Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie post-apo czytaliście?
Autor Wiadomość
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 8 Maj 2006, 22:45   

Rozumiem - widziałem co usunięto. Myślałem że w dzisiejszej dobie to normalka.

The Day After:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Day_After

http://www.filmweb.pl/Naz...e,Film,id=97843
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
Ostatnio zmieniony przez Łowca L.A.2020 9 Maj 2006, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Maj 2006, 08:59   

Cytat
Napisałem o tej książce powyżej

Przyjmij przeprosiny, ale ostnio jestem trochę zakręcony i Twoj post jakos mi umknął. Co do ksiązek post apokaliptycznych tematów to o ile pamiętam to P.K Dick popełnił sporo opowiadań i przynajmniej jedną książkę w tych tematach. Z polskich twórców to jest jeszcze "Wrzesień" Pacyńskiego, ale nie skończyłem czytać więc wstrzymam się z rekomendacją. Polecam gorąco za to "Bastion" ("The stand") Kinga. Zagłada tam przedstawiona wiążę się z dziwna epidemią. Jeśli powyższe tytuły pojawiły się w innych postach to ich autorów przepraszam ;)
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 9 Maj 2006, 09:16   

Łowca L.A.2020 napisał/a
gra książkowa Wojownik autostrady? czyli gra fabularna? - możesz napisać w kilku słowach na czym polega specyfika tej Ksiazki-gry?]


"Wojownik autostrady" ukazał się zaraz na początku lat 90-tych. Fabuła była mniej więcej taka : itsniała na świecie organizacja HAVOC, która w 1997 roku odpaliła wiele ładunków atomowych... Hmmm. Nie, inaczej - działalnością terrorystyczną spowodowała wybuch wojny nuklearnej. Ty (czyli tytułowy wojownik) przezyłeś Dzień (w domyśle - Zagłady) w podziemnej kopalni. Miałes wtedy 6 lat. Po 13 latach wyszedłes i świat był jako żywo wyjety z Mad Maxa. jednak ty i inni ludzie dowiedzieliście się o ostoi spokoju, gdzie odbudowywany jest świat i ruszasz tam na czele karawany.
Sama gra to była typowo paragrafówka (jak ktoś kojarzały Fantasolo, to wie o co chodzi). Grało się dośc przyemnie, a i rysunki były fajne. Całość liczyła sobie 4 tomy.

Łowca L.A.2020 napisał/a
(no i jako pisarz czas byś też coś skrobną Z czasów po 3 wojnie.. :) )

Mam cos takiego, ale to fragment większej całości.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 9 Maj 2006, 09:52   

W najnowszej Lampie jest opowiadanie post-apo. "Gorączka tropikalna" się zowie i rozgrywa się w Warszawie roku 2077, po zmianie klimatu wywołanej wojną jądrową, w której Chiny rozwaliły USA i przejęły władzę nad światem. Trochę naciągana, ale fajna wizja (dżonki na Wiśle itp.) Niestety, tekst napisany po głównonurtowemu, trudno się połapać, kto jest kto, akcja skacze bez sensu, autor zna się na kulturze japonskiej, ale z chińskiej to już improwizuje itp. Jak ktoś ma dostęp do Lampy, to warto zerknąć. Kupować niekoniecznie.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 9 Maj 2006, 10:13   

Było jeszcze opowiadanie niejakiego Grzegorza Dekarczyka – Reguła przetrwania. Wyszło w Fantastyce, autorskim zbiorze tego pisarza i w antologii „Co większe muchy”. Postapokaliptyczna siekanina, dużo strzelania, mutanty i podróże w czasie, a nawet opis agonii po wybuchu bomby neutronowej. Kiedyś bardzo mi się ten tekst podobał.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Maj 2006, 10:20   

A nie Drukarczyka?
Fajny post-apo to Śmierć trawy, o tym jak jakas zaraza wytłukła wszystkie rosliny z rzędu traw.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 9 Maj 2006, 10:25   

Tam gdzie dawniej śpiewał ptak.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 9 Maj 2006, 15:46   

Najdalszy brzeg - potem był film z Gregory Peckiem
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 9 Maj 2006, 16:04   

