Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotografia
Autor Wiadomość
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Marca 2006, 22:09   

Cytat
Bernhard: Acha, skanuje bez rękawiczek, ale ciii ;)


No tak. Wiesz, że mam rację ale ponabijać się musisz. :)

Pamiętaj, pamiętaj, że jeżeli chodzi o sprawy czystości kobieta zawsze ma rację. :!:
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Bernhard 
Tom Bombadil


Posty: 28
Skąd: WB / TST
Wysłany: 28 Marca 2006, 17:01   

Emilia napisał/a
Cytat
Bernhard: Acha, skanuje bez rękawiczek, ale ciii ;)


No tak. Wiesz, że mam rację ale ponabijać się musisz. :)


Zgadzam się, że na pewno lepiej to robić w rękawiczkach niż bez :)
Po prostu ja juz się przezwyczaiłem robic to bez choć nie znaczy to ze jest to najlepszy sposób.

Emilia napisał/a

Pamiętaj, pamiętaj, że jeżeli chodzi o sprawy czystości kobieta zawsze ma rację. :!:


Eee tam, ciągle walcze na ten temat z Żoną (i przegrywam) :wink:
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 28 Marca 2006, 18:19   

Bernhard napisał/a
Eee tam, ciągle walcze na ten temat z Żoną (i przegrywam)

Bo to walka z góry przegrana. :twisted:
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 29 Marca 2006, 01:22   

Emilia napisał/a
Aha to ten wymażony aparat cyfrowy. Gratuluję Dunadanie.
Zadowolony jesteś z parametrów i wogóle z technologii?
:D


Jak najbardziej... wiesz, dla mnie to jak przesiadka z malucha do Maybaha... wszystko mi się niemal podoba. To jest prawdziwe cudeńko - ta ergonomia, ekonomia, ekologia... i inna logia :D Denerwuje mnie jak dotąd tylko jedna rzecz, choć to drobnostka i wspominac o niej nie będę. Matryca chodzi wcale nieźle - szumów acel nie ma tak dużo ( nawet przy 30 sekundach byłem zadowolony ) pojawiają się jednak hot-pixele które przeciez nie mają kompletnie żadnego znaczenia... narzekać mogę tylko na KITowy obiektyw - nie miałem kasy aby od razu kupić coś lepszego ale za jakiś miesiąc dam radę :D Narzekać mogę na dziwny bokeh powstający za obiektem ( wspominane przez ciebie obważanki choć jestem w małym szoku... ) ale zaczynam się przyzwyczajać... aha, tu:
http://www.deviantart.com/deviation/31026896/
http://www.deviantart.com/deviation/31027200/
pierwsze fotki :)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 29 Marca 2006, 11:15   

Teraz coś z zupełnie innej beczki.
Czy próbowało któreś z was uprawiać jakąś bardziej klasyczną technikę fotografii?
Pochwalę się, że razem z kumplem będziemy próbowali zrobić cyjanotypię (jedną z najstarszych technik foto). Akurat korzystamy z tego, że mamy do dyspozycji laboratorium. Wczoraj zrobiliśmy jeden z komponentów: żelazicytrynian amonu. Ciekawe co nam z tego wyjdzie…
Może robiliście też coś takiego, lub chociaż własnoręczną obróbkę fotografii czarno-białej? A może coś z wyższej półki – fotografię wielkoformatową, otworkową, lub technikę gumy? Jest tu jakiś zapaleniec?
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Marca 2006, 12:50   

Cytat
Savikol: Czy próbowało któreś z was uprawiać jakąś bardziej klasyczną technikę fotografii?


