Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Sztuka pisania, zwłaszcza e-maili
Autor Wiadomość
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 07:51   

Adon napisał/a
Wszyscy pozostali zrozumieli, Ty dalej się czepiasz więc tak, dokładnie tak robisz.


Szukałeś zwrotu "real", to Ilt Ci zalinkował, jako rzeczownik, możliwy do występowania w zwrocie "w realu". "In real" dopowiedziałeś później.

Adon napisał/a
pisanie z małej litery


Mnie pani od polskiego w podstawówce na całe życie nauczyła, że mówi się i pisze "małą/wielką literą", a nie "z małej, bądź wielkiej litery".

Co do samego wątku, to naprawdę większych bzdur dawno nie czytałem.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 08:15   

hrabek, mam podobnie. Maile piszę w 99% jako korespondencję służbową (firmową) i za najważniejsze mam aby była w najwyższym stopniu komunikatywna, bezpośrednia, asertywna i uprzejma. Jeżeli korespondencja się rozwija to przechodzę z oficjalnego "Szanowni Państwo" na bardziej bezpośrednie formy ("Witam Pana Janka" - bo czemuż by nie jak się nam dobrze dogaduje?). Na forach piszę do wszystkich na ty, zaimki osobowe pisze z dużej litery jak ktoś się napina, puszy i ogólnie sprawia wrażenie, że nosi du.ę wyżej głowy.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 09:19   

hrabek napisał/a
Szukałeś zwrotu real, to Ilt Ci zalinkował, jako rzeczownik, możliwy do występowania w zwrocie w realu. In real dopowiedziałeś później.

Mówiłem o wszelkich anglicyzmach, nie akurat o tym jednym przypadku. I zwróć uwagę, co tam jest zaznaczone w tym słowniku przy owym haśle. "Przyszłem" też jest poprawne.

hrabek napisał/a
Mnie pani od polskiego w podstawówce na całe życie nauczyła, że mówi się i pisze małą/wielką literą, a nie z małej, bądź wielkiej litery.

I dobrze uczyła, bo to rusycyzm.

Rafał napisał/a
Na forach piszę do wszystkich na ty, zaimki osobowe pisze z dużej litery jak ktoś się napina, puszy i ogólnie sprawia wrażenie, że nosi du.ę wyżej głowy.

Ależ tu nie chodzi o napinanie się czy puszenie, tylko niechlujstwo piszącego.
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 09:33   

Adon napisał/a
Ależ tu nie chodzi o napinanie się czy puszenie, tylko niechlujstwo piszącego.
Jakoś tak z dawien dawna się przyzwyczaiłem, traktuję to jako normę i nie zatrzymuję nad tym. Pisanie na forach zaimków dużymi literami wprowadza mi dystans pomiędzy ludźmi i usztywnia kark.

Jeżeli mogę mieć ogólną prośbę - piszcie do mnie zaimki małymi literami, tak będę czuł się w dyskusjach zdecydowanie lepiej i na luzie.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 09:46   

Rafał napisał/a
Pisanie na forach zaimków dużymi literami wprowadza mi dystans pomiędzy ludźmi i usztywnia kark.
bredzisz
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 10:00   

Fidel-F2 napisał/a
bredzisz


O właśnie, i to mi się podoba. Bezpośrednio, swobodnie i z małej litery :lol:
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 10:05   

hrabek napisał/a
Co do samego wątku, to naprawdę większych bzdur dawno nie czytałem.

To po co czytasz?
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 10:10   

Kolor zobowiązuje.

Poza tym o ile argumenty jednej strony są mocno naciągane, o tyle interesuje mnie, jakich kontrargumentów używają zwolennicy "mojej" opcji.
_________________
5 zdań na temat
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 10:23   

hrabek napisał/a
Kolor zobowiązuje.

Jeśli czytasz wyłącznie ze względu na kolor, to takie uwagi są, wybacz, mocno nie profesjonalne. I obraźliwe dla piszących.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:00   

Adon napisał/a
Mówiłem o wszelkich anglicyzmach, nie akurat o tym jednym przypadku. I zwróć uwagę, co tam jest zaznaczone w tym słowniku przy owym haśle. Przyszłem też jest poprawne.
A co to ma do rzeczy? Napisałeś, że nie ma 'real' w słowniku, to ci wskazałem, że jest. I tyle. Ani słowem nie wypowiedziałem się na temat wszystkich anglicyzmów, a tylko o tym jednym przypadku, do którego nawiązałeś.
BTW - ja w słowniku 'przyszłem' nie widzę. ;>
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:16   

Ma to do rzeczy, że wyrwałeś z kontekstu i się czepiasz. A kontekst był odnośnie nadużywania anglicyzmów. I co "w realu" to może w sklepie sieci "real"? To może czepiaj się dalej, nie sprecyzowałem w jakim słowniku, a tu w słowniku języka angielskiego na przykład jak najbardziej jest.
Odnośnie "przyszłem" weź najnowszy słownik. Niestety już jest poprawne i bardzo nad tym ubolewam.
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:17   

nureczka napisał/a
Jeśli czytasz wyłącznie ze względu na kolor, to takie uwagi są, wybacz, mocno nie profesjonalne. I obraźliwe dla piszących.


