Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Wszechświat.
Autor Wiadomość
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Lipca 2006, 08:27   Nowy Wszechświat.

Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat.

Ciekawe co będzie, gdy ten wszechświat stworzą i się okaże, że on się będzie rozszerzać w naszej czasoprzestrzeni. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 09:35   Re: Nowy Wszechświat.

E, na razie to jest wszechświat ogórkowy :)
Takie dywagacje jak z "Misia" o dzieciach księdza :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 8 Lipca 2006, 09:45   

No to wreszcie wiemy co było rzed Big Bangiem. Zagadka wyjasniona.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Lipca 2006, 09:46   

Ale co było przed pierwszym zupełnie BigBangiem? :twisted:
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 8 Lipca 2006, 09:52   

:mrgreen: :bravo


Nie pomyslałem :roll:
 
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Lipca 2006, 09:56   

Fluktuacja kwantowa. ;>
_________________
GAndrel
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:03   

Wyobrażmy sobie kolejne Big Bangi jako pierścień i sprawa załatwiona. Przed jakimkolwiek BB był jakiś inny BB. :D
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:07   

Fidel-F2:
Cytat
Wyobrażmy sobie kolejne Big Bangi jako pierścień i sprawa załatwiona. Przed jakimkolwiek BB był jakiś inny BB. :D


To wcale nie załatwia sprawy, bo skąd się wziął ów Pierścień? :) (pomijając Nivena)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:08   

Khem.. ja bym powiedział, skąd, ale jeszcze mnie wyrzucicie za teoretyzowanie chrześcijańskie :P
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:11   

Pako:
Cytat
Khem.. ja bym powiedział, skąd, ale jeszcze mnie wyrzucicie za teoretyzowanie chrześcijańskie :P


Wyrzucanie byłoby marnotrawstwem, gdy głodne lwy czekają :)

Ale Bóg nie potrzebuje kwantowej piany ani monopolu magnetycznego :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:16   

Ale istnienie Boga niczego nie wyjaśnia. Bo skąd się wziął Bóg? Co było przed nim?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:17   

Nic nie bylo przed nim bo to on stworzył czas.
Takim rybeńkom jak my trudno jest wyobrazic sobie skad się wzięło akwarium i co było przed nim jak nie wierzymy w akwaryste :)
:mrgreen:
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:18   

Bóg ma dwa palce, którymi pstryka.... też bym tak chciał umieć ;)
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:19   

Pako:
Cytat
Bóg ma dwa palce


Nie no, głosisz takie herezje, że cię Piekło nie minie :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:23   

Bóg jest w tej teorii zbędny (brzytwa Okhama) ponieważ przed wszechświatem nic nie było a jak powstał to równocześnie powstał czas.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:23   

To na razie wizja SF :) Póki co akceleratory są diabelnie drogie i zaprzestano z tego powodu na jakis czas dalszych badań nad cząstkami elementarnymi.
Podoba mi się to bezproblemowe podejscie do sprawy :) te wypowiedzi w stylu, nie będzie zadnych problemów :) Nowy wszechświat będzie się super rozwijał :)
I choć teraz trochę to wyśmiewam, to nie mówię, że jak przeczytałabym konkretne plany, że nie chciałabym sobie tam kupić działeczki :D
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:32   

Cytat
Romek P. napisał/a
Pako:
Cytat
Bóg ma dwa palce


Nie no, głosisz takie herezje, że cię Piekło nie minie :D


No właśnie, a mnie interesuje, czy to bedzie piekielny wszechświat, czy niebiański:)
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:47   

Wiedźma
Cytat
To na razie wizja SF :) Póki co akceleratory sa diabelnie drogie i zaprzestano z tego powodu na jakis czas dalszych badań nad cząstkami elementarnymi.(...)


W CERNie kończą budować największego na świecie zderzacza hadronów - LHC. Ma zacząć pracować w listopadzie 2007. To tam mają m.in. tworzyć mikro czarne dziury.

USA mają swojego największego na świecie zderzacza ciężkich jonów: Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC.

