Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Ted Chiang
Autor Wiadomość
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Listopada 2008, 22:40   Ted Chiang

Wklejam moją wypowiedź z Creatio Fantastica sprzed dwóch lat, odnośnie pierwszego opowiadania w zbiorze, "Wieża Babilonu". To była odpowiedź na jakiś post.

Według mnie opowiadanie bardzo konsekwentnie poprowadzone jest w "rzeczywistości"
sumeryjsko-babilońsko-biblijnego mitu. Ziemia jest płaska, sklepienie z kamienia, wieża się budowniczym nie zawala, nie mają problemów z ciśnieniem ani rozrzedzonym powietrzem.
Słowem, to nie nasz świat, tylko świat wedle wyobrażeń twórcy mitu.
Chiang bierze jak gdyby za dobrą monetę te wyobrażenia o budowie świata i z punktu widzenia starożytnych właśnie opisuje, co mogłoby się zdarzyć, gdyby Bóg nie zatrzymał budowy.
Ten fikołek, paradoks na koniec może być odpowiednikiem naszego niedawnego zadziwienia( Kopernik, Einstein, mechanika kwantowa), że świat jest dużo bardziej skomplikowany i niezrozumiały, niż dotychczas przypuszczaliśmy.
Czym dla kosmologii Ptolemeusza był Kopernik, dla kosmosu Newtona - czarne dziury, tym dla starożytnych budowlańców bardzo ładna wizja sklepienia, które jednocześnie jest podstawą Ziemi.
Według mnie bohater to właśnie przekaże swoim. Panowie, byliśmy chyba trochę naiwni, to wszystko nie jest takie proste, jak przypuszczaliśmy.
Czyli ładna metafora aspiracji i ograniczeń(?) nauki i w ogóle ludzkiego poznania..

A teraz wy :D
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Listopada 2008, 11:05   

No cóż. Spotkałem Chianga w antologii Kroki w Nieznane. I obym go nie spotkał! Opowiadanie Siedemdziesiąt dwie litery pokonało mnie. Odebrałm to dzieło jak niewyobrażalnie nudny, rozciągnięty gniot. Mimo najlepszej woli nie zdołałem tego utwora-potwora dokończyć.
Zabił mi całą przyjemność z reaktywowania Kroków w Nieznane.
Ale że jestem człekiem upartym i nie oceniam autorów po jednym, nieudanym kontakcie chętnie dowiem się od wielbicieli talentu (?) tego autora co należałoby przeczytać by znaleźć odrobinę satysfakcji czytelniczej. Tak na początek.
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 20 Listopada 2008, 12:24   

Kruku, opublikowane w marcu tego roku na łamach NFu opowiadanie Kupiec i wrota alchemika (otrzymał ze mnie Hugo i Nebule). Piękna historia o budowie szkatułkowej i osadzona w realiach kalifatu warta jest każdej poświęconej chwili na obcowanie z nią :)

Co zaś się tyczy innych - zakupiłem nawet swego czasu wydany przez Solaris zbiorek opowiadań Chianga. Ale przeczytałem z niego póki co jedynie wspomniane przez Jewgienija opowiadanie, od następnego (Dzielenie przez 0) się już odbiłem. Ale za jakiś czas pewnie znów spróbuje :)
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Listopada 2008, 12:31   

Nie ma autorów trafiających zawsze w środek tarczy, jak ten Robin W Kapturze.

72 litery jest "puszczone" literacko przez co robi się naprawdę nudne i bezbarwne, a na takim pomyśle można było zrobić cacko. Też się męczyłem i miałem wrażenie, że autor wystartował na pełnym gazie, a ostatnie okrążenie przeczłapał.

Chiang ma zresztą tendencję do pretekstowego traktowania fabuły, co widać w takich kawałkach jak "Dzielenie przez zero", "Co cieszy oczy", "Perspektywy ludzkiej nauki"( nie mam książki pod ręką, więc z pamięci te tytuły). Są to raczej prezentacje pomysłów, coś jak lemowska Doskonała Próżnia.

