Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaleziono wodę na Marsie.
Autor Wiadomość
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12 Listopada 2014, 19:19   

Orzeł wylądował
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 14 Listopada 2014, 14:51   

Luc du Lac, no tak różowo jednak nie jest jak się okazało - lądownik odbił się od powierzchni komety, wylądował za trzecim razem i nei do końca wiaodmo gdzie - wiadomo że jest kiepski dostęp do światła więc będzie lipa z energią z baterii słonecznych :-/ http://blogs.esa.int/rose...osettas_lander/
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Listopada 2014, 22:17   

No też to wczoraj wyczytalem na bbc - zaczepy nie wysunęły się
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 11:17   

No i jest takie ciekawe oficjalne info: http://www.nasa.gov/conte...s/#.VH7jBjHF9VI

LECIMY NA MARSA! :bravo i asteroidy ;)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37537
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 13:11   

Siur, naturliś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 13:43   

Fidel-F2, to brzmi bardzo, bardzo serio - jutro pierwszy testowy lot Oriona... potem jeszcze kilka a potem polecą ludzie, a potem polecą na asteroidę. Za 10 lat. To jest bardzo mało - w sumie każdą misję planuje się na kilka, kilkanaście lat wprzód - większość się udaje.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
fealoce 
Sarah Connor


Posty: 3432
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 20:45   

Dunadan, oby się udało :)
_________________
Never, dear gods.
Never mess with mortals.
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 20:47   

Ten wyscig do góry wyga ten kto założy solidną bazę operacyjną na Księżycu, a nie ten to kolejną fierdułkę na Mars wyśle.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 3 Grudnia 2014, 20:52   

dalambert, wydaje mi się że z Księżycem to jeszcze nieco potrwa... póki co to dalej tylko prężenie muskułów. Na księżycu ani na Marsie niczego nie ma (względnie). Na asteroidach już tak - minerały i metale, wydaje mi się że wraz z komercjalizacją przemysłu kosmicznego do tego właśnie będziemy dążyć. Na razie wystarcza komercjalizacja przestrzeni tuż wokół ziemi (SpaceX ma w planach niedługo wysłać "armię" tanich sond które mają dostarczyć mega tani internet na całym świecie) ale potem to przestanie wystarczać i zwrócimy się bardziej ku asteroidom.

Póki co za bardzo wyścigu to nie ma... Rosja trochę mało się liczy ( i będzie się liczyć coraz mniej ze SpaceX i kapsułą Orion na karku ) dochodzą Indie i Chiny - te pierwsze dalej nie są zupełnie samodzielne a Chinom jeszcze trochę brakuje żeby stworzyć taką infrastrukturę i bazę jaką ma NASA zwłaszcza w współpracy z ESA. A i tak naprawdę to żadna z obecnych agencji nie jest w stanie samemu wszystkiego zdziałać... wszędzie jest jakiś mniejszy lub większy (zwykle większy...) outsourcing.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 4 Grudnia 2014, 14:16   

Oglądanie startu Delty IV jest cholernie frustrujące... :roll: http://www.nasa.gov/multi...ml#.VIBRrTHF9VJ
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Grudnia 2014, 15:58   

swoją drogą Dunadan, to zdumiewani mnie twoje entuzjastyczno-pozytywno-różowe podejście do tematu podboju kosmosu :)

bo im więcej wiem, to tym bardziej jestem przekonany o tym jak długo nam(ludziom) zejdzie dotarcie do gwiazd - i jak daleko w tym momencie od tego jesteśmy.

ba - mam zupełnie odwrotne przekonania co do udziału biznesu w tej sferze, tzn. jego pozytywnego wpływu

ogólnie to uważam, że bez kilku potężnych naukowo-technicznych milestone'ów - to jesteśmy udupieni na naszej planecie.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 10:00   

