Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Powieści historyczne - polskie i zagraniczne
Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 18 Czerwca 2008, 20:55   

Ita, a Ty co sądzisz?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 18 Czerwca 2008, 21:13   

Ja ostatnio czytam Ramzesa Christiana Jacqa i bardzo mi się podoba :)

Jeżeli chodzi o ogólny zarys historyczny, powieść dość wiernie odzwierciedla dany okres - relacje Egiptu z sąsiadami chociażby. Fajnie też pokazane jest funkcjonowanie państwa. Myślę, że jeżeli ktoś nie interesował się nigdy bliżej Starożytnym Egiptem, będzie zaskoczony, jak bardzo ichniejsze struktury państwowe przypominały nasze (ech, ta biurokracja ;) ).
W szczegółach autor już pozostawił sobie większą dowolność, ale najfajniejsze jest to, jak przy użyciu postaci historycznych (Seti, Tuja, Ramzes, Nefertari, Izet) i szeregu fikcyjnych (w tym Szenara - brata Ramzesa) buduje intrygę łączącą wątki kryminalne i obyczajowe, dokładając do tego delikatną otoczkę fantastyki (czy też niesamowitości) :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Aerion 
Gollum

Posty: 22
Skąd: z lasu
Wysłany: 19 Czerwca 2008, 10:19   

Jacq chyba jednak pisze pod pewną z góry przyjętą tezę. A poza tym, jak na Egitp faraonów, zaskakująco dużo u niego elementów prawa pojmowanego na sposób typowy dla naszej epoki i naszego kontynentu. Sam nie wiem, co o tym sądzić.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 19 Czerwca 2008, 10:21   

Aerion napisał/a
Jacq chyba jednak pisze pod pewną z góry przyjętą tezę


Oczywiście, że tak :) Ale sama intryga jest tak zbudowana i przedstawiona, że książka broni się jako kryminał nawet i historia wcale jej nie przeszkadza.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Ita 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Kraina Kwitnącej Czereśni
Wysłany: 19 Czerwca 2008, 10:33   

Fidel-F2 napisał/a
Ita, a Ty co sądzisz?

Ja jeszcze nic nie sądzę. Zastanawiam się. Właściwie wybór tematu wygodny dla autora. Źródeł brak, więc fantazja autorska ma nieograniczone pole do popisu. Mnie u Gemmella trochę przeszkadzaja... Czy ja wiem, jak to nazwać? Anachronizmy? Bohaterowie są bardziej ludźmi czasów Peryklesa niż epoki o kilkaset (ptawie tysiąc) lat wcześniejszej. Zbyt "nowoczesne" tam wszystko, jak na tę epokę i miejsce.
 
 
Klammil 
Tom Bombadil

Posty: 29
Skąd: z gór
Wysłany: 19 Czerwca 2008, 13:02   

Aerion - to, co napisałeś, dotyczy chyba raczej cyklu "Egipski sędzia", a nie "Ramzesa"? Faktycznie, ten Egipt jest tam jakiś taki nadmeirnie demokratyczny. Ostre starcie między lekko patriarchalną "demokarcją" a siłami mafijno-oligarchicznymi. Pryznajmniej ja to tak widzę.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Czerwca 2008, 17:21   

Ita - kończę drugi tom "Troi" i jak dotąd żadnego anachronizmu nie znalazłem. Charakterystyczną cechą stylu Gemmella jest to, że nie używa anachronizmów. Niezależnie od tego, w jakich czasach czy krainach osadzone są fabuły jego książek, zawsze były napisane językiem którego my używamy na co dzień (no, może mniej przeklina). Przyczepić się do Gemmella (lub tłumacza) można było przy okazji jego poprzedniego pro-greckiego cyklu (tego o Parmenionie), gdzie np. konnica walczyła lancami. W "Troi" już takich babołów się nie spotyka.
Jedyne do czego zawsze się przyczepiam przy okazji czytania książek, których bohaterowie używają broni z brązu, to ucinane kończyny i częste dekapitacje (bronią z brązu nie można było przeciąć kości, bo się ostrze kruszyło). Tego błędu również Gemmell się nie ustrzegł.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 20 Czerwca 2008, 18:52   

