To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ


Powrót z gwiazd - Widziałem kiedyś TAKIE miasto...

gorat - 30 Czerwca 2006, 14:42
Temat postu: Widziałem kiedyś TAKIE miasto...
Ostatnio zaintrygowały mnie zabytki, jak też całe miasta "z wiekową duszą". Nie da się ukryć, że pewien wpływ ma na to możliwość obserwowania, jak w Warszawie wyburzają w oczach i klecą ultranowocześnie szklano-betonowe i brzydkie paskudztwa w dzielnicach, które powinny być całościowo objęte opieką konserwatora ze względu na walory.
Kilka lat temu byłem w Reszlu - klimat tam panujący urzekł mnie. Spokój, dobrze zachowany gotycki zamek z minimalną liczbą współczesnych wtrąceń (!), obok gotycka plebania (wtedy niemalże rudera, ale czuć było majestat miejsca) i kościółek przebijający rozmiarem niejedną archikatedrę :mrgreen: :bravo Miałem możliwość dowiedzieć się, że porządną kanalizację mieli już w średniowieczu (poźniej jedynie się psuła).
Mile wspominam też Lwówek Śląski, ale samo miasto słabo poznałem - ganiałem wokół z młotkiem i śliną kapiącą na widok odsłonięć skalnych :P :mrgreen: 8)

Romek P. - 30 Czerwca 2006, 15:46
Temat postu: Re: Widziałem kiedyś TAKIE miasto...
A znasz Ogrodzieniec? Krążąc po tych świetnie zachowanych ruinach zamku, naprawdę można poczuć średniowieczną duszę :)

Na Pomorzu jest takie fajne miasteczko, Chojnice. Moja babcia tam mieszkała, stąd dosyć czesto byałem - mają pieknie zachowane zabytki po Krzyżakach. Sporo murów, baszta... a sam rynek, renesansowy, bardzo ładny...

NURS - 30 Czerwca 2006, 16:31

Ja polecam Albi (to od Albigensów) rzecz, jakiej w Polsce nie zobaczycie, katedra z XII wieku i otaczająca ją starówka, oddana w prywatne ręce i odnowiona tak, że zawał pewny u każdego, kto odwiedzał Kazimierz nad wisłą :-)
Piech - 30 Czerwca 2006, 16:35

W zeszłym roku spędziłem lilka dni w Lublinie i wciąż jestem pod wrażeniem. Mają tam taką wieeeelką starówkę. Kiedyś to wyremontują i będzie git. Dobre grzańce podają i karmili mnie jak u mamy.
Pako - 30 Czerwca 2006, 16:45

Hmm.. z dobrze zachowanych? U mnie w okolicy nie ma :/ A i nie przypominam sobie, żebym kiedyś w jakimś bardzo fajnym mieście z klimatem był. Nawet Krakau mnie nie urzekło :/
Piech - 30 Czerwca 2006, 16:58

Jak ktoś chce sobie w łeb strzelić z rozpaczy widząc, co nasi potrafią zrobić z pięknym miasteczkiem, to zapraszam do Chełmska Śląskiego.
Anonymous - 30 Czerwca 2006, 17:15

Romek P.
Cytat
A znasz Ogrodzieniec? Krążąc po tych świetnie zachowanych ruinach zamku, naprawdę można poczuć średniowieczną duszę :)


Otóż to. Cała okolica jest piękna. Podobne klimaty panują w Iłży. Małe miasteczko z wąskimi chodnikami, drewnianymi domkami o oknach wychodzących na uliczki. A z baszty widok na cała okolicę, w tym zalew.

Wiedźma - 30 Czerwca 2006, 18:32

Z miasteczek ( bo na ogół miast nie lubię) polskich kocham Kazimierz nad Wisłą :) z innych - Pragę :) ech... kto chce pojechać ze mną? :)
gorat - 30 Czerwca 2006, 19:01

Ogrodzieniec znam, choć z trochę innej strony :) Jest tam spory kamieniołom; jak byłem tam, to akurat były takie warunki, że ostatnie upały w porównaniu z tym to przyjemny chłodek :D Choć w zamku pewnie też byłem.

Piech: niestety nie wiem, czy uda mi się tam dotrzeć, czy mógłbyś zatem opisać, co tam zrobili?

Fidel-F2 - 30 Czerwca 2006, 20:10

Nie wiem, czy ma klimat, ale starówka w Sandomierzu jest bardzo fajna no i wszelskich zabytków od ciorta i ciut ciut.
Swego czasu mieszkałem w Le Mans we Francji. Piękna katedra, super mury nad rzeką i starówka też fajna. Najbardziej mnie urzekł mały kamienny domek umieszczony nad ulicą.

Piech - 30 Czerwca 2006, 21:31

Cytat
gorat :Piech: niestety nie wiem, czy uda mi się tam dotrzeć, czy mógłbyś zatem opisać, co tam zrobili?


Ruinę zrobili, ot co. Ryneczek, kamienice, sukiennice - wszystko malutkie. Miniaturka miasta. Widać, że to kiedyś było jak z obrazka. Teraz w ruinie. Płakać się chce.

Słowik - 1 Lipca 2006, 11:31

Jeśli chodzi o miniaturki, to w Karpaczu jest Muzeum Miniatur. Głównie zabytków z okolicy Karkonoszy. Ciekawostką jest miniatura Śnieżki :) (to góra, jeśli by ktoś nie wiedział ;) )
Henryk Tur - 3 Lipca 2006, 10:31

Przemyśl jest fajnym miastem do zwiedzania.
Ale nie do mieszkania :(

Marek1964 - 3 Lipca 2006, 12:55

Szczerze zachęcam do wizyty w Chełmnie (około 50 km od Bydgoszczy). Można tam znaleźć doskonale zachowane, średniowieczne mury obronne (niemal w pełnym obwodzie 2270 m!!!) oraz 17 baszt (i jeszcze 6 dodatkowych we fragmentach). Wspaniała jest też starówka! Kto nie wierzy to zapraszam najpierw do wizyty wirtualnej: http://www.chelmno.pl/mai...=66&lang=pl&p=a
Godzilla - 3 Lipca 2006, 13:21

W Chojnicach kiedyś byłam i podobało mi się. A z dawnych lat (no, może nie aż tak dawnych) znam Brodnicę i bardzo lubię. Ostatni raz byłam tam w 1998 roku. Nie była jakaś bardzo odrestaurowana, ale ma swoją atmosferę. Jest wielki gotycki kościół (taki pokrzyżacki), stara brama, wieża i resztki zamku (też wieża, bardzo wysoka, widokowa), a na osłodę życia jeziora w okolicy. Jeszcze tam kiedyś wrócę.
Rafał - 3 Lipca 2006, 13:57

Nie lubię miast. No może Wrocław.


Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group