Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 62 - głosujemy do 12 stycznia

Wybierz dobre opowiadania
Milena Wójtowicz - Sprawiedliwość czarta
8%
 8%  [ 11 ]
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec
3%
 3%  [ 5 ]
Istvan Vizvary - Hel, mój ulubiony pierwiastek
15%
 15%  [ 20 ]
Hanna Fronczak - Niewinność
30%
 30%  [ 39 ]
Tomasz Kaczmarek - Dobry pasterz
7%
 7%  [ 10 ]
Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi
29%
 29%  [ 37 ]
Kaja Paśko - Niezwykli
3%
 3%  [ 5 ]
Głosowań: 53
Wszystkich Głosów: 127

Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 25 Listopada 2010, 18:19   Tekst numeru 62 - głosujemy do 12 stycznia

7 tekstów, 7 głosów.
 
 
Arya 
Stefan Sławiński


Posty: 2628
Skąd: Lublin
Wysłany: 25 Listopada 2010, 18:21   

Sprawiedliwość czarta, Niewinność i Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 30 Listopada 2010, 19:29   

Sprawiedliwość czarta - niby mój humor, a nie podeszło. Nie będę pisał, że fajnie napisane, czyta się płynnie, dobry warsztat, bo to wiadomo. Tylko jakieś takie bezpłciowe.

Święty głupiec - poprzednie opowiadanie miało taki mroczny klimat, tutaj tego zabrakło, fajny koniec, ale to za mało, niestety.

Hel, mój ulubiony pierwiastek - jeżeli miało być śmiesznie, to dla mnie nie było, jeżeli to na poważnie, to mam wrażenie, że temat przerósł autora.

Niewinność - świetny pomysł, bardzo mi się spodobał. Brawo :) , na świat znaczy się, czytało się dobrze, wciąga. Wprawdzie, tak gdzieś w połowie trochę siada, ale co tam. Najlepsza rzecz w numerze :)

Dobry pasterz - pomysł z lekka przechodzony, tutaj na odmianę fajna końcówka, ale to za mało.

Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi - niby nie mój humor, a podeszło :) lekkie, przyjemne, dobrze napisane, szybko się czyta.

Niezwykli - nie, takie jakieś nijakie.

I miejsce Fronczak, II miejsce Orkan, III miejsce - nie przyznano. Tutaj wędrują punkty.

wyróżnienia: Wełnicki, Kaczmarek.
 
 
Profan 
Frodo Baggins


Posty: 125
Skąd: Lublin
Wysłany: 5 Grudnia 2010, 17:59   

Święty głupiec, Dobry pasterz i Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 5 Grudnia 2010, 22:52   

Milena Wójtowicz - Sprawiedliwość czarta To zdaje się miał być humoreska, nie zaśmiałem się ni razu, takie to... bezbarwne, bez charakteru. Znudziło mnie.
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec Nie za bardzo do mnie dotarło w czym rzecz, jakieś takie bardzo na poważnie ale za cholerę nie wiem jaką myśl autor zamierzał przekazać. Zmęczyło mnie i chyba za bardzo sie nie skupiałem.
Istvan Vizvary - Hel, mój ulubiony pierwiastek Że co, że nowa wersja niewiernego Tomasza? A może nadinterpretuję. Nie lubię za bradzo opowieści gdzie bóg/diabeł jest aktywnym bohaterem bo zazwyczaj trafiam na kolejne naiwne wywarzanie dawno otwrtych wrót. Zwykle autorzy nie dostrzegają, że otwartych jest już co najmniej kilka kolejnych bram. Tym razem mamy drogę jakoś tak obok, tylko nie załapałem dokąd. Że nie ma odpowiedzi to rozumiem, ale że nie ma pytań to mnie zaskoczyło.
Hanna Fronczak - Niewinność Ojojoj, jaki ładny jezyk, miejscami niemal oddech wstrzymywałem z zachwytu. Historia niezbyt skomplikowana i może odrobinę zbyt rozwlekle przedstawiona, fabuła i rys postaci w kategorii 'literatury kobiecej' ale nie w sensie ułomności tylko dla zaznaczenia odmienności. Jako rodzynki tu i ówdzie bardzo trafne spostrzeżenia i uwagi. Zdecydowany punkt.
Tomasz Kaczmarek - Dobry pasterz Historia zaczyna się fatalną wtórnością z gatunku najgorszych bo nawet wskazać od kogo zrzynane trude bo imię ich legion. Potem trochę się poprawia ale niespecjalnie. Tu i tam logiczne bzdury. No i język wymaga sporo pracy, całość tekstu sprawia wrażenie z gruba ciosanego a niektóre zdania to szczególnej urody koszmarki. Ale chyba jest przyszłość przed autorem, jeno praca, praca, praca...
Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi Dabliu wyraźnie się rozwija. W Głową w mur nic specjalnego zarzucić stylowi kolegi nie można było ale też specjalnie nie zachwycał. W tym opowiadaniu językowo autor po prostu błyszczy, Dodatkowo trafił w mój ulubiony temat, który podał całkiem nietrywialnie i na dodatek zmusił kilka razy do uśmiechu. Punkt
Kaja Paśko - Niezwykli Nazbyt karkołomna logika, nieprzekonywujące to wszystko.

