Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Maja Lidia Kossakowska
Autor Wiadomość
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 25 Stycznia 2008, 15:30   

Dobrze, ze nie wszedlem w linka, bo tez bym sie zezlil. Jeszcze nie czytalem ksiazki.
_________________
5 zdań na temat
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25 Stycznia 2008, 20:48   

Tez sie ciesze, jestem w polowie. :)
Nie podzielam zachwytu, ale tez niespecjalnie mam sie o co przyczepic. Troche niekonsekwencji, moze tez bledow (to ocenie po skonczeniu lektury), jednak nie w jakiejs zastraszajacej ilosci.
Jak do tad (polowa) czyta sie przyjemnie.
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Stycznia 2008, 20:52   

Ja też myśle że szału nie ma, ale czasu i dularów zainwestowanych nie żałuje. Chociażby "Siewca..." bardziej mi się podobał.
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
joe_cool 
Babe - świnka z klasą


Posty: 4817
Skąd: wrotzlaff
Wysłany: 27 Stycznia 2008, 17:42   

jak powiedziałam, tak zrobiłam - przeczytałam w pociągu. wciągnęło mnie, bardzo przyjemnie się czytało. bardzo kojarzyło mi się to z "niekończącą się opowieścią" - i było to pozytywne skojarzenie.

jeśli chodzi o recenzję, to zgadzam się, że książka może się bardziej spodobać młodszym czytelnikom. co nie wyklucza, że starszym też 8)
_________________
"Work is the curse of the drinking classes." O.Wilde
 
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 28 Stycznia 2008, 20:33   

Więzy krwi Kossakowskiej.Przeczytałam pierwsze 2 teksty i jakoś mnie nie ciągnie do dalszej lektury. :( Debiutanckie opowiadanie pt."Mucha" to jakaś pomyłka straszna. Nawet jak na młodą autorkę, tekst jest słabiutki.Czytałam lepsze debiutancie teksty.Zdecydowanie."Schizma" też nie reprezentuje wysokiego poziomu. :( Aż się boję, co będzie dalej.O ile będę kontynuować lekturę. :wink:
Okładka ładna i tylko mam nadzieję, że nie tylko ona. :wink:

A Siewca wiatru nawet niezły był... :twisted:
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
rysiull 
Conan Barbarzyńca


Posty: 1443
Skąd: Siódme Niebo
Wysłany: 28 Stycznia 2008, 20:41   

Przeczytałam Siewcę Wiatru i aż mnie zatkało ! Mój numer 1, na dłuuuugi czas Dajmon Frey i ogrody siódmego nieba po nocach mi się śnią :mrgreen:
_________________
My Książę Filip w Pokoju Śpiący,
Władca łóżeczka ze szczebelkami,
Jaśnie Oświecony Hetman pluszaków, etc... etc...
 
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Stycznia 2008, 22:32   

rysiull napisał/a
Przeczytałam Siewcę Wiatru i aż mnie zatkało ! Mój numer 1, na dłuuuugi czas Dajmon Frey i ogrody siódmego nieba po nocach mi się śnią :mrgreen:


Przeczytaj w takim razie "Obrońców królestwa", a "Siewca wiatru" od razu spadnie na drugie miejsce.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21978
Skąd: Szmulki
Wysłany: 29 Stycznia 2008, 11:28   

Tyż tak sądzę...
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
rysiull 
Conan Barbarzyńca


Posty: 1443
Skąd: Siódme Niebo
Wysłany: 29 Stycznia 2008, 11:32   

ok , dziś idę na polowanie :mrgreen:
_________________
My Książę Filip w Pokoju Śpiący,
Władca łóżeczka ze szczebelkami,
Jaśnie Oświecony Hetman pluszaków, etc... etc...
 
 
 
Duma 
Tom Bombadil


Posty: 32
Skąd: Północne Rubieże
Wysłany: 8 Maj 2008, 14:23   

Ruda Sfora Jak zwykle fantastyczne, jak zawsze z lekka mroczne... Podoba mi się pomysł z zastosowaniem północnych (azjatyckich) legend, jakoś wszelcy przedstawiciele mojego gatunku których pytałam, uważają Jakutów za żywe skamieliny o stopniu rozwoju sprzed setek tysięcy lat, rasiści :evil: A wszelka mitologia jest fantastyką pierwotną!

