Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Marek Starosta
Autor Wiadomość
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 18:15   Marek Starosta

Witam!

Zadebiutowałem w kwietniowym SFFH opowiadaniem Orzeł. Jeśli ktoś chciałby o opowiadaniu podyskutować (a pojawiło się trochę krytyki) to zapraszam.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 21:54   

Cztery godziny i cisza? Chyba trzeba będzie z łapanki nowemu autorowi zapewnić publiczność...
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 22:09   

Albo w końcu przeczytać to co wzmiankowany autor napisał :twisted:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 22:14   

Pierwsze uwagi padły w wątku Tekst numeru 18.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 22:17   

Rodion, do mnie pijesz? No way! najpierw poprzedni numer.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 23 Kwietnia 2007, 22:21   

No wej < czy jakos tak? > Sugerowałem tylko ze najpierw trzeba przeczytać ten polski odpowiednik Rocetiera a potem ocenić :D
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 24 Kwietnia 2007, 07:42   

Co to tych fleszów, których czepiłem się w wątku o tekście numeru, to oczywiście wszystko jest możliwe, nawet to, że Niemcy faktycznie mieli w tamtych czasach małe lampy błyskowe z elektrodowymi żarnikami. Chodziło mi tylko o to, że w ogóle używanie fleszów w fotografii lotniczej nie ma sensu. Jednak NURS słusznie zauważył, że bohater mógł używać lampy na ziemi, do pstrykania zestrzelonych obiektów na przykład. W takim świetle spraw, muszę swój zarzut odszczekać. Nie ma problemu.
Zresztą biorąc pod uwagę to, że opowiadanie jest utrzymane w stylistyce komiksowej (której początkowo nie złapałem) to faktycznie nie ma co czepiać się drobiazgów.
W ramach pochwały dodam jeszcze, że podobał mi się język. Bardzo sprawnie napisane, szczególnie jak na debiutanta. Czytało się przyjemnie, bez żadnych zgrzytów.
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 24 Kwietnia 2007, 18:00   

Chyba ja tez powinienem cos napisać :) Jak na początku wspomniałem nie chciałem Cie urazić i radym ze odbierasz to nie jako naskakiwanie na Ciebie jeno wysluchiwanie jakis tam spostrzeżeń czytelnikow.
Opowiadanie nie ze mi sie nie podobalo i nie krytykuje jeno staram sie wylapac bledy (jak by w USA to praktykowali to AvsP nie powstal by ;) )
Nie mowie tu o błędach w stylu "Takie skrzydla nie maja prawa istniec, na jakiej zasadzie to ma dzialac" bo jak wiemy czytamy SF :) Wiec nie w tym rzecz :)
Calos przeczytalem jednym ciagiem wiec jest ok, poza tym nie jestem i nie bede krytykiem, cos mi sie podoba a cos nie i tyle, czasem znajde jakis blad czasem nie.
Mi sie skojazyla postac nie z Kapitanem Ameryka jeno z Archangel'em z X menow.

A i jeszcze mi sie jedno przypomnialo, jak sobie wyobrazalem Wilczyńskiego to widzialem mojego dziadka...a on by z oranzada nie przyszedl ;)

Pozdrawiam.
_________________
We are just a moment in time...
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24 Kwietnia 2007, 18:37   

Chyba się domyślam z czym by przyszedł Twój dziadek :D

No cóż, drugą inspiracją były polskie seriale o II Wojnie a zatem ugłaskane historyjki o Klossie i Kosie, stąd ta oranżada. Stąd też współpraca bohatera z Ruskimi. Aż dziw, że nikt tego jeszcze nie skrytykował w czasach gdy Stawka większa niż życie stała się niepoprawna politycznie.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 25 Kwietnia 2007, 08:14   

Iii tam, nikt, jak tak się napraszasz to ... do jutra :D (na razie tylko W&G zmogłem)
 
 
janek 
Frodo Baggins


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25 Kwietnia 2007, 20:00   

savikol napisał/a
Co to tych fleszów, których czepiłem się w wątku o tekście numeru, to oczywiście wszystko jest możliwe, nawet to, że Niemcy faktycznie mieli w tamtych czasach małe lampy błyskowe z elektrodowymi żarnikami. Chodziło mi tylko o to, że w ogóle używanie fleszów w fotografii lotniczej nie ma sensu.


