Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
przepraszam, kto mi powie...?
Autor Wiadomość
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Października 2005, 14:39   przepraszam, kto mi powie...?

Witam! zakladam ten temat, by zadawac pytania, madre i mniej ;o)

no to pierwsze:
czy gdzies w kosmosie (czy tez na Ziemi, w laboratorium..) mogloby powstac zycie na podstawie bialek prawoskretnych (podobno ziemskie sa wszystkie lewoskretne, jak mnie juz uswiadomiono).
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 14:44   Re: przepraszam, kto mi powie...?

elam napisał/a
Witam! zakladam ten temat, by zadawac pytania, madre i mniej ;o)

no to pierwsze:
czy gdzies w kosmosie (czy tez na Ziemi, w laboratorium..) mogloby powstac zycie na podstawie bialek prawoskretnych (podobno ziemskie sa wszystkie lewoskretne, jak mnie juz uswiadomiono).


Hm, czy "życie", to nie wiem. Bo to zależy, jak to zdefiniujesz :) wiem, że w laboratoriach były prowadzone badania nad skrętnościa, i wyszło, że w zasadzie ta lewoskrętnośc jest przypadkowa, nie niesie żadnej wielkiej jakości. Konkluzja była taka, że życie w kosmosie równie dobrze może sę opierać na lewo- jak i na prawoskrętnych białkach. O ile takie organizmy z kosmosu bedą miały cos takiego jak biaka - bo to nie jst pewne :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Października 2005, 15:11   

to znaczy, ze moglyby istniec istoty prawo- i lewoskretne, jednoczesnie?
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 15:30   

elam napisał/a
to znaczy, ze moglyby istniec istoty prawo- i lewoskretne, jednoczesnie?


W jednym organizmie - moim zdaniem, zdecydowanie nie.
W róznych, powiedzmy, w ramach planety - to chyba mozliwe. Teoretycznie :) Bo można sobie wyobrazić, że gdzieś ewolucja daje linię organizmów lewoskrętnych, a w innym oceanie - prawoskrętnych :) ale podejrzewam, jeżeli przyjmiesz, że darwinowskie prawa ewolucji mają sens, że któraś z tych linii zwycięży. Podobno tak własnie było na Zemi. Byłyrózne linie, my jesteśmy odległymi potomkami zwycięzców :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 15:41   

Naukowcy nie wiedzą dlaczego życie na Ziemi preferuje lewoskrętność, jedna z hipotez mówi, że wpływ na to mogło mieć promieniowanie ultrafioletowe Słońca na wczesnym etapie ewolucji. Hipotezę tę ma sprawdzić w 2012 roku sonda Rosetta, zbierając dane na powierzchni komety Wirtanen.
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 15:46   

I podobno okazuje się, że jednych i drugich jest prawie po równo, tylko życie na Ziemi wykorzystuje wyłącznie aminokwasy lewoskrętne. Dodanie zaś do roztworu aminokwasów cząsteczek prawoskrętnych, zatrzymuje proces powstawania białka.
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 15:49   

Na zakończenie z prawo- i lewoskrętnością powstaje jeszcze jedno, inne pytanie: Czy świat się kręci w prawo? :)
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 15:49   

Wiedźma napisał/a
Naukowcy nie wiedzą dlaczego życie na Ziemi preferuje lewoskrętność, jedna z hipotez mówi, że wpływ na to mogło mieć promieniowanie ultrafioletowe Słońca na wczesnym etapie ewolucji. Hipotezę tę ma sprawdzić w 2012 roku sonda Rosetta, zbierając dane na powierzchni komety Wirtanen.


Rzeczywiście, to jest teza mówiąca o jakimś znaczeniu. Jest też teza o absolutnym przypadku, a inna mówi, że życie na Ziemi jest lewoskrętne, bo nie wyewoluowało tutaj, tylko przybyło - już jako lewoskrętne - z kosmosu, np. na komecie :D
Ergo: właściwie nie wiadomo. Ale ja stawiam na przypadek. Po obejrzeniu sobie przedstawicieli fauny ediakarskiej (żyły ok. 550 mln lat temu), np. stwora z pięciorgiem oczu, zastanawiam się, czy gdyby nie jakiś traf, nie mielibyśmy teraz pięciorga oczu - co czasem by się przydało, gdy się chce pisać na lapku ksiązkę, odpowiadac na pocztę, a chociaz jednym okiem doczytywać przerwaną w połowie ksiażkę :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 15:58   

Cytat
Rzeczywiście, to jest teza mówiąca o jakimś znaczeniu. Jest też teza o absolutnym przypadku, a inna mówi, że życie na Ziemi jest lewoskrętne, bo nie wyewoluowało tutaj, tylko przybyło - już jako lewoskrętne - z kosmosu, np. na komecie :D


Dokładnie przypuszczeń jest mnóstwo :) Są też tezy, że do skręcenia światła dochodzi samoczynnie w pyle otaczającym niektóre młode gwiazdy. Czyli przypadek? :)


Cytat
Ergo: właściwie nie wiadomo. Ale ja stawiam na przypadek. Po obejrzeniu sobie przedstawicieli fauny ediakarskiej (żyły ok. 550 mln lat temu), np. stwora z pięciorgiem oczu, zastanawiam się, czy gdyby nie jakiś traf, nie mielibyśmy teraz pięciorga oczu - co czasem by się przydało, gdy się chce pisać na lapku ksiązkę, odpowiadac na pocztę, a chociaz jednym okiem doczytywać przerwaną w połowie ksiażkę :D


