Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Trudna i długa sztuka tworzenia :)

Jak długo trwa literacka ciąża? :)
mniej niż miesiąc
13%
 13%  [ 5 ]
od miesiąca do dwóch
13%
 13%  [ 5 ]
od dwóch do trzech miesięcy
10%
 10%  [ 4 ]
do trzech miesięcy do pół roku
10%
 10%  [ 4 ]
od pół ro ku do roku
21%
 21%  [ 8 ]
rok i więcej
29%
 29%  [ 11 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 22:21   

Dąbrowska przepisywała. Dopiero po drugim przepisaniu uznawała, że nadaje się do druku.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 23:24   

Ja sobie obmyślam sceny kluczowe i przede wszystkim final. A potem siadam i jade,wypełnienie to czasem jak ogladanie filmu :-) Sam się zaskakuję tym, co za chwilę się stanie. Tylko jedna uwaga, nie dawajcie pustych scen, to znaczy takich, które akcji nie popychają, które można wyciąc i treść na tym nie straci.
co do tempa, zazwyczaj obmyslony pomysł oblekam w ciało w ekspresowym czasie. Cicha góra to dwa wieczory (ok 140 tyś znaków), Toy Land (320 tyś) to 4 nocki. Apokalipsa w sumie 12 dni, ale polowa tekstu poszla do przepisania, jak Ziemski stwierdził, że to ten sam świat, co w Autobahn. Ale już Zaklinacza pisalem sobie scena po scenie, ale to były bajki dla kogos na dobranoc :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 23:26   

tekst w zeszycie latwiej przejrzec, niz na kompie. a przy przepisywaniu swietnie sie widzi bledy. stylowe, gramatyczne, zaimki...
jak mam gdzies duzo zaimkow, to znaczy, ze ten fragment pisalam od razu na komputerze :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 14 Czerwca 2006, 23:30   

savikol napisał/a
Czy siadając do pisania macie już ułożoną historię, czy tworzy się ona in statu (w trakcie)? Czy piszecie sobie plany, konspekty, streszczenia, akcje w punktach? Czy wolicie iść na całość?


I tak i tak. Czasem masz plan, a tu nagle wrzucasz na wypełnienie jakiś dialog, który "pisze się sam" i extra wątek gotowy. Zdarza sie, że tekst idzie w strobnę, któej nikt - nawet twórca - nie przewidzi.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Hitokiri 
Tom Bombadil


Posty: 30
Skąd: z Fortecznej :P
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 12:47   

A ja piszę z konspektem. Robię sobie plan mający kilka punktów, żebym wiedziała o czym mam pisać. Nigdy do końca się go nie trzymam, zawsze coś mi się zmieni, trzymam się tylko głównych założeń. Pomysły wpadają wszędzie. Dwa dni temu, siedząc w pracy, próbując wcisnąć komuś liveboxa, jednocześnie spisywałam pomysły na opowiadanie. Nie ma to jak podzielność uwagi :D
Konspekty mogę pisać na papierze, ale same opowiadania zawsze piszę na kompie. Muzyczka, komputer, word... Za dawnych czasów jak pisałam na papierze, to potem rozczytać się nie mogłam.
O ile samo pisanie jest fajne, tak poprawki już nie. Nie lubię redagować tekstu, to mi małe problemy sprawia. Ale myślę, że im więcej doświadczenia nabiorę, tym lepiej będzie mi szło. :)
_________________
Więc skoro wszystko twoje jest
Czemu jesteś ciągle sam?
Czemu nikt nie kocha cię?
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 12:51   

Hitokiri, niedyskretne pytanie - publikowałaś już coś?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Soulless 
Jaskier


Posty: 72
Skąd: Gdynia
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 20:10   

Moj rekord? 11 shortow w jeden dzien... z czego podobno 8 niezlych... z czego 2 juz chyba NURS wydrukowal...
Ale shorty sie szybko pisze, tylko najpierw sie je dlugo mysli... samo pisanie to juz tylko jak ostatnie sprobowanie lyzka zupy w garnku, zeby zadecydowac, czy dosypac zczypte soli, czy nie...
_________________
Za jakie winy ktoś nas tu zesłał, okaleczając nas i zostawiając tylko te marne siedem, czy osiem zmysłów?
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 20:58   

