Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Katyń
Autor Wiadomość
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Października 2007, 15:36   

Szara opończa napisał/a
a dzis w wyborczej wlasnie wylapalem tego ksiedza Rodzin Katynskich - i on wlasnie byl z takich ktorych zostawiono, trafil do Andersa
:evil:
Nie jakiegoś księdza guciu, tylko Ks. pralata Peszkowskiego kapelana Rodzin Katyńskich, ułana z wojny zresztą.Zmarłego wczoraj,
Rafał napisał/a
Jeśli obozy były hen, daleko za Uralem, to sam wiesz. Zabijała odległość. Bywało, że dwóch brało ze sobą trzeciego, aby go po drodze zjeść. Tego nijak nie pojmiesz

Ostaszków, Kozielsk i Starobielsk za Uralem nie były tylko na Białorusi , Urainie i w Rosji centralnej, a wywózki ludności polskiej w latach 1939 -1941 były głównie do Kazachstanu, ale odległość i zimno i tak zabijały.
Co do oficerów ocalałch z obozów jenieckich to łącznie było ich kilkuset, natomiast kryteria są do dziś słodką tajemnicą ruskich , bo do akt NKWD naszych arvhiwistów praktycznie niedopuszczono.
Znany jest wybitny ekonomista , co to w swoich pracach porównywal ekonomię Sowietów i doakonania Adolfa H. w niemczech - siedział w Kozielsku, dowieźli go do stacji kolejowej pod Katyniem , i go tam herbatką poczestowano i zbrano " na dopros " na łubiankę, a reszta kolegów w czarnych autobusach pojechała w dal Człowiek był u Anders i po wojnie niezłą karierę naukową zrobił w Kanadzie, /wybaczcie nazwiska zapomniałem, ale ktoś je pewnie dorzuci/
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 9 Października 2007, 18:50   

Filmu nie widziałem, ale parę słów o technice mordowania. Niedawno skończyłem czytać Focus Historię poświęcony właśnie tej zbrodni.

Początkowo strzelano nad dołami, aby zaoszczędzić czasu i nie wozić żywych do więzienia, a potem martwych do lasu. Jednak niektórzy próbowali uciekać, w związku z tym przeniesiono egzekucje najprawdopodobniej do ośrodka wypoczynkowego NKWD pod Katyniem i siedziby obwodowej NKWD. Jeńców wprowadzano pojedynczo do pokoju, gdzie sprawdzano ich dane, a potem odprowadzano do celi gdzie czekał kat. Pod Katyniem strzały zagłuszał pracujący traktor, jednak później więźniów z Ostaszkowa i Starobielska mordowano w pokojach wyłożonych wojłokami, w celu wyciszenia, i podłogą posypaną trocinami. (Trociny znaleziono m.in. w ustach i tchawicy jednego z zabitych w Katyniu co pozwala właśnie sądzić, że został zabity w podobnym pokoju).
Gdy więźniów wywożono sowieci rozpowszechniali plotki, że zostają oni zwolnieni i odesłani do Polski czy Francji. (W Starobielsku dostawali nawet mapy z drogą podróży). Tak więc Ci którzy zostawali zazdrościli i czekali na swoją kolej wywozu. Do wyjazdu selekcjonowano więźniów, tak aby byli jak najbardziej wymieszani w transporcie i by nie stanowili jednej zwartej grupy, która mogłaby zorganizować opór.
Co do ocalonych to w marcu 1940 NKWD utworzyło w Juchnowie obóz przejściowy do którego przeniesiono 448 jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Na wolność wyszli w 1941. Byli to ci, których NKWD oceniło jako zdolnych do służenia ZSRR (część z nich później trafiło do Berlinga).
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37539
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 9 Października 2007, 20:31   

Tomcich, abstrahując zupełnie od tej sprawy, nie staraj się używać Focusa jako źródła rzetelnej wiedzy.

A wszytkim, których interesuje jak to bylo na tym wschodzie, polecam periodyk Karta. Można dostac nowe wydania w kioskach, a stare trafiają sie po kilka-kilkanaście zlotych na allegro. Często mozna znaleźć tam relacje z pierwszej ręki.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 9 Października 2007, 21:31   

Fidel - abstrahując od tematu, to znaczy że wszystko co tam napisali to z palca wyssane. :wink:
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Szara opończa 
Alien


Posty: 368
Skąd: Skątownia
Wysłany: 10 Października 2007, 10:45   

Dzieki wszystki za informacje - troche jasniej to teraz wyglada.


