Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Romuald Pawlak.
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Lutego 2021, 17:25   

To może być słuszna diagnoza.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Lutego 2021, 20:07   

Ja szukam nietypowego dziś SF. Czegoś, co nie składa się wyłącznie z manewrów kosmicznych myśliwców, kosmicznych torped i prymitywnych koszarowych dialogów albo Mody na sukces w kosmosie. Niedługo pewnie sięgnę, teraz męczę Filozofię przypadku Lema i idzie mi jak krew z nosa.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Lutego 2021, 20:19   

Tym (romansidłem w kosmosie albo military space operą) to moja powieść nie jest na pewno :) sam tego nie znoszę, to znaczy pierwszego, a drugie mnie nudzi. Ja w fantastyce szukam (jako autor również) możliwości pisania o ludziach, problemach, czasem opowiedzenia historii.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Lutego 2021, 11:42   

Romek, czy Podarować niebo miało też twardą okładkę?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 17 Lutego 2021, 11:59   

Tak, bodaj 100 egz. Poszły piorunem (nic dziwnego, IX ma ładne te twarde wydania, w dodatku one są naprawdę szyte, a nie tylko blok doklejony do twardej oprawy).
Jak mi się wydaje, właśnie jest robiony dodruk takiego wydania, ale sprawdzę i napiszę tu.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Lutego 2021, 13:48   

Teraz, to się gońcie, chyba, że wymiana, nawet z dopłatą, wchodzi w grę. Kufa, jak wkurza mnie taka polityka. Jeden Sedeńko podnosi mi ciśnienie w tym aspekcie teraz ci.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 18 Lutego 2021, 09:53   

Poczekaj, dopiero będzie jak wprowadzą prawo dopasowania i nowi nabywcy będą musieli przechodzić przez loterię :twisted:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 18 Lutego 2021, 10:42   

No, ja bym raczej głosował za przymusowym czytaniem/słuchaniem. Nawet nieodpłatnie, za to z testem ze znajomości tekstu na końcu :) :) :)

A poważnie, co zrobić... aczkolwiek dostałem sygnał, że moja powieść w twardych oprawach będzie obecna cały czas, kiedy (wkrótce) pojawi się wznowienie tej formy wydania.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 18 Lutego 2021, 10:48   

Zaprawdę, piractwo należy się wydawcom jak psu zupa.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 21 Lutego 2021, 13:27   

Romek P. napisał/a
Tym (romansidłem w kosmosie albo military space operą) to moja powieść nie jest na pewno :) sam tego nie znoszę, to znaczy pierwszego, a drugie mnie nudzi. Ja w fantastyce szukam (jako autor również) możliwości pisania o ludziach, problemach, czasem opowiedzenia historii.


<3 Tak!
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 30 Marca 2021, 13:35   

Czy pisałeś Rudzika w świadomej korespondencji z Piknikiem na skraju drogi?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 30 Marca 2021, 14:47   

Tak. Przynajmniej jeśli masz na myśli motyw spełniania próśb. Co prawda, u mnie nie trzeba chodzić daleko, oni kręcą się wśród nas, jednak reszta jest nawiązaniem do "Pikniku". Wydawało mi się zresztą, że oczywistym, jednak nie widziałem, aby ktoś to wyłapał.

Nawiasem, ja się na nich wychowałem i któregoś dnia stwierdziłem, że nie ma się co wstydzić :) dyskusję ze Strugackimi (znacznie szerszą), znajdziesz też w "Podarować niebo". Tam pojawia się kwestia progresorów, najbardziej dyskutuję z "Trudno być bogiem".

Takie nawiązania będą też w opowiadaniu ze zbioru, który powinien się ukazać latem - jedno z opowiadań nawet lekko stylizuję na rosyjską nutę.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 30 Marca 2021, 15:49   

Romek P. napisał/a
reszta jest nawiązaniem do Pikniku. Wydawało mi się zresztą, że oczywistym,
Tak właśnie odebrałem. Ale pewności nie mogłem mieć, czasem sensy pojawiają się pomimo zamiarów autora, stąd pytanie.
Romek P. napisał/a
znajdziesz też w Podarować niebo. Tam pojawia się kwestia progresorów, najbardziej dyskutuję z Trudno być bogiem.
Niedawno skończyłem. Oczywiście tu nawiązania są jeszcze bardziej czytelne. W Rudziku jednak bardzie odchylone w kierunku idei.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 30 Marca 2021, 17:13   

No i kilka zdań o nowej książce (o ile uda się ja wydać).

