Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Marzenia o przyszłości Science-Fiction Fantasy i Horror
Autor Wiadomość
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Marca 2009, 15:49   

Navajero napisał/a
A skąd weźmiesz liczących się krytyków? Znaczy: uczciwych, kompetetntnych i prominentnych?

Trzeba ich sobie stworzyć i wychować ;P: poza tym jeżeli będą się z tą krytyką liczyli czytelnicy, to będą też musieli się liczyć i autorzy i wydawcy, bo przełoży się to bezpośrednio na wpływy :mrgreen:
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 8 Marca 2009, 16:07   

Dla większość autorów pisanie to hobby. Tzn. mam na myśli książki, bo na artykułach mozna zarobić już więcej, a jak ktoś pisze cyklicznie, może się nawet z tego utrzymać. Mało kto ze znanych ma naklad więcej niż parotysięczny, większość - tych znanych, nie ma. Więc wpływy finansowe to tylko cześć motywacji :)
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Marca 2009, 16:36   

Navajero, liczyć się z opinią nie znaczy dostosowywać się do tego, co chcą krytycy, ale z szacunkiem czytać opinie i dowiadywać się o sobie czegoś więcej, niż się samemu wie.
Skąd ich wziąć? Nie wiem. Zdaje mi się, że jest mnóstwo łebskich osób, które by się znalazły, gdyby poszukać :)
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 8 Marca 2009, 19:13   

Program ambitny. I interesujący.

Co do krytyków - tu i ówdzie widuję dobrych recenzentów, także sieciowych, np. na Fahrenheicie. Myślę, że możliwe byłoby stworzenie w SFFiH działu dobrych i obszernych recenzji. Tylko biorąc pod uwagę opóźnienie wynikające z natury magazynu drukowanego, może być cienko z aktualnością takiego działu. Co zaś do dyskusji, wyznaczania trendów itd. to ciekawe byłyby np. dyskusje w rodzaju tych, jakie w internecie prowadzi Dukaj, Orbitowski i Szostak, tylko nie w ciągle tym samym składzie. Itd., itp.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Marca 2009, 20:08   

Dobra recenzja nie musi być na gorąco, a nawet nie powinna ;P: Tu nie chodzi o marketingowe wygibasy, wydawnictwa sobie poradzą z tym same, tylko o rzetelną ocenę. Gdyby był magazyn, gdzie kompetentni ludzie analizują , co ciekawego zdarzyło się w ostatnim czasie, to byłby to jakiś punkt ciężkości. Nie byłoby wrażenia, że krytyka nie dotrzymuje kroku najlepszym dokonaniom, tylko wlecze się z tyłu.
Myślę, że w SFF&H najszybciej by to zaistniało.

EDYTA

Nie mam tu na myśli Nowe Idzie ani żadnych sporów typu coś tam kontra coś tam. Zapaść krytyczna jest w fantastyce ogólna.
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 9 Marca 2009, 21:36   

Gustaw G.Garuga napisał/a
p. dyskusje w rodzaju tych, jakie w internecie prowadzi Dukaj, Orbitowski i Szostak, tylko nie w ciągle tym samym składzie.



Pomysł z takimi dyskusjami sam w sobie zły nie jest, ale niech tego nie robią pisarze z sąsiedniej (albo i tej samej) półki.
 
 
Dorian 
Jaskier

Posty: 63
Skąd: Słupsk
Wysłany: 10 Marca 2009, 21:13   

Brak autorytetów, którym by czytelnik wierzył. A pisarze, którzy chcą uchodzić również za krytyków literatury pisanej przez innych... To zakrawa na paradoks i nigdy taka recenzja nie będzie do końca uczciwa. Gdyby krytyk mógł być spoza kręgu piszących, niezależny i do tego myślący... Wówczas pojawia się pytanie kto by mu za to zapłacił?... Bo jeśli czasopismo, albo wydawnictwo to skąd pewność, że nie tańczy na ich linie?... Jednym słowem kwadratura koła. A znowu nasze czytelnicze krytyki też się nikomu nie przydadzą bo jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki :) Pozostaje tylko wierzyć, że ci najlepsi wypłyną niezależnie od wszystkiego wokół. Bo ci najlepsi powinni wiedzieć co chcą pisać i nie ulegać krytykom, opiniom i modzie. Wtedy są prawdziwi i mają coś do powiedzenia i wtedy też na pewno znajdą czytelników, którym odpowiada ich literatura.
Aha, ostatnim sprawiedliwym krytykiem, któremu wierzyłem (pomimo, że też pisał) był Oramus. Tak na marginesie, czy ktoś wie co się z nim stało i jakie są jego dzisiejsze losy?
_________________
życie nie jest za karę
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 22:22   

