To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełn± wersję tematu, kliknij TUTAJ


Publicystyka - Najlepsza publicystyka numeru 11 SFFH

gorat - 20 Wrześ¶nia 2006, 16:13
Temat postu: Najlepsza publicystyka numeru 11 SFFH
Czas rozpocz±ć głosowanie :)
joe_cool - 20 Wrześ¶nia 2006, 17:55

Cebula - dla mnie bomba!

Kilian - o włos za Cebul±. matematykę lubię, ale Cebula lepszy. :mrgreen:

Pawlak - znowu to samo wła¶ciwie. trochę mnie u Romka drażni, że przeskakuje z tematu na temat tak ni z gruchy i z pietruchy trochę.

Do dyskusji się wł±czę, jak będzie więcej głosów.

Rafał - 21 Wrześ¶nia 2006, 08:39

Po raz pierwszy przeżywam szok czytaj±c felka Romka. Wczoraj tak trochę przekomarzali¶my się na temat brzytwy niejakiego Pana O. a tu czytam o niej w jego tek¶cie! :roll: (wczoraj wieczorem zakupiłem). Już wiem sk±d taka szybka reakcja :lol: Temat o kłopotach z definiowaniem planet też na forum Forum :wink: był doszczętnie obgadany. Zaciekawił mnie w±tek o psychologii kwantowej :wink: , naprawdę s± tacy co wierz± w te bzdury :shock: :?:
Kilian, bardzo, bardzo dobra próba przybliżenia matmy. Nie zabrakło obowi±zowego w tym temacie Godla, może tylko trochę za dużo cyferek. Czylelnik powinien uwierzyć na słowo (chociaż po breweriach U&O nie będzie to długo możliwe :wink: :lol: ). Moim zdaniem brakło dwóch elementów: prostych przykładów problemowych (może kwestia stabilno¶ci układów dynamicznych i ew.ich atraktorów -ładne szlaczki :wink: ) a przede wszystkim humoru, anegdot i rozrywki.
Baron. Uch. Trzy klasy powyżej konkurencji. Jeden tylko mały zgrzycik. Piszesz Baronie, że te całe ocieplenie to pic na wodę, fotomontaż i dajesz za przykład topienie się lodowców przy braku wzrosu temperatury. Na mój gust, jak wrzucę do wiadra pełno lodu i doleję wody o temp 0, to ogrzewaj±c cały układ uzyskam efekt w postaci topienia się lodu i braku wzrostu temperatury wła¶nie. No przecież to chyba nawet podstawówka jest. A że układ izolowany nie jest to stabilno¶ć temperaturowa będzie zachowana na biegunach wła¶nie, a tereny zwrotnikowe poszły w ...zdu do pieca. Chyba, że co¶ pokręciłem. W każdym razie punkt.

Gustaw G.Garuga - 21 Wrześ¶nia 2006, 14:09

Głosuję na Kiliana. Rzeczywi¶cie interesuj±cy tekst. W przeciwieństwie do Rafała uważam, że cyferki były bardzo potrzebne. Zwłaszcza ostatni ci±g mnie zafrapował. Autor chyba nie do końca jednak widzi różnicę między męcz±cym się z matm± gimnazjalist± a człekiem którego od ostatniej lekcji matematyki dziel± dekady. O ile w podstawówce potrafiłem rozróżnić między dzielnikiem a dzieln±, to teraz zajęło mi trochę czasu odkopanie tej jakże ważnej wiedzy z mroków niepamięci :mrgreen: Dzi¶ umiem docenić aurę tajemnicy spowijaj±c± pewne obszary matematyki; dziesięć lat temu było z tym gorzej, ale za to lepiej znałem nomenklaturę...

Mocne drugie miejsce Cebula. Interesuj±cy artykuł, choć jak to zwykle przy lekturze Cebuli bywa, miałem tu i ówdzie problemy z dostrzeżeniem logiki, wedle której jedne fragmenty wynikały z innych. NB, ręce opadaj± kiedy czytam jak kto¶ obala tezy o globalnym ociepleniu, ale to mniejsza, tak czy owak tekst dobry.

Pawlak - obiecuj±cy pocz±tek, ale od drugiej szpalty było gorzej. Miałem nadzieję, że cały tekst traktować będzie o odarciu Plutona ze statusu planety, bo przecież okoliczno¶ci tego odarcia nie s± bynajmniej niekontrowersyjne, ale zawiodłem się. Wolę chyba bardziej homogeniczne teksty. Jest temat, wyczerpujemy go, a nie wykorzystujemy do przej¶cia do czego¶ innego. W ten sposób dostajemy lekki felieton 'połebkowski', a ja miałem akurat apetyt na solidn± publicystykę.

Ogólnie - dobra publicystyka w numerze :D

NURS - 21 Wrześ¶nia 2006, 14:36

dziękuje joe, rafale, gustawie za wsze głosy. Kto bedzie czwarty?
mawete - 21 Wrześ¶nia 2006, 15:13

Publicystyka na wysokim poziomie. Punkt dla Tomka Kiliana :mrgreen: Jak jeszcze studiowałem to po wydziale kręcił sie facet tkóry udowadniał WTF na podstawie indukcji matematycznej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i za diabła nie docierało do niego ze tak się nie da.... Swoj± drog± ciekawy jestem jak Fermat je dowodził :D
NURS - 21 Wrześ¶nia 2006, 17:37

Dzięki mawete, kto następny? :-)
bogow - 21 Wrześ¶nia 2006, 18:57

Ja także dorzuciłem punkt Tomaszowi Kilianowi. Ten felieton przypomniał mi, że kiedy¶ bardziej pasjonowały mnie takie takie tematy. Niewykluczone, że kiedy¶ do tego wrócę. Z tego sentymentalnego nieco punktu widzenia - punkt w ankiecie ;)
Pozostałych felietonistów nie klasyfikuję. Co do pierwszej czę¶ci felietonu Romka Pawlaka - to co w takim razie z Eris ("Xen±"), obiektem większym od Plutona?
Ogólnie publicystyka w tym numerze na duży plus :)

