Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Fantom
Autor Wiadomość
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 18:20   

Ostatnio pojawił się Fantom, dwumiesięcznik porównywany do naszego starego SFFiHa. Ale to dopiero pierwszy numer, nie miałem w rękach, to zostawię tylko informacyjnie.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 7 Maj 2017, 19:28   

Potwierdzam, że do kiosków NF trafia regularnie.
Co do Fantoma to porównania do SFFiH z jego najlepszych lat są pewnie jeszcze na wyrost (nie traćmy jednak nadziei), ale miło jak wiele osób zgadza się, że pismo o takim profilu jest potrzebne.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 7 Maj 2017, 20:35   

Matrim napisał/a
Ostatnio pojawił się Fantom, dwumiesięcznik porównywany do naszego starego SFFiHa.

Hmmm, ciekawe.
Na Pyrkonie nie dane mi było trafić na stoisko Redakcji, ale nadrobię niedopatrzenie w Empiku.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:19   

cztery opowiadania i sterta sieczki, jednak nie, dziękuję
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:26   

Adashi napisał/a
Hmmm, ciekawe.
Na Pyrkonie nie dane mi było trafić na stoisko Redakcji, ale nadrobię niedopatrzenie w Empiku.


Adashi, nie miałem jeszcze okazji przejrzeć, ale śledziłem dyskusję na Fejsbuku - opinie były dość wstrzemięźliwe. Szczególnie z uwagi na zbyt duże stężenie Pilipiuka :)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:37   

Aha. Dzięki za ostrzeżenie.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:44   

Duże stężenie Pilipiuka to i w SFFIH mieliśmy, a czytaliśmy. Zobaczy się.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:46   

mBiko, też tak uważam.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 7 Maj 2017, 21:54   

Fidel-F2 napisał/a
cztery opowiadania i sterta sieczki, jednak nie, dziękuję

Matrim napisał/a
nie miałem jeszcze okazji przejrzeć, ale śledziłem dyskusję na Fejsbuku - opinie były dość wstrzemięźliwe. Szczególnie z uwagi na zbyt duże stężenie Pilipiuka

Wolę przekonać się na własne oczy.
A Pilipiuk... jakbym wchodził na rynek z fantastycznym periodykiem też bym dał do premierowego numeru Pilipiuka albo Sapkowskiego. Kto widział kolejkę po autograf do Andrzeja P. na ostatnim Pyrkonie, ten załapie, o co chodzi. Popularność, ot co. Na wysublimowane gusta i eksperymenty formalne przyjdzie pora później, jak okrzepną na rynku. A poza tym, skoro na sztandarach mają KT, to kumam, że raczej będą propagować solidną, rzemieślniczą fantastykę rozrywkową.
Nieważne, IMO warto pochwalić nową inicjatywę i tyle :bravo
Na marginesie, brak konkurencji nie jest dobry dla finalnego Odbiorcy, więc ja tam daję kredyt zaufania.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:00   

Pilipiuk w 1 numerze to dobry strzał. Rafał Dębski wspominał, że SFFiH z Wędrowyczem na okładce sprzedało się najlepiej ze wszystkich. A eksperymenty? To, czego potrzeba to właśnie tej bardziej rzemieślniczej, przygodowej fantastyki. W tym takiej z nieco niższym progiem wejścia (bo właśnie całe pokolenie zatrzymuje się na YA, bo nie ma tekstów, dzięki którym mogliby przejść do "dorosłej" fantastyki). Oraz przestrzeni dla debiutów. Dobrze poprowadzony Fantom ma szansę wejść w symbiozę z NF, a nie konkurencję.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:19   

Ziuta napisał/a
To, czego potrzeba to właśnie tej bardziej rzemieślniczej, przygodowej fantastyki. W tym takiej z nieco niższym progiem wejścia (bo właśnie całe pokolenie zatrzymuje się na YA, bo nie ma tekstów, dzięki którym mogliby przejść do dorosłej fantastyki). Oraz przestrzeni dla debiutów.

Zgadzam się w pełni, jest miejsce dla następcy Fenixa i SF (oraz SFFiH).

Ziuta napisał/a
Dobrze poprowadzony Fantom ma szansę wejść w symbiozę z NF, a nie konkurencję.

Symbiozę, czy zdrową konkurencję, czy to ważne? Patrząc z perspektywy finalnego odbiorcy, wolę mieć wybór, niż go nie mieć. W skali makro, dla dobra całego fantastycznego światka, oczywiście racja - lepsza swoista symbioza niż wyrywanie sobie tego samego kawałka tortu.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:19   

Ciachnąłem wątek, nie ma sensu pisać o wszystkim razem.

