Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta o fantastyce
Autor Wiadomość
Annake 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 00:13   Ankieta o fantastyce

Witam.
Miałabym ogromną prośbę. Moja przyjaciółka pisze pracę o roli fantastyki w kulturze i potrzebuje ludzi, którzy wypełniliby krótką ankietę. Byłybyśmy z koleżanką wdzięczne za każdą odpowiedź :)
http://www.ankietka.pl/an...w-kulturze.html
 
 
Sauron 
Bink


Posty: 1804
Skąd: Toruń
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 11:39   

Albo nie umiem odpowiadać na pytania, albo ta ankieta jest dziwnie skonstruowana.
Co jeśli lubię w równym stopniu fantasy, horror i sci-fi? Wybieram jedną opcję nieomylną metodą wyliczanki.
Czemu czytam fantastykę? Bo lubię.
Jakie są źródła popularności fantastyki we współczesnej kulturze? Bo ludzie lubią.
Mogłabym powypisywać coś o eskapizmie itd., ale powyższe odpowiedzi jakoś bardziej mnie przekonują.
_________________
Kupiec. Korzenny.
The dog park will not harm you.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 11:44   

na pierwsze opisowe odpowiedziałam tak jak ty, mniej więcej, a na drugie skrobnęłam coś więcej, żeby nie było - "bo lubią" :wink:

ale fakt, jako ankieta mająca dać jakieś informacje, to jest ona kiepska.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 12:12   

A jaki sens ma pytanie: "jakie są twoim zdaniem źródła popularności fantastyki..."?. Rozumiem pytanie, dlaczego lubisz fantastykę, ale wnioskowanie bardziej ogólne IMHO jest już zadaniem osoby układającej ankietę na podstawie tego, co jest ważne dla poszczególnych osób. A nie żeby wypełniający ankietę odwalali całą pracę i może jeszcze podawali statystyki i materiały, na których się opierali. IMHo ankieta jest źle skonstruowana.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 14:47   

Sauron napisał/a
Bo lubię.

Udzieliłam takiej samej odpowiedzi. Myślę, że na podstwie tej ankiety można będzie wysnuć zaskakujący wniosek, że ludzie czytają fantastykę, bo lubią :)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Annake 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 15:38   

Przyjaciółka uwagi przyjmuje, odpowiem w jej imieniu, co i jak. Wie, że ankieta ma swoje błędy i nie jest profesjonalna, ale nie przygotowywała jej z myślą o wielkiej pracy naukowej, tylko małym projekcie zaliczeniowym.
Sauron napisał/a

Czemu czytam fantastykę? Bo lubię.


Koleżanka wyszła z założenia, że to pytanie łączy się z "Czemu lubisz fantastykę?". Chyba jest jakiś powód, dzięki któremu podoba ci się dana rzecz. O to w tym pytaniu chodziło, wskazanie tych elementów fantastyki, które sprawiają, że wybierasz dany gatunek, a nie inny.

ihan napisał/a

A jaki sens ma pytanie: jakie są twoim zdaniem źródła popularności fantastyki...?. Rozumiem pytanie, dlaczego lubisz fantastykę, ale wnioskowanie bardziej ogólne IMHO jest już zadaniem osoby układającej ankietę na podstawie tego, co jest ważne dla poszczególnych osób. A nie żeby wypełniający ankietę odwalali całą pracę i może jeszcze podawali statystyki i materiały, na których się opierali. IMHo ankieta jest źle skonstruowana.


Statystyki i materiały niepotrzebne, mogę zapewnić, że o to przyjaciółka zadbała. Chodziło jej o zestawienie opinii samych czytelników z opinią naukową. Bardziej taka luźna refleksja, co sprawia, że inni sięgają po fantastykę, a niekoniecznie było powodem twojego wyboru gatunku. Zarzut zrozumiały, jednak koleżanka w żadnym wypadku nie chciała, aby tak zostało to odebrane.
 
 
Adrianna 
Luke Skywalker


Posty: 209
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 15:48   

Sauron napisał/a
Albo nie umiem odpowiadać na pytania, albo ta ankieta jest dziwnie skonstruowana.
Dziwnie? Hmmmm... Chyba lekko powiedziane.
Jestem niezmiernie ciekawa, jakie wnioski można z czegoś takiego wyciągnąć? I w jaki sposób uznać je za merytorycznie sensowne. No może poza tym:
nureczka napisał/a
Myślę, że na podstwie tej ankiety można będzie wysnuć zaskakujący wniosek, że ludzie czytają fantastykę, bo lubią
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 16:00   

Ale to takie zaliczenie na własną rękę, czy ktoś bardziej hmm... doświadczony (prowadzący zajęcia, promotor, ktokolwiek) zaaprobował taką treść pytań? Jeszcze raz, w takiej formie szkoda czasu wypełniających ankietę, szkoda czasu kogoś, kto będzie ją opracowywał. Albo przemyśleć pytania jeszcze raz, obecną ankietę usunąć i wrzucić w bardziej sensownej formie.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Annake 
Gollum

Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 16:16   

Zaliczenie szkolne. Nauczyciel przedmiotu zaakceptował pytania, co ciekawe, sam zaproponował ostatnie.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 16:28   

Jeśli tak, to trochę straszne. Pomysł, żeby zawracać ludziom głowę źle sformułowanymi pytaniami.
Niech koleżanka napisze, że 33% woli SF, 62,257% fantasy, resztę dopełni horrorem. 99%, czyta bo lubi fantastykę, 0,275% bo nic innego nie ma w bibliotece, reszta odpowiedzi brzmiała: nie wiem.
Źródła popularności fantastyki to: zdziecinnienie społeczeństwa (bajki = fantasy) pozowanie na pseudowyksztalconych (SF), zboczenia (horror). Nauczyciel powinien być zachwycony.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Adrianna 
Luke Skywalker


Posty: 209
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 16:45   

ihan, piękna analiza :D Zwłaszcza ostatni punkt.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 9 Grudnia 2012, 21:02   

jeszcze, że ładne obrazki są i fajna muzyka (jeśli chodzi o film)
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group