No i umarlaczek był świetny, a straszny, że... :twisted:
_________________
"Srebro jest oddechem mrozu,
Złoto jego dotykiem..."
Co tam, ja z Północy:D
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 1 Listopada 2008, 11:50   

Więzy krwi
Przyznaje bez bicia byłem do tej książki nastawiony raczej sceptycznie. By nie powiedzieć, że wręcz uprzedzony. Jednak z opowiadanka na opowiadanko nie było tak źle. Całość oceniam raczej dobrze. Niektóre opowiadanka nie co mnie zmęczyły inny wydawały mi się jakieś dziwne. Ale chyba najbardziej podobało mi się zwierciadło. Oraz opko o Kacie.
Całosć oceniam jako lekką przyjemną tekturkę. Fajny nie wybijający się zbiorek
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 15 Czerwca 2009, 17:33   

Wateczek raczej mało odwiedzany, coż gratulacje za Sfinksa dla "Tancerza...' ale czy aby kotlecik nie jest cokolwiek odgrzewany ?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 09:17   

Właśnie, słuchajcie. Kto jest w stanie powiedzieć, jaka część Żarn (żaren, żarnów, jak to się odmienia) Niebios jest oryginalna, a która to przedruk z Obrońców Królestwa? Bo właśnie czytam, ale mam wrażenie, że póki co, to wszystko już czytałem wcześniej. Ale nie mam tamtego zbioru, więc po tytułach nie dojdę, co jest co.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39272
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 09:52   

hrabek napisał/a
Żarn (żaren, żarnów, jak to się odmienia)

Oczywiście, żaren.
 
 
Kwapiszon 
Indiana Jones

Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 10:31   

hrabek napisał/a
Właśnie, słuchajcie. Kto jest w stanie powiedzieć, jaka część Żarn (żaren, żarnów, jak to się odmienia) Niebios jest oryginalna, a która to przedruk z Obrońców Królestwa? Bo właśnie czytam, ale mam wrażenie, że póki co, to wszystko już czytałem wcześniej. Ale nie mam tamtego zbioru, więc po tytułach nie dojdę, co jest co.


Bo prawdopodobnie wszystko czytałeś:
Obrońcy królestwa to:
- Beznogi tancerz
- Smuga krwi
- Zobaczyć czerwień
- Dopuszczalne straty
- Wieża zapałek
- Kosz na śmierci
- Światło w tunelu
- Sól na pastwiskach niebieskich
a Żarna niebios to:
Obrońcy królestwa +
Gringo oraz tytułowe Żarna Niebios.
A Gringo wyszedł w A. D. XIII tom 2
a Żarna niebios były w Fenix,
Ale o tym już chyba było.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 11:11   

Dzięki za wyjaśnienie. Z jednej strony to dobrze, bo anielskie opowieści bardzo sobie cenię, a Obrońców nie miałem na własność. Z tego względu uzupełnienie kolekcji jest jak najbardziej w porządku.
Z drugiej strony sprzedawanie po raz drugi tego samego z dwoma nowymi tekstami, ale pod nową, mylącą, nazwą jest bardzo nie w porządku w stosunku do czytelnika. Cenię sobie bardzo tę autorkę, ale za ten ruch ma u mnie wielkiego minusa. Książka powinna się nazywać Obrońcy Królestwa DeLux, czy coś takiego. Pewnie chodziło o prawa autorskie, bo wydawca inny, ale ja jako czytelnik czuję się zrobiony w balona.
_________________
5 zdań na temat
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 11:14   

W kółko wydaje te same opowiadania i nikt się nie może połapać? W dodatku na okrągło zbiera za nie nagrody (jak całkiem otwarcie piszą na stronie FS), tylko pozazdrościć. Niezły zmysł biznesowy. Niemal jak Roger Żelazny z opowiadaniem o jednorożcu.
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 11:19   

Coś mi się wydaje, że bardziej w tym zmysł biznesowy Fabryki niż autorki, pewnie nawet nie miała wiele do gadania... inna sprawa, że Jej krzywda się nie dzieje, wręcz przeciwnie :twisted:
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 11:27   

Jako nabywca tylko tej pozycji nie mam pretensji, szczególnie, że wydanie jest ładne - książka jest gruba, trzymając wie się, za co się zapłaciło, podwójna okładka także jest fajna.
W środku świetne ilustracje, szkoda, że czarno-białe, ale same rysunki naprawdę dobre.

Zastanawiam się, jak to się stało, że umknęła mi informacja, że to te same opowiadania. Wiedziałem, że to zbiór opowiadań, ale myślałem, że chodzi o nowe opowiadania. Kossakowska, jak już publikuje krótsze teksty, to robi to z reguły w antologiach, a do tych mam ograniczony dostęp. Myślałem, że to taki zbiór, plus kilka premierowych. Do głowy mi nie przyszło, że to jeszcze raz Obrońcy Królestwa.
Informacji specjalnie nie śledziłem na ten temat, bo nie miałem żadnych podejrzeń. A książkę kupiłem już jakiś czas temu, a teraz dopiero wziąłem się do lektury.
Ciekawe ile osób dało się tak nabrać, kupując zbiór w ciemno, widząc nazwisko autorki na okładce, wierząc, że to kolejna porcja doskonałej premierowej prozy.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 11:41   

To jest całkiem sprytna sztuczka - rzeczywiście dla wielu osób, które nie mają Obrońców jest to świetna pozycja, niestety w większości przypadków jest to świadome naciąganie czytelników, część się po prostu nabierze jak mówisz, ale z pewnością będzie też grupa osób, która kupi to dla dodatkowych opowiadań lub kolekcjonersko. Patent dobry, choć budzi wątpliwości natury moralnej (coż, kapitalizm, panie!).