Numer przyzwoity, bez wpadek ale za to z dwoma bardzo dobrymi opowiadaniami.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
rag 
Jaskier


Posty: 77
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Grudnia 2010, 08:25   opinie o 62

Milena Wójtowicz - Sprawiedliwość czarta
Boruta wygrywa zakład z Niebem, nawracając grzesznika - ale Siergiej zadowolony nie jest. Zabawne i niegłupie.

Marcin Wełnicki - Święty Głupiec
'Świętego tryptyku' część druga. Śledztwo cesarza w sprawie Świętego Głupca. Tekst ciekawy, ale trochę mętny - brakuje kontekstu do zarazy i herezji Bogini.

Istvan Vizvary - Hel, mój ulubiony pierwiastek
Co byś zrobił, gdyby Bóg zadzwonił do ciebie i zaproponował ci nieśmiertelność? Fajny tekst, daje do myślenia. Dość oryginalny, choć trochę idzie jednak po schematach. (No i jest ABSOLUTNIE nie do pomyślenia, żeby Bóg palił. Rzęsa wodna, pawian albo człowiek - być może. Bóg - nigdy.)

Hanna Fronczak - Niewinność
Jagnię prosi Tygrysa o pomoc w sprawie śmierci dwóch krewniaczek. Ciekawy świat, porządni bohaterowie, dobrze napisane. Tylko kłopot z intrygą kryminalną - niby dobrze obmyślona, ale w czytaniu nawiedzona obręcz sprawia wrażenie deus ex machina. A może po prostu wątek socjologiczny i "bliźniaczy" nie wystarczająco dobrze się komponują...

Tomasz Kaczmarek - Dobry pasterz
Reality show na śmierć i życie w świecie po zarazie. Plus drugie i trzecie dno. Nic specjalnie oryginalnego (puentę widać na kilometr), ale napisane dobrze i nawet wciąga.

Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi
Ludzie kontra bogowie (załoga statku kosmicznego w zapomnianej wiosce kolonistów). Sympatyczne - pomysł choć nie nowy, ale dużo zyskuje przez konsekwentną narrację od strony rzekomo niewiele rozumiejącego Strażnika.

Kaja Paśko - Niezwykli
Coś pomiędzy "Dzieckiem Rosemary" a "Omenem". Z ponownie wcielonym Einsteinem/Chopinem jako tatą. Zabawne, ale chyba trochę za dużo pomysłów upchane w za krótkim opowiadaniu.

W sumie: teksty na dobrym poziomie, ale nic nie błysnęło.
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 10 Grudnia 2010, 16:14   

Głosy na:
Hanna Fronczak - Niewinność
Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi
Przynajmniej wiedziałam po co zostało napisane.
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
marcolphus 
Batman


Posty: 514
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2010, 13:16   

Właściwie moi przedmówcy w większości napisali to co myślę, tak, że niewiele jestem w stanie dodać. Ale może pokrótce:

Milena Wójtowicz - Sprawiedliwość czarta - totalnie bezpłciowe i niezbyt zabawne
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec - fajnie napisane, ale brakuje mi tu jakiejś bardziej wyrazistej puenty
Istvan Vizvary - Hel, mój ulubiony pierwiastek - kompletnie mi się nie podobało. I znów - końcówka dla mnie niezrozumiała, tak, jakby jej nie było
Hanna Fronczak - Niewinność - dobrze napisane, ale mnie nie wciągnęło
Tomasz Kaczmarek - Dobry pasterz - fajne sci-fi, choć temat nie nowy, w sumie kalka wielu innych opowiadań, no i końcówka przewidywalna. Niemniej jednak podobało mi się. PUNKT
Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi - całkiem sympatyczne sci-fi. PUNKT
Kaja Paśko - Niezwykli - bardzo mi się podobało, zabawne, sympatyczne, dobrze napisane. PUNKT

W sumie nie najgorszy numer.
 
