Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
PLIZZ POMOZCIE !!!!
Autor Wiadomość
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Maj 2006, 18:29   PLIZZ POMOZCIE !!!!

pisze te swoja durna prace masterska o kosmitach, i wlasnie szukam w necie i nie moge znalezc jakiegos konkretnego spisu/indeksu relacji spotkan z kosmitami.
tzn, jest pelno spamu w rodzaju blogow "a moja ciotka widaiala kosmite" , ale mi chodzi o zrodla bardziej "historyczne" - jak ksiega ezechiela, jakies zapiski antyczne, czy sredniowieczne o UFO, bogowie schodzacy na ziemie w jakichs-tam mitologiach czy co... no, cos co mozna do powaznej pracy wrzucic... a co wpisze "kosmita" i "spotkanie" w google, wychodzi mi 100 000 stron i nie moge sie przez to przekopac..

jesli ktos z was googluje lepiej niz ja (na pewno sa was miliony.. :) ) a ma troche czasu - prosze, rzuccie linkiem ! :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 20 Maj 2006, 18:35   

Nie mam teraz specjalnie czasu, ale kiedyś w Wikipedii angielskojęzycznej troche tego typu materiałów widziałem:

http://en.wikipedia.org/wiki/UFO

Myślę, że może to być jakiś punkt zaczepienia dla dalszych poszukiwań. Było tam też coś o aniołach/diabłach właśnie w kontekście istot pozaziemskich, ale teraz na szybko nie moge tego znaleźć.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Maj 2006, 18:36   

juz zawsze cos :) dzieki :)
ludzie, ludzie, pomocy :) !
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 20 Maj 2006, 18:41   

http://pl.wikipedia.org/w..._lataj%C4%85cy)
Tak na oko patrząc, to polska wersja jest taka sama.
Ale szukam, wiem, żę kiedyś sporo tego czytałem z jakiegoś kącika. Może znajdę?

Edit:
http://strefa51.webd.pl/p...89e2ed73#art_up
tutaj masz ten kącik. Całkiem fajny jest, nawet do poczytania (zwłaszcza wątek tajemnice). Może tam znajdziesz coś, czego szukasz.

Edit2:
http://strefa51.webd.pl/p...89e2ed73#art_up
Tutaj masz konkretnie wątek o ufo w starożytności.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Maj 2006, 18:55   

no buziaki :)
zaraz praca mi urosnie o pare ladnych linijek :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 20 Maj 2006, 19:27   

...i koniecznie wrzuc to o kontroli umysłu :]
 
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 20 Maj 2006, 19:36   

Pako - polska wersja jest mooocno okrojona w stosunku do angielskiej, dlatego tamten adres podalem, aczkolwiek nie moge wykluczyc, ze cos ciekawego juz sie na ten temat w polskiej wiki pojawilo.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Maj 2006, 19:39   

no, dzieki wam, dobrzy ludzie, przydaly sie obie pomocne dlonie :) angielski znam na tyle, by wylowic to, co wazne - i wlasnie o to mi chodzilo... fenkju wery macz :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 21 Maj 2006, 13:28   

Moze w DMOZie: http://dmoz.org/Society/Paranormal/UFOs/
Co do Wikipedii - przegladnalbym linki w roznych wersjach jezykowych, czesc z nich i tak prowadzi do stron anglojezycznych mimo nieangielskich tytulow

I ciekawostka, moze nie o ufo, ale tez nie do konca off-topic: blogi w kosmos idą: http://bloginspace.com/
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Maj 2006, 16:41   

UFO's In Earth's History.
_________________
GAndrel
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:08   

GAndrel - o TO mi chodzilo....
:bravo
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:10   

GAndrel... ty jesteś fachowym szukaczem :)
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:39   

Ja tylko kliknąłem. :oops:

;)
_________________
GAndrel
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:46   

elam mam jeszcze cos takiego. znalazłem przy okazji quizu edukacyjnego:
http://www.astro.uni.toru...y/NS/Vimana.htm
 
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 21 Maj 2006, 21:13   

Fundacja Nautilus - www.nautilus.org.pl. Dokładnie nie przelądałam, ale jest tam coś o UFO o "poważnym" posmaku:-P
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 21 Maj 2006, 23:06   