Miałeś rację, że się czepiałeś. Pierwsze cywilne elektroniczne lampy błyskowe to rok 1947 i waga 5 kg. O ile mogę się zgodzić, że do celów wojskowych zrobiono już coś takiego w czasie wojny, to nie zgodzę się za nic, że zrobiono to lżejsze. A 5 kg - to w omawianej sytuacji o 4900 g za dużo...
Zwłaszcza dla urządzenia, które w czasie lotu byłoby bez sensu.

Drugie poważne czepnięcie się. Absolutnie nie było możliwe, żeby bohater latał na lotni przed 1939 roku.
Ani nie było wówczas takich urządzeń (pierwsze lotnie w naszym tego słowa rozumieniu to lata 60.), ani tym bardziej w języku polskim to słowo nie funkcjonowało.
Owszem, to prawda że słowo lotnia pochodzi od nazwy wlasnej - tak nazwał swój szybowiec Czesław Tański jeszcze przed 1900 rokiem, ale nazwę tę reanimowano dopiero w latach 70. XX wieku.

Dla mnie to bardzo poważne uchybienie.
_________________
Pozdrowienia
Janek
Niech mnie diabli porwą!
Niech diabli porwą? To się da zrobić...
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25 Kwietnia 2007, 20:48   

Heh! Mam nauczkę, żeby WSZYSTKO sprawdzać kilka razy. Na swoją obronę mogę powiedzieć tylko, że to debiut i uczę się na własnych błędach. Jeśli kiedyś będę jeszcze gdzieś drukował to opowiadanie, wyrzucę wzmiankę o lotni i pozostawię tylko o szybowcach (a i to sprawdzę, bo już niczego nie jestem pewien :roll: ).

Dzięki janek! A podobało się choć trochę?
 
 
janek 
Frodo Baggins


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25 Kwietnia 2007, 21:40   

M.Starosta napisał/a
Heh! Mam nauczkę, żeby WSZYSTKO sprawdzać kilka razy. Na swoją obronę mogę powiedzieć tylko, że to debiut i uczę się na własnych błędach. Jeśli kiedyś będę jeszcze gdzieś drukował to opowiadanie, wyrzucę wzmiankę o lotni i pozostawię tylko o szybowcach (a i to sprawdzę, bo już niczego nie jestem pewien :roll: ).

Dzięki janek! A podobało się choć trochę?


Jak przeczytam cały numer, zrecenzuję także i to opowiadanie.
Po cichu powiem, że byłoby całkiem dobre, gdyby miało cień puenty.

Szybowców możesz być pewien. W Polsce przed wojną istniało bardzo silne lotnictwo amatorskie. Najlepsze na świecie samoloty turystyczne (RWD-10 bodajże), szybownictwo, balony. Zajrzyj do książki Skrzydlate wspomnienia Witolda Rychtera.
_________________
Pozdrowienia
Janek
Niech mnie diabli porwą!
Niech diabli porwą? To się da zrobić...
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 10:44   

Ale to sa szczegóły techniczne ze tak powiem.
Mozna napisac opowiadanie z 1943 roku jak niemcy lataja z Karabinami Gausaa i robia super żołnierzy i watpie czy sie ktos doczepi do szczegółów technicznych jak opowiadanko bedzie ok ;) Trza pamietac ze to jest SF a nie realne odzwierciedlenie Polski za czasow wojennych.
_________________
We are just a moment in time...
 
 
janek 
Frodo Baggins


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 11:13   

Kirasz napisał/a
Ale to sa szczegóły techniczne ze tak powiem.
Mozna napisac opowiadanie z 1943 roku jak niemcy lataja z Karabinami Gausaa i robia super żołnierzy i watpie czy sie ktos doczepi do szczegółów technicznych jak opowiadanko bedzie ok ;) Trza pamietac ze to jest SF a nie realne odzwierciedlenie Polski za czasow wojennych.