Hitokiri:
Cytat
siedząc w pracy, próbując wcisnąć komuś liveboxa, jednocześnie spisywałam pomysły na opowiadanie. Nie ma to jak podzielność uwagi :D

to ja sobie pozwole na offtop, ale MUSZE to powiedziec, wyrzucic z siebie i ulzyc sobie;
- takiego braku jakiejkolwiek uwagi, hurtowego lenistwa i braku kompetencji, zeby nie powiedziec momentami glebokiego debilizmu, z jakim sie spotkalam u pracownikow czy "agentow" Orange, probujac zalatwic sobie internet, swiat nie widzial. Nie bierz tego bezposrednio do siebie, prosze, ale tez nie przyznawaj sie, ze masz cos wspolnego z neozdrada, Hitokiri, bo ... :twisted:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 21:13   

elam, nie jedz po polnocy, mowilem ;)
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 21:20   

heh dzisiaj po prostu mam TAKI dzien...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 22:26   

Elam:
Cytat

- takiego braku jakiejkolwiek uwagi, hurtowego lenistwa i braku kompetencji, zeby nie powiedziec momentami glebokiego debilizmu, z jakim sie spotkalam u pracownikow czy agentow Orange, probujac zalatwic sobie internet, swiat nie widzial.


Ale za to jak piszą! :P :twisted:
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 22:31   

- JAK ???? :mrgreen:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 22:41   

Do nas wydzwania regularnie Tepsa namawiając nas na neostradę. I spuszczamy ich na bambus, a oni dzwonią dalej.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 22:55   

Elam: Piszą pewnie proporcjonalnie lepiej niż pracują 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Hitokiri 
Tom Bombadil


Posty: 30
Skąd: z Fortecznej :P
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 23:11   

Soulless
Cytat
Moj rekord? 11 shortow w jeden dzien

To ja chylę czoła... Chciałabym mieć taką ilość dzienną...

Elam: ja nic nie mówiłam! :P
 
 
 
Hitokiri 
Tom Bombadil


Posty: 30
Skąd: z Fortecznej :P
Wysłany: 15 Października 2006, 18:07   

Kruk Siwy
Cytat
Hitokiri, niedyskretne pytanie - publikowałaś już coś?

Jeden tekst, jak na razie jest w Esensji. A czemu pytasz?
_________________
Więc skoro wszystko twoje jest
Czemu jesteś ciągle sam?
Czemu nikt nie kocha cię?
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 15 Października 2006, 18:17   

Hitokiri
Cytat
Kruk Siwy
Cytat
Hitokiri, niedyskretne pytanie - publikowałaś już coś?

Jeden tekst, jak na razie jest w Esensji. A czemu pytasz?

Pewnie z ciekawości :D
 
 
Orbitoski 
Horrorman


Posty: 783
Skąd: Krakau
Wysłany: 15 Października 2006, 18:45   

To zależy. Ja pisze bardzo powoli, jak walnę 4 strony prozy dziennie to jestem przeszczęśliwy, rekort absolutny to ostatni PiK, gdzie ko.ncówkę, 12 stron napisałem w jeden dzien, pracującv od świtu do późnej nocy. Co jeszcze? Ja zawsze wychodzę od nastroju, to znaczy, mam jakiś klimat w sobie, atmosferę, któą chciałbym oddac. I "doklejam" do tego sceny, buduję fabułę - któa, jak sie przyznałem Dzejesowi jest często taka sobie - bohaterów, a wszelkie smaczki pojawiają się w czasie rzeczywistym, już podczas pisania.
Kolegom po pórze mogę sprzedac genialny patent, który podsunął mi Szczepan "Oh my God, he is so huge!" Twardoch, czyli generator mowy do kompa, teraz to jest na tyle zaawansowane, że komputer czyta tekst dośc płynnie, uwazzględnia kropki i przecinki. Genialnie pomaga przy pisaniu, słyszysz co napisałeś i natychmiast wyłapujesz błędy, któe umknęły by przy czytaniu z monitora.
Jeszcze jedno - nie ma nic wspanialszego, niz mądra dziewczyna po polonistyce, któa rzecz przeczyta i poprawi. Chwała wielkiej Asi Mice! Chwała, chwała!
_________________
Nie jest dobrze

www.orbitowski.pl
"Nadchodzi" nadchodzi w lutym.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15 Października 2006, 19:11   

Orbitoski napisał/a
generator mowy do kompa


A gdzie można taki generator znaleźć?
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 15 Października 2006, 19:34   

Albo gdzie dziewczynę do pomocy 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Orbitoski 
Horrorman


Posty: 783
Skąd: Krakau
Wysłany: 15 Października 2006, 19:59   

Odnośnie programu to proszę na maila
Adres do Asi mogę równiez podac
_________________
Nie jest dobrze

www.orbitowski.pl
"Nadchodzi" nadchodzi w lutym.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Października 2006, 20:01   