Na pierwszy rzut oka widać, że odpowiedzialne jest to samo wydawnictwo, co za Pocisk: identyczne format i szata graficzna. Poszerzają terytorium. Swoją drogą, ich flagowiec jest trochę nietypowy:
http://www.skarpawarszawska.pl/
Po prawdzie to mnie lekko zatkało, jak to zauważyłem.

Faktycznie jest bardzo podobnie do fabrycznego SFFiH, ale dopiero teraz oprzytomniałem, że żyliśmy kilka lat w warunkach monopolu. Konkurencja, jeśli ma się pojawić, nie ma powodu ani sensu, by kopiować NF.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:21   

Skoro Fantom nawiązuje do KT i choć trochę przypomina SFFiH to może zwrocić sie do tegoż Fantoma, zeby przytulil bezpańskie forum?

O Fantomie wiem juz od dawna bo zwrócili się o do weteranow KT z prośba o pozwolenie nawiązania do tradycji Klubu. Jeszcze nie czytałem, ale dam im szansę.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:25   

Kruku Siwy, w takim razie, może będziesz naszym przedstawicielem w kwestii nawiązania współpracy? Jednakowoż oprotestuję określenie "bezpańskie forum". Forum jest nasze i chyba nie o Pana nam chodzi?
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:29   

O cel istnienia, a bez pisma Forum umiera. Jak zwal tak zwał, ale taki sojusznik byłby potężnym bodźcem do utrzymania a może nawet rozwoju Forum.

Edit.
Wypadałoby jednak przeczytać ze dwa, trzy numery pisma, bo choć daję im kredyt zaufania, to nie jest on wieliki. Różne radosne proby (na przstrzeni lat) nauczyły mnie ostrożności.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:30   

Kruku Siwy, ale przyjmujesz propozycję rozeznania sytuacji?
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:35   

Agi, daj mi sie przyjrzeć inicjatywie, bo nie chciałbym wpędzić forum w jakąś dziwną sytuację.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 7 Maj 2017, 22:40   

Kruku Siwy, oczywiście. Ja tylko pociągnęłam Twoją myśl o przygarnięciu forum przez Fantom, albo vice versa. Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, ewentualnie przy jedzeniu ze wspólnej miski.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Maj 2017, 08:15   

Dajmy im patronat
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 8 Maj 2017, 09:16   

Fidel-F2, to kryje się pod moim "vice versa".
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Maj 2017, 09:32   

sytuacja na rynku fantastyki jest mocno dziwna,
wydaje się masę książek - normalny człek nie jest w stanie ogarnąć miesięcznego wypustu
jednocześnie (choć w sumie nie czytam czasopism) nastała jakaś bieda na rynku czasopism.
opowiadania w odwrocie ? niska jakość zawartości ?

kiedyś krótko wydawano IASF(ASF) Polska edycja - może to jest pomysł? / na jakość
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 8 Maj 2017, 09:50   

b]Luc du Lac, jaki pomysł? Przecież upadlo, bo się nie opłacało. Opowiadania od dawna są w odwrocie. Od co najmniej trzydziestu lat. Teraz ludzie z lubościa kupuja ciagutki, choćby nigdy nie mialy sie skończyć to i tak ich nakłady biją po wielekroć nakłady zbiorow opowiadań.

Co do pism to nigdy nie będzie tak, żeby tylko dobre lub bardzo dobre opowiadania tam gościly. Bierze sie to co przyniesie rynek; autorzy z doświadczeniem będą tlukli cykle powieściowe, opowiadania z łaski napisza debiutanci, a daleko nie każdy to Dukaj.

Tak na boku to marzy mi sie, żeby Forum zalożyło pismo internetowe. Chocby skromne. Ale ponieważ wymagałoby to sponsora to marzenie pozostanie marzeniem, czysta fantastyką.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Maj 2017, 10:10   

upadło bo troszkę wydawane było z cicha, bez reklamy, czy szerszego kontaktu ze środowiskiem itd. nawet ówcześni fani nie zawsze zarejestrowali jego obecność (bodaj przez rok wydawano)

sięganie 30 lat wstecz trochę bez sensu - mieliśmy wtedy '87 rok i tylko jedno czaso-pismo.
Potem rozbuchanie - powstało i upadło pewnie z 20 czasopism (jak dobrze policzyć)

co do jakości wkładu - pewnie że nie będzie samych dobrych tekstów - rzecz w tym żeby ilość dobrego przebijała słabiznę.
A jak czytam wrzutki Fidelito z NF - to i nawet z tym jest problem.
Więc trudno iść do ludzi wątpliwym towarem - to jak sklep mięsny. Raz kupisz "śliską" szynkę, jeszcze raz dasz szanse i znowu ...
potem szkoda czasu i kasy.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 8 Maj 2017, 16:27   

Luc du Lac, polskie IASF miało ponoć kiepską umowę z amerykańskim licencjodawcą. Tak przynajmniej opowiadał Konrad Walewski na spotkaniu inaugurującym polską wersją F&SF. Inna sprawa, że Walewski dowiódł, iż nawet najlepsze kontakty z właścicielem praw nie pomogą, jeśli polski redaktor nie radzi sobie z terminami.