Luc du Lac, po pierwsze - jasne, dotarcie do innych gwiazd zajmie nam i to długo, a w sumie bez jakiegoś większego odkrycia naukowego się nie uda. A żeby dokonać takiego odkrycia czy w ogóle dokonać milestonów trzeba ku temu zrobić jakąś bazę, dotrzeć mniejszymi krokami. Tak to wygląda przy obecnej sytuacji polityczno-społecznej. Jest jeszcze taka rzecz że świadomość społeczeństwa wraz rozwojem internetu się zwiększa. Zobacz jak wielką popularność zyskały taki kanały jak I Fuckin Love Science - tak wiem, 99% osób śledzących takie kanały nie ma nic wspólnego z nauką ale nie o to chodzi. Chodzi o to że ludziom zaczyna się podobać nauka, bo jest cool.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 10:14   

"jest cool" nie uwzględnia pierdyliarda dolarów wydanych na podbój kosmosu bez konkretnego efektu - jak przyjdzie co do czego to ludzie będą woleli napchać bandzioch a nie fruwać po niskiej orbicie ;)

a co do mniejszych kroczków - tak na prawdę to lądowanie na K. było takim drobnym kroczkiem. potem jeszcze loty wahadłowców (ale to był tiptopek). A teraz - podbój kosmosu w moim mniemaniu się oddala :) - no realnie coraz bardziej zwalnia.
Obserwacja wszechświata idzie nam coraz lepiej - ale praktycznie niewiele zmienia w temacie rozszerzenia dominium ludzkiego.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 10:52   

Luc du Lac, zmienia bardzo dużo, dużo więcej niż lot na księżyc który był bardziej pokazówką. To właśnie dzięki obserwacji wszechświata zmieniliśmy pogląd na fundementy fizyki... które moga nas bardziej zbliżyć do technologi która pozwoli na międzygwiezdne loty.

Rozwijać tzreba jedno i drugie, a opinia publiczna może w tym pomóc. Jasne "jak przyjdzie co do czego to ludzie będą woleli napchac bandzioch" ale to jak przyjdzie co do czego ;) póki co żyjemy w czasach względnego dobrobytu i ludzie mogą przyjaźniej reagować na pakowanie kasy w "naukę".

PS: w międzyczasie japończycy włąśnie wysłali sondę na asteroidę która ma przywieźć próbki na Ziemię ;)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 12:36   

Dunadan napisał/a
Luc du Lac, zmienia bardzo dużo, dużo więcej niż lot na księżyc który był bardziej pokazówką. To właśnie dzięki obserwacji wszechświata zmieniliśmy pogląd na fundementy fizyki... które moga nas bardziej zbliżyć do technologi która pozwoli na międzygwiezdne loty.

to oczywista oczywistość - wiemy np. to że raczej nie wymyślimy technologii która pozwoli na międzygwiezdne loty :) . Ale poszerzenie wiedzy, w tym przypadku poszerza przede wszystkim ogrom wiedzy jaki musimy przyswoić aby podróże międzygwiezdne były możliwe. Na razie to wśród naukowców nawet nie ma pewności że to będzie faktycznie możliwe. Ba, na razie nie ma jedności pomiędzy m.kwantową a ogólną teorią wzgl. - a obie działają :) każda sobie :)
i tak uczciwie powiedziawszy to uważam że prędzej szlag nas (ludzi) trafi niż osiągniemy inne gwiazdy :) (tzn. mamy większe szanse :) )

Cytat
Rozwijać tzreba jedno i drugie, a opinia publiczna może w tym pomóc. Jasne jak przyjdzie co do czego to ludzie będą woleli napchac bandzioch ale to jak przyjdzie co do czego ;) póki co żyjemy w czasach względnego dobrobytu i ludzie mogą przyjaźniej reagować na pakowanie kasy w naukę.

po to właśnie w każdym finansowaniu z UE jest pula$ na informację społeczną

względny dobrobyt... ja bym powiedział że znacznie lepiej nam idzie wymyślania i podbój w czasach niepokoju i niedostatku :)

zresztą, uważam że w obecnym układzie społeczno-gospodarczym nie ma możliwości/środków na podbój kosmosu :)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 12:46   

Luc du Lac napisał/a
tak uczciwie powiedziawszy to uważam że prędzej szlag nas (ludzi) trafi niż osiągniemy inne gwiazdy

Tu się niestety trzeba zgodzić...
Luc du Lac napisał/a
uważam że w obecnym układzie społeczno-gospodarczym nie ma możliwości/środków na podbój kosmosu

Na szczęście inaczej uważa NASA i Elon Musk. I jeszcze parę ludzi ;P:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 13:15   

ziew, nie wierzę w Elona Muska i paru innych ludzi, prawie tak samo jak w boga
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Grudnia 2014, 13:37   

Luc du Lac napisał/a
nie wierzę w Elona Muska

Możliwe że jemu uda się coś zmienić.

