Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotografia
Autor Wiadomość
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 11:10   

Fiu fiu. Rzeźbę to kolega faktycznie ma :oops: Bardzo przyjemne foty :bravo
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 12:49   

Lowenna, jak coś to mogę jeszcze jakieś foty Dominika wygrzebać ;)

Póki co - trochę tak bardziej ptasiarsko:









Dla Hrabka - tutaj dodałem tylko nieco kontrastu na każdym zdjęciu - zastanawiam się nawet czy aby nie za dużo ale oryginały wydały mi się ciut zbyt mdłe - było duuużo mgły. W LR jest teraz takie fajne nowe narzędzie które się nazywa "dehaze" ;) tlyko trzeba z nim uważać i stosować w małych ilościach.

Tak swoją drogą - mogę spytać czemu pytasz o obróbkę? :)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 13:03   

Właśnie wróciłem z wakacji, byliśmy 2 tygodnie całą rodziną w Toskanii, gdzie widoki są piękne i jest mnóstwo miejsc wartych uwiecznienia na fotografiach. Twoje zdjęcia są pełne kolorów, moje aż tak wyraziste nie są i zastanawiałem się na ile jest to kwestia obiektywu (być może też aparatu), a na ile jeszcze dodatkowej obróbki. A jeśli tak, to jak bardzo skomplikowanej i czasochłonnej.

Ja raczej używam zdjęć tak jak wychodzą, nie obrabiam ich nigdzie, ale widzę, że to błąd, bo warto, oczywiście nie wszystkich, ale kilku wybranych, ulubionych, aby jeszcze dodatkowo podnieść ich wartość. Stąd moje pytania. Problemem jest także moja nieznajomość tego typu programów, chociaż ostatnio ściągnąłem kilka na próbę. Boję się jednak sięgać po jakieś wielkie kombajny, bo nie mam czasu uczyć się ich obsługi.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 13:10   

hrabek, kumam. Ja robię tak - z wyjazdu (w dwa-trzy tygodnie w egzotycznym miejscu (Toskania! ależ ci zazdroszczę!) robię jakieś 1000zdjęć +-300) wybieram max 250zdj, potem znowu z nich wybeiram jakieś 150 :D i te przerabiam. Zasadniczo jeśli zdjęcie wymaga więcej niż 3-4 minuty obróbki to IMHO się nie nadaje do niczego, chyba zę udało ci się złapać jakiś fenomenalny moment albo ma dla ciebie jakieś specjaln znaczenie.

Obrabiam w Lightroomie bo to fajny kombajn również do porządkowania i katalogowania zdjęć, co więcej można w nim dokonać szybkiego przejrzenia i obróbki zdjęć (w tym masowej obróbki zdjęć). Ja MUSZĘ obrabiać zdjęcia bo fotografuję w RAWie. Z jpegami jest nieco inaczej - zasadniczo w słoneczny dzień, przy dobrze ustawionych jpegach w aparacie i poprawnej ekspozycji prawie nie będziesz potrzebował dodatkowej obróbki, ew kadrowanie.

Jaki masz aparat (obiektyw)? Pokaż jakieś zdjęcia :)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 13:29   

Tak jak mówisz - ja zrobiłem około 1200 zdjęć. Aparat mam Nikon D5200, do tego prawie-że-kitowy obiektyw 18-105. Kupiłem też jakiś czas temu Sigmę 70-300, ale ktoś mi przepakował torbę na aparat i na wakacje zamiast niej zabrałem żenującego Nikona 74-240, którego nawet ani razu nie użyłem, jak się spostrzegłem, że to nie ten.
Właśnie ten wątek mi przypomniał, że miałem je przejrzeć i najlepsze do ramki wybrać. Jak cokolwiek ładnego zobaczę, to wrzucę, chociaż takich cudów jak twoje, to się nie ma co spodziewać.
_________________
5 zdań na temat
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 13:40   

Dunadan, a możesz pokazać ze dwa zdjęcia z tych co ostatnio wrzuciłeś sprzed obróbki? Czy nie trzymasz oryginałów?

Btw. przeglądam zdjęcia i póki co widzę, że ja zawsze obracam aparat w lewo do zdjęć pionowych, a moja żona w prawo... Takie spostrzeżenie.
_________________
5 zdań na temat
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 13:43   

Faceci zawsze odwracają tak by spust mieć u góry, podejrzewam, ze ma to związek z tzw płcią mózgu.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 7 Wrzeœśnia 2015, 14:16   

hrabek, 18-105 jest spoko, ja swoim kitowym 18-55 zrobiłem fotę którą druknąłem w formacje a1(?) i wygląda naprawdę OK ;) o tę: http://dunadan-from-bag-e...unset-398332119
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2015, 10:02   

Wzrucam fotki. Oczywiście wybrałem najlepsze z najlepszych (wiadomo), do tego nie mam kompletnie oka do fotografowania natury, krajobrazów, w zasadzie jedyne, co fotografuję to portrety, stąd też właśnie takie zdjęcia.
Żadnej obróbki nie robiłem (poza zmniejszeniem), dokładnie takie wyskoczyły z maszyny.

