Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaleziono wodę na Marsie.
Autor Wiadomość
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Listopada 2005, 20:01   Znaleziono wodę na Marsie.

Cytat
Sonda znalazła wodę na Marsie!
PAP - dodane 25 minut temu

Radar europejskiej sondy Mars Express znalazł pod powierzchnią Marsa wodę w postaci lodu - poinformowali naukowcy na łamach Science. W Paryżu zorganizowali również konferencję prasową na ten temat.

Poszukiwanie wody i śladów życia na Marsie to główne cele misji Mars Express. Dotychczas wiadomo było o zamarzniętej wodzie na powierzchni Marsa w okolicach okołobiegunowych. Zasoby wody odkryte przez radar o nazwie MARSIS znajdują się około 2 km pod powierzchnią Czerwonej Planety.

Radar sondował warstwy podpowierzchniowe Marsa na głębokości od kilkuset do kilku tysięcy metrów.

Okazuje się, że w okolicy bieguna północnego można wyróżnić dwie warstwy geologiczne. Górna składa się głównie z wody pod postacią lodu, dolna zaś jest warstwą piasku scementowanego przez lód.

Ten wielki rezerwuar wodny może być przyjaznym środowiskiem dla przetrwania mikroorganizmów - spekulują naukowcy. (mn)
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 30 Listopada 2005, 20:07   

"Spekulują naukowcy" :)
Niech uważają, bo jeszcze tam jakiegoś paskudnego aliena znajdą, który się później nie odczepi:)
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 30 Listopada 2005, 20:08   

Hura! Wreszcie uzyskano (mam nadzieję) jednoznaczny dowód na istnitnie na Marsie wody. To rozwiązuje cześć problemów związanych z zaopatrzeniem potencjalnego lotu załogowego.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 30 Listopada 2005, 21:32   

Czyli lecimy na Marsa!
to da kopa całemu programowi, miejmy nadzieję.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 30 Listopada 2005, 22:26   

Ziuta napisał/a
Hura! Wreszcie uzyskano (mam nadzieję) jednoznaczny dowód na istnitnie na Marsie wody. To rozwiązuje cześć problemów związanych z zaopatrzeniem potencjalnego lotu załogowego.


Nie rozwiązuje :) wyobrażasz sobie, jak trzech facetów z lądownika wierci szyb głęboki na dwa kilosy? :P

Ale już dla założenia stałej stacji naukowej to jest ekstra nowina.

A najbardziej chyba zwiększa to szanse na odkrycie jakichś mikroorganizmów, moim zdaniem :)

Warto odnotować, panie i panowie, że wreszcie Europie coś w badaniach kosmicznych sie udało :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 1 Grudnia 2005, 20:48   

Jak jest na 2 km, to może być i płycej w innym miejscu - a może skorupa jest spękana i da sie do niej dotrzeć łatwiej. Czas pokazę, ale najwazniejszy problem zostal pokonany.
 
 
McJohn 
Jaskier

Posty: 58
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Grudnia 2005, 18:18   

Z podróżą na Marsa jest kupa problemów i imo nie polecimy tam wcześniej niż za 20 lat, ale odkrycie wody, choćby i pod postacią lodu, to ogromny sukces. Czas na mikroorganizmy. :)
_________________
Ukończone i posłane: "Odejście" (op, horror)

Pracuję nad: "Z ciemności przybyli" (op, fantasy)
 
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Grudnia 2005, 13:12   

Zaczyna się sprawdzać scenariusz Robinsona. Teraz tylko kilka ( lub więcej ) podziemnych ekplozji jądrowych i woda znajdzie się na powierzchni.
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 4 Grudnia 2005, 13:14   

GAndrel napisał/a
Zaczyna się sprawdzać scenariusz Robinsona. Teraz tylko kilka ( lub więcej ) podziemnych ekplozji jądrowych i woda znajdzie się na powierzchni.


