Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Marek Perepeczko 1942-2005.
Autor Wiadomość
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Listopada 2005, 18:47   Marek Perepeczko 1942-2005.

Cytat
Znany polski aktor filmowy i teatralny Marek Perepeczko, odtwórca słynnej roli Janosika, zmarł w czwartek w Częstochowie na serce. Miał 63 lata.

Marek Perepeczko urodził się 3 kwietnia 1942 roku. W latach 1960-61 występował w telewizyjnym Studiu Poetyckim Andrzeja Konica. W 1965 roku ukończył PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej. Przez kilka lat występował w stołecznym Teatrze Klasycznym. W latach 1970-77 był dyrektorem Teatru Komedia. W latach 80. przebywał poza granicami Polski. Od 1998 roku był aktorem i dyrektorem Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.

Największą popularność uzyskał jako bohater seriali Kolumbowie, Gniewko, syn rybaka i Janosik. Na uwagę zasługuje też jego dorobek teatralny. Był Jaśkiem w Weselu, Wodzem Bromdenem w Locie nad kukułczym gniazdem Keseya i Tatusiem Muminka w Lecie Muminków. Próbował też sił w musicalu - wystapił w sztuce Boso, ale w ostrogach Grzesiuka, w telewizyjnym duecie z Ireną Santor śpiewał piosenki miłosne.

Był aktorem, który grywał najczęściej postaci pozytywne. W 1965 roku zadebiutował jednak wcielając się w typy spod ciemnej gwiazdy: w Popiołach był zdrajcą-dezerterem, a w Sam pośród miasta - jednym z chuliganów. Dał się też namówić na udział w nieudanym czeskim filmie Śmierć autostopowiczek, w którym zagrał czarny charakter.

W latach 80. Perepeczko próbował swoich sił w Australii. Po powrocie do kraju musiał zaczynać wszystko od początku. W teatrze znów zagrał w Weselu, tym razem Wernyhorę, a w filmie Sara Macieja Ślesickiego - potężnego gangstera, który ma kłopoty z dorastającą córką.

Warunki fizyczne Perepeczki - blisko 2 metry wzrostu i znakomita sylwetka - spowodowały, że powierzano mu role bohaterów szlachetnych, odważnych i męskich, owianych niekiedy legendą. Tylko on w filmie Piłat i inni, jako centurion Marek Szczurza Śmierć mógł nosić na rękach Poncjusza Piłata, którego grał Jan Kreczmar. Był to jednak nie tylko popis tężyzny fizycznej, ale także stylowego aktorstwa w kostiumie. Tę umiejętność Perepeczko pokazał już wcześniej, gdy w Panu Wołodyjowskim zagrał młodego Nowowiejskiego, prezentującego zalety młodzieży szlacheckiej jak odwaga, patriotyzm, szacunek dla obyczaju. Właśnie te cechy bohatera wyraził, nosząc kontusz z wdziękiem i naturalnością.


Wiem, że nie miał nic wspólnego z fantastyką, ale stanowi dużą część moich lat szczenięcych...

[*]
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Kaxi 
Luke Skywalker


Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Listopada 2005, 19:04   

Jestem zaskoczony. Jeszcze tydzień temu oglądałem film z jego udziałem, dziś nie ma go już wśród żywych.

[*]
_________________
WWW.OPOWIADANIA.0.PL - short stories i muzyka w jednym
 
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 17 Listopada 2005, 19:52   

[*]
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 17 Listopada 2005, 22:08   

["]
 
 
bogow 
Langolier


Posty: 254
Skąd: Pola Małej Polski
Wysłany: 17 Listopada 2005, 22:41   

[']
_________________
"All this has happened before, and will happen again..."
 
 
Punolek 
Gollum


Posty: 20
Skąd: warszawa
Wysłany: 17 Listopada 2005, 22:54   

_________________
www.ilike.pl - Rozwiązanie dla tych którym brakuje czasu na czytanie. :)
www.afterfall.pl - Świetny projekt w klimatach postapokaliptycznych ;) - na ten projekt czekam ;)
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 18 Listopada 2005, 09:16   

Już wczoraj usłyszałem tą przykrą wiadomośc... Na Janosiku się wychowałem....
['] ['] [']
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 18 Listopada 2005, 11:05   

(')
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Listopada 2005, 11:10   

[']
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 18 Listopada 2005, 12:44   

[']
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 18 Listopada 2005, 17:50   

[']
Janosika nie oglądałem dokładnie, ale zawsze będzie ten aktr u mnie w głowie jako najlepszy aktor w 13 posterunku. Dodał bardzo wiele uroku temu serialowi. Mam nadzieję, że będzie jeszcze dlugo żył w innych serialach. Bo to wielki aktor jest.
[']
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 19 Listopada 2005, 01:50   

Ludzie zyja tak długo, jak długo o nich pamiętamy. Aktorzy maja łatwiej, przypomina sie ich w TV i kinach. Dzisiaj powtórzyli jakis program w którym Marek Perepeczko wspominal swoje życie. Swego czasu powiesili go za ziobro... Przepraszam za to skojarzenie, ale tak mnie naszło...
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Listopada 2005, 07:59   

[']

Z tym Ziobrem to nie ma co sie czepiac. Ostatnio szaleje z zaostrzaniem kar dla zwyrodnialych ojcow i ja jestem za. Byle nie bylo to tylko czcze bicie piany, a jakies konkrety z tego wyszly...

[']
_________________
5 zdań na temat
 
 
mayu 
Jaskier


Posty: 78
Skąd: Łódź
Wysłany: 20 Listopada 2005, 11:53   

[']
 
 
 
DiPoint Ragoon 
Jaskier


Posty: 64
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Listopada 2005, 20:39   

[']
_________________
Jeśli mnie nie widzisz, znaczy, że stoję za Tobą.
 
 
Mara 
Luke Skywalker


Posty: 210
Skąd: Z Drugiej Strony
Wysłany: 22 Listopada 2005, 09:16   

Nie oglądam telewizji i dopiero teraz z forum dowiedziałam się o śmierci Perepeczki. Szczęka mi opadła...
[']
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 22 Listopada 2005, 14:25   

["]
Szkoda go...Dla mnie pozostanie na zawsze Janosikiem... :(
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 4 Grudnia 2005, 22:35   

Trochę później, ale dołączam się ;/
Wspaniały człowiek, wiele razy spotykałem Go na zakupach w Empiku
Także na niejednym przedstawieniu w teatrze za jego dyrektorii byłem, a i na monodramach jego róweż.
Wielki żal :(
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 4 Grudnia 2005, 23:07   

[']
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Grudnia 2005, 04:01   

A ponoć przygotowywał się do zagrania roli starego Janosika, żyjącego na odludziu w górskiej samotni... Nigdy tego filmu nie obejrzymy...
[']
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Kwietnia 2006, 10:38   

_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Indy 
Magneto


Posty: 3030
Skąd: Znad morza Bałtyckiego
Wysłany: 25 Kwietnia 2006, 08:27   

[']
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group