Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Recenzje
Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 1 Marca 2011, 18:57   Recenzje

Ogłaszamy nieustający, miesięcznie rozstrzygany, konkurs na recenzję.

Recenzję książek, ale i opowiadań, zbiorów opowiadań, antologii. Książek fantastyczno naukowych, fantasy, horrorów, książek z pogranicza, jak i z głównego nurtu. Recenzje dobrych, jak i złych książek (tych co chcemy polecić, jak i tych, przed którymi chcemy ostrzec innych czytelników). Podsumowując: recenzję wszystkiego co przeczytaliśmy i chcielibyśmy się podzielić wrażeniami z innymi.

Podstawowe założenia:
1. Recenzje publikujemy w cyklu miesięcznym. Przez cały miesiąc przesyłacie recenzje do mnie, na PW. Pierwszego następnego miesiąca otwieram nowy wątek i wklejam przesłane do mnie recenzje.
2. Wklejam recenzje anonimowo, wzorem szortów, sprawa się tam sprawdziła, zobaczymy, czy i tutaj się sprawdzi. Ankieta będzie ustawiona do końca miesiąca, wtedy też ogłaszam, kto napisał przesłane recenzje. Oczywiście, w tym samym czasie, przez cały miesiąc zbieram recenzje od forumowiczów, aby wkleić je na następny miesiąc. W ten sposób, konkurs staje się nieustający, nie będzie dnia, w którym by się nie odbywał.
3. Tworzę ankietę i forumowicze oceniają recenzje według własnych i tylko własnych reguł. Punktujemy daną recenzję, bo: jest najlepsza, najbardziej mnie zainteresowała, jest dowcipna, jest rzetelna, jest oryginalna, ustrzegła mnie przed przeczytaniem lub kupieniem danej książki. Jak najbardziej pożądana jest dyskusja w danym wątku, dlaczego oceniłem tak, a nie inaczej, dlaczego uważam, że recenzja jest słaba, nie spełnia kryteriów, dlaczego recenzja jest rewelacyjna i zaraz biegnę kupić tę książkę.
4. Po przemyśleniach nie wprowadzamy ograniczeń co do ilości znaków w recenzji, autor sam musi wypośrodkować, stworzyć taką recenzję, aby nie była ani za krótka, ani za długa.
5. Nie ma ograniczeń ilościowych, ale jeżeli uznam, że recenzji jest za dużo, poproszę autorów większej ilości recenzji, jeżeli tacy się znajdą, żeby podjęli decyzję, którą z nich mam wkleić do konkursu. Tak samo, z powodu dużej ilości nadesłanych recenzji, będę miał prawo przesunąć te, które wpłynęły ostatnie, na następny miesiąc. Chodzi o to, aby nie zarzucić forumowiczów zbyt dużą ilością recenzji.
5. W konkursie przewidziano dwie nagrody ksiązkowe i jedną nagrodę dodatkową. Nagrody będą ufundowane przez redakcję SFFiH. Pierwsza nagroda książkowa trafi do zwycięzcy wyłonionego z ankiety. Z racji tego, że nagrodę będą wręczać forumowicze, to liczę na Wasz liczny udział w naszej nowej zabawie.
Druga nagroda książkowa będzie przyznana przez komisję wyłonioną przez redakcję SFFiH za najlepszą recenzję książki wydanej przez wydawnictwo Fabryka Słów.
Nagrodą dodatkową, jest możliwość opublikowania recenzji w czasopiśmie Science Fiction Fantasy i Horror. Jeżeli RedNacz oceni, że zwycięska recenzja spełnia wszelkie warunki, które recenzja powinna spełniać, tekst jest drukowalny i na poziomie, to może, podkreślam może, zaproponować opublikowanie danej recenzji w czasopiśmie, lub zaprosić recenzenta do napisania recenzji innej książki, już bezpośrednio do czasopisma.

To na tyle.

Jakieś uwagi? Coś zmienić? Poprawić? Dodać? Jest coś niejasnego?
Ostatnio zmieniony przez xan4 31 Maj 2011, 22:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 1348
Skąd: Wrocław
Wysłany: 1 Marca 2011, 19:10   

Rozumiem, ze recenzja musi być oryginalna i napisana tylko i wyłącznie na potrzeby konkursu, czy tez można wpisywać/wklejać recenzje opublikowane już na innych portalach, własnym blogu itp.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki! - FANTASTA.PL
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 1 Marca 2011, 20:01   

rybieudka, na Twój udział liczę :)

Co do pytania, no nie wiem, niby nie dyskwalifikuje, ale jak wygra na pewno nie pójdzie w piśmie, choćby był najlepszy.