Czytałem pierwszy tom, ale nie pamiętam czegoś takiego... A jak on sobie poradził z problemem skażenia tej wody?
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Grudnia 2005, 13:39   

O ile dobrze pamiętam to tej metody zaczęto używać gdy na poważnie zabrano się za terraformowanie, czyli raczej w drugim tomie. Wtedy zaczęto na wielką skalę wydobywać wodę i napełniać Morze Północne i inne "dziury". A co do skażenia to nie pamiętam.
Ale znowu o ile dobrze pamiętam to podpowierzchniowy lód nie był głównym źródłem wody, a były nim podziemne pokłady wody płynnej, której wystarczyło pozwolić wypłynąć na powierzchnię. W rezultacie skażenie docelowych zbiorników byłoby chyba do zaakceptowania.

A tu znalzałem ciekawy wywiad z K.S. Robinsonem z roku 2000.
_________________
GAndrel
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 8 Stycznia 2006, 12:11   

woda
fajnie ide poplywac!

ciekawe, czy kiedys beda na Marsie baseny? .. chocby za 1000 lat, czy rzeczywiscie ludzie zasiedla Marsa, czy byloby to mozliwe?
moze znacznie pozniej, gdy slonce spali Ziemie..
a inne planety? eh,lubie s-f ale troche trudno mo uwierzyc w predkosc ponadswietlna czy teleportacje.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 11 Stycznia 2006, 11:22   

Ee tam, woda, pełno tego i u nas, gdyby tak wódę odnaleźli! To byłaby sensacja :lol:
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 12:19   

a wlasnie przeczytalam wczoraj w takim francuskim czasopismie, science et vie, ze okazalo sie w koncu, iz na Marsie istnieje zycie.
naprawde ! !
na marsie zyje mnostwo bakterii.
pochodzenia ziemskiego, ktore przylecialy tam z roznymi misjami, i czesc z nich przetrwalo.
to my tworzymy marsjan. terraformatowanie rozpoczete :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 12:47   

Super! Najbardziej brak chyba będzie bakterii beztlenowych i gnilnych. Trzeba wysłać z misją specjalną kosmonautę, żeby zaszczepił tam odpowiednie rodzaje bakterii, czyli po naszemu: :mrgreen: zrobił tam kupę.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 12:52   

Klania się K. S. Robinson i ekologia Marsa! :mrgreen:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 21:58   

moge sie pobawic w tlumaczenie, jak chcecie. skanowac zdjec jednak nie dam rady
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 22:08   

elam napisał/a
moge sie pobawic w tlumaczenie, jak chcecie. skanowac zdjec jednak nie dam rady


Nie wiem, jak inni, ale chyba wyrażę zdanie większości: tłumacz.
To zresztą znane pismo, może być ciekawy ten artykuł.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 22:33   

Już widzę tą dyskusje po powrocie sondy marsjańskiej z probkami.
Jak odróżnić bakterie obce ( marsjańskie) od rodzimych (ziemskich)?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 19 Stycznia 2006, 08:19   

No jak to jak? Te ziemskie mają jedną nóżkę bardziej! :mrgreen:
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 20 Stycznia 2006, 00:31   

A drugą tymbardziej... i nie ma się z czegos smiać - badania genetyczne powinny rozwiązać sprawę.
Po drugie - sądu są zazwyczaj budowane w super sterylnych warunkach więc...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Kwietnia 2006, 21:21   

Czas odgrzać temat:

Cytat
W swojej wczesnej młodości Mars był planetą wilgotną, o umiarkowanym klimacie, co stwarzało warunki sprzyjające zaistnieniu życia w znanych nam formach. Opublikowane w piśmie Science wnioski na ten temat pochodzą z analiz minerałów obecnych na powierzchni tej planety.

Z czasem Czerwona Planeta stała się niegościnnym, zimnym i suchym miejscem, usianym kwaśnymi skałami, nieprzyjaznym dla jakiejkolwiek formy życia, nawet dla mikroorganizmów - twierdzi główny autor publikacji, geolog z Brown University John Mustard.

