Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Linux?Pomocy :)
Autor Wiadomość
Myrtille 
Langolier


Posty: 284
Skąd: Pabianice
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 13:10   Linux?Pomocy :)

Zostałam skłoniona do pracy na Linuxie, i mam z tym nielada kłopot.Jedyne co mi się udało to zainstakowanie Linuxa, wersja Mandriva 2006. I na tym koniec moich wspaniałych umiejętności :) Nie potrafię zainstalować żadnego programu.Narazie potrzebuje tylko jakiegoś antywirusa,i odpowiednika gadu gadu w tym wypadku jest to kadu.Czy ktoś może pracuje na Linuxie, i radzi sobie z nim? Bardzo proszę o instrukcje, jakąkolwiek pomoc jak zainstalować np.program kadu. Z góry dziękuje :D
_________________
W zatraceniu wolność jest
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 13:12   

http://www.linux.com.pl/forum/

Może pomoże...
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Myrtille 
Langolier


Posty: 284
Skąd: Pabianice
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 13:47   

Dziękuje Logan :)
_________________
W zatraceniu wolność jest
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 13:48   

Raczej http://forum.mandriva.pl/ ;)

1. Po co Ci antywirus? Nie ma żadnych działajacych wirusów zarażających linuxy. No chyba, że to będzie serwer poczty dla windowsów. Wtedy zainteresuj się clamav. ;)

2. Niby kadu jest dołączony do Mandrivy. Tu masz opis jak go zainstalować z repozytorium Kadu: http://www.kadu.net/wiki/...obierz:Mandrake
_________________
GAndrel
 
 
Myrtille 
Langolier


Posty: 284
Skąd: Pabianice
Wysłany: 29 Kwietnia 2006, 12:28   

Dziękuje GAndrel. A z tego co wiem,to wirusy zarażające linuxa są.
Kadu zainstalowałam, ale tylko dlatego, że znalazłam plik, gdzie kadu ma rozszarzenie rpm, i wtedy nie ma problemu z instalacją. Ale większość programów jest spakowana, i niby program Ark go rozpakowuje ale co zrobić dalej,żeby to zainstalować to nie mam pojęcia, i nie mogę znaleźć nigdzie jak to zrobić, może ktoś wie ?? Przepraszam, że tak marudze :(
_________________
W zatraceniu wolność jest
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29 Kwietnia 2006, 13:25   

Myrtille
Cytat
Dziękuje GAndrel. A z tego co wiem,to wirusy zarażające linuxa są.


Podaj choć jeden przykład wirusa realnie groźnego dla linuxa. ;>
Nie znajdziesz bo nie ma. W ostatnich tygodniach Kasperski próbował nagłośnić jakiegoś, ale się okazało, że to był tylko wirus "testowy", a poza tym w najnowszych jądrach nie działał i Linus musiał je łatać specjalnie po to żeby zadziałał. A potem i tak nie robił nic groźnego.

Cytat

Kadu zainstalowałam, ale tylko dlatego, że znalazłam plik, gdzie kadu ma rozszarzenie rpm, i wtedy nie ma problemu z instalacją. Ale większość programów jest spakowana, i niby program Ark go rozpakowuje ale co zrobić dalej,żeby to zainstalować to nie mam pojęcia, i nie mogę znaleźć nigdzie jak to zrobić, może ktoś wie ?? Przepraszam, że tak marudze :(


Mandrive to dawniej Mandrake, który powstał z Red Hata a Red Hat właśnie pakietów .rpm używa do "zarządzania" programami. ( Taki wstęp historyczny. ;) ) Dlatego używa ich także Mandriva. Nie instaluj nic co nie przychodzi do Ciebie w postaci pakietu .rpm.

Repozytoria to miesca w sieci gdzie przechowywane są pakiety rpm. Musisz tylko teraz znaleźć oficjalne repozytorium Mandrivy i będziesz miała dostęp do wszystkich i najnowszych programów dla swojego systemu. Ale oficjalne to prawdopodobnie masz domyślnie dodane do llisty.

Ponadto:
Dodawanie nowych repozytoriów z internetu

I chyba to Ci się przyda. A może przede wszystkim.
Chapter 19. Package Management through Rpmdrake
Pochądzay ze Starter Guide. A tu jeszcze więcej dokumentacji
_________________
GAndrel
 
 
Myrtille 
Langolier


Posty: 284
Skąd: Pabianice
Wysłany: 30 Kwietnia 2006, 13:56   

Dzięki GAndrel ! Pozostaje mi studiowanie lektury, a później zobaczymy ile z tego zrozumiałam, i jakie będą tego efekty :)
_________________
W zatraceniu wolność jest
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30 Kwietnia 2006, 14:23   

Du usług. :)

Najtrudnieszy etap, czyli instalację masz już za sobą. Reszta wyjdzie w praniu.;) Wybrałaś "łatwą" dystrybucję, więc powinnaś ją szybko opanować. Miłego używania. :)
_________________
GAndrel
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group