Tequilla - 21 Wrześ¶nia 2006, 19:07

Cholerka milo, ze taki mam udany start :) Wlasnie jade sobie na tydzien do Polski, pozalatwiac to i tamto i nie zaszkodzi odrobina samozadowolenia :)
A tak przy okazji troche o swietym Graalu.. ;) Niektorzy wierza, ze Fermat faktycznie znalazl jakis superlatwy dowod, ktory zaginal w mroku dziejow.. choc biorac pod uwage ile sie pozniej od myslenia nad WTF sfajczylo glow, to troche trudno w to uwierzyc. Ale pomarzyc zawsze mozna...

NURS - 21 Wrześ¶nia 2006, 19:52

Dzięki Bogow za twój głos. Kto teraz się wypowie?
Nivak - 22 Wrześ¶nia 2006, 14:14

Mało oryginalnie na Kiliana
mawete - 22 Wrześ¶nia 2006, 14:21

A ja mam pytanie: glaczego baron13 jast Adam a nie Cebula?
Nivak - 22 Wrześ¶nia 2006, 14:30

Bo jest na ty a NURSem Albo goratem
mawete - 22 Wrześ¶nia 2006, 14:31

Reszta o ile wiem też :mrgreen:
Nivak - 22 Wrześ¶nia 2006, 14:31

Ale on jest może bardziej
Piech - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:03

Co, nikt jeszcze nie zauważył, że n w twierdzeniu Fermata jest wykładnikiem potęgi i powinno być zapisane w indeksie górnym?
NURS - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:07

Dzieki nivaku.
Zapraszam kolrejnych tekstowypowiadczy. :-)

Gustaw G.Garuga - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:27

Cytat
Co, nikt jeszcze nie zauważył, że n w twierdzeniu Fermata jest wykładnikiem potęgi i powinno być zapisane w indeksie górnym?

Miałem takie podejrzenie! Ale wolałem się nie wychylać, przecież z matematyki jestem cieni... znaczy cień :mrgreen:

Ixolite - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:28

Cytat
Co, nikt jeszcze nie zauważył, że n w twierdzeniu Fermata jest wykładnikiem potęgi i powinno być zapisane w indeksie górnym?


Ja tyż zauważyłem, ale że się jeszcze o publicystyce nie wypowiadałem, to nie miałem szansy tego napisać :P

EDIT: quote nadal nie działa poprawnie :twisted:

bogow - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:29

Piech: Ja widziałem, tak to rzeczywi¶cie zmienia postać równania. Przyznaję, że "niewtajemniczeni" mog± się poczuć zagubieni, ale to nie jest bł±d autora tekstu. Nie zmienia też mojej oceny.
dareko - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:48

Ja zauwazylem, nie wypowiadalem sie jeszcze to nic nie pisalem. :) Skladacz byl jakis niedouczony, jak widzial cos do kwadratu to indeks robil, jak widzial do n to juz nie :)

Edit: wsteczne dzialanie matury Romana? ;)

NURS - 22 Wrześ¶nia 2006, 21:50

Dzięki ci Dareko :-)
W tych warunkach to i tak cud, że nie ma tony literówek (I hope).

joe_cool - 23 Wrześ¶nia 2006, 14:48

NURS
Cytat
W tych warunkach to i tak cud, że nie ma tony literówek (I hope).

bywało już gorzej, chociaż jeszcze sporo czytania przede mn± i kto wie, co jeszcze się znajdzie :D

elam - 23 Wrześ¶nia 2006, 20:25

ja tam nic nie zauwazylam, bo na matematyce sie nie znam i nie pasjonuje mnie az tak, by felieton Kiliana mogl mnie zainteresowac.
ja jestem prosta Marysia, co wlasnie wrocila ze swiata odkurzaczy do wiklinowej trzepaczki, i to na wlasnym, nie pansko-profesorskim, podworku.
tekst Adama Cebuli podoba mi sie, zwlaszcza w drugiej czesci. Ale jako ze za publicystyka ogolnie nie przepadam - ma byc krotko i na temat - oceniam go jako za dlugi.
glos oddalam na Romka Pawlaka.

NURS - 23 Wrześ¶nia 2006, 22:35

Elam gremlini, elam gremlini. Gizmo kupa :-)
elam - 23 Wrześ¶nia 2006, 22:53

dobra, nie to nie, juz wiecej nie bede glosowac na publicystyke :?
NURS - 23 Wrześ¶nia 2006, 22:58

alez głosuj, po prostu zauważam fakt, że:
a/ kto¶ cię polał wod± -na przykład pan prysznic
b/ kto¶ cię nakarmił przed północ± :-)

elam - 23 Wrześ¶nia 2006, 23:02

PO polnocy. przed polnoca moge jesc do woli. :)

a ja wcale przeciez nie jestem niemila dla panow autorow. po prostu, przyznalam sie, ze nie znam sie na matematyce, i ze nie przepadam za dlugimi felietonami. a tekst Romka mi sie spodobal. pana Cebuli zreszta tez, tylko mniej. wiec czego sie mnie dzisiaj tak we wszystkich watkach czepiasz? :) remont sie nie udaje, czy co? :) moze ciebie ktos farba polal przed polnoca? :)

NURS - 23 Wrześ¶nia 2006, 23:12

ja sie nie czepiam, ja drażnie twoje twórcze ego :-)
elam - 23 Wrześ¶nia 2006, 23:14

nazywajac mnie kupa?? - :bravo


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group