A wogole to najlepiej zrób wywiad-rzekę z Nikityczem :D
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 21 Maj 2006, 23:23   

dziekuje wszystkim, mam juz to, czego szukalam :D
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Maj 2006, 10:13   

No to jeszcze ja wrzucę cos po polsku, ot tak dla relaksu ;)
http://www.icpnet.pl/~bartekcis/
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Maj 2006, 10:38   

heh...
no skoro tak sie lubicie relaksowac, to mam dla was inna zabawe:
pisze o postaci kosmity w literaturze i kinie, wplywie historii, technologii na jego postrzeganie; no, mam juz, co najwazniejsze, ale moze cos przeoczylam. :)

wiec pochwalcie sie i wy swoja wiedza:) o co mi chodzi?
o krotkie uwagi odnosnie ksiazek/filmow, w rodzaju
:

robert Henlein - wladca marionetek - kosmici probuja inwazji na ziemie, kontrolujac umysly ( pasozyt na ciele) . powiesc powstala w latach maccarthyzmu, odzwierciedla wiec nastroje antykomunistyczne, leki przed infiltracja obcych agentow, itd
steven spielberg - ET dobry kosmita, przybywa na ziemi w celach badania fauny/ flory. gubi sie. kontakt nawiazuje z dzieckiem - istota niewinna i szczera. pozytywne relacje sa mozliwe.
starship troopers - wojna z potworami w kosmosie jest tylko pretekstem do rozwazan na temat patriotyzmu, obowiazku obywatelskiego, armii;.

itd, itp - jakie utwory przychodza wam na mysl, i jak (i dlaczego) jest w nich kosmita przedstawiony?
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 22 Maj 2006, 10:53   

Ot i tutaj potrzeba by się było pochwalić niezłą pamięcią do nazwisk, tytułów tylko, że ... mam pamięć dobrą - bo krótką. Ale mimo wszystko:
- obcy jako pasożyt mentalny - wiele utworów traktuje ten problem, nie tylko Henlein, na pewno coś sobie przypomnisz, możesz nawet spróbować w naszej fantastyce poszukać, ciekawy jest też proces przeobrażania się pasożyta w formę symbiotyczną, bodajże Don Wolheim w antologii z 96 zamieścił niezłe opko o rozmnażaniu się obcych z wykorzystaniem ludzi jako nośnika jaja
- obcy jako coś co się podszywa pod ludzi - tutaj to już całe stosy literatury naprodukowano, co tylko chcesz, z horrorami na czele
- obcy jako istota funkcjonująca w cyberprzestrzeni, też jest kilka produkcji zza wschodniej granicy: Łukanienko i jego dylogia lustrzana - postać nieudacznika.
- obcy jako bogowie - nawet nie chce mi się pisać
- obcy jako my sami podróżujący w czasie - chociażby "Klucz nilu" - co prawda kicha, ale tak coś mi się skojarzyło
I chyba można tak gadać i gadać i gadać i gadać i gada.......
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Maj 2006, 10:56   

obcy jako bogowie - to lovecraft na przyklad, czy stargate (:) ) ale chodzi mi bardziej o relacje : ludzkosc - kosmici, przedstawione w utworach. jakie sa i dlaczego :)
kombinuj dalej :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Maj 2006, 11:56   

"Mój własny wróg" - obcy spełniaja rolę swoistego głosu sumienia wzywającego w domysle rządy USA i ZSRR do zakończenia zimnej wojny. Pokazano że mimo barier językowych, kulturalnych itd jest możliwa współpraca a nawet zosyanie zastepczą matką.
"Coś" i "Inwazja porywaczy ciał" obcy uosabiają lęk przed utratą tozsamości uniformizaja życia - w przypadku nowej wersji można nawet poprowadzić daleko idący wywód prowadzący do buntu przeciwo korporacyjnemu stylowi zycia i manifest indywidualizmu (a co!).
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Maj 2006, 12:19   

o, "cosia" i "inwazje" mam, ale o "moim wlasnym wrogu zapomnialam" - Duke, bede cie musiala we wspolautorach zamiescic :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Maj 2006, 13:23   

