Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Metoda płatka śniegu
Autor Wiadomość
lukaszmigura 
Gollum

Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2017, 20:12   Metoda płatka śniegu

zalazłem w sieci taki fajny sposób na pisanie opowiadań i powieści. Ktoś z Was o tym słyszał? Tutaj napisałem kilka słów o co chodzi: metoda płatka śniegu
_________________
Swoje teksty publikuję na lukaszmigura.com. Sprawdź, czy warto czytać moje opowiadania sci-fi.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2017, 20:22   

Mam wrażenie, że znalazłeś sposób na spamowanie.
Będę obserwować.
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2017, 18:11   

Ja słyszałam. I jestem bardzo rozczarowana, że linkujesz do swojego bloga (jak zauważyła Agi, spamowanie), na którym nie ma nawet linków do oryginalnych, anglojęzycznych postów, ani nawet wzmianki o prawdziwym autorze metody. Czyli próbujesz wykorzystać pomysł kogoś innego, żeby nabić sobie liczbę wyświetleń.
Co będzie następne? Napiszesz, że "trafiłeś gdzieś w sieci" na strukturę Hero's Journey, opiszesz ją równie pobieżnie, ale całkowicie pominiesz to, że stworzył ją Campbell? Moim zdaniem takie zachowanie jest bardzo nieetyczne, zarówno w stosunku do prawdziwych twórców, jak i do Twoich czytelników.
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2017, 00:12   

lukaszmigura, szanowny wiskasz nam jakiś bełkot metodyczny, przykre :evil: :!:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2017, 08:35   

a o co chodzi ?

to jest jakiś "system" na pisanie opowiadań ?
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2017, 08:51   

Dołożyć do tego algorytm Podbielskiego, wrzucić w jakiś superkomputer i włala! mamy milion opowiadań dziennie.
edit: pomyliłem nazwiska
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2017, 05:22   

Luc du Lac napisał/a
a o co chodzi ?
to jest jakiś system na pisanie opowiadań ?

Nie opowiadań, a powieści. Dla osób, które dopiero zaczynają i nie potrafią ogarnąć fabuły i bohaterów "w głowie". Znaczy, mają pomysły, ale trudno złożyć im je w coś sensownego albo czują się przytłoczeni lub zagubieni w ilości rzeczy, które trzeba połączyć.
Na Zachodzie jest tego sporo: Three-Act Structure, Campbell's Hero's Journey, Snowflake właśnie, czy właściwie kierowana do osób piszących scenariusze filmowe książka "Save the Cat". Większość z tego to są rzeczy dla początkujących, uczone na ichnich kursach creative writing i studiach magisterskich z pisania i powtarzane na prawie wszystkich stronach i blogach o pisaniu.
Różnica taka, że tam autorzy mówią wprost, że omawiają metodę albo korzystają z metody takiego a takiego autora, natomiast kolega powyżej udaje, że nic o autorze Snowflake Method nie wie, co wygląda bardzo, ale to bardzo brzydko.


m_m napisał/a
Dołożyć do tego algorytm Podbielskiego, wrzucić w jakiś superkomputer i włala! mamy milion opowiadań dziennie.
edit: pomyliłem nazwiska

Nie da rady. To nie metoda mechaniczna, "podstaw imię pod A, a intrygę pod B", ale raczej sposób organizacji pomysłów i scalania ich w całość dla tych, którzy utknęli albo sobie nie radzą innymi sposobami.
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2017, 10:06   

bo ja wiem.... przeczytałem kilka pierwszy zdań z tej strony,
w sumi nie nie przypisuje sobie autorstwa,
a jestem w stanie uwierzyć w to że nie wykazał żadnego zainteresowania tym skąd się wzięła "metoda" ;)
 
 
Beata 
Indiana Jones


Posty: 433
Skąd: deformacja IU
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2017, 17:46   

Luc du Lac napisał/a
jestem w stanie uwierzyć w to że nie wykazał żadnego zainteresowania tym skąd się wzięła metoda

No i właśnie dlatego mam taki podpis. ;P: Bo taka postawa strasznie mię irytuje.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2017, 19:07   

Cytat

bo ja wiem.... przeczytałem kilka pierwszy zdań z tej strony,
w sumi nie nie przypisuje sobie autorstwa,
a jestem w stanie uwierzyć w to że nie wykazał żadnego zainteresowania tym skąd się wzięła metoda

Ja przejrzałam pobieżnie całość i to jest zbyt szczegółowe, żeby nie było przepisane z jakiejś innej strony, która tę metodę opisuje. A to już wymaga przynajmniej podania źródła, jeśli nie chce się grzebać dalej i szukać oryginału. A jeśli się tego źródła nie podaje, to jest to zawoalowana sugestia, że większość tekstu jest autorska - czyli wprowadzanie czytelników w błąd.

Beata napisał/a
Bo taka postawa strasznie mię irytuje.

Mnie też. I jeszcze bardziej boli, gdy widzę, że portale takie jak Booklips też praktycznie kopiują wieści anglojęzyczne, ale źródła nie podają. A przecież wystarczyłoby "Jak podaje serwis Taki-a-Taki..." i podlinkowany oryginalny artykuł.
Takie zachowanie przybliża Polskę do Rosji, gdzie prawa autorskie są traktowane jak jednorożce, a nie do Zachodnich standardów.
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
Jacek_L 
Tom Bombadil


Posty: 29
Skąd: Świętokrzyskie
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2017, 13:10   

Nie ma to jak mało subtelna reklama własnego bloga. W pierwszym akapicie zabrakło mi jeszcze zwrotów w stylu "autorzy go nienawidzą" ;)
 
 
lukaszmigura 
Gollum

Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 28 Maj 2018, 10:37   

no dobra nieco przesadziłem :P
_________________
Swoje teksty publikuję na lukaszmigura.com. Sprawdź, czy warto czytać moje opowiadania sci-fi.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 28 Maj 2018, 10:43   

A to nie tak, że jesteś zwykły *beep ? No patrz, jak się pomyliłem.

[ Komentarz dodany przez: Agi: 26 Czerwca 2018, 11:06 ]
Fidel-F2, nie używaj nieeleganckich określeń wobec lukaszmigura
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
  
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 28 Maj 2018, 18:08   

Może jakbyś @lukaszmigura częściej zaglądał, to dla Fidela byłbyś swój ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
lukaszmigura 
Gollum

Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 26 Czerwca 2018, 08:51   

nie zależy mi, żeby być "swój" dla kogoś, kto w ten sposób bluzga na innych na forach
_________________
Swoje teksty publikuję na lukaszmigura.com. Sprawdź, czy warto czytać moje opowiadania sci-fi.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 26 Czerwca 2018, 09:02   

co za ulga
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group