Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Zacofani Brytyjczycy?
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 28 Października 2005, 11:39   Zacofani Brytyjczycy?

A to mnie poruszyło. Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby Brytyjczycy naprawdę mieli takie skrajne stanowisko do niedawna?
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Października 2005, 15:14   

Jak widać możliwe. Ale co się tu dziwić. Do tej pory ludzie w kosmosie oprócz przeprowadzania eksperymentów naukowych mieli niewiele do roboty.
Chyba przesadziłem. ;) Roboty z naprawą HST by sobie nie poradziły.
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 28 Października 2005, 15:29   

GAndrel napisał/a
Jak widać możliwe. Ale co się tu dziwić. Do tej pory ludzie w kosmosie oprócz przeprowadzania eksperymentów naukowych mieli niewiele do roboty.
Chyba przesadziłem. ;) Roboty z naprawą HST by sobie nie poradziły.


Nie tylko Teleskop Hubble'a. Wiesz, jest świetna statystyka: Amerykanie przywieźli z Księzyca bodaj pół tony (albo i lepiej) różnych kamieni, zbieranych z najdzikszych miejsc - w końcu ostatnim razem poleciał rasowy geolog, Schmitt, czy jakiś taki.
A sondy Rosjan zebrały kilogram łacznie?
Wbrew pozorom, nie zanosi się, żeby jedne automaty mogły serwisować drugie. I parę takich dziedzin wymienisz - także w uprawianiu nauki. Człowiek zareaguje dopasowując sie do okoliczności - a automat ślepo wykona instrukcję, nawet głupia.
Własnie takie twarde stanowisko mnie zdziwiło, nie same wątpliwości.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 28 Października 2005, 21:01   

No.. też mnie to dziwi, że oni takie stanowisko mieli. Wydawałoby się, że aż tak się nie będą opierali :)
Ale w Wlk.Brytanii jest sporo różnych dziwnych rzeczy: do niedawna jeszcze (a może nawet dziś) obiwiązywało prawo, że mężczyzna może bić żonę, ale tylko kijem o grubości nie większej niż grubość kciuka. Dziwny naród w sumie :) Niby rozwinięci, ale dziwne rzeczy im się ostały, dziwne zachowanai czasem.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Października 2005, 23:24   

Romek P. napisał/a

Nie tylko Teleskop Hubble'a. Wiesz, jest świetna statystyka: Amerykanie przywieźli z Księzyca bodaj pół tony (albo i lepiej) różnych kamieni,(...) A sondy Rosjan zebrały kilogram łacznie?
Wbrew pozorom, nie zanosi się, żeby jedne automaty mogły serwisować drugie. I parę takich dziedzin wymienisz - także w uprawianiu nauki. Człowiek zareaguje dopasowując sie do okoliczności - a automat ślepo wykona instrukcję, nawet głupia.
Własnie takie twarde stanowisko mnie zdziwiło, nie same wątpliwości.


Dokładnie takie argumenty podała komisja rekomendująca Królewskiemu Towarzystwu Astronomicznemu zmianę stanowiaka w sprawie załogowych lotów kosmiczynych. Eksploracja kosmosu bez udziału człowieka się nie obejdzie.
Ale co w ostatnich latach, oprócz naprawy HST, człowiek na orbicie zrobił czego nie mógł zrobic automat?
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 28 Października 2005, 23:29   

GAndrel napisał/a
Romek P. napisał/a

Nie tylko Teleskop Hubble'a. Wiesz, jest świetna statystyka: Amerykanie przywieźli z Księzyca bodaj pół tony (albo i lepiej) różnych kamieni,(...) A sondy Rosjan zebrały kilogram łacznie?
Wbrew pozorom, nie zanosi się, żeby jedne automaty mogły serwisować drugie. I parę takich dziedzin wymienisz - także w uprawianiu nauki. Człowiek zareaguje dopasowując sie do okoliczności - a automat ślepo wykona instrukcję, nawet głupia.
Własnie takie twarde stanowisko mnie zdziwiło, nie same wątpliwości.


Dokładnie takie argumenty podała komisja rekomendująca Królewskiemu Towarzystwu Astronomicznemu zmianę stanowiaka w sprawie załogowych lotów kosmiczynych. Eksploracja kosmosu bez udziału człowieka się nie obejdzie.
Ale co w ostatnich latach, oprócz naprawy HST, człowiek na orbicie zrobił czego nie mógł zrobic automat?


Badania materiałowe; badania medyczne; naprawy satelitów liczone w dziesiątkach sztuk.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29 Października 2005, 16:26   

Romek P. napisał/a
GAndrel napisał/a

Ale co w ostatnich latach, oprócz naprawy HST, człowiek na orbicie zrobił czego nie mógł zrobic automat?


Badania materiałowe; badania medyczne; naprawy satelitów liczone w dziesiątkach sztuk.


Badania rozumiem. Ale chodzą mi po głowie tylko dwie kosmiczne naprawy - HST (4 misje) i Discovery w czasie ostatniej misji? Coś jeszcze opłacało się naprawiać? Chyba tylko Mira? Czy jestem niedoinformowany?
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 29 Października 2005, 16:32   

GAndrel napisał/a
Romek P. napisał/a
GAndrel napisał/a

Ale co w ostatnich latach, oprócz naprawy HST, człowiek na orbicie zrobił czego nie mógł zrobic automat?


Badania materiałowe; badania medyczne; naprawy satelitów liczone w dziesiątkach sztuk.


Badania rozumiem. Ale chodzą mi po głowie tylko dwie kosmiczne naprawy - HST (4 misje) i Discovery w czasie ostatniej misji? Coś jeszcze opłacało się naprawiać? Chyba tylko Mira? Czy jestem niedoinformowany?


Zdecydowanie opłaca się naprawiac satelity, szczegółnie telekomunikacyjne lub... wojskowe :P
Koszt wyniesienia nowego od pół miliarda dolarów w górę. A czytałem, że naprawa - coś koło 20-50 mln. I naprawiono sporo satelitów, serio.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29 Października 2005, 17:20   

Ja gdzieś czytałem, że czas dużych, drogich satelit się skonczył, albo się kończy. Coraz popularniejsze będą małe i tanie satelity. Będzie więc prawdopodobnie taniej wystrzelić nową niż naprawiać starą.
Przykład: CubeSats

A jeśli do tego dojdzie rola człowieka naprawde ograniczy się do ekploracji i w takim przypadku KTA w dobrym momencie zaczyna popierać załogowe loty kosmiczne.
_________________
GAndrel
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group