Nikt też nie będzie latał po internecie i szukał czy ktoś to już gdzieś opublikował. Liczę na uczciwość i rzetelność recenzentów, przecież nie gramy o jakieś wielkie nagrody, mamy się tu dobrze bawić, a autorzy najlepszych recenzji mają zgarnąć nagrody :)

Podsumowując: proponuję żeby były to nowe recenzje.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 9 Marca 2011, 09:02   

W wątku rozgorzała niesamowita dyskusja na temat nowego konkursu, moja skrzynka już zapchana przez spływające recenzje.
Tak, właśnie na to liczyłem, właśnie na to...
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 9 Marca 2011, 09:21   

xan4, wszyscy siedzą i piszą... nie przeszkadzaj! ;)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Marca 2011, 10:06   

obie na pewno bedą warte przeczytania! :twisted:
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 9 Marca 2011, 10:16   

NURS, a poprawiłeś je przed wysłaniem? ;P: :mrgreen:
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Marca 2011, 10:30   

do mnie żadna nie trafiła... to końkurs xana, nie mój. Ja tylko komentuję ruch w tym temacie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 9 Marca 2011, 10:36   

To tak samo jak ja. Kropka w kropkę.
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 1348
Skąd: Wrocław
Wysłany: 9 Marca 2011, 11:01   

Spoko, spoko... jak tylko sie ogranę z recenzjami "zleconymi" dla Fantasty to na pewno coś napiszę i tu... tylko czemu czasu tak mało :?:
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki! - FANTASTA.PL
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 15 Marca 2011, 14:36   

Przypominam, że trwa nieustający konkurs, mamy połowę miesiąca, więc książki do recenzji już pewno przeczytane, teraz czas na pisanie.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 23 Marca 2011, 14:49   

23 marca i przyszła pierwsza recenzja, liczę na to, że lekką rączką, będzie ich z dziesięć razy więcej.

Zapraszam do przesyłania, czas przeznaczony na napisanie recenzji za marzec nieubłaganie dobiega do końca.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 23 Marca 2011, 15:09   

xan4, nie jest źle, przynajmniej wiadomo, że będzie jakiś zwycięzca :D
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 23 Marca 2011, 19:05   

Było pytanie, czy 2500 znaków to ze spacjami, czy bez spacji. Aż tak daleko nie uzgadniałem z RedNaczem, jak to jest w numerze, a liczyć mi się nie chce.
Przyjmijmy na początek, że jest 2500 znaków bez spacji, zawsze to więcej można się rozpisać, a potem się zobaczy, jak to wyjdzie w praniu.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 23 Marca 2011, 19:32   

xan4, w zasadzie wszystkie teksty liczy się ze spacjami. No, ale tyś tu gospodarz.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 23 Marca 2011, 21:26   

W zasadzie Kruku masz rację, przyjmuję koronny argument: Spróbuj przeczytać tekst bez spacji.

Pociągnijmy ten miesiąc jak jest, to tylko miesiąc startowy, a od kwietnia zrobimy już prawidłowo.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 1 Kwietnia 2011, 09:22   

Na konkurs przyszła 1 recenzja (słownie: jeden). Poczekam jeszcze do końca tygodnia, jeżeli nie przyjdzie więcej, to przekładam publikację na maj.

Czytacie książki, piszecie o książkach, napiszcie proszę swoje przemyślenia, refleksje i wysyłajcie do mnie, podzielcie się z innymi.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 1348
Skąd: Wrocław
Wysłany: 1 Kwietnia 2011, 10:35   

To ja się może zmobilizuję i coś napiszę, żeby były 2. Przynajmniej jakaś konkurencja będzie :wink:
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki! - FANTASTA.PL
 
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 1348
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12 Kwietnia 2011, 19:59   

I jak tam wygląda sytuacja na froncie?
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki! - FANTASTA.PL
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 16:52   

Niestety wygląda tak jak poprzednio, czyli bardzo słabo, nie wiem, czemu forumowicze nie chcą się podzielić z inni, w formie recenzji, wrażeń po przeczytanej lekturze.
Poczekamy do końca miesiąca, może parę recenzji się pojawi, Pani Marta z FS obiecała pomoc w rozpropagowaniu idei, zobaczymy. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, to na koniec miesiąca zamknę wątek.
Uważam jednak, że brakuje nam tylko startu, jak wystartujemy z paroma tekstami, inni przeczytają, podyskutują i może zmobilizują się do tego, żeby samemu też napisać. Tylko musimy zastartować.