Do wczesniejszej wypowiedzi chcialem dodac co nastepuje - wydaje mi sie ze Wajdzie udaly sie 2 rzeczy:

1. pokazal w formie symbolu tragedie Katynska, odniesienia do przegranej Kampanii, ucieczki wladz, klamstwo tak ZSRR jak i PKWN i jego spadkobiercow, w domysle az do 1989 - pokazal postawy, ktore teraz wspominamy z nostalgia i ktorych ze swieca by szukac

2. z drugiej strony jednak rozlicza w jakis sposob i usprawiedliwia takich jak bohaterka siostra Cieleckiej (sory nie pamietam ani nzwiska postaci ani nazwiska aktorki) - realistow, chcacych po prostu budowac Polske w nowej rzeczywistosci (np. decyzja o przyjeciu Tura do szkoly nie swiadczy o partyjnych powiazaniach) - jest to tez proba pokazania, co pisalem wczesniej rowniez, ze PRL byl panstwem w ktoym ludzie zyli - lepiej lub gorzej, nawet nasze wladze obecne ktore dostaja wscielkizny na wpsomnienie PRL zostaly przez tn system wyksztalcone i odchowane. Ludzie musieli sobie radzic i radzili

Film zostal zrobiony w taki sposob, ze chlopaki ktorych glownym zajeciem jest pilnowanie blokow zeby ich nikt nie ukradl zrozumieja o co kamon - mam takie wrazenie - ze ejst to film dostepny dla kazdego

a na koniec refleksja - sobotnie przedpoludnie, osob na sali ok 30 w tym chlopaczkow ok 16 lat ktorzy caly okres reklam glosno dyskutowali, o czym nie wiem, bo nie rozumiem tego mlodzienczego slangu. Enyłej kiedy zaczał sie film ucichli, nie slychac bylo nawet jak jedza kukurydze.... a po filmie wyszli ze spuszczonymi glowami .. w ciszy...

Uwazam ze Wajda upiekl 2 pieczenie na jednym ogniu mowiac kolokwialnie - zrobil film symbol, jednoczesnie usprawiedliwil tych ktorzy nie rozpamietywali sie w tragedii Katynia

Pokazuje tez, bo takie postawy istnialy, ze ci ktorych ojcowie nie zgineli w Katyniu wcale nie wycierpieli mniej..
_________________
In the name of God, impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Października 2007, 11:14   

Szara opończa napisał/a
Uwazam ze Wajda upiekl 2 pieczenie na jednym ogniu mowiac kolokwialnie - zrobil film symbol, jednoczesnie usprawiedliwil tych ktorzy nie rozpamietywali sie w tragedii Katynia

Pokazuje tez, bo takie postawy istnialy, ze ci ktorych ojcowie nie zgineli w Katyniu wcale nie wycierpieli mniej..
Tu prawie pełna zgoda z przedmówcą, ale żal ,że na ten film trzeba było czekać aż tyle lat, że każda incjatywa " zrobienia" tego tematu była zamykana okrzykami i decyzjami cmokierów : "CZEKAAAMY NA WAJDĘ " boć ON powiedział ,że kręcił będzie, no i teraz strach mnie bierze ,że cały ogromny problem i mnóstwo możliwości powstania niezłych FILMÓW, zostanie uznany przez filmowe tałatajstwo za odfajkowany i spokojnie dalej będą kręcić różne"ekstradupcje', "błotopolskich" i inne "kuchty w rosole' brrrr :cry:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Urbaniuk 
Indiana Jones


Posty: 404
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Października 2007, 11:17   

A ja się po prostu boję. I smutno, bo film miał robić Gliński.
_________________
"Pies i klecha - Tancerz" - ejndżels ar kaming.

http://urbietorbi.zbiorkom.net/
http://urbaniuk.blox.pl/
http://www.orbitowski.pl/
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Października 2007, 11:22   

