Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Sergiusz Piasecki
Autor Wiadomość
seba 
Narzeczona Frankensteina

Posty: 329
Skąd: Lublin
Wysłany: 1 Listopada 2009, 12:33   Sergiusz Piasecki

Cytat
rodził się w Lachowiczach koło Baranowicz, zmarł 12 września 1964 w Londynie - polski pisarz, publicysta polityczny.

W wojnie polsko-bolszewickiej walczył w polskiej Dywizji Litewsko-Białoruskiej, do której wstąpił jako ochotnik. Przez cztery lata (1922-1924) służył w polskim wywiadzie ofensywnym na Związek Sowiecki (tzw. „Dwójka). Od roku 1926, do 1937 przebywał w więzieniu (najpierw w Lidzie, a później w Świętym Krzyżu).

Podczas odbywania kary zaczął pisać swoje pierwsze powieści. Trzecia z nich, zatytułowana „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, umożliwiła wyjście na wolność przed końcem kary (1937 r.). Opowiadała o życiu przemytników pogranicza polsko-sowieckiego lat dwudziestych. Zawierała wiele wątków autobiograficznych oraz urzekających, zarówno czytelników jak i krytyków, opisów przyrody i życia ludzi Kresów.

Dwie pierwsze powieści Piasecki mógł wydać dopiero po zwolnieniu z więzienia, ponieważ cenzura zakładu karnego odmówiła przesłania ich rękopisów do wydawnictw. Obie powstały w 1934 roku. Najpierw powstała „Droga Pod Ściankę”, wydana dopiero po odtworzeniu jej treści przez autora w roku 1964 w Londynie (rękopis zaginął w czasie II wojny światowej) pod tytułem „Żywot człowieka rozbrojonego”. Przedstawiała zdemobilizowanego żołnierza-ochotnika wojny roku 1920, jego problemy z powrotem do społeczeństwa, oraz ze znalezieniem uczciwej pracy. Poczucie odrzucenia i brak środków do życia sprowadzają go na przestępczą ścieżkę.

Druga z trzech książek napisanych w więziennej była zatytułowana „Piąty etap”. Podobnie jak wymienione wcześniej inspirowana była przeżyciami własnymi autora – tym razem z pracy w polskim wywiadzie. Piasecki nie ograniczył się jednak do przedstawienia życia szpiega, a dodatkowo ukazał bestialstwo systemu sowieckiego i ciężki los ludzi żyjących w „Sowdepii”. W 1938 roku ukazała się będąca kontynuacją „Piątego Etapu” powieść pt. „Bogom nocy równi”. Zawierała prócz wielu nowych wątków motyw bezsensowności życia. Owego bezsensu winny jest totalitarny system, ale także okrucieństwo i bezduszność „zwykłych” ludzi.

II wojna światowa zmieniła diametralnie dalszy bieg życia Sergiusza Piaseckiego. Podczas okupacji sowieckiej ukrywał się pod fałszywymi nazwiskami. Wtedy też, jak później sam wspominał, wpadł na pomysł napisania satyry ośmieszającej komunizm. W latach 1942-43 kieruje wileńską egzekutywą Armii Krajowej. W roku 1944 opuszcza Kresy, a w 1945 przedostaje się przez Niemcy i Austrię do Włoszech. Dzięki pomocy Melchiora Wańkowicza zostaje przyjęty do II Korpusu we Włoszech. Wtedy powstaje wydana w Rzymie (1946-1947) „Trylogia Złodziejska”, składająca się z następujących powieści: „Jabłuszko”, „Spojrzę ja w okno” i „Nikt nie da nam zbawienia”.

Po ewakuacji Korpusu do Wielkiej Brytanii i demobilizacji Piasecki osiada najpierw w Londynie, a potem w Hastings. Wydane zostaje „7 pigułek Lucyfera” (1948), będące ośmieszającą „demokratyczny” porządek Polski pojałtańskiej. Drugą w swojej pisarskiej karierze satyrę napisał w 1957 r. Nosiła ona tytuł „Zapiski oficera Armii Czerwonej” i w dobitny, acz zabawny sposób ukazywała typowego sowieckiego oficera oraz cały ustrój bolszewicki.

Następnym projektem Piaseckiego, którego nie zdążył dokończyć był cykl pt. „Upadek wieży Babel”. Miał on zawrzeć w kilku powieściach lata okupacji i walki podziemnej na Wileńszczyźnie, oraz okres tuż po zakończeniu II wojny światowej. Pisarz ukończył dwie książki zatytułowane: „Człowiek przemieniony w wilka” i „Dla honoru Organizacji” (obie wydane w roku 1964). Pierwsza przedstawiała swoistą próbę przetrwania pod okupacją sowiecką, druga natomiast działalność w Armii Krajowej.
Sergiusz Piasecki, chory na nowotwór złośliwy, zmarł 12 września 1964r w polskim szpitalu wojskowym w Londynie.