Zastartować musimy...

zastartować...
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 17:43   

A czy publikowane będą tylko recenzje nowości, czy też szansę taką będą mieć także recenzje książek wydanych kilka lat temu?
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 14 Kwietnia 2011, 19:27   

Nie ma żadnych ograniczeń w doborze książek do recenzji. Co do publikacji, to myślę, że RedNacz, jak już coś dobrego zauważy, to bardziej pójdzie w stronę zaproponowania współpracy, a nie ścisłego przepisania recenzji z forum do czasopisma, ale mogę się mylić, bo nie siedzę w głowie RD. To będzie decyzja naczelnego.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 26 Kwietnia 2011, 18:40   

Termin nadsyłania tekstów za kwiecień przesuwam do 4 maja. Mamy parę dni wolnego przed sobą, mam nadzieję, że spłynie duuuuużo recenzji :)
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 26 Kwietnia 2011, 19:09   

xan4 napisał/a
nie wiem, czemu forumowicze nie chcą się podzielić z inni, w formie recenzji, wrażeń po przeczytanej lekturze.

Może dlatego, że napisanie porządnej, rzetelnej recenzji wcale nie jest takie proste. Na naszym forum wiele razy naśmiewaliśmy się z "reckarzy", może użytkownicy obawiają się szyderczej krytyki. Niepotrzebnie. Osobiście potraktowałem propozycję Xana jako swego rodzaju szkółkę dla początkujących, a przy tym sposób na wymianę doświadczeń dla piszących recenzje od dłuższego czasu.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 26 Kwietnia 2011, 20:11   

Raz w życiu na prośbę zaprzyjaźnionej pisarki "Powiedz szczerze co o tym myślisz" powiedziałam. I nigdy więcej tego nie zrobię. Po pierwsze obraziła się na mnie śmiertelnie, bo drugie narobiła mi koło pióra gdzie mogła.
Żeby było jasne, wiele rzeczy pochwaliłam, a ganiłam w sposób wielce umiarkowany, bo sumienie nie pozwoliło mi chwalić ewidentnych baboli.
Aha, i nie była to recenzja, tylko rozmowa w cztery oczy.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 26 Kwietnia 2011, 21:27   

Dokładnie RD, ale przede wszystkim chodziło mi o to, aby stworzyć wątek, w którym ktoś zrecenzuje jakąś książkę, inny się z tym nie zgodzi, lub zgodzi i rozwinie się nam miła rozmowa o literaturze :) Gdzie forumowicze będą dzielić się z innymi wrażeniami z lektury. Jeżeli przy okazji pojawi się nam arcymistrz recenzji, to bardzo dobrze :)

Po dzisiejszych rozmowach jestem prawie pewny, że obecna edycja nam się uda :) Ze swojej strony mogę zadeklarować, że znajdzie się tu i moja recenzja.
 
 
czterdziescidwa 
New Avenger


Posty: 1310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Kwietnia 2011, 00:11   

nureczka napisał/a
Raz w życiu na prośbę zaprzyjaźnionej pisarki Powiedz szczerze co o tym myślisz powiedziałam. I nigdy więcej tego nie zrobię. Po pierwsze obraziła się na mnie śmiertelnie, bo drugie narobiła mi koło pióra gdzie mogła.
Żeby było jasne, wiele rzeczy pochwaliłam, a ganiłam w sposób wielce umiarkowany, bo sumienie nie pozwoliło mi chwalić ewidentnych baboli.
Aha, i nie była to recenzja, tylko rozmowa w cztery oczy.

No własnie dlatego najlepiej rozmawiać o zagranicznych powieściach i zagranicznych filmach. Szczególnie na tym forum. Mniejsze szanse, że ktoś się obrazi ;)
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 27 Kwietnia 2011, 00:12   

czterdziescidwa napisał/a
No własnie dlatego najlepiej rozmawiać o zagranicznych powieściach i zagranicznych filmach. Szczególnie na tym forum. Mniejsze szanse, że ktoś się obrazi ;)

Chyba że użyje Google Translate ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 27 Kwietnia 2011, 08:22   

Prawdę mówiąc, to tak sobie myślałem, że spróbujemy wszystkiego. Ktoś napisze coś o polskich, inny o zagranicznych, jeszcze inny machnie recenzję książki jeszcze nie przetłumaczonej na nasz ojczysty język, ktoś napisze recenzje zapomnianej książki sprzed 40 lat. Ktoś napisze o topowej książce, inny o niszowej, itd. Wszystko.
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 27 Kwietnia 2011, 17:17   

Trzeba wyciągnąć stare numery "Fantastyki" i poczytać w celach szkoleniowych zamieszczone tam profesjonalne recenzje. Szczególnie te Andrzeja Niewiadowskiego. :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group