Wiem, że się powtarzam, ale może powrót komiksu. :roll:

Mam nadzieję, że nowa redakcja uwzględni mój postulat. :mrgreen:
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 22:31   

To można się powtarzać? Można, można? Jeśli można to:

Spoiler:
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 22:39   

Jak tak, to ja też:

Spoiler:
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 23:09   

Ale wiecie, że postulowany przez Was format zabiłby pismo?
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 23:11   

Po pierwsze: nie wierzę w to.
Po drugie, skoro przechodzi w ręce obcych, to zabijamy obcych. A to jest chyba patriotyzm.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 23:26   

ihan napisał/a
Po pierwsze: nie wierzę w to.


Zabił Fenixa. Zwyczajnie nie widać go na półkach.

ihan napisał/a
Po drugie, skoro przechodzi w ręce obcych, to zabijamy obcych. A to jest chyba patriotyzm.


Raczej terroryzm ;P:
Poza tym, pismo to pismo.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 2 Kwietnia 2009, 23:29   

OK, jeszcze raz: nie wierzę, że format był przyczyną zgonu fenixa. Taki był czas, taka karma. Było wtedy miejsce na 1 czasopismo. I tyle.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 00:13   

Ale format był gwoździem do trumny. To jest naprawdę istotne. Myślisz, ze dlaczego FS stara się o szerokie grzbiety swoich książek? Bo łatwiej je zauważyć na półce.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 00:25   

Pytanie testowe: ile czasopism z tej samej branży przetrwało?
Może i łatwiej zauważyć na półce, ile książek sprzeda się dzięki szerokim grzbietom? Ile osób, przy obecnej cenie książek, kupuje je dla grzbietów, nie mając pojęcia w co zainwestuje?
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 08:38   

Fenix kiedy upadł był już w większym formacie, takim wpół drogi między poprzednim kieszonkowym a A4.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 09:56   

ihan napisał/a
Stanowczo domagam się powrotu rozmiaru fenixowego!

Powrotu? A kiedy takowy był? ;P:
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13826
Skąd: FF
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 14:10   

Bo oni zakładają, że ktoś związany z Fenixem przejmie ;P:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 15:59   

A ja stanowczo sprzeciwiam się formatowi a la Fenix.
Skoro Fenix przyjmował większy rozmiar, to coś na rzeczy było, formuła 'książeczkowa' najwyraźniej się nie sprawdziła.
Natomiast na rysunki Musiała bym się nie obraził :)
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 16:17   

Nie obraził bym się, gdyby wrócił w tej formie Fenix. ;P:
 
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 3 Kwietnia 2009, 19:02   

Powiedz to Grzędowiczowi... :roll:
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 13 Maj 2009, 11:31   

Spodobał mi się watek o recenzjach. Moim zdaniem brakuje autorytetów, ludzi, którzy byliby rozpoznawani i jednocześnie pisali recenzje. Owszem, są tacy wśród pisarzy, ale w sumie jest ich niewielu. Moim zdaniem powinniśmy dorobić się felietonistów. Może nawet testować, na zasadzie miejsca w piśmie na dwa felietony, każdy nowy chętny autor pisze trzy nadające się do druku teksty o szeroko pojętej tematyce fantastycznej i na forum odbywa się ich masakrowanie :-) W ten sposób ciekawsi zostają na dłużej (ale nie co miesiąc), a w międzyczasie testuje się kolejnych. Co myślicie o takiej koncepcji?
Dawno, dawno temu... ;-) W czasach śp. Fenixa ograniczono rolę recenzji do krótkich notek. Często mocnych, kontrowersyjnych, ale po latach okazuje się, że zdumiewająco trafnych. Z kolei w Fantastyce był Karburator i inni, a więc też typ drapieżnej recenzji. Tylko czy taka budząca emocje opinia to to, co nam potrzebne? NURS kiedyś mgliście wspomniał o swojej wizji recenzji i w jakiś rok później pojawił się w SFFiH dwugłos, trwający do dziś. Tylko że to raczej nie jest optymalna forma (moim zdaniem) - dużo miejsca na jedną pozycję w miesiącu.
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Maj 2009, 11:33   