Może i są drogie (do 2005 RHIC kosztował 1.1 mld. $) ale się je buduje. Tzn. buduje je ten kogo stać. ;)

Tak czy się badań nie przerwano. :)

A oto Particle Accelerators Around the World
_________________
GAndrel
 
 
Wiedźma 
Blade


Posty: 1375
Skąd: Z nowego wszechświata
Wysłany: 8 Lipca 2006, 10:58   

No tak, ale póki co bedą za małe do wyprodukowania monopolu
magnetycznego, skoro Wszechświat sam z siebie wyprodukował, jak się
mówi, jeden - i też nie na pewno :) .
_________________
Ukorowaniem wiedzy jest miłość.
/Safona/
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Lipca 2006, 11:03   

Ja pamiętam, że wcześniej to strasznie ciemno było I cicho zupełnie. Znaczy przed tym Big Bangiem. a jak zaleciało wodorem, to już poszło jak z bicza strzelił...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Lipca 2006, 11:15   

Wiedźma
Cytat
No tak, ale póki co bedą za małe do wyprodukowania monopolu
magnetycznego, skoro Wszechświat sam z siebie wyprodukował, jak się
mówi, jeden - i też nie na pewno :).


Spokojenie. Powoli. Po kolei. ;)
Buduje się małe. Testuje się nowe rozwiązania. Prowadzi badania. A jak są już za małe to buduje się większe.
W niektórych krajach docenia się wagę badań podstawowych i pieniądze na nie zawsze sie znajdą. Większa barierą jest bariera technologiczna, o którą za każdym razem ocierają się wielkie akceleratory.
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 11:22   

Spokojenie. Powoli. Po kolei. ;)
Cytat
Buduje się małe. Testuje się nowe rozwiązania. Prowadzi badania. A jak są już za małe to buduje się większe.
W niektórych krajach docenia się wagę badań podstawowych i pieniądze na nie zawsze sie znajdą. Większa barierą jest bariera technologiczna, o którą za każdym razem ocierają się wielkie akceleratory.


Oj, nie, GAndrelu. Akceleratory są nam niezbędne - tu pełna zgoda. Chociaż z amerykańskim to pieniądze jednak miały znaczenie...

Natomiast ci bajarze z doniesienia, ktore trudno nazwać naukowym, chcą zastąpić Młody Wszechświat. Tam były tak ekstremalne warunki, jakich w dającej sie pomysleć rzeczywistości żaden ziemski akcelerator nie uzyska. No i nawet jeżeli istnieje coś takiego jak magnetyczny monopol, to wiara w to, że uda się odtworzyć warunki MW - mnie wydaje sie dosyć naiwna.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Lipca 2006, 12:11   

GAndrel napisał/a
Spokojenie. Powoli. Po kolei. ;)
Cytat
Buduje się małe. Testuje się nowe rozwiązania. Prowadzi badania. A jak są już za małe to buduje się większe.
W niektórych krajach docenia się wagę badań podstawowych i pieniądze na nie zawsze sie znajdą. Większa barierą jest bariera technologiczna, o którą za każdym razem ocierają się wielkie akceleratory.


Oj, nie, GAndrelu. Akceleratory są nam niezbędne - tu pełna zgoda. Chociaż z amerykańskim to pieniądze jednak miały znaczenie...


Raczej marginalne. ;) Z tego cy wyczytałem przeważyły polityczne. Chociaż dzisiaj pewnie już nikt nie wie, który powód przeważył.
Ale jedne projekty upadają, inne powstają. Do 2010 ma powstać International Linear Collider. Skromne 30 km nadprzewodzącej rury. ;)

Cytat
Natomiast ci bajarze z doniesienia, ktore trudno nazwać naukowym, chcą zastąpić Młody Wszechświat. Tam były tak ekstremalne warunki, jakich w dającej sie pomysleć rzeczywistości żaden ziemski akcelerator nie uzyska. No i nawet jeżeli istnieje coś takiego jak magnetyczny monopol, to wiara w to, że uda się odtworzyć warunki MW - mnie wydaje sie dosyć naiwna.