Urbaniuk napisał/a
ja się po prostu boję. I smutno, bo film miał robić Gliński.

nie tylko Glińskiego przydupaszy Miszcza Wajdy przyblokowały i chodzi mi o to, by gdy Miszcz wreszcie się wypowiedział, to by tematu nie zamykać, ale dać robić Glińskiemu i ewntualnym innym chętnym.
To napewno będzie inny film, kto wie czy nie lepszy. :twisted:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Urbaniuk 
Indiana Jones


Posty: 404
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Października 2007, 11:30   

No niby tak, ale ja myslę że wypowiedź mistrza zamknie temat. A Gliński dostanie kasę co najwyżej na widowisko telewizyjne. I nie zagra w tym już Chyra raczej :(
_________________
"Pies i klecha - Tancerz" - ejndżels ar kaming.

http://urbietorbi.zbiorkom.net/
http://urbaniuk.blox.pl/
http://www.orbitowski.pl/
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Października 2007, 12:24   

Urbaniuk napisał/a
No niby tak, ale ja myslę że wypowiedź mistrza zamknie temat.
:evil:
Oby nie - jeszcze raz VETO miszcz W. do muzeum fimowcy do roboty!!! :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Lavide 
Jaskier


Posty: 87
Skąd: Wawa
Wysłany: 10 Października 2007, 20:17   

Początek całej dysputy odrzuca człowieka od filmu, ale dalsza część w której przestajecie gadać o filmie a o samej treści zaczyna wciągać. Wiem, że pewnie się wynudzę przez większość filmu, ale obejrzę go i tak... żeby choć trochę bardziej przybliżyć sobie ten okres.
_________________
Homo Homini Lupus
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 10 Października 2007, 20:41   

Wajda w wywiadach podkreślał nieraz, że liczy na to, że teraz za Katyń wezmą się inni reżyserzy, że podejmą temat z innych stron, że zgłębią to, co on ukazał panoramicznie.

Chodzi mi po głowie, czy by nie iść drugi raz.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37539
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 10 Października 2007, 22:03   

Tomcich, z pewnością nie, ale nie dbają o precyzję
czytałem kiedyś w Focus o konflikcie Szczodrego ze Stanisławem , akurat byłem w fazie ostrego zainteresowania tematem, i strasznie sie denerwowałem w czasie czytania
od tej pory w zasadzie, nie biorę Focusa do ręki
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 13 Października 2007, 17:39   

Byłem dziś z klasą na Katyniu. W sumie ciężko mi oceniać ten film w kategoriach dobry/zły, ale jeśli Wajda chciał zrobić obraz, który porusza - to udało mu się to. Owszem, rozmowy były po wyjściu z kina. Ale jakieś takie niemrawe, niezbyt wesołe. Nikomu nie było do śmiechu. A aktorzy zagrali naprawdę dobrze.
Warto było iść.
Zastanawia mnie jednak co innego: czemu forsa ładowana jest albo w takie dołujące (w pewnym sensie) obrazy, albo we wspomnianych "błotopolskich"? Co z kinem optymistycznym? Nie można by np. stworzyć filmu o wojnie polsko-bolszewickiej? Tym bardziej mnie to dziwi, że Kaczyński taki 'patryjot' jest.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39272
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 16 Października 2007, 12:46   

Zgodnie z sugestią Dalamberta podzieliłam wątek. Do dyskusji na temat Flimów jakie chcemy mieć nakrecone ! oczywiście zapraszam. :D

Edit: lit.
Ostatnio zmieniony przez Agi 16 Października 2007, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 16 Października 2007, 13:11   

A dlaczego chemy?
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39272
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 16 Października 2007, 13:14   

Rafał, o tym właśnie podyskutujemy. Jest kilka osób, które już się wypowiedziało. Z tych wypowiedzi wynika, że i owszem, chcemy.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21977
Skąd: Szmulki
Wysłany: 16 Października 2007, 13:16   

Czepia siem literufki cfaniaczek z modem w uszah.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39272
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 16 Października 2007, 13:23   

Rafał, i Ty przecifko mnie? :mrgreen:
Literówkę już poprawiam.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 16 Października 2007, 13:37   