"Reguła przetrwania"! Pamiętam! Dobre było... Z jajami...
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Maj 2006, 08:55   

Kantyczka dla Leibowitza - Walter M. Miller Jr. a potem Święty Leibowitz i Dzikokonna. Też można to zaliczyć do post -apo. Trochę nietypowe ale świetne.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 17 Maj 2006, 11:12   

"Wojownik autostrady" to było coś, pierwszy raz na to trafiłem u sąsiada, kiedy organizował jedną z pierwszych sesji CP2020. Klimat był super. Potem wracałem jeszcze do tej książki po tym jak ukazała się gra Interstate '76 - też zresztą bardzo klimatyczna.

Tak jak wspomniał Duke, P. K. Dick stworzył sporo tekstów osadzonych w post-apokaliptycznych realiach.

Z powieści chyba najbardziej przesiąkniętą takim klimatem jest "Doktor Bluthgeld", ale jest też cała masa opowiadań, których tytułów nie jestem teraz w stanie przytoczyć. Co ciekawe wiele elementów opowiadań i powieści trafiało u Dicka do różnych światów. Świetnie widać to właśnie w przypadku "Doktora Bluthgelda" gdzie pojawiają się postaci, miejsca czy zdarzenia, które są głównymi tematami opowiadań i na odwrót, to co pojawia się jako motyw przewodni opowiadania, w powieści staje się elementem tła fabularnego.

Pamietam też kapitalne opowiadanie: chyba zwie się "Magic Box", nie jestem pewien tytułu, w każdym bądź razie klimat iście Dickowski.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Maj 2006, 19:12   

Cytat
Pamietam też kapitalne opowiadanie: chyba zwie się Magic Box, nie jestem pewien tytułu, w każdym bądź razie klimat iście Dickowski.


Autor tegoż opowiadania to EuGeniusz Dębski. Było w którymś ze starszych numerów "Science Fiction".
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 17 Maj 2006, 20:18   

O wlasnie, dzieki za przypomnienie. To jak dotychczas jedno z moich ulubionych opowiadan, ktore ukazaly sie na lamach SF. Az mnie ciarki przeszly, kiedy czytalem ostatnie zdania. Super!
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Maj 2006, 17:01   

"Sotnie łysego Iwanki" Danaka, to jest też chyba post-apo. Chyba bo nie czytałem. I tak przy okazji, ktoś czytał? Mógłby kilka zdań powiedzieć?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 25 Maj 2006, 19:39   

a zna ktos "Cień Zagłady" ? Taki seryjny tasiemiec... przeczytałem chyba 5 częsci, a ile wszystkiego było to nie wiem. Fajne pomysły i motywy "post-apo" (jak to nazywacie) tam były.
 
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 25 Maj 2006, 20:58   

"Ostateczni" Wiatrowskiego też świetna pozycja.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 25 Maj 2006, 21:44   

...a ja nie napisalem, ze to swietna pozycja była :) ... po prostu miała fajne motywy :lol:
 
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 25 Maj 2006, 22:34   

:oops: musiało mi gdzieś umknąć, że już była o tej książce mowa, sorki.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 25 Maj 2006, 23:04   

Oj, nie zrozumielismy się, ja tylko zażartowałem nt słówna "też" :)
 
 
 
fonsztyk 
Alien


Posty: 356
Skąd: Wyspa Mgieł?
Wysłany: 26 Maj 2006, 01:34   

Zdarzyło mi się kiedyś przeczytać książkę Śmierć Trawy nie pamiętam kogo ale do dziś pamiętam fabułę więc coś w sobie miała. Była też seria Krucjata ale to obciachowe było strasznie :mrgreen:
_________________
Pierwsze prawo rozwoju systemów dynamicznych:
Po otwarciu puszki z robactwem, jedynym sposobem ponownego zamknięcia go, jest użycie większej puszki.
 
 
psychotique 
Gollum

Posty: 21
Skąd: znikąd
Wysłany: 10 Czerwca 2006, 23:14   

Duke napisał:
Cytat
Była jeszcze taka książka napisana przez W.Pasikowskiego - Ja Gelerth - w sumie treść była całkiem niezła (pomimo autorów).

