Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Europocentryzm w myśleniu o historii
Autor Wiadomość
Watzek 
Tom Bombadil

Posty: 25
Skąd: z puszczy
Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 09:54   

Adanedhel napisał/a

Podaj choć jeden kontrargument, obalający moje podpunkty. Jeden kontrargument. Jeden. Nie interesuje mnie żałosne, idiotyczne kombinowanie i próba obejścia zagadnienia bokiem - dowodzenie różnorodności kultury Zachodu, dowodzenie że świat nie zawsze wyglądał tak jak dziś i nie zawsze Europa miała na niego taki wpływ - tylko jeden konkretny argument, według którego Zachód nie miał największego i decydującego wpływu na wygląd dzisiejszego świata (a nie jakiegoś wyimaginowanego, czy dawnego, albo regionu), a co za tym idzie uzasadniający, że europocentryzm jest błędnym podejściem.

Takiego kontrargumentu nikt nie znajdzie. Od kilkuset Europa kształtuje świat. Taki pogląd to nie europocentryzm, tylko realizm.
Błędem byłoby twierdzenie, że: a) w sposób najlepszy z możliwych i jedynie słuszny, b) że taki stan jest dany raz na zawsze.
I tyle.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 10:05   

Watzek napisał/a
Takiego kontrargumentu nikt nie znajdzie. Od kilkuset Europa kształtuje świat. Taki pogląd to nie europocentryzm, tylko realizm.
Błędem byłoby twierdzenie, że: a) w sposób najlepszy z możliwych i jedynie słuszny, b) że taki stan jest dany raz na zawsze.
I tyle.

I to jest głos rozsądku :D
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Ambioryks 
Yoda

Posty: 893
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 12:20   

Watzek napisał/a
Od kilkuset Europa kształtuje świat.

"Kilkaset lat" to bardzo nieprecyzyjne określenie - bo obejmuje okres od 200 do 900 lat. "Świat" też jest bardzo nieprecyzyjne.

Od XVI w. Europa kształtuje Amerykę Południową.

Od XVII-XVIII w. Europa kształtuje Amerykę Północną.

Od drugiej połowy XVIII w. Europa kształtuje Indie i Australię (mimo że w Indiach do dziś istnieją pozostałości systemu kastowego).

Od drugiej połowy XIX w. Europa kształtowała Czarną Afrykę, Chiny i Japonię, co było związane z kolonializmem, w tym "wyścigiem o Afrykę".

Od drugiej połowy XIX w. do dziś to nie jest kilkaset lat, więc to stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe, a jako takie jest nieprawdziwe.

Wpływy Europy na świecie rozszerzały się stopniowo, a nie nagle zaczęły być decydujące "kilkaset" lat temu.

Za to Afrykę Północną i Bliski Wschód kształtowały głównie Arabia i Turcja. Turcja przez długi czas kształtowała też Bałkany, a więc Europę.

Czyli per saldo był to proces dwustronny, a nie jednostronny, jak to niektórzy usiłują przedstawiać. To, że wpływy europejskie były silniejsze i bardziej wielostronne, nie przeczy temu.
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 13:00   

Przepraszam, że się wtrącę, ale "kształtowanie" Dalekiego Wschodu zaczęło się znacznie wcześniej, niż w XIX wieku. W początkach okresu Edo, a więc od pierwszych lat wieku XVII, istniała - ograniczona wprawdzie - wymiana gospodarcza między Europą (Holandia) i Japonią. I nie była to wymiana dwustronna, bo japońscy kupcy bardzo rzadko - jeśli w ogóle - przypływali na Stary Kontynent, a samą Europę zamknięto wraz z faktoriami chińskimi w Nagasaki. Tak samo "kształtowanie" Ameryki Północnej od XVII wieku nie jest prawdziwym stwierdzeniem. Proces kolonizacji zapoczątkowano pod koniec wieku XV, między innymi wraz z założeniem Santo Domingo. Nie wspominając o osadach Wikingów. I wbrew temu, co sugerujesz, nie było wtedy dwustronnego kształtowania stosunków dyplomatycznych, czy gospodarczych. Chociaż powstało niedawno science ficiton o podbiciu Ameryki Północnej przez Azteków. ;P A, jeszcze jedno: system kastowy istnieje w Indiach do dzisiaj i nie ma mowy o "pozostałościach".
Ostatnio zmieniony przez Żerań 23 Kwietnia 2010, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 13:05   

Gustaw G.Garuga napisał/a
Dosłownie kilka dni temu przeglądałem w supermarkecie stoisko z podręcznikami. Była tam książka do historii świata dla chińskich college'ów. Dzieje jakiego kręgu kulturowego zajmowały tam jakieś 90% miejsca? Wbrew pogardliwej uwadze Mao Zedonga, że kogóż obchodzi ten przylądek - Europy (i szerzej Zachodu). Reszta to były głównie informacje nt. starożytnego Egiptu, Indii i Japonii. O Polsce też było - po obrazkach i ideogramach oznaczających Polskę poznałem, że mowa jest m.in. o hołdzie Słowiańszczyzny dla cesarza Ottona, o Koperniku, rozbiorach, Skłodowskiej, II wojnie i obaleniu komunizmu (!).


No właśnie! Już dawno chciałem Cię poprosić, żebyś na swojej stronie zamieścił coś o chińskich podręcznikach do historii, ale śmiałości mi zabrakło. :mrgreen:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 23 Kwietnia 2010, 13:13   

Marcin Robert napisał/a
Już dawno chciałem Cię poprosić, żebyś na swojej stronie zamieścił coś o chińskich podręcznikach do historii, ale śmiałości mi zabrakło. :mrgreen:

Z pomysłami zawsze wal śmiało, będę wdzięczny :)
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Gassar 
Gollum

Posty: 9
Skąd: z ogródka
Wysłany: 28 Kwietnia 2010, 09:54   

Ja bym tu zwrócił uwagę na jeszcze jedną ciekawą okoliczność. To, w czym Europa (i jej amerykańskie "przedłużenie") wyprzedziła resztę świata, było często reakcją na coś, co absolutnie naszemu kontynentowi nie przynosi zaszczytu. Mam na myśli to, co dotyczy idei, myśli politycznej, prawnej itd. Wolność sumienia - po stosach, krucjatach i innych takich. Wolność słowa - po epokach jej brutalnego dławienia. Prawa człowieka - po Auschwitz i łagrach. Można by wymienić jeszcze więcej przykładów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group