Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Krzysztof Piskorski
Autor Wiadomość
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 10 Listopada 2005, 08:12   

Margot napisał/a
Gustawie, to nie tak, że Krzysztof Piskorski i Rafał Dębski umieścili swoje utwory w realiach bliskiego wschodu (masz szczęście, że się nie upierałeś z orientem, bo już Ci chciałam trzepać skórę przy pomocy SJP :mrgreen: )
Rafał - tak. W tworzeniu świata przedstawionego posłużył się realiami historycznymi - mocne oparcie na źródłach widoczne jest w utworze. Krzysztof zastosował metodę odniesienia => stworzył uniwersum kojarzące się ze światem/kulturą islamu przez wprowadzenie tropów (pustynia, księga, prorok, Najwyższy, etc.). Niemniej, przez nawiązania, obie powieści umieszczam w tym samym trendzie => roboczo nazwanym fantasy orientalną. Choć teraz sobie myślę, że lepiej pasowałby termin fantasy islamska


A może tak ukuć termin "fantasy lewancka" (nie mylić z "lewacka" :lol: )? W końcu słownikowo patrząc "Bliski Wschód" to Lewant, a Orient to "Wschód" ogólnie. Nie każda więc fantasy "orientalna" jest lewancką, ale każda lewancka orientalną i owszem. Poza tym Orient to tak szeroki termin, że aż nieprecyzyjny. Cwnt?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
Ostatnio zmieniony przez Gustaw G.Garuga 10 Listopada 2005, 08:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 10 Listopada 2005, 08:14   

W piśmie widać różnicę, ale w mowie potocznej wyjdzie właśnie "lewacka", choć merytorycznie owszem pasuje.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Listopada 2005, 09:15   

Tego typu rozróżnienia, to bardziej "reklamowe" są. Dla mnie może być fantasy lewancka, choć zgadzam się z Czarnym, że w potocznej mowie wyjdzie "lewacka", jak nic. Ot, artykulacyjna niedbałość.
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 10 Listopada 2005, 09:37   

Lewantyńska. Jest takie słowo, i to od dawna.
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10 Listopada 2005, 09:43   

A nie lepiej użyć określenia "fantasy arabska"? Wtedy od razu każdy będzie widział, o co chodzi.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 10 Listopada 2005, 09:56   

Przymiotnik "Lewantyński" rzeczywiście istnieje :shock: W przeciwieństwie jednak do "orientalny" traktowany jest po macoszemu. Moje zdanie: terminy powinny występować w parach, tzn.: fantasy orientalna - fantasy lewantyńska, fantastyka bliskowschodnia - fantastyka dalekowschodnia, fantastyka arabska - fantastyka... no właśnie. "Fantasy arabska" pasuje mi do określania twórczości autorów arabskich, tak jak chińska - chińskich, czeska - czeskich itp. Podobnie z bliskowschodnią i dalekowschodnią, choć są to już terminy mniej nacechowane narodowościowo. Mnie pasuje para lewantyńska - orientalna, ale czy się przyjmie?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Listopada 2005, 10:04   

Fantasy lewantyńska, brzmi fajnie. Mnie się podoba. Parami niekoniecznie, dlaczego? Jest utwór, ma określone cechy i jeżeli można go przyporządkować na zasadzie podobieństw, mody, motywów, etc. do grupy, to czemu od razu grupy nie nazwać i już?

Znaczy: nie wiem, czy się przyjmie, ale jak będzie okazja, to popularyzować będę nazwę :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 10 Listopada 2005, 10:05   

Ponieważ niechcący mi się post powtórzył, to pozwolę sobie zmienić jeden, bo nie mogę usunąć. Oczywiście, czytałam Kuttnera. I, oczywiście, wcale mi się nie skojarzyło :mrgreen:
_________________
Bo jatek było za mało
Ostatnio zmieniony przez Margot 10 Listopada 2005, 16:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mr.maras 
Frodo Baggins


Posty: 100
Skąd: inąd
Wysłany: 10 Listopada 2005, 10:11   

Lewnatyńczyk spolegliwy lewatywę dobrze znosi. Lewa! Lewa! Kuttnera nie czytali?
_________________
Spalić po przeczytaniu.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 10 Listopada 2005, 10:13   

Jak wszyscy zaczną używać w mowie i piśmie (recenzje, fora itp.), to w końcu się przyjmie.
 
 
Votan 
Jaskier

Posty: 77
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 10 Listopada 2005, 10:29   

mr.maras napisał/a
Lewnatyńczyk spolegliwy lewatywę dobrze znosi. Lewa! Lewa! Kuttnera nie czytali?