Osiem opowiadań, trzy i pół znane z papierowych pism, cztery i pół to świeżynki. Klucze do tych opowiadań są dwa: pierwszym jest klasyczna kwestia Kontaktu, choć w często bardzo nieklasycznych ujęciach. Drugim - rozwinięcie uniwersum znanego z "Podarować niebo". Lecz bądźcie spokojni - nie zamierzam odcinać kuponów i kontynuować przygód dzielnej załogi na planecie, wyciągając ich za uszy z tarapatów. Argunowie, jeśli kiedyś powrócą, to nieprędko, zaś ludzcy bohaterowie stamtąd - nigdy. Natomiast już w chwili pisania tej powieści zrozumiałem, że chciałbym lepiej opisać to ludzkie uniwersum. Nie żebym się silił na jakąś Wielką Historię Przyszłości, jednak zawsze, wszędzie i o każdym czasie znajdą się zdarzenia i ludzie godni opisania. Te opowiadania są właśnie o nich - o ludziach, ich porażkach, sukcesach, ambicjach... No i o Obcych 🙂 Dodajmy - łączą się.

Pojawi się również bohater zbiorowy - Dom Krastów. To jest jedna z różnic między "Podarować niebo", a tym, co znajdzie się w tych opowiadaniach i co chciałbym kontynuować w najbliższej przyszłości (w tekstach gatunkowo od jakiejś formy social SF, przez space operę, po SF najbardziej hard, jakie będę umiał napisać). W skrócie - chciałbym opisywać te zdarzenia poprzez członków rodziny Krastów i osób z nimi współpracujących. Krastowie zaczynają od robotników na orbicie Ziemi i najbliższej przestrzeni, ale mają w sobie to coś, zajadłość, desperację, odpowiednią dozę strachu, aby - chociaż nie bez kiksów, regresów, a nawet otarcia się zagładę - piąć się w górę. Jak daleko? Cóż, część odpowiedzi znajdzie się w tym tomie.

Waham się nad tytułem całości - czy od opowiadania, "Pusty ogród", czy lepiej od rodziny Krastów, którzy stworzyli organizację, którą nazwali Domem Krastów. Poważnie - nie wiem. Najchętniej użyłbym tego drugiego tytułu, od razu tak nazywając cały cykl tekstów w tym uniwersum, ale czy to nie odstraszy? Ech, te dylematy...

Na koniec - dlaczego trzy i pół oraz cztery i pół. Trzy opowiadania z Krastami nie mają nic wspólnego. Czwarte w chwili druku też nie miało, ale idealnie pasuje do ich świata, pozwoliłem więc sobie na retusze, które je w dzieje Domu Krastów włączyły.

Piąte opowiadanie z Krastami w roli głównej czeka na druk w "Nowej Fantastyce".
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
  
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 15 Czerwca 2021, 15:29   

Zainspirowana dyskusją Kruka i Fidela, sięgnęłam po "Inne okręty". Książka od dawna stała na półce, ale jakoś nie miałam do niej przekonania. Głównie dlatego, że nieszczególnie lubię historię alternatywną. Właściwie to wcale nie lubię. Tymczasem zostałam mile zaskoczona. Powieść bardzo mi się spodobała i to nie tyle ze względu na akcję, co przede wszystkim ze względu na konstrukcję świata. Dawno nie czytałam rzeczy tak dopracowanej, spójnej i przekonywującej, a jednocześnie wciągającej. Aż się chciało czytać dalej.
Czyli po raz kolejny rzeczywistość udowadnia, że dobra książka jest dobrą książką, bez względu na gatunek.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2021, 22:41   

https://www.facebook.com/j.zulawski/

gratulacje
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 26 Wrzeœśnia 2021, 00:28   

:bravo :bravo :bravo
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Wrzeœśnia 2021, 13:13   

Dzięki! Nie spodziewałem się, ale to bardzo miłe wyróżnienie - ma dla mnie też tę wagę, że przyszło za coś, co piszę mając gdzieś jakiekolwiek rynkowe wskazówki, piszę dla siebie, choć z nadzieją, że niektórym czytelnikom się spodoba :)

W zasadzie wypada dodać, że uniwersum, z którego powstała ta powieść, rozwijam, choć cofam się w czasie i przestrzeni, opowiadając o ludzkiej bańce. Jest już dostępny zbiór opowiadań "Pusty ogród" (3 opowiadania niezależne, publikowane w NF i SFFiH, pięć z uniwersum), a piszę powieść "Wolny jak Hamilton", o losach planety wspominanej w opowiadaniach z "Pustego ogrodu".
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 26 Wrzeœśnia 2021, 17:20   

Spodobało się właściwym ;)

Może właśnie w tym rzecz, co pisać.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 1 Października 2021, 14:25   

Cytat
Takie nawiązania będą też w opowiadaniu ze zbioru, który powinien się ukazać latem - jedno z opowiadań nawet lekko stylizuję na rosyjską nutę.
_________________
Pusty Ogród właśnie pojawił mi się na radarach. Czy to jest wydane na twardo, miękko, czy jak, bo nie za bardzo idzie się rozeznać w informacjach, a raczej ich braku, na stronach sklepów. Wydaje się, że na twardo...
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 1 Października 2021, 14:32   

Większość nakładu to wydanie na miękko. Natomiast setka czy dwie są na twardo, ale można je było kupić, i chyba jeszcze można, u wydawcy albo na eventach: https://wydawnictwoix.pl/produkt/romuald-pawlak-pusty-ogrod/

Nawiasem, w zbiorze jest też "Rudzik", bo to 3 opowiadania niezależne (choć przynajmniej jedno mógłbym ulokować w Domu Krastów, ale nie lubię się wyciągać za własne włosy z bagna :D ) plus pięć z Domu Krastów, już takie bardziej konsekwentne podprowadzenie w stronę uniwersum.

