Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkoła kreatywnego pisania
Autor Wiadomość
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 27 Czerwca 2008, 20:52   Szkoła kreatywnego pisania

Limit przyjęć na studia: 20 osób

Tryb kwalifikacji:
Przyjęć na studia dokona komisja pod przewodnictwem Olgi Tokarczuk na podstawie przedłożonego dossier. Wszyscy, którzy zostaną przyjęci na studia otrzymają stosowne zawiadomienie do dnia 25. września.

Kandydat powinien złożyć:
– podanie o przyjęcie na studia;
– krótki życiorys ze szczególnym uwzględnie-niem opublikowanych prac i tekstów, otrzymane nagrody i wyróżnienia, doświadczenie w organi-zacji imprez literackich, itp.;
– 2 zdjęcia;
– odpis dyplomu lub – w przypadku studentów ostatnich lat studiów – stosowne zaświadczenie o tym, że kandydat jest aktualnie studentem;
– zobowiązanie do uiszczenia odpłatności za studia;
– próbę swoich literackich umiejętności (mini-mum 5 stron maszynopisu) oraz, ewentualnie, wykaz opublikowanych tekstów własnego autor-stwa.



Zapisy na studia
przyjmuje sekretariat
Instytutu Filologii Polskiej
Uniwersytetu Opolskiego

do 15 września 2008 r.

Dokumenty najlepiej składać osobiście, w sekretariacie IFP UO [Collegium Maius, pl. Kopernika 11, p. 203], od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.30.
Można je także skierować pocztą tradycyjną na adres:
Uniwersytet Opolski
Instytut Filologii Polskiej
pl. Kopernika 11
45-040 Opole
koniecznie z dopiskiem:
„Studia kreatywnego pisania”

Biblioteka Główna
ul. Strzelców Bytomskich 2
tel. 45-45-874
czytelnia czynna:
poniedziałek-piątek 9.00-20.00
sobota 9.00-14.00

Biblioteka Filologii Polskiej
pl. Kopernika 11
tel. 54-159-51
poniedziałek, środa, czwartek 9.00-16.00
wtorek 9.00-18.00
piątek 9.00-17.00
sobota 9.00-13.00

Sekretariat Instytutu Filologii Polskiej
pl. Kopernika 11
tel. 54-160-03
czynny od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00





Instytut Filologii Polskiej
pl. Kopernika 11
45-040 Opole
tel. 54-160-03
fax 54-160-02
www.pol.uni.opole.pl
e-mail: filpol@uni.opole.pl


Studia podyplomowe: „Twórcze pisanie”

zapraszają:
Olga Tokarczuk
Jacek Gutorow
Paweł Marcinkiewicz
Adrian Gleń

rok akademicki: 2008/2009
Jak chcemy uczyć?

* Chcemy stworzyć radosną szkołę tworzenia literatury: oprócz zajęć w uniwersyteckich mu-rach spotykać będziemy się tam, gdzie będziemy czuć się najlepiej – w pubach, w kawiarniach, na ławkach.

* Stawiamy na indywidualny i długofalowy kontakt z wyrazistymi osobowościami: w ciągu czterech semestrów ponad 100 godzin warsztatów poetyckich, prozatorskich, krytycznych.

* Będziemy zapraszać na spotkania autorskie znanych i cenionych pisarzy reprezentujących rozmaite style i rodzaje literackie;

* Chcemy zebrać grupę ludzi, którzy lubią siebie i literaturę, są otwarci na różne języki, nie boją się zmian, chcą spotykać się z innością, wyjść na zewnątrz, dowiedzieć się jak pisać i jak nie pisać.

* Chcemy, aby uczestnicy studiów brali czynny udział w życiu literackim Opolszczyzny, włączali się w rozmaite przedsięwzięcia wydawnicze i artystyczne, animowali ruch spotkań autorskich (w tym celu zamierzamy wykorzystać zarówno funkcjonujące już, a doskonałe kontakty z instytucjami kulturalnymi Opolszczyzny).

* Z nami spróbujesz zadebiutować, złożysz swoją pierwszą książkę, odkryjesz drzemiące w Tobie języki i umiejętności.

* Zdobędziesz podstawy wiedzy o współczesnej literaturze, nauczysz się analizować i mówić o tekstach literackich.

W siatce studiów znajduje się ponad 350 godzin zajęć, w większości o charakterze warsztatowym i konwersacyjnym.
Zajęcia będą prowadzić:
Olga Tokarczuk, jedna z największych polskich pisarek; uhonorowana wieloma nagroda-mi, m.in.: Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz kilkoma nominacjami do literackiej Nagrody Nike (trzykrotna laureatka Nagrody Czytelników Nike). Debiutowała powieścią Podróż ludzi Księgi (1993). Wydała m.in.:: E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998). Ostatnio: Bieguni (2007)
Jacek Gutorow (ur. 1970), jeden z najciekawszych polskich poetów i krytyków literackich w jednej osobie, znakomity i płodny tłumacz; jest pracownikiem w IFA UO. Laureat prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2003). Ostatnio wydał: Linia życia Znak, Kraków 2006; Urwany ślad Biuro Literac-kie, Wrocław 2007.
Paweł Marcinkiewicz (ur. 1969), poeta, tłumacz współczesnej poezji amerykańskiej i angielskiej, krytyk literacki. Laureat prestiżowej nagrody Czesława Miłosza. Prowadzi zajęcia z poezji anglojęzycznej i przekładu literackiego na UO. Ostatnio wydał real [2004]
Adrian Gleń (ur. 1977), poeta, krytyk literacki, literaturoznawca zajmujący się polską literaturą współczesną. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Literatury Polskiej XX wieku przy IFP UO. Współpracownik „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego”, „Tekstualiów” i „Toposu”. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (za rok 2005). Ostatnio wydał: Przez tekst do istnienia. Wędrówka po Krymie i Mickiewiczu, Warszawa 2005; Bycie – słowo – człowiek. Inspiracje Heideggerowskie w literaturoznawstwie, Opole 2007.
Wśród nich będą m.in.:
• Literatura i życie literackie po 1989 roku
• Analiza dzieła z elementami teorii litera-tury
• Warsztaty krytycznoliterackie
• Warsztaty prozatorskie
• Warsztaty literackie [poezja]
• Gatunki paraliterackie [esej, felieton, reportaż
• Teorie procesu twórczego
• Warsztaty dramaturgiczne [scenariusz, scenopis
• Prawo autorskie