Mustard oraz międzynarodowy zespół naukowców opracował najpełniejszą jak dotąd, mineralną historię Marsa. Skład powierzchni planety ustalono dzięki analizie danych z instrumentu OMEGA, znajdującego się na pokładzie europejskiej sondy Mars Express.

Ponieważ minerały powstają w ściśle określonych warunkach, badacze skał potrafią, na podstawie badań minerałów, wnioskować o klimacie planety i obecności na niej płynnej wody. Geologiczną historię Marsa podzielono na trzy ery.

Pierwsza trwała od narodzin planety (około 4,6 mld lat temu) przez 0,6 mld lat. Najstarsze skały (noszące ślady erozji i uderzeń meteorytów) świadczą o obecności minerałów powstających w obecności wody, przy umiarkowanych temperaturach i małym zakwaszeniu środowiska.

Kolejna era trwała od około 4 do 3,5 mld lat temu. Tworzył się wówczas gips i szary hematyt, występujące np. na równinie Meridiani Planum i Valles Marineris. Obecność tych skał oznacza, że w przeszłości środowisko Marsa przeobraziło się z wilgotnego i zasadowego w suche i kwasowe. Przyczyną zmian były prawdopodobnie erupcje wulkanów, które wprowadziły do atmosfery siarkę, opadającą później na powierzchnię planety.

Trzecia era trwa do dziś, a zaczęła się 3,2-3,5 mld lat temu. W tym czasie powstały minerały, których synteza nie wymaga obecności płynnej wody. Te bogate w żelazo minerały (głównie tlenki żelazowe) występują na większej części planety i świadczą o zimnym, suchym klimacie.

Eksperci podejrzewają, że jeśli jakieś żywe organizmy miały szansę powstać i rozwinąć się na Marsie, dowody na to można prawdopodobnie znaleźć w bogatych w glinki skałach i glebach na północ od wulkanicznej równiny Syrtis Major, w rejonach wąskiej i długiej depresji zwanej Nili Fossae oraz rejonie Marwth Vallis.

Tereny te będą jednymi z ważniejszych, potencjalnych celów przyszłych misji na Marsa - zauważa Mustard.

Kolejne dane mineralogiczne z powierzchni Marsa prześle we wrześniu na Ziemię sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Zdjęcia te będą 20 razy bardziej dokładne niż wykonane przez sondę Mars Express.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 13:59   

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie odnalezienie jakichś mikroorganizmów - czy skamieniałych, czy żywych - staje się coraz bardziej prawdopodobne, oczywiście o ile Ziemia nie jest jakimś niezwykłym wyjątkiem.

Parę lat badań i już wszystko można powiedzieć o Marsie, ale nie to, że bidoczek nie miał szans na powstanie tam życia...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 14:09   

I pojawi sie nowa specjalizacja: Xenopaleontologia. :)
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 14:19   

Rodion:
Cytat
pojawi sie nowa specjalizacja: Xenopaleontologia. :)


Albo biogeologia marsjańska :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 14:21   

A jak znajdą ( oby) cos gdzieś jeszcze? :P
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 14:34   

Rodion:
Cytat
A jak znajdą ( oby) cos gdzieś jeszcze? :P


Ale to już, jak sądzę, nie za naszego życia :)
Chyba że to "coś" przyleci na własnym napędzie :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 14:52   

Ha poczeka i daj sie zaskoczyc! Zobacz czego dokonano w astronomi i badaniach obiektów pozaziemskich w ciagu ostatnich 10 lat. :D
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 15:36   

Sugerujesz, że te "cosie" bedą wielkości co najmniej planety? Faaaaajnie :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 15:39   

Nie tak do konca. Czy zadowolisz sie odkryciem planety w atmosferze ktorej stwierdzono obecność metanu?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Kwietnia 2006, 15:47   

Tak, ale z silnym zastrzeżeniem, że zostanie potwierdzone jego biologiczne pochodzenie, bo pamietaj, że nie cały metan to taka nasza "produkcja" : :mrgreen:
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group