 
 
MarcinW 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 16:51   

rag napisał/a
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec
'Świętego tryptyku' część druga. Śledztwo cesarza w sprawie Świętego Głupca. Tekst ciekawy, ale trochę mętny - brakuje kontekstu do zarazy i herezji Bogini.


marcolphus napisał/a
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec - fajnie napisane, ale brakuje mi tu jakiejś bardziej wyrazistej puenty


Nie chcę zaśmiecać wątku, ale jeśli podoba Wam się świat/styl Świętego Głupca/Świętego z Issyk-kul, to zachęcam do lektury Śmiertelnego boga - i jednego, i drugiego jest tam więcej, w tym wiele na temat enigmatycznej Bogini. W innym przypadku pozostaje czekać na ewentualną publikację Kodesh Hakodashim, mam nadzieję, że na łamach SFFiH. Myślę, że ten tekst zadowoli nawet największych malkontentów (patrzę na Ciebie, Fidel-F2 :D ).

Pozdrawiam,
MW
_________________
Biały Atrament,
skromny blog o literaturze spekulatywnej i fantastycznych okolicach.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 19:37   

załóż mocne ciemne okulary, patrzenie w słońce może być przyczyną utraty wzroku
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MarcinW 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:50   

A Ty różowe, brak poczucia humoru nikomu nie służy :D
_________________
Biały Atrament,
skromny blog o literaturze spekulatywnej i fantastycznych okolicach.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:54   

świeżutki żeś to odpuszczę, ale przeczytaj i przemyśl jeszcze raz... co sam napisałeś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:56   

Panowie, może dość tego. Dżentelmeni strzelają się w ustronnym lasku, a nie na środku rynku. :mrgreen:
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:57   

no chyba że są kowbojami

poza tym nikt nie strzela, prztykamy się po przyjacielsku
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:58   

Skoro są kowbojami, to nie są dżentelmenami. :mrgreen:
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 20:59   

za mało westernów oglądasz
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 21:01   

Serka? :mrgreen:
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 21:02   

a dziękuję, do dna
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14 Grudnia 2010, 21:51   

Trochę od tematu odbiegliście.
_________________
5 zdań na temat
 
 
MarcinW 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 15 Grudnia 2010, 19:34   

Zamykając ten offtopowy wątek, zgodzę się z Fidelem - prztykanie odebrałem po przyjacielsku :)
_________________
Biały Atrament,
skromny blog o literaturze spekulatywnej i fantastycznych okolicach.
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 16 Grudnia 2010, 09:35   

Sprawiedliwość czarta Milena Wójtowicz - Miała zdaje się być humoreska, wyszła niezbyt śmieszna opowiastka o biznesmenie - hipokrycie. Jak na tekst numeru - wyjątkowo słabe.
Święty Głupiec Marcin Wełnicki - Zgadzam się z Xanem, Święty z Issyk-kul miał swój klimat, którego tutaj zabrakło. Jeśli to miała być zachęta do sięgnięcia po Śmiertelnego boga, to niespecjalnie się sprawdziła
Hel, mój ulubiony pierwiastek Istvan Vizvary - przypowiastka filozoficzna, która najwyraźniej przerosła autora. Albo od początku nie miał do powiedzenia więcej niż kilka utartych frazesów.
Niewinność Hanna Fronczak - bardzo ładnie napisane, ciekawy świat i panujący w nim ustrój społeczny. Może nie tekst numeru, ale z chęcią bym kiedyś wrócił do tego świata. Nimfo, jakieś szanse na to są? :)
Dobry pasterz Tomasz Kaczmarek - wtórne, to prawda. Ale jednocześnie dobrze napisane i przyjemne w czytaniu.
Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi Rafał W. Orkan - Zdecydowanie tekst numeru. Dowcipne, z polotem i napisane świetnym językiem.
Niezwykli Kaja Paśko - Jeśli to był zwycięski tekst to chyba nie chciałbym przeczytać innych. Pomysł dość ograny, a jednocześnie (w przeciwieństwie do tekstu Kaczmarka) nie napisany tak, że chcę się śledzić jak się wszystko zakończy. Tym bardziej, że gdzieś tak od pojawienia się dziewczyny wiadomo jakie to zakończenie będzie.