To było tak:
Lewantyńczyk spolegliwy lewatywę dzielnie znosi
chociaż mu się nie przelewa
Lewa! Lewa!

Cudeńko to opowiadanie Kuttnera!
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 10 Listopada 2005, 14:35   

Teofil napisał/a
A w czym problem? Tworzywem może być wszystko. (...) Ale jeśli to zrobić mądrze, z jakimś sensownym pomysłem - czemu nie?


Nie mówię, że nie, ale właśnie - z pomysłem. Żeby cały pomysł nie sprowadzał się tylko do nieco innych dekoracji. Może mam dziwne poglądy, ale dla mnie sztafaż, jak dekoracje w teatrze, może być ubogi i skromny, nawet nieoryginalny czy wręcz tandetny - i zaakceptuję taki utwór, pod warunkiem, że akcja, bohaterowie, przesłanie do mnie przemówią. Może to nie jest typowe podejście czytelnika fantasy, który szuka jak najdziwniejszych i uderzających odmiennością światów przedstawionych. Cóż, w takim razie nie należy się przejmować moim narzekaniem: lepiej zaspokoić większość, niźli jedną mnie.
 
 
Artemis 
Jaskier


Posty: 77
Skąd: Miasto Warszawa
Wysłany: 22 Marca 2006, 16:50   

Wracając do głównego tematu - może i jestem jedną z nielicznych, ale mi się styl Piskorkiego strasznie podoba. Nie jestem starym wyżeraczem fantasy, wprost przeciwnie, po tego typu literaturę sięgam tylko od czasu do czasu, ale akurat "Wygnaniec" i "Najemnik" (sequel, sequelowato gorszy, co nie znaczy, że zły) przypadły mi do gustu, sprawiając, że zarówno z jednym, jak i z drugim tomem obeszłam się podobnie: przeczytałam od deski do deski w czasie 24 godzin :P . "Opowieść Piasków" posiada "pustynny" klimat, sprawnym piórem napisane dialogi i wartką, owszem, może trochę RPG-ową, ale wciągającą akcję. Główny bohater jest przeciętniakiem, ale galeria postaci drugoplanowych prezentuje już się znacznie ciekawiej (opowieści starego gliniarza... palce lizać). W dodatku wypływający z historii, niby oczywisty morał (Piskorski trafił na odpowiednie czasy ze swoimi przypowieściami o fanatyzmie i fundamentalizmie) podany jest tak, że czytelnik nie zaciska zębów ze złości. Czekam z niecierpliwością na 3 tom.
_________________
logical, responsible, practical
clinical, intellectual, cynical
radical, liberal, fanatical, criminal
acceptable, respectable, presentable
a vegetable
 
 
Hitokiri 
Tom Bombadil


Posty: 30
Skąd: z Fortecznej :P
Wysłany: 13 Wrzeœśnia 2006, 23:38   

Czytałam tylko pierwszą część "Opowieści Piasków". Podobała mi się, ale... dziś już nie pamiętam, co tam było. Owszem wiem, że była mowa o fanatyźmie religijny, ale co dalej?
Jak dla mnie jest to fajne czytadełko na raz, którego treść szybko wyparowuje.
_________________
Więc skoro wszystko twoje jest
Czemu jesteś ciągle sam?
Czemu nikt nie kocha cię?
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 17 Wrzeœśnia 2006, 18:29   

A mnie dręczy kwestia nomenklatury :wink: Określenie fantasy w klimatach arabskich mianem 'orientalnej' pobrzmiewa europocentryczną wizją świata. Co na wschód od nas, to Orient, nieważne, że do jednego wora wpadają w ten sposób kultury tak odmienne, jak arabska, tajska czy japońska :evil: No ale widać tak musi być...
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 23 Lutego 2008, 17:37   

odkopałam temat, bo akurat czytam "Opowieść piasków", a tu się okazuje, że dyskusja głównie terminologiczna... no cóż, ja na własny użytek określam tego typu literaturę fantasy pustynną i problem z głowy ;)

jeżeli chodzi o samą powieść, to "Wygnaniec" za mną, jestem w trakcie "Najemnika"

trochę ciężko czasem jest mi przebrnąć przez styl autora i nie potrafię zidentyfikować przyczyn, bo zdania nie są nazbyt piętrowe, a i treść dość przejrzysta... zaczynam podejrzewać, że to czcionka Runy doprowadza mnie do szału...