Siłę pokazuje tam, gdzie odnajduje literacką formę dla wyjściowego pomysłu. Najczęściej pomaga mu tradycja, pozwalająca korzystać ze swoich zasobów: forma mitu, czy arabska opowieść szkatułkowa.

Ja polecam przede wszystkim:"Historię twojego życia" - IMHO jeden z najlepszych tekstów sf, jaki czytałem ever oraz "Zrozum" - klasyczny motyw, jak u Stapledona, dograny do końca po majstersku. Warto też przeczytać też " Wieżę Babilonu" i " Kupca i Bramę Alchemika" - bardzo inteligentne i smakowite zabawy z tradycją, a przede wszystkim starannie napisane.

Natomiast sławetne, publikowane w NF "Piekło to nieobecność Boga" jest moim zdaniem ambitną porażką.
Nie polecam też szortów o nauce, bo myślę, że przepadły by w naszych forumowych konkursach. Szczególnie " Perespektywy ludzkiej nauki" rozczarowały mnie swoją banalnością.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Listopada 2008, 12:50   

Poszukam tej Fantastyki. Virgo C., I od tego zacznę. Daję ałtoru drugą i tym razem ostatnią szansę.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 20 Listopada 2008, 12:52   

Kruku, zacznij raczej od Historii twojego życia, myślę że warto, to chyba jego najlepsza rzecz, kiedyś chyba w Sfinksie, potem w jego zbiorku
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 20 Listopada 2008, 13:00   

Myślę że dwóm opowiadaniom też dam radę. Łyknę i się wypowiem. Oj się wypowiem....
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 20 Listopada 2008, 13:01   

Jeśli tak Xan to ja bym raczej polecił zacząć właśnie od Kupca.... Zaczynając od ambrozji trudno potem zasmakować w innych daniach, chociażby nalepiej przygotowane były ;)
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 20 Listopada 2008, 13:06   

Virgo C. co racja to racja
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 20 Listopada 2008, 14:41   

Oj, lubię Chianga. Jednak zapoznawanie się z nim od "Siedemdziesięciu dwóch liter" to błąd, bo są w solarisowym zbiorku teksty dużo lepsze. Najlepiej zacząć od "Historii twojego życia" czy "Wieży Babilonu". Lub wspomnianego "Kupca i wrót alchemika" z NF. Świetne teksty.

Chiang jest fajny jeszcze z jednego względu: pisze same opowiadania, a ile szumu narobił. ;)
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 20 Listopada 2008, 15:23   

Stormbringer napisał/a
Kupca i wrót alchemika


Potwierdzam, jeden z lepszych, jakie ostatnio wydała NF :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 21 Listopada 2008, 09:19   

Oj, jak to jednak różnie z gustami. Dla mnie 72 litery są absolutnie rewelacyjne i najlepsze z jego twórczości, ale to pewnie zboczenie zawodowe. Jedno z nielicznych opowiadań po których długo nie mogłam złapać oddechu. Dopracowane tam, gdzie powinno dla mnie być, dawno nie czytałam czegoś tak naładowanego pomysłami i logicznymi rozwiązaniami. Choć, jak pisałam te 72 to nie jest prawdziwa prawda, ale wybaczam bez bólu. Dla mnie jak dotąd najlepsze opowiadanie ever.
Na drugim miejscu "Historia jej życia", i znów należy do kategorii opowiadań, które pamiętałam po kilku latach. IMHO słaby Chiang (zakładając wogóle, że taki istnieje)dalej jest najlepszy. Został autorem dla ktorego rozważam casus Annie Wilkes.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 08:44   

Kruku, przeczytałeś już wskazane opowiadania, ciekawym reakcji...
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 10:01   

Dopiero teraz odkryłam, że wyszedł w Polsce zbiór opowiadań Chianga, muszę go umieścić na liście zakupów obowiązkowych.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 10:02   

Witchma, obowiązkowo obowiązkowych :D
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 19:40   

Witchma napisał/a
Dopiero teraz odkryłam, że wyszedł w Polsce zbiór opowiadań Chianga, muszę go umieścić na liście zakupów obowiązkowych.


