Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia przyszłości czyli rzecz o Strugackich
Autor Wiadomość
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Lipca 2009, 01:36   Historia przyszłości czyli rzecz o Strugackich

Właśnie sobie czytam zbiorek "Daleka Tęcza" braci Strugackich... o dziwo odkryłem że nie mają tu swojego wątku, chyba że coś źle szukam.
Tak czy inaczej z tyłu książki jest krótka notka o pisarzach i użyte zostało pojęcie "Historia przyszłości", określające opowiadania które są ze sobą związane pewnym uniwersum stworzonym przez Braci. Teksty są ze sobą związane raczej luźno, jedynie pewnymi wydarzeniami, postaciami oraz prawami fizyki i chronologią wydarzeń.
Co mnie zastanawia - czy ktoś to wszystko zebrał do kupy i poukładał? Bo, wybaczcie, ale ja już miałem problemy z imionami synów Feanora w świecie Tolkiena, a te rosyjskie imiona, nazwiska i "adciestwa" kompletnie nie wchodzę mi do głowy. Coś mi tam świta, ale kiepsko. Mam tez jakieś dziwne wrażenie, że sami twórcy parę razy się walnęli, ale to może być tylko wrażenie i ciekaw jestem czy to ja, czy oni ;)
Inna rzecz - czytałem już większość książek twórców i po prostu ich nie pamiętam. Pamiętam że w Żuku w mrowisku(?) była mowa o "Wędrowcach" - ale o czym było? nie wiem. a teraz czytam inne opowiadanie ( Próba ucieczki ) i znów i Nich wspominają.

Kolejna rzecz - wyjaśnienia. Podobno Piknik na skraju drogi też znajduje się w tym uniwersum - ale czemu? czyżby Zona, to twór Wędrowców właśnie? sporo mam pytań i takich tam i zastanawiam się czy gdzieś jest to zebrane do kupy

Swoją drogą, Daleka Tęcza to chyba najsmutniejszy tekst Braci... oni zwykle tak nie kończą opowiadań chyba.

Zastanawia mnie jeszcze jaki macie stosunek do swego rodzaju socjalistycznej w sumie wizji świata przyszłości gdzie nadrzędną wartością jest nauka i dążenie do Poznania. Musze przyznać, że np. Stażyści strasznie mnie napawali energią - akurat wtedy pisałem pracę inżynierską i mi się strasznie nie chciało, ale jak poczytałem to od razu mi się zachciało zostać jednym z twórców który dołoży cegiełkę do rozwoju rodzaju ludzkiego*... jednocześnie, ich wizja jest dość naiwna. Wynikała pewnie z czasów w jakich żyli...

*choć nie wiem, na ile rodzajowi ludzkiemu przyda się moja praca inż. o krasce w rejonie środkowej Polski :mrgreen:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 28 Lipca 2009, 10:40   

http://ru.wikipedia.org/w...;ня -< Tu kiedyś wyhaczyłem rozpiskę utworów Strugackich należących do Świata Południa. Nie wiem, czy lista jest pełna. Piknik jako częśc cyklu? Ciekawe...
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Lipca 2009, 20:12   

Ziuta, Świat Południa? czyli to tak się naprawdę zwie?

Co do Pikniku - to by miało sens... o Wędrowcach w ogóle mało wiadomo, poza tym ze to jakaś super zaawansowana rasa. W ogóle podoba mi się taka idea, podobnie było np. w Mass Effect :mrgreen:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 5 Sierpnia 2009, 15:38   

Dun, podobnie pesymistyczny wydźwięk ma Ślimak na zboczu. Z podanej przez Ziutę strony wynika, że też wliczający się w Świat Południa.
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Sierpnia 2009, 22:19   

Virgo C., tak tak, Ślimak to rzecz jasna Świat Południa. Przyznam ze nie pamiętam tekstu... będę musiał sobie poprzypominać.

Tak czy inaczej strasznie mnie ciekawi czy Rosjanie będą kontynuować ekranizacje Świata Południa i jak ta socjalistyczna wizja świata będzie odebrana w dzisiejszych czasach ;)

Ja bardzo byłbym zainteresowany miniserialem "Stażyści" ;-) to mogła by być bardzo ciekawa rzecz - rosyjski serial sci-fi :D
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
vonulv3 
Tom Bombadil


Posty: 36
Skąd: Nigdziebądź
Wysłany: 5 Sierpnia 2009, 23:04   

Ja ostatnio przeczytałem Amerykańskich bogów - wersję autorską i nie mogę skojarzyć róznic pomiędzy wersją "producencką", którą miałem przyjemność czytać po an[g]ielsku 8 lat temu:/ Ponadto zostałem zmuszony przez moją ukochaną do przeczytania 4 tomu Zmierzchu Meyer. A tak to sobie poczytują How we became posthmuman? N. Katherine Hayles.
_________________
Jak to filozof Jagger powiedział: U can't always get what U want.
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Sierpnia 2009, 23:13   

vonulv3, eee... ale jaki to ma związek ze strugackimi?...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 6 Sierpnia 2009, 07:52   

Pewnie zwykła pomyłka tematu. Ach ta wielość zakładek...

Dunadan: w kolejce czeka druga (pierwsza była podobno nieudana) ekranizacja Trudno być bogiem. A Stażyści jako serial? Myślę, że to jest wykonalne.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 6 Sierpnia 2009, 09:22   

Ziuta, amerykańce jakoś mogą zrobić serial w stylu BS galactica. Obawiam się jednak że Stażyści to już w dzisiejszych czasach zbyt naiwna historia... chociaż... jako utopia by się sprawdziło.

Jak skończę Pana lodowego ogrodu to się biorę za przypomnienie sobie historii Kramera. Tak apropos - mam niezwykle silne wrażenie że Grzędowicz mocno się wzorował na mistrzach Braciach, i mam też wrażenie że chyba im dorównał. Przynajmniej póki co.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group