Konkurs "szortów recenzenckich?" :wink: Czemu nie, mogłaby być fajna zabawa. Ja się na to nie piszę, ale może znalazłoby się paru zapaleńców. Może objawiłby się ktoś z wiedzą i talentem.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Maj 2009, 11:38   

Taclem, zauważ jednak że krycie się za pseudonimami pozwalało na różne rozgrywki osobisto- środowiskowe. jak zauważyłem u nas coś takiego, przyciąłem recenzję, nie chciałem, by robiono to, co z książkami Romka Pawlaka na esencji.
Yeraz moge to powiedzieć, bo juz po ptaszkach, ale miał u nas pisać recenzje dr. wojciech Kajtoch, niestety nie udało się, ale w tym własnie kierunku chciałem iść, żeby to była prawdziwa krytyka, nie wypracowania szkolne.
i nie od razu druk, nie od razy, najpierw szkola i test, np. na necie, dopiero, gdy ktoś okaże się dobry, wejście na łamy, tak bym to widział.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Padre 
Jaskier


Posty: 66
Skąd: Wieś zwana Lublinem
Wysłany: 18 Maj 2009, 10:52   

Ciekawi mnie czyn jest szansa na powrót literatury zagranicznej , Rosyjskiej Czeskiej Słowackiej Ukraińskiej , to było coś co w pierwszych latach SF było jej mocnym punktem , brak nam periodyku literackiego o południowo wschodnim zacięciu ,
_________________
Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami

Abd al-Azrad , Kitab Al-Azif
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 1 Czerwca 2009, 16:12   

Pytanie do gorata:

Czy można wywalić logo i napis u góry? Np. jakąś opcją w profilu (pokaż/ukryj logo, czy coś takiego), bo nie sugeruję przecież, żeby na stałe? Żeby ten wielki napis nie walił po oczach? W pracy to by się na pewno przydało. Zawsze wtedy można ściemnić szefa, że się czyta rozwiązanie problemu zawodowego, a tak to od razu widać, że to SFFiH.
_________________
5 zdań na temat
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13826
Skąd: FF
Wysłany: 1 Czerwca 2009, 16:33   

Chyba nie ten dział nawet :shock:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Jorlanda 
Sky Captain


Posty: 181
Skąd: Polska
Wysłany: 1 Czerwca 2009, 16:57   

Godzilla napisał/a
Konkurs szortów recenzenckich? :wink: Czemu nie, mogłaby być fajna zabawa. Ja się na to nie piszę, ale może znalazłoby się paru zapaleńców. Może objawiłby się ktoś z wiedzą i talentem.


To bardzo bardzo dobry pomysł. Konkurs szortów recenzenckich.
W konkursach tego typu daje się listę lektur, czas i jazda - wcale nie oznacza to zawalania redakcji recenzjami. Recenzję dobrą trudno napisać. Ale zgadzam się, talentów na tym Forum jest sporo.

Mi w SF brakuje dobrych felietonów. Naprawdę macie tylko kilku felietonistów na krzyż? To kwestia forsy czy braku ludzi? Może chcecie parę za darmo? 8)
_________________
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. /Gandhi/
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 1 Czerwca 2009, 18:22   

hrabek napisał/a
Pytanie do gorata:

Czy można wywalić logo i napis u góry? Np. jakąś opcją w profilu (pokaż/ukryj logo, czy coś takiego), bo nie sugeruję przecież, żeby na stałe? Żeby ten wielki napis nie walił po oczach? W pracy to by się na pewno przydało. Zawsze wtedy można ściemnić szefa, że się czyta rozwiązanie problemu zawodowego, a tak to od razu widać, że to SFFiH.


Polecam Operę - można zgrabnie ukryć całą skrótem klawiszowym, poza tym można też zablokować na stronie wybrane elementy graficzne.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group