Dodam od siebie, że SP nauczył sie jezyka polskiego dopiero w wiezieniu. Za młodu był awanturnikiem, narkomanem i kryminalistą.
Po przez swoje "doświadczenie" został predysponowany do jednostki, która wykonywała wyroki śmierci na konfidentach.


Spotkałem ksiazki SP na 4 roku studiów. Kultowa ksiazka, to "Zapiski Oficera Armii Czerownej".
Obecnie na rynku ukazały sie wszystkie ksiazki Sergiusza Piaseckiego - Wielkiego zapomnianaego pisarza wykletego przez komune.



Jego biografia to gotowy secanriusz na film

Czy spotkaliscie sie moze z jego ksiazkami?? Nie? To na poczatek




Na podstawie tej ksiazki, do dzis wystawia sie sztuki w teatrach całej polski.
_________________
Powróciłem z krainy umarłych
Wszyscy na mnie czekali
Powróciłem z krainy umarłych
Ciepło się uśmiechali
Powróciłem z krainy umarłych
Że tak długo tam byłem
Kult - Nowe Tempa
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 1 Listopada 2009, 12:45   

Mam wydanie z 1989 r. czytałam to swego czasu z dużym zainteresowaniem.

- Bogom nocy równi - nakład 60 000
- Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy - nakład 40 000
- Zapiski oficera Armii Czerwonej - wydano już w 1990 r. nakład nieoznaczony
Wtedy wydano jedenaście tytułów Piaseckiego, czy były późniejsze wznowienia nie wiem.

Editt:
Widzę, że mam wcześniejsze wydanie:
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 1 Listopada 2009, 21:29   

przeczytałem wszystkie wydane książki. Nawet je wszystkie miałem, ale... dobry zwyczaj nie pożyczaj. Zwłaszcza dla rodziny, co mieszka za granicą.

Piasecki to dla mnie geniusz. "Kochanka..." przeczytałem jeszcze w podstawówce i to do dziś jedna z niewielu książek, po przeczytaniu których "ryczę jak baba".
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 1 Listopada 2009, 23:26   

Kochanek jest rewelacyjny, miód na moją kresową duszę :wink:
 
 
seba 
Narzeczona Frankensteina

Posty: 329
Skąd: Lublin
Wysłany: 9 Listopada 2009, 17:28   



ZAPRASZAMY NA "ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ"!


Tygodnik „Gazeta Polska” zaprasza wszystkich chętnych na monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w wykonaniu Piotra Cyrwusa. 11 listopada 2009 r. o godz. 15:30 w warszawskim klubie „Hybrydy”. Wstęp wolny!

„Noc była czarna jak sumienie faszysty, jak zamiary polskiego pana, jak polityka angielskiego ministra. Lecz nie ma siły na świecie, która by powstrzymała żołnierzy niezwyciężonej Armii Czerwonej, idących dumnie i radośnie wyzwalać z burżuazyjnego jarzma swych braci: chłopów i robotników całego świata”. Tymi słowami rozpoczyna się najbardziej znana powieść Sergiusza Piaseckiego – pisarza, autora wielu innych utworów literackich o podłożu autobiograficznym (m.in. „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”).

11 listopada 2009 r. o godz. 15:30 w warszawskim klubie „Hybrydy” (ul. Złota 7/9) będzie okazja obejrzeć znakomity monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa, oparty na „Zapiskach oficera Armii Czerwonej” Piaseckiego.

Piotr Cyrwus to znany aktor filmowy i teatralny. Występował na deskach teatrów: Polskiego w Warszawie (1985-86), im. S. Jaracza w Łodzi (1986-89), STU w Krakowie (1989-92) i Starego Teatru w Krakowie (od 1992 r.). Od 1997 roku gra rolę Ryszarda Lubicza w polskiej telenoweli „Klan”.

Za wykonanie monodramu „Zapiski oficera Armii Czerwonej” zdobył w 1990 r. nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu.



Wstęp wolny. Zapraszamy!
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/27226

:D
_________________
Powróciłem z krainy umarłych
Wszyscy na mnie czekali
Powróciłem z krainy umarłych
Ciepło się uśmiechali
Powróciłem z krainy umarłych
Że tak długo tam byłem
Kult - Nowe Tempa
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 13 Grudnia 2009, 16:32   

Zapisaki to książka genialna. Warta przeczytania pod każdym względem.
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 29 Lutego 2012, 16:53   

Czytałem "Zapiski...". Genialnie ukazują mentalność, światopogląd, stopień zindoktrynowania, wiedzę o świecie (a raczej jej brak) mieszkańca ZSRR lat stalinowskich. Piasecki był świetny.

Co ciekawe, mimo że w PRL nie można było wydawać jego książek, to biogram Piaseckiego znalazł się w oficjalnym Polskim Słowniku Biograficznym - w tomie wydanym w 1980 roku. I jest w nim również wzmianka o "Zapiskach..." jako satyrycznym utworze antykomunistycznym.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group