Nie zgadzam się. Jeśli opowiadanie toczy się w konkretnym miejscu i czasie, można oczywiście dodawać elementy fantastyczne, ale wszystkie pozostałe realia powinny być zgodne z epoką.

Niemcy zrobili skrzydła dla człowieka w 1944? OK.
Polski oficer latał na lotni przed wojną? A w życiu!

Podobnie nie należałoby pisać o telewizyjnym przemówieniu Piłsudskiego po zamachu majowym, chyba że owa telewizja jest świadomie przywołanym elementem kreacji świata fantastycznego.

Miniaturowy flesz w tym opowiadaniu jest anachronizmem mniej więcej takim, jakim byłby zegarek z wyświetlaczem cyfrowym na ręku Kennedy'ego.
_________________
Pozdrowienia
Janek
Niech mnie diabli porwą!
Niech diabli porwą? To się da zrobić...
 
 
Kirasz 
Frodo Baggins


Posty: 117
Skąd: Karak Krakow
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 15:34   

janek

Napisalem dlugiego posta a tu zaczela sie praca w robocie i mi poszedl sie furkotac wiec w dwóch zdaniach ;)

Czyli dla Ciebie powinno sie pisac rzeczy fantastyczne ale calo tlo powinno zachowywac realnosc hmm swiata ?

Po drugie zeby rozwiazac cale to nasze gadanie wystarczy napisac Alternatywny rok 1944 ;) albo nie pisac nic i nie wspominac nazwy Państwa roku daty i co sobie tam ktos wymysli nawet latajace krowy bedzie ok :) ?
_________________
We are just a moment in time...
 
 
janek 
Frodo Baggins


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 17:04   

Kirasz napisał/a


Czyli dla Ciebie powinno sie pisac rzeczy fantastyczne ale calo tlo powinno zachowywac realnosc hmm swiata ?


W tej konwencji, jaką przyjął autor - zdecydowanie tak.
Wszystko, co odbiega od realiów świata winno być takie świadomie i po coś.
_________________
Pozdrowienia
Janek
Niech mnie diabli porwą!
Niech diabli porwą? To się da zrobić...
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 17:48   

Nie sposób uniknąć sytuacji, gdy ktoś znający się na temacie wytknie autorowi błędy. Nawet najlepiej oczytany autor nie będzie wiedział wszystkiego. Chodzi o to, by błędów było jak najmniej i jak najmniej ludzi mogło je wychwycić.

Wzmianka o lotni nie pełni w fabule istotnej roli. 90% czytelników nie zwróci na to uwagi, bo nie znają się na historii tego urządzenia. Mimo wszystko jest to BŁĄD i jest mi głupio że go zrobiłem.

Inaczej sprawa ma się z mini-aparatem z fleszem. Zalicza się on do gadżetów jakich pełno jest w opowieściach szpiegowskich i fantastyce. To element konwencji. Zegarek z wyświetlaczem cyfrowowym na ręku Kennedy'ego może i byłby anachronizmem, ale na ręku tajnego superagenta CIA albo MI6 z epoki JFK moim zdaniem jest OK.

W Pozdrowieniach z Rosji - Bondzie z 1963 James ma - na ten przykład - telefon w samochodzie.
 
 
janek 
Frodo Baggins


Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Kwietnia 2007, 17:58   

M.Starosta napisał/a

Inaczej sprawa ma się z mini-aparatem z fleszem. Zalicza się on do gadżetów jakich pełno jest w opowieściach szpiegowskich i fantastyce. To element konwencji. Zegarek z wyświetlaczem cyfrowowym na ręku Kennedy'ego może i byłby anachronizmem, ale na ręku tajnego superagenta CIA albo MI6 z epoki JFK moim zdaniem jest OK.

W Pozdrowieniach z Rosji - Bondzie z 1963 James ma - na ten przykład - telefon w samochodzie.