Hitokiri, oczywiście, że z ciekawości. Lubię wiedzieć kto nowy pojawia się w gronie maniaków piszących. Ale także dlatego, że napisałaś iż nie lubisz poprawek i pracy nad tekstem. A to niestety jest w zasadzei najważniejsze w pisaniu. Bo wymyśleć historię i jakoś tam ją zapisać potrafi wielu ludzi. Zapisać ją tak by inni mieli przyjemność w czytaniu - niewielu.
A bez pracy nad tekstem... ech mam wrażenie, że opowiadam rzeczy oczywiste. Ale warto to powtarzać bez przerwy - bez pracy nad tekstem niczego nie osiągniesz. Warto polubić ten fragment tworzenia. Bo przyjemne jest przecież swoje ułomne dziecko pozbawić garbu i wyleczyć z seplenienia. Nieprawdaż?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Października 2006, 20:01   

Ech, coś mi łącze siada. Przepraszam za powtarzane posty.
Ostatnio zmieniony przez Kruk Siwy 15 Października 2006, 20:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Października 2006, 20:03   

Podwójny post. Sorry.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 15 Października 2006, 21:12   

Powtórzę za starszym i mądrzejszym - sedno dobrego pisania tkwi w umiejętności poprawiania :) warto to polubić.
Ja tak mam: kiedy wiem, że tekst już jest, wystarczy go doszlifować, znajduję sporo przyjemności w robieniu poprawek na poprawkach :) to jak ubieranie naguska w wygodne ciuchy :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Orbitoski 
Horrorman


Posty: 783
Skąd: Krakau
Wysłany: 16 Października 2006, 07:50   

eeeeech, Romek masz rację, poprawkisą ważne i tu nie mozna odpuścić. ale nudne jak nie wiem, dla mnie to najgorszy moment w procesie pisania. Historia już opowiedziana, teraz się cydzeluje. Czuje sie wtedy jak pszczelarz bez wdzianka nad ulem.
_________________
Nie jest dobrze

www.orbitowski.pl
"Nadchodzi" nadchodzi w lutym.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 16 Października 2006, 08:44   

Mało mam "na koncie", ale pozwolę sobie różnić się z Orbitowskim i zgodzić z Romkiem. Poprawki, cyzelowanie tekstu, redakcja, jak zwał tak zwał, to wszystko może być sporą przyjemnością. Najważniejsze - skończyć wersje roboczą tekstu, a potem można już na większym luzie czytać tekst w kółko, wyłapywać słabości, dodawać najróżniejsze smaczki itd.

To rzekłszy, muszę ze smutkiem skonstatować, że obecnie warunków do pisania nie mam żadnych. Konspekt gotowy, można siadać i pisać, a ja nie mogę wykroić nawet nie to, że paru wolnych, ale nawet luźnych dni! Praca, studia, przygotowanie do zajęć, jeszcze takiego młynu w życiu chyba nie miałem :evil:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Października 2006, 09:50   

Cytat
eeeeech, Romek masz rację, poprawkisą ważne i tu nie mozna odpuścić. ale nudne jak nie wiem, dla mnie to najgorszy moment w procesie pisania. Historia już opowiedziana, teraz się cydzeluje. Czuje sie wtedy jak pszczelarz bez wdzianka nad ulem.

Tomasz Mann powiedział, że pisarz to człowiek, któremu trudniej jest pisać niż innym ludziom :D
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 16 Października 2006, 10:05   

Orbitoski:
Cytat
eeeeech, Romek masz rację, poprawkisą ważne i tu nie mozna odpuścić. ale nudne jak nie wiem, dla mnie to najgorszy moment w procesie pisania. Historia już opowiedziana, teraz się cydzeluje.


I to właśnie lubię. Pewno zresztą podłoże tego lubienia jest natury psychologicznej - wiem, że tekst już mam. Już nie utknę w połowie, bohater nie dostanie obwisu, albo coś am... :)

Cytat
Czuje sie wtedy jak pszczelarz bez wdzianka nad ulem.


Ale dzięki takim uczuciom możesz np. napisać "Przczelaża błenduw", no nie? :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Orbitoski 
Horrorman


Posty: 783
Skąd: Krakau
Wysłany: 16 Października 2006, 10:32   

Romek, ja wiem przecież - macie racje. ale ja po prostu nienawidze poprawek, to kwestia indywidualna. Ciągnie mnie do nowych rzeczy. Oczywiście, poprawiam, ale ze wstrętem.
_________________
Nie jest dobrze

www.orbitowski.pl
"Nadchodzi" nadchodzi w lutym.
Ostatnio zmieniony przez Orbitoski 16 Października 2006, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group