Z resztą to nie pierwszy taki myk, wystarczy spomnieć choćby "Czarną szablę" Komudy.
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:21   

Ale w czym w sumie problem ? Wystarczy przed zakupem zbiorku zajrzeć do spisu treści i sprawdzić ile z publikowanych opowiadań się posiada/czytało.
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:30   

Gdyby to było takie proste. Zauważ, że napisałem już wcześniej, że nawet mając książkę przed sobą, nie jestem w stanie poznać po tytułach, czy czytałem, czy nie. Ty pamiętasz tytuły wszystkich opowiadań wszystkich autorów, jakie czytałeś? Ja nawet treści nie do końca pamiętam. Coś mi się kołatało, dlatego zapytałem, bo wszystko, co czytałem wydało mi się jakieś znajome. I Kwapiszon dopiero mnie uświadomił pokazując mi oba spisy treści dodatkowo wraz z tymi dodatkowymi tekstami, które, jak się okazało, też są odgrzewane.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:34   

Dokładnie hrabek, z resztą nie każdy to robi nswet jeśli umie pozanć po tytułach, nie zawsze mu przyjdzie do głowy albo i ma ograniczony dostęp do spisu treści (np. kupując przez net) a informacji nijakiej o tym nie ma wcześniej zwykle. Właśnie tak mój osobisty brat "naciął się " na Czarną szablę, niby były jakieś 2 premierowe opka, ale to tylko 20% książki. Niesmak pozostaje. Mnie to w sumie jakoś strasznie nie przeszkadza... tak tylko komentuję "szemrane" metody galopującego kapitalizmu :P

edytka: jak pisałem to nie było hrabkowego posta
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:38   

Nawet jeśli tytułu idealnie nie pamiętam to na ogół wystarczy rzut okiem na ten podany w spisie by zaświeciła się dioda "czytałem/mam" :)
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:42   

Nie wiem do końca jak to było z Czarną Szablą. Ale moim zdaniem co innego zebrać opowiadania z różnych periodyków w jeden autorski zbiór, dorzucić dwa premierowe i wydać, a co innego wydać drugi raz tę samą książkę, tylko pod inną nazwą.
W pierwszym przypadku jest to uzasadnione, bo może nie wszyscy kupują wszystkie antologie i pisma, w których autor publikował (np. osobiście chętnie bym kupił zbiór opowiadań Sebastiana Uznańskiego, który publikował w antologiach, MF, NF i SF(FiH), nawet mimo tego, że większość czytałem. Dwóch tekstów na pewno nie czytałem, to te byłyby dla mnie nowe, a po drugie miałbym wszystko w jednym wydaniu i nie musiałbym szukać), w drugim przypadku to już naciąganie.
_________________
5 zdań na temat
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 12:44   

Virgo: no tak, ale ty studentem jesteś, zapamiętywanie masz opanowane do perfekcji. Ja skończyłem studia ładnych parę lat temu, a wierz mi, że z wiekiem się nie poprawia. Wręcz przeciwnie :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 13:07   

Na polibudzie od nas nie wymagają dobrej pamięci, bo jak Ci mogłoby kilka osób poświadczyć tą to ja mam czasem wybitnie dziurawą :lol:
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13826
Skąd: FF
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 15:57   

"Beznogi tancerz" dostał SFinksa? To teraz czas na "Test" wiadomego autora. O niebo lepsze i tak samo spełnia kryteria nagrody.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 18:40   

No w tym problem że Tancerz dostał nagrodę niezgodnie z Regulaminem samej nagrody
Cytat

Do tej kategorii zalicza się każde pierwsze wydanie polskiego utworu literackiego o objętości do 119 stron maszynopisu, opublikowane w czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym, zbiorach opowiadań, antologiach, almanachu, niezależnie od tego, czy któreś z powyższych wydawnictw zwartych otrzymałoby także nagrodę w kategorii Książka Roku.


Więc dostać nie powinien
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 16 Czerwca 2009, 23:11   

Ale o tym już Ausir pisał na samym początku wątku. Pytanie jak się wobec tego orgowie zachowają. W sumie nagroda przyznana, zabierać jakoś tak nie wypada. Ale skoro przyznana niezgodnie z regulaminem :roll:
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group