Jeśli chodzi o NF to pismo jest w rozkroku. Opowiadania celują znacznie wyżej niż publicystyka (z poprawką na to, że mc szyje z tego, co mu staje). Na recenzje nie ma za wiele miejsca.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Maj 2017, 16:34   

Recenzje w NF to dział kabaretowy.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 8 Maj 2017, 19:48   

Kruk Siwy, Latająca Holera jako odrębna marka to faktycznie byłoby coś, niestety zgadzam się z Tobą w kwesti sponsora.

Fantomowi będę się musiał przyjrzeć.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 8 Maj 2017, 19:58   

Na Pyrkonie gadałyśmy sobie z Elam o forum i padł pomysł by upublicznić dzieje Latającej Holery , oczywiście po zredagowaniu i uzyskaniu zgody autorów. Może Fantom byłby tym zainteresowany i to rozpoczęłoby współpracę? Jest to jakiś pomysł?
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 8 Maj 2017, 21:06   

Nabyłem numer premierowy drogą kupna w Empiku, w "legendarnej" Panoramie. Pierwsze wrażenia organoleptyczne - wygląda profesjonalnie. DTP, layouty i grafa - na pobieżny przegląd - jak najbardziej ok. Papier po całości kreda błysk, czy jak to się tam fachowo nazywa, także w części z opowiadaniami. Plus tego taki, że jest kolor. Minus - ekologiczny, twardszy - IMO lepiej się "czyta w ręku", że tak powiem. Ale to rzecz drugorzędna, zobaczymy jak z zawartością. Tyle technikalia. Treść ledwie liznąłem, więc wypowiem się później.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 10 Maj 2017, 19:13   

Ludzie, rozumiem, że jest cienkawo. No rozumiem. Ale może poczekajmy co ten Fantom będzie sobą prezentował, ilu forumowiczom będzie do niego w miarę po drodze, albo przynajmniej nie w przeciwnym kierunku, albo przynajmniej, jeśli nawet przyjąć, że większość jest kompletnie zdesperowana, lepiej grac pokerowo i przynajmniej skali desperacji nie ujawniać.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 13 Maj 2017, 11:33   

Kupiłem Fantoma.
Nie przeczytałem jeszcze całego, ale wrażenia są następujące.
Layout całkiem przyjemny (podobno to kopia innego pisma Skarpy warszawskiej, czyli Pocisku; nie wiem, nie czytuję). Ma 106 stron z czego opowiadania zajmują jakieś 25%. Jeśli dodać reklamowe fragmenty powieści to będzie 40% objętości poświęcone na prozę.
Publicystyka niewyważona. Temat numeru (fantastyczna wieś) zajmuje połowę tego, co sążnisty i szczególarski artykuł o Studiu Gibhli. Wywiady: z Pilipiukiem krótki i przyczynkarski. Czekam aż ktoś go wreszcie pociągnie za język. Pozostałe rozmowy z pisarzami (Marcin Podlewski, Zbierzchowski, Nagata) dłuższe i ciekawsze, ale nadal każdy z nich to 2 strony tekstu + ilustracje. Ciekawsze wywiady z naukowcem Bartoszem Sterną (najdłuższy wywiad w numerze), dwoma prowadzącymi popularnonaukowe kanały na youtubie i artystką Małgorzatą Lewandowską (hmm, skądś ją kojarzę ;) ).
Do tego dochodzi standardowa drobnica w postaci newsów, recenzji (te można pominąć), czy artykułu o Klubie Tfurców (na szczęście pisane przez kogoś spoza, więc bez standardowego kombatanctwa). Redakcja zapowiada kontynuowanie idei KT (nawet zwrócili się o błogosławieństwo do Ziemkiewicza, Kołodziejczaka i Pilipiuka) oraz anonsuje przyszłe tematy numeru. Będzie to fantastyka miejsko-industrialna, słowiańszczyzna oraz rewolucja.
Na ostatniej stronie redakcja informuje, że przyjmuje propozycje publicystyki i prozy.

Wniosek na razie mam taki, że daję Fantomowi szanse. Są dwumiesięcznikiem, więc mogę wydać te 6 złotych miesięcznie w nadziei, że pismo się ładnie rozwinie.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group