Należy jednak pamiętać, że istnienie pięciorga oczu czy rąk nie zagwarantowałoby Ci umiejętności pogodzenia tych wszystkich wymienionych czynności, bo zależą one jeszcze od całkiem innych zdolności :D
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Października 2005, 16:06   

W jakim to opowiadaniu Lem pisał o procesie karnym w sprawie lewoskrętności białek na Ziemi?
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 16:09   

Wiedźma napisał/a
Należy jednak pamiętać, że istnienie pięciorga oczu czy rąk nie zagwarantowałoby Ci umiejętności pogodzenia tych wszystkich wymienionych czynności, bo zależą one jeszcze od całkiem innych zdolności :D


Gdybasz, Wiedźmo, czy wiesz? :D :D :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 16:12   

Cytat
Gdybasz, Wiedźmo, czy wiesz? :D :D :D


Wiem! Przecież to proste, gdyby to od ilosci członków naszego ciała zależało, mielibyśmy książki, emaile wymienionych przez Ciebie stworzeń :D :D :D
Ostatnio zmieniony przez Wiedźma 22 Października 2005, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Października 2005, 16:13   

GAndrel napisał/a
W jakim to opowiadaniu Lem pisał o procesie karnym w sprawie lewoskrętności białek na Ziemi?


Była to jedna z przygód Iona Tichego, o ile mnie pamięć nie myli. "Bo pogrzebacz był lewoskrętny" czy jakoś tak.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 16:21   

Logan napisał/a
Była to jedna z przygód Iona Tichego, o ile mnie pamięć nie myli. Bo pogrzebacz był lewoskrętny czy jakoś tak.


To jest tak piękny tytuł dla parodii twórczości Konrada T. Lewandowskiego, że aż żal go będzie zmarnować, Loganie...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 16:24   

Obawiam się, że z dyskusji o lewoskrętności jatka na pogrzebacze może się rozkręcić :D
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Października 2005, 16:32   

Wiedźma napisał/a
Obawiam się, że z dyskusji o lewoskrętności jatka na pogrzebacze może się rozkręcić :D


Zanim moderator nas wytnie, napiszę szybko, że pogrzebacze, lewo- i praworęczność (nie skrętność), twórczość Przewodasa i jatka mogą dać mieszankę wybuchową :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 16:35   

Cytat
Zanim moderator nas wytnie, napiszę szybko, że pogrzebacze, lewo- i praworęczność (nie skrętność), twórczość Przewodasa i jatka mogą dać mieszankę wybuchową :P


No to wróćmy do bezpiecznego (a może i nie? :D ) pytania: Czy świat kręci się w lewo?
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 16:39   

Już mi się zakręciło z tego kręcenia: Czy świat kręci się w prawo? - miało oczywiście brzmieć pytanie :D
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Października 2005, 16:43   

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać (lub zdefiniować ;) ) zwrot osi obrotu. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 16:54   

Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Października 2005, 17:20   

Wiedźma napisał/a
Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)


Cząstki elementarne? http://chall.ifj.edu.pl/przygodazczastkami/ - zapraszam wszystkich również humanistów bo na tej stronie wszystko jest ąłdnie i prosto i CIEKAWIE wytłumaczone. Polecam. Choć nie ma tamnic o skrętności białek...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
Ostatnio zmieniony przez Dunadan 22 Października 2005, 17:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Października 2005, 17:21   

Wiedźma napisał/a
Raczej trzeba pytać o cząstki, z których zbudowany jest Wszechświat: na przykład o elektrony i neutriny :)


Dokładniej chyba chcesz pytać o kwarki i leptony?
_________________
GAndrel
Ostatnio zmieniony przez GAndrel 22 Października 2005, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 17:23   

Zajrzałam, wczytam się później, ale rzeczywiście strona zapowiada się ciekawie. :) Dzięki ;)
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 22 Października 2005, 18:19   

A świat kręci się z zachodu na wschód. I tak wyjaśniliśmy sobie trudności :)
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Października 2005, 18:26   

Ale czy to jest prawo czy lewo? ;)
_________________
GAndrel
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 18:38   

Cytat
Dokładniej chyba chcesz pytać o kwarki i leptony?


Przecież elektron i neutrina to nic innego jak leptony :D
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 18:42   

A o kwarki to chętnie popytam :) Może mniej o te z pary: górny/ dolny, chętniej o te z par: powabny/ dziwny i prawdziwy/ piekny :D
Ostatnio zmieniony przez Wiedźma 22 Października 2005, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Października 2005, 18:44   

Hehe, mnie ta strona też oświeciła... ehh, ci naukowcy...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 22 Października 2005, 18:47   

GAndrel napisał/a
Ale czy to jest prawo czy lewo? ;)

A to już zależy, czy stoisz twarzą w keirunku północnym (wtedy w prawo) czy w kierunku połócniowym (wtedy w lewo). A jak stoich w jakimś innym kierunku, to musisz znaleźć coś pośredniego :)
I temat wyczerpany z obracaniem się ziemi ;)
O białkach pojęcia nie mam i mam zrazę do biologi.
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 22 Października 2005, 18:53   

Cytat
O białkach pojęcia nie mam i mam zrazę do biologi.


Ale czyżbyś Pako miał aż tak wielką skazę, że nawet o czarnowłosych, jasno- czy rudowłosych białkach tez nie maszł pojęcia i nie chcesz rozmawiać? :DDD
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group