Chcesz sobie poplotkować, pochwalić się, czy chcesz zapytać o jakiś problem? :D
Cyjanotypia mnie nie porywa, bo na surowo daje wybarwienie błękitu pruskiego (nie bardzo lubię), a odbielanie i ponowne tonowanie trochę psuje efekt. Ale guma, pigment a najbardziej bromoolej czy olej od czsu do czasu owszem i coś tam wiem.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 29 Marca 2006, 13:04   

Właściwie to chciałem tylko się pochwalić i trochę poszpanować ;-) Jestem po prostu w stanie euforii przed zbliżającym się eksperymentem z cyjanotypią. Wybacz zatem, że się wyrwałem bez wyraźnej potrzeby. Swoją drogą, zaimponowałaś mi wyliczanką technik, które czasami stosujesz. Fajnie, że są jeszcze miłośnicy analogowej fotografii i to tej bardziej szlachetnej.
Dobrze wiedzieć, że jest tu fachowiec. Jeśli coś nam nie będzie wychodziło z cyjanotypią to się zgłoszę z problemem, jeśli oczywiście nie masz nic przeciwko.
Tak na marginesie wydawało mi się, że niebieskie zabarwienie w cyjanotypii daje niepowtarzalny efekt i to dla niego stosuje się tą technikę. Odbarwianie i tonowanie co da? Fotka nie będzie wyglądała jak zwykłe czarno-białe zdjęcie?
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Marca 2006, 13:26   

Cytat
Dunadan: Narzekać mogę na dziwny bokeh powstający za obiektem


Bokeh (nie lubię tego słowa) to wina obiektywu. A Tuja wyszła ci ładnie. Zapis robisz w jpeg czy RAW?
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Marca 2006, 13:38   

Cytat
savikol: Tak na marginesie wydawało mi się, że niebieskie zabarwienie w cyjanotypii daje niepowtarzalny efekt i to dla niego stosuje się tą technikę. Odbarwianie i tonowanie co da? Fotka nie będzie wyglądała jak zwykłe czarno-białe zdjęcie?


Zajmuę się portretem. Wyobraź więc sobie tę poświatę, u pięknej dziewczyny (chłopaka zresztą też). :? :lol:
Nie będzie, bo dostaniesz zimniejszy stalowy odcień, którego na bw nie uzyskasz, ale jak już mówiłam nie pasuje mi to.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 29 Marca 2006, 14:21   

Dobra fotograficy.
Cz mozecie mi powiedzieć dlaczego gdy skanuje negatyw, na uzyskanym obrazie pojawia sie masa czerwonych kropek?
Tylko tak łopatologicznie, dla ludzi. :D
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Marca 2006, 22:45   

Rodionie

Jeśli chcesz odpowiedzi to zeskanuj coś i wyślij mi surówke na mail razem z typem skanera i parametrami jakie ustawiłeś przy skanowaniu. Wtedy może będę mogła ci coś blizej powiedzieć :D
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 29 Marca 2006, 23:52   

Emilia napisał/a

Bokeh (nie lubię tego słowa) to wina obiektywu. A Tuja wyszła ci ładnie. Zapis robisz w jpeg czy RAW?


A ja nie lubię słowa ziemniak :D
Zdjęcia na których mi zalezy robię w RAWie żeby potem mieć większe możliwości obróbki. Problem w tym że nie bardzo mam w czym obrabiać :D ( tylko program dołączony do aparatu - daje podstawowe możliwości ). Robię tak ze otwieram RAWa w programie dołączonym do aparatu i ten plik zapsuje na kompie w postaci TIFFa i wtedy bawię się Phososhopem - w przypadku pokazanaych zdjęć był to delikatny filtr wyostrzajacy i trochę balansu kolorów. Potem zapisuję w jpgu i zmieniam rozmair coby się dało oglądać normalnie :) Wiem zę PS CS2 ( czyli chyba PS min. 9.0 ) ma możliwość edycji RAWów ale niestety nie działam na swoim kompie i nie chcę znajomej zbytnio grzebać...