A skoro już piszę o DK - w planach kilka powieści, najpierw "Wolny jak Hamilton", potem o trzech silnych kobietach u Krastów, bo zasadniczo to taka rodzina, że i kobiety mają tam czasem coś do powiedzenia :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
  
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 13 Listopada 2022, 12:06   

Wolny jak Hamilton
Data wydania:2022-11-07

Czemu się nie chwalisz?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 13 Listopada 2022, 15:05   

No racja, powinienem, ale ja słabo funkcjonuję w socialmediach :)
Jest nowa powieść: https://wydawnictwoix.pl/produkt/romuald_pawlak_wolny-jak-hamiltom/?fbclid=IwAR1hpLPMtp2fGsphOhhZIMaXUwAIFlN0-eEDBVh-EwvUjCV81OUnOApat7s Dzieje się na Hamiltonie znanym z paru opowiadań wcześniej napisanych (dwa są tu do przeczytania: https://wydawnictwoix.pl/download/trzy-spojrzenia-na-hamiltona-ebook-promocyjny/

W skrócie: SF. Ale z bardzo dużym elementem takiej fantastyki społecznej spod znaku Le Guin, Silverberga, Aldissa. oczywiście, zachowując wszelkie proporcje, bo kudy mi tam do nich. No ale kierunkiem to nie jest strzelanka, tylko parę pytań o tożsamość, definicje wolności etc. Zamierzałem nawet parę pojęć zredefiniować, choć nie wiem, czy to będzie widoczne :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 14 Listopada 2022, 01:58   

fbclid w linku to narzędzie Cukiergóry do szpiegowania, radzę usuwać :P:

Ciekawostka - link (nie strona docelowa) brzmi "wolny jak Hamiltom" - ciekawe, czy zostało to zauważone wcześniej, ale nie dało się odkręcić.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Listopada 2022, 08:01   

Kupiłem. Niby ostatni egzemplarz na twardo (w końcu udało mi się zdążyć) na stronie wydawnictwa. W tej chwili mówi, że pozycja niedostępna, wiec to chyba nie była ściema marketingowa, co mnie mocno zdziwiło. :omg: Tak czy siak mam (znaczy jest w drodze :D ). Na miękko pokazuje dwa egzemplarze. Pierwszy tom był satysfakcjonujący, więc pewnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy łyknę i ten. Dam znać.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
  
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 14 Listopada 2022, 17:21   

gorat napisał/a
Obie sprawy razem
Nie zwróciłem uwagi, nie ja jeden. Acz z tym śledzącym Fejsem to muszę coś zrobić, tylko nie wiem jak. Ale dojdę do tego, jak ubić łajzę, dzięki za sygnał.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 14 Listopada 2022, 17:24   

Fidel-F2 napisał/a
Kupiłem. Niby ostatni egzemplarz na twardo (w końcu udało mi się zdążyć) na stronie wydawnictwa. W tej chwili mówi, że pozycja niedostępna, wiec to chyba nie była ściema marketingowa, co mnie mocno zdziwiło. :omg: Tak czy siak mam (znaczy jest w drodze :D ). Na miękko pokazuje dwa egzemplarze. Pierwszy tom był satysfakcjonujący, więc pewnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy łyknę i ten. Dam znać.


Dzięki i jestem ciekaw twego zdania. Przy czym zapewne nie masz tego tomu opowiadań, w którym jest kilka opowiadań ze świata, ale że dwa są istotne, to przed lektura powieści sięgnij po nie - to te do ściągnięcia za darmo, "Trzy spojrzenia na Hamiltona". Chronologicznie wyprzedzają powieść, dzieją się na Hamiltonie i zapowiadają wydarzenia. Powieść można czytać spokojnie bez tych opowiadań, ale pewne smaczki są powiązane z tymi opowiadaniami. Na marginesie, w tomie jest też "Rudzik" :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
  
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 14 Listopada 2022, 18:46   

Trzeba wycinać z linku, robiąc kopiuj/wklej z FB. fbclid jest o tyle denerwujący, że niektóre serwisy potrafią rzucić komunikatem o błędzie, widząc nieznany dla nich parametr w adresie, co może powodować fałszywe alarmy przy odwiedzaniu linków na Fejsie.

Holera takich problemów nie wywołuje ;P:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 15 Listopada 2022, 11:51   

Wczoraj rano kupiłem, dziś rano w paczkomacie. Pogratulować sprawności wydawcy w dostarczaniu paczek. Ładnie wydane. Egzemplarz ręcznie numerowany - 65, do tego zakładka korespondująca graficznie do okładki. Jak do tej pory jestem zadowolony. Zobaczymy teraz cóżeś tam nasmarował.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group