Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 67 - głosujemy do 12 czerwca

Wybierz dobre opowiadania
Jacek Komuda - Starościc Jazłowiecki
38%
 38%  [ 28 ]
Maciej Musialik - Szyfrem do mnie mów
11%
 11%  [ 8 ]
Rafał M. Markowski - Supermarket twoich marzeń
9%
 9%  [ 7 ]
Dawid Juraszek - Mroczna Bezdeń
20%
 20%  [ 15 ]
Ela Graf - Miłość ci wszystko wypaczy
19%
 19%  [ 14 ]
Głosowań: 33
Wszystkich Głosów: 72

Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 11:31   

RaV_Gluchowski, nie zrozumiałeś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 11:43   

Martva, Fidel

Jak mi Fidel uzmysłowił, źle Go zrozumiałem :
Broniąc pozycji Lovecrafta w literaturze fantastycznej dokonałem smiałego porównania Jego roli z pozycją Beethovena w świecie muzyki klasycznej.
Na co Fidel filuternie mi odpowiedział o disco polo i Shazzie, co, najwyraźniej błędnie, uznałem za żarcik z mego uprzedniego porównania ,i się odciąłem, przypominając, że wszyscy brodzimy w tym samym jeziorku pn. Fantastyka.

(Koniec tłumaczenia drukowanymi literami)

pozdrawiam !
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 8 Czerwca 2011, 08:57   

RaV_Gluchowski napisał/a

Asumpt do pisania dało mi tylko szczególne szczęście Gustawa do literackich porównań, onegdaj bowiem przekomarzaliśmy się z dyskutantami na forum naokoło porównania Jego prozy do Hrabala(...)


Przeczytałem wątek, RaV. No to jadziem / Proszę wygrawerować złotem w platynie:

Filozofia Pana Gustawa G. Garugi jest przedstawiona w bardziej zwięzły, jaśniejszy, genialną prostotą sięgający absolutu, sposób i poprzez to ma większy wpływ na myśl filozoficzną Wschodu, Zachodu no i innych kontynentów niż dorobek Sørena Kierkegaarda.

(no co, Pan Garuga piórem mniej kropek we swym życiu nastawiał)

Logiczność i spójność konstrukcji świata przedstawionego w utworach literackich Sir Arthura Conana(sic!) Doyle'a nie dorasta do pięt temu ukazanemu w Utworach Literackich Sir Gustawa G. Garugi

(no bo przeca ten Doyle to pod ziemią leży)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 10 Czerwca 2011, 10:51   

Fidel-F2 napisał/a
Ja już dawno się przekonałem że kultowość wielu dzieł/autorów wynika w dużej mierze z racji pierwszeństawa nie zaś jakości. .

Lovecraft był pierwszy w jakiejś materiii i dlatego WielkimPisarzemJest. Aczkolwiek gdyby żył i próbował wydać swoje dzieła dopiero dzisiaj, w czasach, gdy "Alien" jest już klasyką, udałoby mu się to może... na facebooku.
Rozumiemy się?:)
Czytając coś musimy wybierać pomiędzy znajomością pierwowzorów literackich i nawiązań kulturowych danego utworu, a oczyszczeniem umysłu z porównań, ocen, tych właśnie kulturowych naleciałości... trudne.

to trochę tak, jakby po raz pierwszy oglądać Shreka: każdy widzi coś innego;
każdy zrozumie tę historię, ale inaczej odbiera ją 5cioletnie dziecko, romantyczna nastolatka, tatusiek z puszką piwa.. :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 11 Czerwca 2011, 10:55   

Rozmów, dyskusji, to w tym miesiącu dużo, tylko punktów jak na lekarstwo.

Został nam jeden dzień, zapraszam do komentowania i głosowania.
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 12 Czerwca 2011, 18:24   

