Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Publicystyka numeru 47 - głosujemy do 12 października

Który najlepszy?
Jarosław Grzędowicz - Jak nie dać się ogłupić
20%
 20%  [ 13 ]
Romuald Pawlak - Ręka, noga, mózg na płocie... a Rubik w błocie
20%
 20%  [ 13 ]
Feliks W. Kres - Król i żebrak
30%
 30%  [ 19 ]
Andrzej Pilipiuk - Czas zaklęty w papierku
27%
 27%  [ 17 ]
Głosowań: 35
Wszystkich Głosów: 62

Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 30 Sierpnia 2009, 19:25   Publicystyka numeru 47 - głosujemy do 12 października

4 teksty, 2 punkty
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 31 Sierpnia 2009, 13:57   

Tekst Kresa zdradza nieco jarmarczną znajomość poruszanej tematyki. Grzędowicz niby polemizuje, ale jakoś tak niemrawo, potem idzie w banał. Pilipiuk strzelił felieton nostalgicznie i z smutną refleksją. Pawlak wydał mi się trochę chaotyczny (no i też mu się pomyrdało w temacie Atlantydy), ale sens felietonu ma fajnie interesujący, wymowę takoż. Chciałoby się, by rzecz została wyrażona doskonalszą formą, by autor zapanował nad dygresjami, albo przynajmniej sprawniej posplatał wątki, bo mnie jego "strumień świadomości" w felietonie akurat interesuje niespecjalnie.
Wszystkie cztery teksty należą do tych "zaangażowanych". Żaden z panów nie pisze "a tak se", o niczym. Grzędowicz z nich wszystkich okazuje się chyba najsprawniejszy, ale mało jakoś oryginalny i porywający. Sprawny, lekki i dowcipny jest Kres, cóż jednak począć, gdy widać, że zna się na omawianym temacie, jak ja na krojach sukni barokowych. Pozostają Pilipiuk i Pawlak - obu o coś chodzi i to o coś bliższego mi niż globalne skretynienia, czy kulty neoświętych. I chyba trafiła do mnie ich kameralność i to, że przemawiają konkretnie do mnie, trochę o mnie, albo przynajmniej w temacie, który jest mi powszednio bliski.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 31 Sierpnia 2009, 19:38   

Chyba po raz pierwszy od początki SFFiH wszystkie teksty publicystyczne mi się podobały. Każdy z autorów pisał tak, że mnie zainteresował.
W tym numerze przemówiły do mnie: nostalgia Pilipiuka (o dziwo!) i walka Kresa.
 
 
hardgirl123 
Kaznodzieja

Posty: 2441
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Sierpnia 2009, 21:29   

dziś trafił w me serce Grzędowicz i Kres.
_________________
Władza jest po to, by świat nie rozpadł się na tysiące kawałków.
 
 
cherryen 
Yoda

Posty: 903
Skąd: z negatywu.
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 20:43   

Kres i Pilipiuk!
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 20:47   

Grzędowicz i Kres
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 21:39   

Kres i Pilipiuk. Pierwszy bo jakoś całkiem mi po drodze z jego poglądami no i pośmiać się można. Pilipiuk za genialny sentymentalizm.

Grzędowicz mdło, banalnie i na pól gwizdka. No i bzdure na koniec o światłach machnął.

Pawlak powiedział, że cywilizacja pozostawia po sobie ślady i dlatego nie wierzy w Atlantydę a Rubik jest be. No i? Lipa jakaś.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 21:58   

Fidel-F2, wierzysz w światła? A w jednorożce też?
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 22:03   

Ziemniak, a prowadziłeś kiedy samochód?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 22:05   

Codziennie prowadzę.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 22:06   

znaczy mało spostrzegawczy musi jesteś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 22:36   

Wprost przeciwnie, wzrok mam dobry i samochody widzę nawet jak jadą bez świateł, co jak widać nie wszystkim jest dane.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 1 Wrzeœśnia 2009, 22:50   

Fidel-F2 napisał/a
Pawlak powiedział, że cywilizacja pozostawia po sobie ślady i dlatego nie wierzy w Atlantydę a Rubik jest be. No i? Lipa jakaś.


Hm, ładne podsumowanie. Ale powiedziałbym, że pod Atlantydą i Rubikiem kryje się nie lipa, tylko może coś innego :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 2 Wrzeœśnia 2009, 21:46   

Głos tradycyjnie na Kresia, bo trafiają do mnie jego felietony. Oraz na Pilipiuka, za swietną nieco nostalgiczna historię pewnego paniska.
Grzędowicza wydał mi się jakiś taki o niczym i na siłę. Romkowy całkiem mi się spodobał, ale nie wzbudził większych emocji/refleksji co skutkowałoby punktem.
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2009, 13:40   

Kres i Pawlak
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2009, 14:17   

agrafek napisał/a
jak ja na krojach sukni barokowych


Porównanie nietrafione - patrz: cykl o Egaheer ;)
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2009, 14:31   

No to przecież nie chodzi o Kresa, który się zna, tylko o agrafka, który nie wiem czy się zna :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2009, 14:34   

Sorry, szkoła mnie już otępiać zaczęła ;P
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2009, 07:45   

Głos zdecydowanie na Pilipiuka. Aż chciałoby się za Młynarskim zaśpiewać:
Tych miasteczek nie ma już
Okrył niepamięci kurz
Te uliczki, lisie czapy, kupców rój (...)

I, jak widać. nie tylko mnie trafił nostalgiczny nastrój.
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
khamenei 
Zombie Lenina


Posty: 495
Skąd: Gdynia
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2009, 21:26   

Tym razem wyjątkowo Kres mi nie podszedł, a to głównie za generalizowanie i podciąganie protestu "kilkunastu" osób pod wszystkich wyznawców - ponizej pasa.