No to jeszcze inni kosmici w filmach:
- "Predator" gdzieś przeczytałem że to jest alegoria wojny w Wietnamie, gdzie nie było widać wroga, a na jednego WIA/KIA wietanmczyka szło średnio 1500 pocisków
- "Moja macocha jest kosmitką" - komedia wątek romantyczny
- "Alien" narodzomy z koszmaru, stanowiący kwintesencję lęków - pewnie masz
- "Marsjanie atakują" - pastiż pastiżu w sumie obcy w filmie SF z lat 60 stanowili swoisty lek na strach i paranoje zimnej wojny.
- Jeff Bridges "Przybysz z kosmosu" - no pamiętam jak się wynudziłem na tym filmie, ale Ty pewnie coś zgrabnie dokręcisz
- "Alf" - kosmita jako swoisty wzor do naśladowania dla mlodzierzy wczesnych lat 90 - pamiętne grzywki na Alfa ;)
- "Oni" - ponownie najeźcy tym razem sztuk jedna kradnący niewinnośc i indywidualnośc młodym aby zamienić ich w skolektywizowanych dorosłych - tak na marginesie to lęk przed utratą własnej woli, indywidualności tego co nas wyróznia jest bardzo popularna w temetyce obcych
- "A.I. Sztuczna inteligencja" - obserwatorzy pozwalający nam samemu popatrzeć na siebie z dystansu.

Książka/komiks - "Wieczna wojna" - ponownie zderzenie umysłu kolektywnego obcych i pełnych indywidualności ludzi - zderzenie powodujące wojne na skalę wszechświata, jednocześnie obcy jako katalizator zmian społeczno-gospodarczych.
Jak coś sobie przypomnę to skrobnę
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Maj 2006, 13:38   

aliena, marsjanow atakujacych i alfa mam :) a tego przybysza z kosmosu z jeffem b. nie kojarze...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 22 Maj 2006, 14:04   

Heh, juz pare pozycji na ktore wpadlem Duke przytoczyl, ale nie byl jeszcze wspomniany cykl "Gateway" Frederika Pohla.

W skrocie: ludzie odkrywaja w kosmosie (w ukladzie slonecznym) tajemnicza "stacje" obcych, baardzo stara, na ktorej znajduja sie malenkie statki kosmiczne. Statkow tych (poczatkowo) ludzie nie umieja obslugiwac, ale potrafia one doleciec 'gdzies' i wrocic, wiec pojawiaja sie smialkowie, ktorzy ryzykuja zycie dla wypraw w nieznane. Ci ktorym sie udaje przywoza ze soba artefakty obcych, ktore sprzedaja potem do badan, za ciezkie pieniadze.

Wlasciwie nie wiem jak by to zaklasyfikowac, ale sa motywy wielkiej przygody, 'amerykanskiego snu' czyli dorabiania sie na ryzykownych inwestycjach od zera do milionow, rozwoj technologiczny dzieki artefaktom obcych, wplyw obcej techniki na polityke (koncesje na wykorzystanie stacji i artefaktow itp.). Co najciekawsze samych obcych bardzo dlugo w cyklu nie ma, pojawiaja sie tylko w ostatniej czesci, na ktora skladaja sie pojedyncze opowiadania.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 22 Maj 2006, 14:09   

Duke, zadziwiasz mnie. Ty to tak od ręki rzucasz, czy musiałęś sie dłużej zastanowic?

"Mój własny wróg" to jeden z moich ulubionych filmów fantastycznych. Było też opowiadanie (jesli dobrze pamiętam) publikowane nawet chyba w NF. Róznica jest taka, ze film kończy się optymistycznie, a opowiadanie, nie :twisted:
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Maj 2006, 14:14   

elam napisał/a
a tego przybysza z kosmosu z jeffem b. nie kojarze...

Orginalny ttuł "Starman" - J. Bridges jako obcy - klon zamarłego męża - bohaterki razem przemierzają USA do miejca gdzie będzie mógł (kosmita) opuścić Ziemię. Generalnie wyciskacz łez, ale oby jest i piszą że to film SF więc powinien się nadać. Był nawet serial w TV.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Maj 2006, 14:17   

Hauer, nooooo ... kto by pomyslał ....? No cóż pozory myla, nie jestem takim debilem na jakiego wyglądam :twisted:
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 22 Maj 2006, 14:22   

Hauer, idz sobie ludzi obrazac gdzie indziej, dobrze?
Ixolite: poszukam, dziekuje. cos takiego mi sie przyda. :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group