Rodion - może to po prostu szumy? czyli inaczej "ziarno".
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 30 Marca 2006, 02:07   

Kchani wróce jak postwie na nowo systen.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 31 Marca 2006, 08:26   

Emilia ratuj!
No i już mam problem z tą cyjanotypią. Zrobiliśmy pierwsze próby i wychodzą nam fajne, niebieskie obrazy. Tylko jak, u diabła, się je utrwala? W przepisie (z sieci) napisali, że po naświetleniu wystarczy papier spłukać wodą. Gdy tak zrobiliśmy cały obraz się rozpuścił i spłynął.
Kumpel przed chwilą potraktował spłukaną kartę kwasem solnym i obraz znów się pojawił. Czy to jest metoda na utrwalenie? Zakwasić papier?
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Marca 2006, 10:04   

Cytat
sawikol: Emilia ratuj!

Dobre efekty w tradycyjnych metodach fotograficznych uzyskujemy dzięki:
znajomości procesu
szczęściu
zacięci eksperymentatora
cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości.
I Emilia tu nic nie poradzi. :lol:

A poważnie.

Podejrzewam, że tak przejęliście się przygotowaniem uczulacza, że podłoże zostało potraktowane po macoszemu. Podłoże jest bardzo ważne. W sklepie z akcesoriami malarskimi dostaniecie dobry papier do akwareli. Trzeba go zakleić krochmalem i poczekać, aż sam wyschnie. A przy okazji spytajcie, bo mogą mieć w sprzedaży gotowy papier. Kolega przywiózł sobie taki z Berlina.
Uczulacz nanieś na tak spreparowany papier pędzlem lub plastikową łopatką (jeśli pędzlem to tylko końcówką włosia żeby nie było kontaktu z metalowym osadnikiem). Papier susz w ciemności mniej więcej godzinę. Rób to możliwie krótko przed naświetlaniem.
Nie wiem jakiej formuły użyliście ale klasyczna i uproszczona wymaga czasu naświetlenie ok. pół godziny a przy formule Mike Wara wystarczy 5 minut. Mam nadzieję, że macie ramkę do kontaktówki. Inaczej nie sprawdzisz poziomu naświetlenia - czas 30 min jest bardzo umowny i trzeba polegać na własnej ocenie naświetlenia. Stosując ramkę unosisz negatyw bez ryzyka przesunięcia obrazu. Naświetlanie prowadzisz do momentu gdy będziesz miał triadę: światła - zielone, tony średnie - niebieskie, cienie - jasno szaroniebieskie. Obraz będzie przypominał mniej więcej efekt solaryzacji.

Nie ma żadnego sposobu na solidne utrwalenie - odbitki i tak z czasem blakną w silnym świetle.
Prawda, że woda jest najprostszym wywoływaczem, ale płukanie proponuję przeprowadzić w kuwecie nie pod kranem. Kilkakrotnie zmienić wodę aż pozbędziesz się takich żółtych przebarwień. Warto na 10 minut zanurzyć obraz w 1 - 2% kwasie cytrynowym. A nie po męsku z młotem znaczy się z kwachem solnym. :lol: Cienie samoistnie nabiorą intensywności w ciągu doby od obróbki. Można to przyspieszyć woda utlenioną buteleczka na litr wody i 30 sekundowa kąpiel.
Cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości i przyjemnej zabawy. :D
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 31 Marca 2006, 10:19   

Dzięki!
Masz rację, podłoże potraktowaliśmy po macoszemu. Użyliśmy zwykłych kartek papieru. Zaczynamy zatem od poczatku.
Jeszcze raz - Dzięki!
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Marca 2006, 10:55   

Nie ma sprawy. :D

Przyjemność w tych pracach wiąże się własnie z całą tą "alchemią" zwiazaną z przygotowaniami. Ale przede wszystkim w niespodziance jaką za kazdym razem oferuje odbitka.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 12:14   

Nowe moje fotki:
http://dunadan-from-bag-e...rt.com/gallery/
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 12:35   

Ten niebieski widoczek. Mniam. :D
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 12:51   

no choroba, wszystkim się podoba ten widoczek a on mi własnie nie wyszedł! :D no nic, dzięki...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 13:15   

No, faktycznie ten niebieski jest ładny.. na pierwszy rzut oka. Potem widać, że jakiś taki nie do końca. Za to niektóre inne - śliczne. Ten z pajęczynką daką delikatną i zielonym czymś (mech?) jest bardzo przyjemny dla oczka :)
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 13:51   

Czemu twierdzisz, ze widoczek Ci się nie udał? Chodzi Ci o kolory?