sam świat jest pokazany z ciekawej perspektywy i historia, choć nieskomplikowana, jest dość wciągająca, a że na dodatek dość znajoma, to czyta się wcale przyjemnie ;)

największym problemem według mnie jest to, że główny bohater jest zupełnie płaski... nie wiem, czy takie było zamierzenie autora, ale Kashim jest tak nijaki, jak tylko można być i po przeczytaniu połowy trylogii nie potrafiłabym go opisać w więcej niż dwóch, trzech słowach... na początku "Wygnańca" myślałam, że głównym bohaterem będzie Nahar - jest o niebo wyrazistszy i znacznie bardziej przykuł moją uwagę

oprócz tego dostrzegam jakąś niechęć autora w stosunku do kobiet - przedstawia je albo jako stare, brzydkie wiedźmy, albo pomylono-nawiedzone odmieńce albo jako tak kompletne idiotki, że aż trudno uwierzyć (Jelaya) ;)

nie wykluczam oczywiście, że po lekturze całości moje zdanie ulegnie drastycznej zmianie :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 3 Lutego 2009, 21:51   Krzyszto Piskorski

Autor od niedawna jest na Forum.
Opublikowane w naszym ulubionym piśmie opowiadania, to:
Ładunek - "Science Fiction" nr 6/2004
Powędrować do Tel'Amman - Science Fiction 51 (sierpień 2005)
Oprócz tego opowiadania publikowane w innych miejscach i oczywiście powieści.

Przeniosłam odkurzony przez Witchmę, wątek do właściwego działu,
Zapraszam do gospodarzenia :D

Edit: literówka się przemknęła :oops:
Ostatnio zmieniony przez Agi 3 Lutego 2009, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 3 Lutego 2009, 21:52   

Teraz tylko trzeba ałtora tu ściągnąć :) Mam nadzieję, że się znajdzie.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:21   

I niech rozstrzygnie, czy to fantasy orientalna, lewantyńska czy lewacka :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:24   

czy lewitująca...
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:35   

Jakimś cudem Witchma przegapiła, więc ja złożę gratulacje z racji zajęcia drugiego miejsca w plebiscycie WP.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:39   

Gratuluję :bravo
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:40   

i ja Gratuluje Fantastyka wygrywa NASI góra !!
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:41   

Również gratuluję! :D
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 3 Lutego 2009, 22:50   

To i ja :)
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
K. Piskorski 
Tom Bombadil

Posty: 29
Skąd: Wrocław / Belfast
Wysłany: 4 Lutego 2009, 00:54   

Witchma napisał/a
Teraz tylko trzeba ałtora tu ściągnąć :) Mam nadzieję, że się znajdzie.


Melduję się i dziękuję wszystkim za gratulacje ;) Dla osób, które są ciekawe o co chodzi, pozwolę sobie zamieścić link. A moderatorom bardzo jestem wdzięczny za przerzucenie wątku. Dałoby się może jeszcze z jego nazwy wyegzorcyzmować tego "najemnika", bo nie o nim (a przynajmniej nie głównie) będziemy tu rozmawiać?

Gustaw G.Garuga napisał/a
I niech rozstrzygnie, czy to fantasy orientalna, lewantyńska czy lewacka :wink:


Ani lewacka, ani lewantyńska, ani orientalna. Co najwyżej skromnie orientalizująca ;)
_________________
Writing is like prostitution. First you do it for love, and then for a few close friends, and then for money.
Molière
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 4 Lutego 2009, 09:36   

mBiko napisał/a
Jakimś cudem Witchma przegapiła


Nie przegapiłam, tylko czekałam, żeby mieć komu i gdzie gratulować :D

Niniejszym gratuluję srebrnego medalu :bravo
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 4 Lutego 2009, 09:52   

K. Piskorski napisał/a
Dałoby się może jeszcze z jego nazwy wyegzorcyzmować tego najemnika, bo nie o nim (a przynajmniej nie głównie) będziemy tu rozmawiać?



Prosisz, masz. jak za 10001 nocy. :twisted:
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 4 Lutego 2009, 21:29   

Witchma, tłumacza się winni ;P: .


Wracając do autora.
Przyznam, że tak wysoka pozycja "Zadry" wzmogła moje zainteresowanie, tak więc uprzejmie donoszę, że awansowałeś do pierwszej piątki na liście "do przeczytania".
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 5 Lutego 2009, 09:01   

Cytat
Witchma, tłumacza się winni ;P: .


Albo tłumacze :twisted:


A skoro o "Zadrze", to kiedy dokładnie drugi tom się pojawi? I kwartał 2009 roku to bardziej koniec lutego, czy marca? (nie wiem, co na listę życzeń urodzinowych wpisać ;P: )
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group