Tak swoją drogą - Orion poleciał ;]
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 7 Grudnia 2014, 13:49   

Tak jeszcze aporpos ostatnich planów NASA itp:
http://spaceweather.com/a...th=12&year=2014

Tak fajny artykulik mówiący o pewnym dość niespodziewanym problemie... mianowicie, aktywność naszego słońca spadła, co spowodowało wzrost promieniowania kosmicznego co z kolei znacząco skraca maksymalny bezpieczny okres przebywania w kosmosie... jest możliwe że słońce wchodzi w jakiś dłuższy cykl obniżonej aktywności i będziemy bombardowani promieniowaniem kosmicznym i wtedy lipa z dłuższych podróży.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 5 Stycznia 2015, 10:25   

Najnowszy, świąteczny wpis na stronie Cykopów (zespół zajmujący się obrazowaniem i analizą zdjęć przesłanych przez sondę Cassini fruwającą dookoła Saturna) wbił mnie w ziemię: http://www.ciclops.org/ - zerknijcie na foty i na "artystyczną wizję" - tekst też jest fajny. Czad.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 5 Stycznia 2015, 21:50   

Świetne. Choć zdjęcia wygrywają dla mnie z wizją.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 16 Stycznia 2015, 18:03   

Lądowanie rakiety się nie udało: http://www.theverge.com/2...images-released no ale może przynajmniej czego się nauczyli. Ja się nauczyłem nowego eufemizmu: RUD - Rapid Unscheduled Disassembly :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A tu filmik: https://vine.co/v/OjqeYWWpVWK
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 16 Stycznia 2015, 20:52   

https://www.youtube.com/watch?v=vDwzmJpI4io tu przyjemny wywiad z Muskiem, trochę już starszy, ale o rakietach też opowiada i kosmosie.

Za parę tygodni następna próba podobno. Teraz wszystko się posypało jak przy statecznikach brakło płynu hydraulicznego czy coś w tym stylu - stracili sterowność, silniki próbowały nadrobić ale nie dały rady. RUD jak nic :D
Elon już zapowiedział, że przy następnym starcie płynu hydraulicznego będzie zdecydowanie w zapasie :)
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 4 Lutego 2015, 07:23   

Będzie misja na Europę: http://www.businessinside...t-europa-2015-2
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 6 Lutego 2015, 21:56   

Znakomite warunki do obserwacji Jowisza. Księżyce po jednej stronie, Ganimedes i Europa bardzo blisko siebie. Ładnie...
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 18 Lutego 2015, 08:59   

WTF?! http://www.space.com/2857...bpr=17610706465

W skrócie: w marsjańskiej atmosferze czasem powstają "pióropusze" wystające setki kilometrów w... w sumie w kosmos. I nikt nie wie jak to możliwe :shock:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 24 Lutego 2015, 20:21   

Kojarzy ktoś Sexbeera? Swego czasu udzielał się m.in.na forum Sapkowskiego:
http://www.vice.com/pl/re...rwonej-planecie
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 9 Marca 2015, 19:44   

Coś jasnego wisi nad zachodnim horyzontem. O tej porze, jakąś szerokość dłoni nad (fachowo, wiem). Chyba za wysoko dla Wenus. Szukam sobie po internetach i nic konkretnego znaleźć nie mogę. Wiecie, co to?
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 9 Marca 2015, 19:47   

Chyba jednak Wenus.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Marca 2015, 19:55   

Mi od południa wisi przed oknem coś... hmm, coś co miga? Przesuwa się (my się obracamy?) tak na oko to zwykła gwiazda chyba - wszystkie albo prawie wszystkie wydają się migać.

To moje zwidy, czy to jakies powszechne zjawisko, które umykało mi 28 lat? Wcześniej może nie zwracałem jakoś uwagi, ale teraz miga mi przez okno i dekoncentruje ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group