LHC ma odtwarzać warunki Wielkiego Wybuchu. Oczywiście nikt nie mówi o tworzeniu nowych wszechświatów. Ale o czarnych dziurach to i owszem.
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Lipca 2006, 12:22   

GAndrel:
Cytat
LHC ma odtwarzać warunki Wielkiego Wybuchu. Oczywiście nikt nie mówi o tworzeniu nowych wszechświatów. Ale o czarnych dziurach to i owszem.


O tę "drobną" różnicę mi chodzi :)

Przy czym, tworzenie czarnych dziurek mam za medialną sztuczkę w celu przyciągnięcia uwagi i jestem lekko sceptyczny co do faktycznych możliwości w tym względzie. Ale nie wykluczam całkiem :)

Natomiast w odtworzenie przez LHC lub coś podobnego warunków WW zwyczajnie nie wierzę. Tam w grę wchodzą wartości tak niewyobrażalne, że szkoda gadać. No nie wierzę i już :D

Natomiast w same akceleratory wierzę jak najbardziej i niech je budują całymi stadami, bo to może być solidny kop w stronę dopracowania np. Modelu Standardowego, który jest w tej chwili dziurawy jak cholera.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
ocset 
Luke Skywalker

Posty: 237
Skąd: polska
Wysłany: 20 Lipca 2006, 21:27   

Romek P. napisał/a
Modelu Standardowego, który jest w tej chwili dziurawy jak cholera.


Im więcej znamy odpowiedzi tym więcej przybywa pytań. Czytałem, że w buddyźmie nazywają to zjawisko zagłębianiem się w maje czyli ułudę. Z drugiej strony strony jakiś guru powiedział żeby
nie mówić o złudzeniach dopóki można kogoś kopnąć w głowę i ten ktoś odczuwa ból czy jakoś tak.
_________________
...
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 21 Lipca 2006, 08:51   

ocset:
Cytat
Romek P. Modelu Standardowego, który jest w tej chwili dziurawy jak cholera.


Cytat
Im więcej znamy odpowiedzi tym więcej przybywa pytań.


Nie, nie o to chodzi. Pytania są OK, ale w Modelu po prostu wiele wartości jest wstawionych w myśl zasady "parametr o takiej wartości trzeba wstawić, aby wszystko sie nie sypnęło". Ale to oznacza, że sam model jest bardzo niedoskonały, skoro nie wiemy, _dlaczego akurat takie_ muszą być te wartości :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Kwapiszon 
Indiana Jones

Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 21 Lipca 2006, 11:43   

A tam słaby jestem ale
pytanie: skoro będą zderzać elektrony z pozytywnymi elektronami (pozytonami) to może być coś innego niż promieniowanie gamma ? Czyli większa energia "uderzenia" i dostaniemy monopol magnetyczny?

„Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność” czyli jeden bóg może być, a resztę "wyciąć" czy może wszystko "wyciąć" ?
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 21 Lipca 2006, 11:45   

Eeeeee, a trochę jaśniej :)
 
 
Kwapiszon 
Indiana Jones

Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 21 Lipca 2006, 12:18   

Cytat z ww artykułu:
"Jak na razie nie zaobserwowano monopolu magnetycznego,
nie ma też dostatecznie potężnego akceleratora.
Być może monopol dałoby się wytworzyć w laboratorium,
zderzając elektrony z pozytonami.


Efektem zderzenia elektronu i pozytonu (dodatniego elektornu) jest anihilacja obydwu cząsteczek, a wynikiem promieniowanie gamma (przynajmniej tak było, jak dawno temu chodziłem do szkoły).
Pytanie jest czy dobrze zrozumiałem, iż jeśli z większą energią (większy akcelerator) to powstanie monopol magnetyczny poprzez ww zderzenia? (pytam czy dobrze zrozumiałem artykuł)

A co do brzytwy to podobno brzmiała ona "Jedynym realnym bytem jest Bóg - wszystko, co da się wywieść bezpośrednio od Boga jest prawdą, a reszta to czcze spekulacje
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Lipca 2006, 12:29   

istnień nie należy mnożyć ponad potrzebę (łac. Non sunt multiplicanda entia sine necessitate)
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group