Trochę to trwało, zanim zabrałem się do czytania majowego numeru, ale w końcu przebrnąłem przez tę lekturę i mogę podzielić się swoimi wrażeniami. Raczej pozytywnymi, bo muszę przyznać, że większość opowiadań przypadła mi do gustu.
Starościc Jazłowiecki - Jacek Komuda wielkim pisarzem jest i basta! Uwielbiam jego twórczość i póki co, na żadnej przezeń napisanej książce się nie zawiodłem. Swój kunszt i profesjonalizm pokazał także w tym opowiadaniu. Właściwie nie mam się do czego przyczepić: ciekawa fabuła, świetnie zarysowane postacie i bezbłędna warstwa językowa. Punkt.
Szyfrem do mnie mów - Tekst krótki, ale bardzo dobry. Duży plus zwłaszcza za humor, którym to opowiadanie jest wypełnione. Punkt.
Supermarket twoich marzeń - Byłoby dobrze, gdyby w tym tekście było więcej akcji, bo tak na dobrą sprawę, mamy tu analizę psychiki młodego chłopaka, będącego pod wpływem zdegenerowanej rzeczywistości, która nas otacza. To co się w tym świecie dzieje jest przerażające, ale bardzo prawdopodobne. Szkoda, że fabuła nie została jakoś dalej pociągnięta, bo czuję lekki niedosyt.
Mroczna Bezdeń - Co do tego opowiadania mam mieszane uczucia. Sama treść jest naprawdę interesująca, ale wokół niej pojawiło się parę rzeczy, które mnie rażą. Po pierwsze - współczesny język, a właściwie zwroty wplecione w narracje, nie bardzo mi tu pasują. Zresztą, cały przedstawiony świat ma w sobie jakieś odniesienia do teraźniejszości. Może nie nie są one bardzo widoczne, ale zauważalne. Wolałbym jednorodną stylistykę. Kolejnym zarzutem jest niedoprecyzowanie Bezdeni i jej mieszkańców. Chciałoby się większej ilości informacji na ten temat. Jednak dzięki ciekawej fabule, tekst wskakuje na podium. Punkt.
Miłość ci wszystko wypaczy - Wampiry i demony nie należą do moich ulubieńców. Za kryminałami też nie przepadam. Oczywiście, jeżeli inne rzeczy przesłonią te "braki", to tego rodzaju tekst mógłby mi się spodobać, ale w tym wypadku tak nie było. Rozwój wydarzeń specjalnie mnie nie wciągnął, ani nie zaintrygował. Końcówka, w której na wierzch wychodzą sprawy "najwyższej wagi" była dość przewidywalna. Bohaterowie też mnie nie do siebie przekonali. Jacyś tacy niewyraźni i bez ikry. Jak i całe to opowiadanie.
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 15 Czerwca 2011, 08:14   

Przepraszam za opóźnienie w ogłoszeniu zwycięzców, ale maszynka do głosowania mi czasami szwankuje.

Pomimo, że tym razem było mniej głosów, to dyskusja była jakby większa. Tak się dziwnie złożyło. Komisja nie była tak zgodna w głosowaniu jak w poprzednich miesiącach. Głosy się rozbiły, w sumie 7 osób miało szansę stanąć na najwyższym podium. W końcu, o włos wygrała Ceridwen.

W losowaniu przeprowadzonym wśród wszystkich udzielających się w wątkach 'numerowych' wygrała Agi.

Gratuluję zwycięzcom, proszę o adresy na PW.


Zabieramy się za głosowanie nad numerem 68, proszę o duża ilość głosów i komentarzy.
 
 
Annasi 
Jaskier


Posty: 72
Skąd: Mysłowice/Ruda Śląska
Wysłany: 15 Czerwca 2011, 08:57   

Gratuluję zwycięzcom :)
_________________
"Dla nas, piszących, pisanie jest za każdym razem szaleńczą, ekscytującą przygodą, przeprawą malutkim czółnem przez pełne morze, samotnym szybowaniem w kosmos.

Hermann Hesse"
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 15 Czerwca 2011, 11:53   

Gratulacje dla zwycięzców :bravo
Zarówno dla Jacka Komudy, jako autora zwycięskiego opowiadania, jak i dla nagrodzonych recenzentek: Ceridwen i Agi :bravo
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 15 Czerwca 2011, 11:56   

Dziękuję. Ja, to raczej "za udział wzięłam", jak mawiał Stefan Friedman w "Korku". :mrgreen:
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 20 Czerwca 2011, 12:50   

Nagrodami w tym miesiącu są "Agent JFK. Armie nieśmiertelnych".
Z tego co wiem, to już zostały wysłane do zwycięzców.
 
 
Penn 
Gollum

Posty: 16
Skąd: Śląskie
Wysłany: 24 Czerwca 2012, 13:45   

Jacek Komuda - Starościc Jazłowiecki

Mam wrażenie, że pan Komuda mi się już po prostu przejadł. Tekst zupełnie do mnie nie trafił. Co rusz nad nim zasypiałam. Zaskoczyła mnie jedynie, w pozytywnym znaczeniu, sama końcówka.

Maciej Musialik - Szyfrem do mnie mów

Bardzo mi się podobało. Sympatyczne i wciągające. Zaskakująca końcówka. Zastrzeżenie jest tylko jedno. Za krótkie.

Rafał M. Markowski - Supermarket twoich marzeń

Wyjściowy pomysł był świetny. Wykonanie też bardzo dobre. Nie nudziłam się ani przez chwilę, bo Autor potrafił podtrzymać moją uwagę. Bardzo mi się podobało.

Dawid Juraszek - Mroczna Bezdeń

Moje pierwsze spotkanie z tym bohaterem i od razu nieudane. Czytałam inne teksty pana Juraszka i mi się podobały. A tu ciekawie zrobiło się dopiero, gdy weszli na statek, ale dobre wrażenie szybko się ulotniło przy tym całym nurkowaniu, które wydało mi się za długie i nieco pogmatwane. W paru miejscach nie mogłam się wręcz połapać. Chyba jednak zostanę przy innych bohaterach.

Ela Graf - Miłość ci wszystko wypaczy

Ostatnio przepadam za kryminałami, a ten był dodatkowo bardzo fajnie napisany.
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 26 Czerwca 2012, 09:31   

Penn, fajnie poczytać nawet o starszych tekstach ;) Thx.
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group