołodziejczak. Chociaż A. Pilipiuk i D. Domagalski byli blisko i miałam zagwozdkę :D
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group