Ciekawostka dla najstarszych forumowych górali. Kiedyś zamieściłem kilka zdjęć mojego syna, jak się urodził. To ten większy ze zdjęć. Tyle lat już minęło.

Dla niekorzystających z Full HD wrzuciłem w rozwijaka.
Spoiler:
_________________
5 zdań na temat
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2015, 10:26   

hrabek, do portretów potrzeba dobrego światła - wbudowana lampa nie jest najlepszym rozwiązaniem ;) a jeśli już wbudowana, to z jakimś dyfuzorem (są w necie patenty jak zrobić dyfuzor na wubdowaną lampę z pudełka po kliszy ;) ). Ew - trzeba poszukać dobrego światła ;)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2015, 11:13   

Ale to mówisz tak ogólnie, czy patrząc na moje zdjęcia? Wydawało mi się, że akurat na nich światło jest ok. O ile pamiętam były bez lampy robione.

A że ogólnie lepsza lampa by się przydała to wiem. Ale nie znam się kompletnie, a wyskakują mi ceny w okolicach tysiąca złotych. Już nie wspomnę o takiej np. stałoogniskowej pięćdziesiątce.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2015, 11:47   

hrabek napisał/a
Ale nie znam się kompletnie, a wyskakują mi ceny w okolicach tysiąca złotych.

Cośty, za 200zł kupisz Yongnuo - będzie manual ale to wystarcza.
hrabek napisał/a
Już nie wspomnę o takiej np. stałoogniskowej pięćdziesiątce.

To z kolei jakieś 300zł za używkę ;) pomyśl nad 35/1.8 pod APSc.
hrabek napisał/a
Ale to mówisz tak ogólnie, czy patrząc na moje zdjęcia?

I tak i tak, bo widzę odbite ostre światło lampy błyskowej na kilku zdjęciach. Zauważ że na kilku zdjeciach osoby są w cieniu (albo ich twarze są w cieniu) a w tle jest duuużo swiatła - to dośc niefortunne ustawienie no ale wiem ze czasem ciężko inaczej. Próbuj też nieco szerszych kadrów.

Tak czy inaczej na pewno będzie fajna pamiątka z wyjazdu a o to głównie chodzi :)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2015, 12:47   

O zdjęciach w plenerze z użyciem lampy, hrabek, światło na ostatnich portretowych nie jest OK, masz jasno w około i ciemniej na twarzach
poczytaj: http://foto.jasiu.pl/06.html
a najlepiej przeczytaj całość.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 28 Wrzeœśnia 2015, 09:42   

Dunadan, słyszałeś coś może o jakiejś nowej szklarni dla Sony E (APS-C) w ostatnich miesiącach? Niekoniecznie od Sony, bo patrzyłem już na Wiki, że chyba nic nowego nadal w planach nie ma. Nie miałem kontaktu ze światem przez parę miechów, może Ty coś ciekawego upatrzyłeś :wink: Ja mam zamiar wreszcie kupić 55-210. Ale trochę dołujące jest, że tylko w FE coś się ostatnio dzieje.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 29 Wrzeœśnia 2015, 09:34   

ketyow, no szkieł pod APSc nie przybyło za wiele niestety, podobno sigma i tamron mają coś w planach... może przy okazji premiery A6100/7000 coś się pojawi. A 55-210 kupuj, moimz daniem fajne szkiełko, używkę za ok 600zł dorwiesz ;)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 16:27   

Takie tam z Tatr, wybrałem się na księżyc z miesiączką a zastałem same chmury :-/







_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 19:11   

Dunadan, to okolice Pięciu stawów :?:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 1 Października 2015, 07:37   

dalambert, tak jest :) foty spod Koziego wierchu gdzie kimałem:


Pierwsze zdjęcie znad Wielkiego Stawu, reszta spod Koziego w kierunku Szpiglasowego Wierchu i Przełęczy. W sumie nie wiem czy nie powinny polecieć do wątku górskiego... :roll:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 1 Października 2015, 08:49   

Z-ajebiaszcze.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 1 Października 2015, 10:40   

Dunadan napisał/a
Takie tam z Tatr, wybrałem się na księżyc z miesiączką a zastałem same chmury :-/

Ale jaaaaakie chmury. :)
Aż się za Tatrami stękniłam.
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 1 Października 2015, 11:46   

W sumie nie wiem czy nie powinny polecieć do wątku górskiego... :roll:
_________________
dobrze , że sa - jak masz dawaj dalej, kiedyś tam łaziłem, teraz do Strążyskiej nie doczłapię, ale popatrzeć miło.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 1 Października 2015, 15:04   

dalambert, wieczorem coś tam wrzucę z fotami z drugiego dnia...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 1 Października 2015, 16:36   

Dunadan, :D
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 27 Października 2015, 20:13   

Kupiłem 55-210, używka za 650 z wysyłką. Na razie niestety miałem czas tylko na testy domowe wieczorem, więc wiele powiedzieć nie można, ale generalnie na razie jestem zadowolony, tzn. szczegółowość zdjęcia wydaje się b. dobra. Chyba ma lepszą rozdzielczość niż 16-50, no ale do tego dojdziemy jak będę mógł zrobić jakąś fotę bardziej krajobrazową przy dziennym oświetleniu (na razie byłem jedynie zaskoczony: "to na ISO 6400 zdjęcia tak dobrze wyglądały?" No ale dawno nie fociłem, remonty, robota, ech). Paskudnie wolno działa przy słabym świetle AF, zdecydowanie wolniej niż na 16-50 i SEL20/2.8. Ale w tej kwestii będę musiał jeszcze zobaczyć czy aby do tego szkła nie było jakiejś aktualizacji softu, może teraz AF nie korzysta z hybyrdy.