Fajne zdjęcia, piekne kolory. I ta ostrość (przynajmniej tak się zdaje na małych, bo nie wszystkie powiekszalam)
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 14:01   

Na baziach ostrość trochę nie taka. Znaczy się jest, ale na tylnich kwiatkach, a nie na przednich i dziwnie to wygląda :)
A widoczek moim zdaniem się nie udał bo... bo się nie udał. Coś mi w nim nie pasuje po prostu. Może przez te resztki asfaltu itp? Lubię ruiny takie, ale ten widoczek byłby lepszy bez nich.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 18:36   

Pako napisał/a
Na baziach ostrość trochę nie taka. Znaczy się jest, ale na tylnich kwiatkach, a nie na przednich i dziwnie to wygląda :)


Wynik małej głębi ostrości - na zdjęciach przy takich zbliżeniach nie wszystko może być ostre - zazwyczaj pole ostrości jest bardzo małe ( im większe zbliżenie tym mniejszy zakres ostrości ). A co do ostrości miejsc gdzie jest ostro ( hehe, dobre! ) to też jestem zadowolony - po ciuteńkim ( często naprawdę ciutenkim lub żadnym ) poprawieniu jej w PS otrzymuję żyletę - za pomocą KITa. Ciekaw jestem jak wyglądają zdjęcia w przypadku profesjonalnych szkieł...

Pako napisał/a
A widoczek moim zdaniem się nie udał bo... bo się nie udał. Coś mi w nim nie pasuje po prostu. Może przez te resztki asfaltu itp? Lubię ruiny takie, ale ten widoczek byłby lepszy bez nich.


Zasadniczo z tym widoczkiem to się bawiłem... zainspirował mnie pewien facet z dA który bawi się z długimi czasami ekspozycji i wodą... niesamowite i różne efekty mozna uzyskać. A widoczek ( en niebieski żeby nie było ) się nie udał... bo jak Pako powiedział - się nie udał :D jakiś taki nudny i w ogóle, jeszcze dopracuję.
Co do zielonego czegoś to tak, mech toto jest, płonnik na dodatek :) ale nie pytaj o gatunek :P
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 22 Kwietnia 2006, 20:28   

Doklej żółtą tablice z napisem zakazana zona ( w cyrylicy ) i bedzie miodzio. Mi ten widoczek bardzo przypadl do gustu. :D
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 02:10   



tak się bawiłem... mały tribiut - NURS, jak ci się podoba? :D
(http://ic1.deviantart.com/fs10/i/2006/117/b/e/Science_Fiction_by_Dunadan_from_Bag_End.jpg)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Indy 
Magneto


Posty: 3030
Skąd: Znad morza Bałtyckiego
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 09:10   

Co prawda nie jestem NURS :mrgreen: Ale mi też się podoba :wink:
 
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Kwietnia 2006, 13:06   

Dunadanie fotografia "Larch flower 2" wzbudziła mój podziw. To prawdziwy rarytas kompozycyjny. :bravo
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
lavojtek 
Kapitan Kirk


Posty: 1113
Skąd: Southampton
Wysłany: 1 Maj 2006, 18:25   

A ja bylem wczoraj na wycieczce i sfotografowalem takie cus:

_________________
"Każdy zna jakąś Klarę Barcelo"
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 1 Maj 2006, 18:42   

śmiesznie te kamienie poustawiane. Kto je tak zrobił? Jakaś nowoczesna rzeźba pewniem, z ukrytym znaczeniem... :P

Kurde.. chciałbym być w Anglii...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group