Cytat
W Troi już takich babołów się nie spotyka.


odszczekuję to co wcześniej napisałem. Na 353 stronie drugiego tomu, jeden z bohaterów walczy lancą, a potem szablą. W XIII wieku p.n.e. :roll: :| A Trakowie używają ponadmetrowych mieczy z brązu :roll: :|
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Boromirek 
Gollum

Posty: 19
Skąd: stamtąd
Wysłany: 23 Czerwca 2008, 10:47   

ilcattivo13 - piszesz o dwóch sprawach naraz: o anachronizmach i o archaizmach. W przypadku tycxh drugich - nadmiar mógłby przeszkadzac, ale ich brak to brak klimatu. Czasem przydaje się trochę takiej "patyny językowej".
Jeśli chodzi o anachronizmy, to chyba jednak Gemmell posząc "Troję" miał przed oczami epokę późniejszą, czasy Peryklesa ablo co najmniej Solona. Jacyś ci jego pierwotni Grecy są nadmiernie rozwinięci.
 
 
E.H.Unis 
Gollum

Posty: 9
Skąd: Beskidy
Wysłany: 23 Czerwca 2008, 11:22   

Ale o co Wam chodzi?To jest właśny świat autora, od początku do końca przez niego wykreowany.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 23 Czerwca 2008, 13:00   

Boromirek napisał/a
ilcattivo13 - piszesz o dwóch sprawach naraz: o anachronizmach i o archaizmach.


taaa... są rzeczy na tej ziemi, o których się fizjologom nie śniło... :wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Ita 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Kraina Kwitnącej Czereśni
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 11:22   

Gdyby ktoś dopadł taki kryminał Jerzego Edigeya z akcją osadzoną w realiach Babilonii czasów Nabuchodonozora - "Strzała z Elamu" - to polecam. Idealne do poduszki. Jest "polski akcent" - detektywem jest jasnowłosy Udunai (imieę nadane przez Babilończyków - który przybył z północy, z kraju, gdzie morze wyrzuca na brzeg skamieniałą żywicę.
Szukać w bibliotekach, rzecz dawno nie wznawiana.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 11:48   

Wydaje mi się że to czytałam. Kojarzą mi się trzy powieści babilońsko-mezopotamskie. jakieś wakacje. Dawno temu :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 12:17   

Ja z kolei czytałm Strażnika piramidy tegoż autora
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 12:20   

Bo któż nie czytał jakiejś historycznej rzeczonego? ;) Osobiście byłem zdziwiony widząc, jaką część w dorobku zajmują.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 12:46   

Strażnika piramidy chyba też. To się działo równolegle w czasach naszych i dawnych, dobrze pamiętam?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 13:04   

Martva napisał/a
Strażnika piramidy chyba też. To się działo równolegle w czasach naszych i dawnych, dobrze pamiętam?

Owszem, dobrze pamiętasz.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Czerwca 2008, 20:03   

Ita napisał/a
Gdyby ktoś dopadł taki kryminał Jerzego Edigeya z akcją osadzoną w realiach Babilonii czasów Nabuchodonozora - Strzała z Elamu - to polecam.
ale to takie mocno mlodzieżowe, dla wczesnej młodzieży chyba nawet
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Barello 
Gollum

Posty: 11
Skąd: z łąk i pół
Wysłany: 3 Lipca 2008, 10:54   

Pewnie tak. Ja, na przykład, czytałem to jeszcze w podstawówce. Tylko, cholera, brakowało bodaj 10 kartek. owiedziałbym, że to czytadełko uniwersalne, dla każdego wieku, płci itd. Ten Słowianin z bursztynami trafił tam tak trochę na siłę, ale czegóż się nie robi, żeby się wykazać patriotyzmem? Nie wiem - może jakieś premie wtedy za to były?
I zawsze miło poczytać, że nasi górą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group