Zaciekawili mnie natomiast Grzędowicz i Pawlak. Romek P. jak dla mnie lepiej niż w dwóch ostatnich numerach,
 
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 6 Wrzeœśnia 2009, 18:10   

Głos na Kresa. Strasznie mi się podobał ten felieton. Z jednej strony zakapiorny, jak za dawnych czasów, a z drugiej to taki histeryczny śmiech przez łzy.
Reszta bardzo przyzwoicie, ale Kresiu najlepiej trafił.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2009, 08:45   

Fajnych czasów dożyłam - wszystkie teksty mi się podobały i mam problem z przyznaniem punktów :)

Na pierwszym miejscu w tym miesiącu Czas zaklęty w papierku, bo autor, jak chce, to potrafi napisać naprawdę dobry tekst (poprzedni uznaję za falstart). Poza tym nie pamiętam, kiedy ostatnio publicystyka była tak nostalgiczna i to bez błaznowania.

Drugi punkt po długim namyśle Ręka, noga, mózg na płocie... a Rubik w błocie.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2009, 08:54   

Witchma, zgadzam się z Tobą i tak samo zagłosowałem,
no może uwazam że Kres powinien odpocząć bo zaczyna w piętkę gonić :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 10 Wrzeœśnia 2009, 14:23   

dalambert napisał/a
bo zaczyna w piętkę gonić :mrgreen:


A mi się wydaje, że właśnie z tym skończył. ;) Ten felieton był naprawdę w porządku, a że nie o pisaniu/książkach? Wszyscy przywykli, zresztą, kto wie, może to Kresowi wyjdzie na zdrowie ;)

Poza tym, gdzieś czytałem, że Kres machnie parę felietonów i zamyka cykl (to chyba na Zaginionej bibliotece było).
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 11 Wrzeœśnia 2009, 09:38   

Grzędowicz - napisał nudny tekst o głupocie z banalnymi tezami oklepanymi jak tyłek kelnerki. Na koniec radośnie sam zasadził głupotę w postaci krytyki jazdy z włączonymi światłami, może jak dostanie prawo jazdy zrozumie :wink:

Pawlak - na pierwszy rzut oka niby gra, ale czegoś brakuje. Wiem: ognia i lodu. Historia człowieka to 100 tys lat i podobno gdyby dorwać gościa sprzed 100 tys lat, umyć, ogolić , ubrać i wmieszać w tłum, to nikt go nie odróżni od innych przechodniów. Cywilizacja znana to góra 20 tys lat. Pytanie: co u diaska on robił przez te wcześniejsze 80 tys lat inspiruje. Jedna z odpowiedzi jest taka, że bujał się po żyznych zielonych łąkach Sahary i budował cywilizacje w płn europie. Bo tylko te przypadki pozbawiają nas śladów. Ogień Sahary i lód lodowca. W czasie gdy suszono cegły i kopano kanały w Mochendżo-Daro oraz wznoszono mury Jerycha lodowiec ustępował z terenów Polski i teren zaczynali penetrować pierwsi łowcy - coś w rodzaju eskimosów, bo przyroda przypominała tundrę. Dopiero oni zostawili ślady, bo gdyby nawet przed lodowcem stał tu Paryż, to żadnego śladu po sobie by nie zostawił. Z Saharą jest deczko lepiej, bo odnajduje się ślady kultur pre-saharyjskich.

Kres - jak dla mnie wtopa numeru, gość bladego pojęcia nie ma o czym pisze, coś jakby ślepy od urodzenia krytykował dobór barw w Słonecznikach van Gogha. Czytać hadko.

Pilipiuk - też tak mam, zresztą to chyba wspólne ludziom, wczoraj pomagałem córce odrobić zadanie domowe z historii - trzeba było napisać o najstarszym znanym przodku w rodzinie i przy okazji człowiek się zadumał nad przemijaniem i losami rodziny.

Punkty idą do Romka i A.Pilipiuka

Edit: no popatrz, to Sahara nie od sacharyny? :shock:
Ostatnio zmieniony przez Rafał 11 Wrzeœśnia 2009, 09:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 11 Wrzeœśnia 2009, 09:42   

Jeszcze parę takich Sachar w tym tekście i zęby bym starł na zero od zgrzytania :twisted:
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 11 Wrzeœśnia 2009, 09:59   

Mi jakoś artykuł Kresa się podobał. Punkty dla Kresa i Pilipiuka.
 
 
 
Freva 
Jaskier

Posty: 67
Skąd: Gniezno
Wysłany: 12 Wrzeœśnia 2009, 19:13   

Oczywiscie Kres. Uwielbiam jego felietony. Jego poglady i styl pisania bardzo do mnie trafia. Rzeczowo nieco kąśliwie. Bez pitolenia
 
 
 
Szenute 
Zombie Lenina


Posty: 482
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Wrzeœśnia 2009, 22:27   

Grzędowicz i Pawlak to moje typy trafne i błyskotliwe felietony. Nic dodać nic ująć natomiast felieton Kresa dość agresywny jak dla mnie, tezy dyskusyjne i nieco zbyt silne epatowanie własnym światopoglądem (czytając felieton przestałem dziwić się temperaturze dyskusji na temat Inkwizycji na forum :wink: )
_________________
True Blood fan
Postapokalipsa fan
Zombie fan
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Wrzeœśnia 2009, 22:52   

Szenute, a u Grzędowicza epatowanie Ci nie przeszkadza?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group