A Ciebie co ugryzło?

Rozkręcanie afery o to, czy w mailach powinno się pisać na dole, czy na górze to po pierwsze głupota, a po drugie próba zawrócenia kijem rzeki. Tak po prostu jest i trzeba się przyzwyczaić, jak do faktu, że klawiatury w pecetach w naszym kraju są qwerty, a w innych inne, zamiast być poukładane w sensowny sposób, przyśpieszający pisanie, zamiast je utrudniać.

Odpowiedź pisze się u góry, bo po otwarciu maila w programie pocztowym od razu pokazuje się ostatni wątek w korespondencji. I jak ktoś tu stwierdził, dopóki programy pocztowe nie będą przy otwieraniu maila zjeżdżać na sam dół, to tak będzie dalej, bo niby czemu by miało być odwrotnie.
I akurat nie wiem, czemu Outlook wymieniony jest z nazwy, a użytkownicy tego programu, bardzo często zresztą nie z własnej woli, bo taki jest korporacyjny standard nazwani "Outlookowcy" w znaczeniu pejoratywnym. Tak jakby to Outlook był wszystkiemu winien. A ja pamiętam unixowego klienta mailowego, w którym najnowsze informacje pisało się na samym dole i problemem było po otwarciu wiadomości zjechanie na sam dół maila, żeby zobaczyć co korespondent nowego dodał. I odwrócenie tej zależności uznaję za znakomity pomysł.

Argument o zapychaniu skrzynek cytowanymi mailami jest przekomiczny. Kilkunastomailowa korespondencja z tłustymi podpisami pod każdym mailem zajmuje 15-20k tekstu, podczas gdy jeden email z 2-megowym załącznikiem 100 razy więcej.

Jednocześnie zauważam, że wymiana mailowa różni się nieco od wymiany postów na forum, którą można w każdej chwili kółkiem od myszki przewinąć. Po to właśnie każdy mail zawiera poprzednie, żeby można było się cofnąć w korespondencji bez konieczności przeszukiwania archiwum maili, zarówno poczty przychodzącej, jak i wysłanej, żeby przypomnieć sobie co tam wcześniej pisałem, albo co do mnie pisano.

Dalej więc uważam, że postulowane w tym wątku pomysły, to stek bzdur, w dodatku niemający żadnego związku z netykietą.

edit: Adon: przyszłem jest w słowniku, poważnie? A w trzeciej osobie lp. w rodzaju męskim jest "przyszł" jako poprawna forma? :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:24   

Też mnie to zawsze zastanawia, bo formy które logicznie się nasuwają (wyszł, przyszł, poszł, szł) niezmiernie mnie śmieszą.
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:35   

Ja anglizycować lubię, jak Sarmaci lubili makaronizować :mrgreen: Tyle, że ja angielski znam, jak Sarmaci znali łacinę, więc wolno mi :mrgreen:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:38   

Jedyne czego się Adonie czepiam, to że powołując się na coś nie sprawdzasz czy masz rację, czy tylko wydaje ci się, że masz rację. Jest w słowniku? Jest. Argument więc o nieobecności w słowniku (języka polskiego dodam - bo widzę, że usilnie chcesz zrobić ze mnie Gargamela znęcającego się nad biednym smerfem - i to nie SJP Zuzanny spod bloku a PWN) możesz o kant potłuc. Gdzie można używać 'real', kto tego słowa używa, czy do tego, że cię drażni, słowem się nie odniosłem, bo mnie to nie pochłania.
Skłamałeś. Poprawiłem cię. W czym problem? Że przeszkadza mi twoje luźne podejście do faktów?
Ten wątek tematu przestał mnie interesować. Skoro tak to cię drażni to postaram się Adonie nie zwracać więcej ci uwagi, że to co piszesz nie pokrywa się z rzeczywistością.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o 'przyszłem' w słowniku? Wydawnictwo, link do sklepu, cokolwiek, bo muszę zobaczyć to na własne oczy.