Słyszałem kiedyś, że ma dużą dystorsję, no więc w aparacie w menu ustawiałem w lens compensation na on/off, ale nie widziałem różnicy. Tylko testowałem JPGa, może opcja "on" wymusza korekcję w RAWie? Będę musiał w manual zajrzeć (domyślnie była wyłączona). Albo po prostu porobię trochę zdjęć w RAW, póki co jednak - brak czasu, a w końcu z A6000 zdjęcia z puszki niczego raczej nie potrzebują.

Tak teraz sobie przypominam, że na 16-50 w RAWie widziałem dystorsję, a w JPG była skorygowana (a opcja w lens compensation była też ustawiona na off), więc być może ustawienie on faktycznie wymusi korekcję w RAW? Mocno bym się ucieszył, bo to jeden z głównych powodów dla których RAW unikałem - z braku czasu, żeby się nauczyć poprawnie korygować w PS. No i kurde, kiedyś będę musiał Lightrooma ogarnąć. Jak będzie... czas :roll:

EDIT: Hm, szkło ma nową wersją softu, więc cóż, po prostu mu za ciemno.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Października 2015, 10:20   

ketyow napisał/a
Tak teraz sobie przypominam, że na 16-50 w RAWie widziałem dystorsję, a w JPG była skorygowana (a opcja w lens compensation była też ustawiona na off), więc być może ustawienie on faktycznie wymusi korekcję w RAW? Mocno bym się ucieszył, bo to jeden z głównych powodów dla których RAW unikałem - z braku czasu, żeby się nauczyć poprawnie korygować w PS. No i kurde, kiedyś będę musiał Lightrooma ogarnąć

Automatyczna korekta wad obiektywu jest w ACR - więc nie ma znaczenia czy używasz PS czy LR bo oba korzystają z ACR ;) inne jest tylko GUI i cała otoczka (LR ma narzędzia do katologowania PS ma pierdyliard innych narzędzi).
ketyow napisał/a
EDIT: Hm, szkło ma nową wersją softu, więc cóż, po prostu mu za ciemno.

No jest... to zalezy też od przysłony jaką ustawisz. W pewnym moemncie przestaje działać PDAF a włącza się CDAF, który tyłka nie urywa.
ketyow napisał/a
Słyszałem kiedyś, że ma dużą dystorsję

http://www.photozone.de/s...4563nex?start=1

Odpuść sobie ;) chyba że będziesz fotografował architekturę. 16-50 to co innego :roll:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 28 Października 2015, 11:05   

Dostałam od rodziny wielki karton z rodzinnymi fotami, na papierze i slajdach. Mam to uporządkować i pomyślałam, że dobrze by było zeskanować. Szczególnie slajdy, zanim całkiem wyblakną. Jak, waszym zdaniem, najlepiej to zrobić?
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 28 Października 2015, 11:15   

Dunadan napisał/a
Odpuść sobie chyba że będziesz fotografował architekturę. 16-50 to co innego


Łe, to na moje oko to to proste jest ;P: Może to 18-200 miał sporą dystorsję i mi się już pomieszało, bo kiedyś brałem go pod uwagę, ale mnie przekonałeś, że za te półtora tysia mniej to warto się bawić w przekręcanie obiektywów :mrgreen:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Października 2015, 11:52   

Lowenna, ja "skanowałem" aparatem fotograficznym - robięłm zdjęcia macro kliszy podświetlonej lampą błyskową od spodu, pomysł sprzedał mi Marcin Wuu który się na tym forum na przez chwilę przewinął. Efekty są spoko: https://picasaweb.google.com/105093053852989424331/KalymnosKlisza Jest z tym nieco ambarasu ale jak masz sprzęt to wychodzi za darmo ;) ew. oddaj do jakiegoś fotolabu który skanuje klisze.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 28 Października 2015, 16:25   

Lowenna, jeśli nie masz skanera z przystawka do slajdów to poszukaj serwisu który to robi i zapłać za wykonie usługi,
pozostałe rzeczy (fotografie) na zwykłym skanerze na ustawieniach do fotografii.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 30 Października 2015, 11:03   

Dunadan, podlinkujesz jeszcze raz Twój torbo-pas do foto? Potrzebuję czegoś w co wejdzie A6000 z naleśnikiem, SEL 55-210, Samyang 12/2.0 i jakiś niewielki bonus w postaci 50/1.8 lub fisheya. W tą Twoją myślisz, że taki zestaw się wciśnie?
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group