Toż właśnie o nim wspominaliśmy. :)
 
 
Caitleen 
Frodo Baggins


Posty: 136
Skąd: Falkirk w Szkotlandii
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 20:45   

O, pamiętam opowiadanie 'Wieża Babilonu', bardzo mi się spodobało, jest tak napisane, że dopiero pod koniec czytelnik zauważa, że coś jest dziwnego w tym, że budowniczowie nie mają problemów z oddychaniem a sklepienie z kamienia może być prawdziwe... Chieng potrafi snuć wciągającą opowieść. 'Kupiec i wrota alchemika' też zasłużenie zbierają pochwały.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...

http://szkotki.blog.pl/
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 20:52   

Stormbringer, tylko nie doczytałam :) Ale już mam :D
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 9 Grudnia 2008, 20:53   

Bardzo słusznie, bardzo słusznie. :)
 
 
cherryen 
Yoda

Posty: 903
Skąd: z negatywu.
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:23   

Ted Chiang "Historia Twojego życia" zbiór wydany przez Solaris.
a w środku opowiadania:
:arrow: Wieża Babilonu
:arrow: Zrozum
:arrow: Dzielenie przez zero
:arrow: Historia Twojego życia
:arrow: Siedemdzisiąt dwie litery
:arrow: Ewolucja ludzkiej nauki
:arrow: Piekło to nieobecność Boga
:arrow: Co ma cieszyć oczy

Zakupiłam po przeczytanym wywiadzie z Chiang-iem w SFFiH lub NF.
W zasadzie przęłknełam na jednym, dwóch tchach.
W niektórych z jego opowiadań.. płynie się z nurtem liter, w innych - tych bardziej sterylnych kroczy powoli.
Podobało mi się. Ot co.

Zaś wywiad bardzo mi się podobał. Jak go namierzę napisze Wam gdzie go szukać.
Ostatnio zmieniony przez cherryen 12 Grudnia 2008, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:24   

cherryen, wywiad był w NF :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:25   

z tego co pamiętam to w styczniu 2008
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:26   

Razem z opowiadaniem "Kupiec i wrota alchemika" (świetnym zresztą)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
cherryen 
Yoda

Posty: 903
Skąd: z negatywu.
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:29   

hm no dobrze.. zatem było to na pewno przed czerwcem.
gdyż książkę zakupiłam w katowicach. jeszcze w trakcie studiów.

już mam.
Opowiadanie Chianga: "Kupiec i wrota alchemika" wraz z wywiadem - w numerze marcowym. :mrgreen:
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:37   

cherryen,
a teraz zapraszam do wątku szortowego głosować i opisywać :D ,
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 26 Kwietnia 2009, 22:07   

W powergraphowej antologii "Wielkie dzieło czasu" pojawią się dwa teksty Chianga: wspomniany wyżej "Kupiec..." oraz "Exhalation". Mniam!
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 26 Kwietnia 2009, 22:12   

no to bardzi miło: mógłbym rzec: Chianga nigdy dosyć :!:
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 13 Maj 2009, 09:40   

Czytałem ten zbiorek ale muszę przyznać, że uczucia mam mocno mieszane. Fajne ale żedne opowiadanie nie zachwyciło a niektóre wręcz znudziły.
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 10 Sierpnia 2009, 08:11   

Wieści z Worldonu: Chiang zdobył nagrodę Hugo za "Exhalation". Brawo!
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 10 Sierpnia 2009, 08:14   

No to się bardzo cieszę, bo to mój ulubiony autor opowiadań.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group