W temacie Gmaila chciałbym zauważyć, że choć bezpośrednio używa toppostu, tak maile są układane jeden pod drugim jak w bottompoście, co wydaje się łączyć zalety obu wersji (zwłaszcza, że przekazywać dalej można całe wątki maili). :)
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 11:42   

Niech Ci będzie, w ten sposób przyczepiłeś się słusznie, choć nadal było to czepianie dla czepiania (jeszcze raz, wszyscy dyskutanci pojęli o co chodzi, Ty zacząłeś czepialstwo). Może podyskutujemy więcej, gdy szacunek do dyskutanta zacznie płynąć z obu stron.
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 12:05   

hrabek napisał/a
A Ciebie co ugryzło?

Nie lubię zimy. Bez słońca jestem zgryźliwa.
Dyskusja, oczywiście, niczego nie zmieni, ale można dać upust frustracji. Zawszeć to taniej wywnętrzyć się na forum niż bulić ciężkie pieniądze za wizytę u psychoanalityka, nieprawdaż?
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 12:15   

Poprawiacie mi humor, forum zdecydowanie lepsze od analityka :D
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 16:16   

Mnie masowe zapożyczenia z angielskiego nie przeszkadzają odkąd uprzytomniłem sobie, jak zgrabnie wpasowują się w tradycję polszczyzny. Ten proces dział się już setki lat temu - iluż słów byśmy dziś nie mieli, gdyby nie identyczny, a nawet bardziej nasilony proces czerpania z łaciny setki lat temu. Ba, może dzięki angielskiemu do mejnstrimu (!) wrócą takie piękne słowa, jak np. ekstraordynaryjny...

PS: zadanie domowe - ile zapożyczeń z łaciny jest w powyższym poście :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 16:54   

Gustaw G.Garuga napisał/a
PS: zadanie domowe - ile zapożyczeń z łaciny jest w powyższym poście
Chyba 3. ;)
Serio, ktoś się orientuje i mu wyszło więcej/mniej? IMO proces, pasować, siebie.
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 19:50   

tradycja, identyczny, ekstraordynaryjny?
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 20:01   

merula napisał/a
ekstraordynaryjny

No to akurat to było na tacy podane, to nie liczyłem. Identyczny nie wiedziałem, tradycja przegapiłem. Dzięki. : )
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
czterdziescidwa 
New Avenger


Posty: 1310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 20:03   

A czy jak już coś wpiszą do słownika PWN, to cały czas jest zapożyczeniem?
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Grudnia 2011, 21:07   

masowe, tradycja, proces, łacina, angielski, ekstraordynaryjny
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Grudnia 2011, 00:11   

...kusiłoby mnie jeszcze dopisać do listy "domowy" (domus). Ale to chyba protoindoeuropejszczyzna... a na pewno dygresja (bo nie offtop!) :)
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 25 Grudnia 2011, 23:33   

Topposting - nie bardzo sobie wyobrażam korespondencję służbową, firmową w innej formie.

Pisze do mnie człowiek: Proszę o ofertę.
Ja odpisuję.
On dopytuje
Odpowiadam
On dopytuje
Odpowiadam
On dopytuje
Odpowiadam
On dopytuje
Odpowiadam
On dopytuje
Odpowiadam
On dopytuje
Odpowiadam

I za każdym razem mam zjeżdżać na dół? Jasne...


Bottomposting jest użyteczny, gdy rozmowa się toczy "publicznie" na forum, Usenecie (RIP) i tak dalej. Gdy rozmówcy mniej więcej pamiętają jak przebiegała rozmowa znacznie szybsze i wygodniejsze jest pisanie u góry, ewentualnie zaglądanie w otchłań w celu sprawdzenia szczegółów.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 26 Grudnia 2011, 23:44   

dzejes napisał/a
I za każdym razem mam zjeżdżać na dół? Jasne...
Nikt przy zdrowych zmysłach nie każe zjeżdżać na dół. O ile pamięć mnie nie myli taki pomysł nawet się nie przewinął. Przewinął się za to pomysł używania nie-Outlooka.
Na przykład Thunderbird automatycznie zjeżdża na dół. ;)
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 26 Grudnia 2011, 23:59   

Ilt napisał/a
Na przykład Thunderbird automatycznie zjeżdża na dół. ;)


No zupełnie bez sensu, przecież najświeższy tekst jest zawsze na górze ;P:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 27 Grudnia 2011, 00:24   

Witchma napisał/a
No zupełnie bez sensu, przecież najświeższy tekst jest zawsze na górze
Nie wiem które z nas zmieniło domyślne ustawienia, ale mi Thunderbird wrzuca najświeższy tekst na dół. ;)
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 27 Grudnia 2011, 00:26   

Zgadzam się - szwankuje domyślność jednego z nas :mrgreen:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group