Autorów? To było ich kilku? :shock:

Duke napisał:
Cytat
Książka zalega księgarnie z kiązkami z wycofanych nakładów i ma dosyć charakterystyczną okładke dośc nieudolnie przedstawiającą B.Lindę w trzech odsłonach.

To Twoja subiektywna ocena. Na okładce widnieją trzy postaci. Facet na pierwszym planie Lindy nie przypominałby nawet w pólmroku. Jego towarzysz - od biedy, choć przyznam, że cień podobieństwa zdołałam dostrzec dopiero po przeczytaniu Twojego postu. Tak czy inaczej, trzecia z osób na okładce to..... kobieta, w dodatku długowłosa i cokolwiek roznegliżowana :mrgreen: No chyba, że masz jakieś inne wydanie......

Duke napisał:
Cytat
Pomimo okładki i autora ksiązkę warto przynajmniej przeczytać.

P r z y n a j m n i e j? A mnie się zawsze wydawało, że książki to głownie do czytania służą :mrgreen:

Duke napisał:
Cytat
Spotkalem sie nawet z opinią że gdyby tak rerzyserował jak napisał ta książkę, to polskie kino sensacyjne byłoby światową potęgą.

Taak, już słyszę te dialogi, jak zwykle świetnie nagrane i porażające naturalnością, już widzę te subtelne efekty specjalne i rzetelne wykonanie całości...... :roll:
_________________
Under construction.
 
 
Studnia 
Lando Carlisian


Posty: 2785
Skąd: Złożona Autonomiczność
Wysłany: 2 Sierpnia 2006, 00:51   

Pako
Cytat
No i był coś jeszcze... cholera... ostatni brzeg? drugi brzeg? Coś z brzegiem.. teraz sobie nie przypomnę...


Troche topic przygasł, dorzuce tu jedną pozycje. Chyba to miałeś na myśli Pako: "Dziki Brzeg" Robinson Kim Stanley.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 2 Sierpnia 2006, 01:03   

Była też taka powieść Chelsea Quinn Yarbro, Przedświt.
totalny postapo w stylu Mad Maxa. Wyszło po polskiemu za naszym wstawiennictwem. Falloutowa rzecz, warto poszukać w antykwariatach.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2 Sierpnia 2006, 09:47   

Jeśli ktoś by widział to z chęcią zakupię za rozsądną cenę 8)
A ja ostatnio właśnei tego Dickowskiego Dr. Bluthgelda przeczytałem. Fajne to, Dickowiskie.
Ale może mi ktoś wyjaśni: czemu oryginalny tytuł to Dr Bloodmoney, a polski jest zniemczony?
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 12 Sierpnia 2006, 18:08   

Pako
Cytat
No i był coś jeszcze... cholera... ostatni brzeg? drugi brzeg? Coś z brzegiem..

Licho wie, czemu nie znalazłem wyjaśnienia, co to.
Nevil Shute "Ostatni brzeg" ("On the Beach"). Dla wielu klasyka (miało zresztą kilka wydań w Polsce).
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 12 Sierpnia 2006, 18:14   

"Ostatni Brzeg" najlepiej czytać w upalne lato. Od razu robi się zimniej.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
PrimalBeast 
Gollum


Posty: 8
Skąd: Węgrzce k/Krakowa
Wysłany: 13 Listopada 2006, 19:42   

Może ksiązka nie najwyzszych lotów ale mnie się podobała: Andre Norton "Świt 2050".
_________________
Pozdrawiam
PrimalBeast
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Listopada 2006, 23:32   

O, mój ulubiony temat ożył :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
gorim1 
Mała Mi


Posty: 2124
Skąd: Marki
Wysłany: 14 Listopada 2006, 15:33   

świt 2050
jest raczej cienki hhmmmma z post apo
to mi jednak bardziej się podobał ostatni brzeg
_________________
Otyli żyją krócej. Ale jedzą dłużej.
Lec myśli nieuczesane
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 21:27   

No więc Fidelu - co do Alei potępienia - wiem, czytałem ją w Fantastyce :mrgreen: mnie chodziło o FILM... chciałbym zobaczyć jaki by nie był bo kniga jest powalająca! chociaż trąci myszką :roll:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group