Dołącz do nas!
Podziel się z nami swoim pisaniem!
Nie bój się porzucić siebie!
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 27 Czerwca 2008, 21:11   

Ostatnie hasło frapuje mnie niebotycznie ;) Pamiętam felietony w NF (albo był to Fenix?) gdzie wykpiwano amerykańskie szkoły creative writing; nareszcie będziemy mieli okazję się przekonać, jak "studia kreatywnego pisania" (NB, czemu nie "twórczego"?) sprawdzą się na naszym gruncie.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 27 Czerwca 2008, 22:29   

Jak się sprawdzą, zależeć będzie od studentów w dużej mierze. Jeśli pójdą na nie ludzie, mający duże chęci, a mało talentu i samozaparcia, to niewiele zyskają pewnie, jak to i na innych kierunkach bywa. Myślę, że to dla ludzi, którzy już są twórczy, tylko brakuje im odrobiny warsztatu, rad innych.
Z dr Adrianem Gleniem miałam zajęcia przez semestr i jestem pod wrażeniem jego wykładów i ćwiczeń. ;) Tyle mogę powiedzieć na pewno :) przyznaję więc, że trzymam kciuki za powodzenie. :)
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 27 Czerwca 2008, 22:54   

No wygląda to poważniej od wielu innych imprez tego typu, ale jakoś nie widzę oczyma duszy, absolwentów owego kreatywnego pisania, jak zgarniają wszelkie możliwe nagrody literackie :)
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 28 Czerwca 2008, 06:54   

To pewnie jak z każdą dziedziną artystyczną, malarstwem, czy muzyką chociażby - wykształcić to można doskonałego kopistę, nauszyć sztuczek, technik, ale i tak musi mieć jeszcze pomysł na coś od siebie.
Ale nazwisko Tokarczuk przyciąga, jak nic. Sam bym chętnie posłuchał co ma do powiedzenia. :)
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 28 Czerwca 2008, 10:49   

Ludziska, nawet nie wiecie, jak brakuje wam tego warsztatu. Spójrzcie na to, co robią z waszymi tekstami redaktorzy (a jest to i tak robota na pół gwizdka, w takim cyklu wydawniczym).
A wiecie, ze są tacy, niewielu ich, ze strach, których się tylko czyta i kosmetycznie poprawia? tu nie chodzi o kopistów, ale o stworzenie zawodowców znających język.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 28 Czerwca 2008, 11:52   

NURS napisał/a
Ludziska, nawet nie wiecie, jak brakuje wam tego warsztatu. Spójrzcie na to, co robią z waszymi tekstami redaktorzy (a jest to i tak robota na pół gwizdka, w takim cyklu wydawniczym).
A wiecie, ze są tacy, niewielu ich, ze strach, których się tylko czyta i kosmetycznie poprawia? tu nie chodzi o kopistów, ale o stworzenie zawodowców znających język.


Niewątpliwie. Tylko tych niewielu także na pewno wyrabiało sobie warsztat, nie od razu pisali genialnie ( A może jednak?). Chyba rzecz w tym, żeby nie wpaść zbytnio w samozachwyt, tylko ciągle uczyć się, poprawiać. A zajęcia z takimi ludźmi jak Tokarczuk na pewno mogą w tym być bardzo pomocne.
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
mistique 
Yoda


Posty: 905
Skąd: Kowale
Wysłany: 28 Czerwca 2008, 15:38   

Wiedźma napisał/a
Analiza dzieła z elementami teorii literatury
• Warsztaty krytycznoliterackie

Bardzo istotne też wydają mi się te punkty. Umiejętność rozłożenia książki na czynniki pierwsze i stwierdzenia, jak autor dany efekt osiągnął to dobry sposób na świadome osiąganie takiego samego efektu. O ile oczywiście odejdzie się na tych studiach od licealnego (a stosowanego często niestety i na polonistyce, mimo wykładania poetyki i teorii literatury) sposobu interpretacji utworów.
Oczywiście, tego się uczy człowiek intuicyjnie, obcując z literaturą, ale jeśli ktoś lubi akademicki sposób przyswajania wiedzy, to te studia będą świetnym pomysłem. No i ciekawa jestem zderzenia teorii literatury, nastawionej jednak na odbiór, z twórcami. Mnie np. dużo, jako ew. autorowi, dała uzyskana na filologii informacja, że umarłam, przynajmniej w warstwie tego, co chcę osiągnąć (niekoniecznie wychodzi).

EDIT: Tylko mam nadzieję, że nie wystąpi z dwóch stron walka mainstraem/fantastyka, bo szkoda by było.
No i wydaje mi się, tak odnosząc się jeszcze do wypowiedzi Witchmy, że ta próbka 5 stron to wystarczająca podstawa, by wybrać na te studia osoby mające i talent i samozaparcie. W końcu zapewne w próbce, od której tyle zależy, każdy postara się zawrzeć najlepsze, co ma do pokazania.
_________________
Nie każda zupa to kapuśniak.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group