"Przyłapać moda na literówce - bezcenne" :wink:
Zobaczycie, jeszcze kiedyś Czarnego z Goratem przyłapię, a co :mrgreen:

Bo rozumicie, wicie, za taką czarną owcę ortografuwkę tu dorabiam :wink:
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 16 Października 2007, 13:49   

Na literówce nie wykluczam, ale na orcie nie sądzę ;P:
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 23 Października 2007, 12:48   

nie spodziewałam się, że katyń mi się spodoba, ale lubię wiedzieć, o czym się mówi, więc postanowiłam poczekać, aż będzie za 5zł czy jakoś. wczoraj odwiedziłam koleżankę, okazało się, że miała bilety. poszłyśmy, żeby się nie zmarnowały. nawiasem mówiąc, w jasielskim kinie grają od jakiegoś czasu tylko katyń.
i katyń katyniem, ale film był gorszy niż oczekiwałam. nawet nie był wzruszający za bardzo. miał potencjał, podobał mi się jerzy i dyrektorka i czekające kobiety, ale reszta postaci była nijaka, sztuczna. ten pilot i żołnież grany przez żebrowskiego - c'mon.
i proszę mi tu nie mówić, że jestem młoda i nie rozumiem. bo czym innym jest szacunek dla historii, a czym innym stosunek do filmu. a jeszcze mi się przypomniało --- ktoś napisał, że nastolatek nie rozumie tamtego heroizmu. otóż ja mając lat naście bardziej to rozumiałam niż teraz. teraz czuję odrazę do wojny i tyle.
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 25 Października 2007, 07:05   

corpse bride napisał/a
żołnież


:oops:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Października 2007, 09:12   

corpse bride napisał/a
żebrowskiego
:?:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 25 Października 2007, 12:15   

corpse bride napisał/a
jerzy i dyrektorka i czekające kobiety, ale reszta postaci była nijaka, sztuczna. ten pilot i żołnież grany przez żebrowskiego - c'mon.

wstyd na literówkipsioczyc, a co do reszty to zwracając uwagę na rangę fimu san uważam postacie w nim pokazane za szkicowne dośc pospiesznie archetypy, a to matek Polek, a to żołnierzy naszych, a to dobrego ruskiego - złych ruskich a tym filmie nie ma. Jest anomimowa machina zbrodni w czapkach NKWD / błękitne z czerwonym otokiem/ wciśniętych na oczy.
Dlatego też tak obawiam się, by dzieło MISTRZA W. nie zamknęło tematu na lata długie / no bo skoro sam Mistrz W. się wypowiedział to po co temat drążyć/ i powrotu do masowej telenowl produkcji : mile ,łatwe , przyjemne i przeczyszczają łagodnie snu nie przerywając...
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 25 Października 2007, 12:24   

Nie psioczę na literówki, ale na orty. A co do treści filmu, to się nie odnoszę bo nie oglądałem.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 25 Października 2007, 12:26   

i ort czasem bywa cóż więcej miłosierdzia i tle, co do Filmu to jednak zobaczyć warto, mimo wszystko, tak sądzę.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
corpse bride 
Marsjanin


Posty: 4085
Skąd: n. huta, krk
Wysłany: 25 Października 2007, 13:53   

Czarny napisał/a
corpse bride napisał/a
żołnież


:oops:


:cry: :oops: :cry: :oops: :cry: :oops: :cry: :oops:


zapomniałam jeszcze dodać, że kostiumy pań mi się podobały.
_________________
blog o życiu, blog o gotowaniu i galeria biżuterii.
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 28 Października 2007, 00:11   

Juz się mdli zrobiliscie z tymi literówkami... na zachodnich forach to wielki obciach tak zwracać uwagę na złą pisownię kogoś :x

Zarzucić se linkiem pozwolę:

http://wiadomosci.wp.pl/w...03&ticaid=14b78
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 28 Października 2007, 21:32   

Na Żebrowskiego nikt nie zwraca uwagi... Może temu, że w filmie nie wystąpił?? ;)

Co do "zachodnich forów" to jest tak, jak pisze Czarny - literówka przejdzie, ale jeśli ktoś sypie bykami jak łupieżem, to mu się obrywa. Że się brutalnie odgryza, to inna sprawa.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group