Naręczny zegarek cyfrowy - rzecz dla dzisiejszej młodzieży oczywista - stał się realizowalny technicznie dopiero ok. 1975 roku. Mógłby się pojawić w otoczeniu Kennedy'ego tylko gdyby odgrywał bardzo ważną rolę w fabule. Autor musiałby mi się wyliczyć z każdego piksela w wyświetlaczu!
W 1963 roku osoba ważna lub bogata mogła mieć telefon w samochodzie. Było to rzadkością, ale zdarzało się.

Cz widziałeś film Powiększenie z 1966 roku? Bohater ma w samochodzie telefon, co jest całkowicie realistyczne. Obawiam się, że dzisiaj znaczy to dla widzów zupełnie co innego (dzwoni z samochodu, no i cóż takiego), niż planował reżyser (cjolernie bogaty facet).
_________________
Pozdrowienia
Janek
Niech mnie diabli porwą!
Niech diabli porwą? To się da zrobić...
 
 
Titus Pullo 
Luke Skywalker


Posty: 213
Wysłany: 27 Kwietnia 2007, 11:29   

Ja bym się jeszcze doczepił do tej propozycji złożonej polskiemu pilotowi przez NKWD. Po pierwsze, w tak tajnej sprawie sowieci nigdy nie powierzyliby żadnych tajemnic Polakowi, a jeśli już, to musiałby być Polak bardzo zaufany, wręcz zrusyfikowany. A najprawdopodobniej zgniłby w łagrze, zanim odbyłby pierwszy lot.
_________________
I have simpler tastes. I like to kill my enemy, take their gold and enjoy their women. That's it. Why tie yourself to one? Where's the flavor? Where's the joy?
 
 
M.Starosta 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Kwietnia 2007, 16:59   

Cóż mogę powiedzieć: przyjmuję wszystkie te krytyczne uwagi z pokorą. Nie ze wszystkimi się zgadzam - uważam że konwencja komiksowa rządzi się swoimi prawami - niemniej będę bardziej uważał na tego typu błędy.

Pozdrawiam!
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 4 Maj 2007, 19:06   

Titus Pullo napisał/a
Ja bym się jeszcze doczepił do tej propozycji złożonej polskiemu pilotowi przez NKWD. Po pierwsze, w tak tajnej sprawie sowieci nigdy nie powierzyliby żadnych tajemnic Polakowi, a jeśli już, to musiałby być Polak bardzo zaufany, wręcz zrusyfikowany. A najprawdopodobniej zgniłby w łagrze, zanim odbyłby pierwszy lot.
Przecież został polecony przez swojego dowódcę - Rosjanina.
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 5 Maj 2007, 09:04   

krisu napisał/a
Titus Pullo napisał/a
Ja bym się jeszcze doczepił do tej propozycji złożonej polskiemu pilotowi przez NKWD. Po pierwsze, w tak tajnej sprawie sowieci nigdy nie powierzyliby żadnych tajemnic Polakowi, a jeśli już, to musiałby być Polak bardzo zaufany, wręcz zrusyfikowany. A najprawdopodobniej zgniłby w łagrze, zanim odbyłby pierwszy lot.
Przecież został polecony przez swojego dowódcę - Rosjanina.


Poza tym nadawał się do czarnej roboty, później musiał przecież spier.., to jest ewakuować się pod wpływem działań NKWD.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 6 Maj 2007, 23:31   

krisu napisał/a
Titus Pullo napisał/a:
Ja bym się jeszcze doczepił do tej propozycji złożonej polskiemu pilotowi przez NKWD. Po pierwsze, w tak tajnej sprawie sowieci nigdy nie powierzyliby żadnych tajemnic Polakowi, a jeśli już, to musiałby być Polak bardzo zaufany, wręcz zrusyfikowany. A najprawdopodobniej zgniłby w łagrze, zanim odbyłby pierwszy lot.
Przecież został polecony przez swojego dowódcę - Rosjanina.

a nie, skoro tak to wszystko w porządku






















:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group