Punkty na: Fronczak, Kaczmarka, Orkana

Edit:
Literki zjadłem :oops:
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
Ostatnio zmieniony przez Virgo C. 16 Grudnia 2010, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 16 Grudnia 2010, 10:03   

Istvan Vizvary i Hanna Fronczak
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 16 Grudnia 2010, 15:30   

Virgo C. napisał/a
Nimfo (...) a chęcią bym kiedyś wrócił do tego świata. Nimfo, jakieś szanse na to są? :)

Są.
Nie wiem kiedy, nie wiem, gdzie, ale są.
Myślę i działam. Niemrawo, ale działam.
:)
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Grudnia 2010, 20:55   

Ukazało się katedralne omówienie numeru.
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Grudnia 2010, 23:25   

Nie jest źle, choć bez rewelacji.

Milena Wójtowicz - Sprawiedliwość czarta - prosty tekst, ale sympatyczny. Pomysł niby banalny, ale niegłupie wykonanie. PUNKT.
Marcin Wełnicki - Święty Głupiec - trochę ciężko się to czytało, zbyt bizantyjskie ;)
Istvan Vizvary - Hel, mój ulubiony pierwiastek - niby wyświechtane, ale napisane na tylko sprawnie, że przyjemnie się czyta. Karygodny błąd techniczny w ostatnich akapitach - pistolet tak nie działa (gdzie redakcja?) Niemniej za całokształt PUNKT.
Hanna Fronczak - Niewinność - Dobre to. Klimat niby nie mój, pomysł też jakoś nie powala, ale wykonanie smakowite. PUNKT.
Tomasz Kaczmarek - Dobry pasterz - trochę takie komiksowo-przewidywalne łubu-dubu, ale podobało się. PUNKT.
Rafał W. Orkan - Bogom wśród gwiazd, ludziom wśród ludzi - nieźle napisane, ale czegoś mi w tym tekście zabrakło. Motyw wioskowej fujary co to kiwa półbogów mnie nie przekonuje.
Kaja Paśko - Niezwykli - Temat konkursu był trudny. Początek kiepski, środek dobry, koniec kiepski. Bez punktu, choć jakiś tam potencjał jest.
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 18 Grudnia 2010, 23:45   

dziko napisał/a
zbyt bizantyjskie
i co to niby znaczy?
dziko napisał/a
wioskowej fujary
a jakżeś to wykoncypował?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Grudnia 2010, 23:57   

Fidel-F2 napisał/a
dziko napisał/a
zbyt bizantyjskie
i co to niby znaczy?


Słowo "bizantyjski" ma wiele znaczeń, w tym metaforyczne. Tutaj pasowało podwójnie - dosłownie (co do treści) i metaforycznie (co do stylu) - stąd uśmieszek. Coś jeszcze wytłumaczyć?

Cytat
dziko napisał/a
wioskowej fujary
a jakżeś to wykoncypował?


A tak jakoś, może w związku z pod-wątkiem samobójczym :wink:
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Grudnia 2010, 00:02   

dziko napisał/a
Tutaj pasowało podwójnie - dosłownie (co do treści)
ergo nie lubisz Bizancjum
dziko napisał/a
i metaforycznie (co do stylu)
a tu to żeś już przesadził
dziko napisał/a
tak jakoś, może w związku z pod-wątkiem samobójczym
znaczy jak ktoś ma myśli samobójcze to z definicji jest głupkiem? poza tym nie zrozumiałeś za bardzo tego motywu, ani za sepecjalnie bohatera
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Grudnia 2010, 09:54   

Fidel-F2 napisał/a
znaczy jak ktoś ma myśli samobójcze to z definicji jest głupkiem? poza tym nie zrozumiałeś za bardzo tego motywu, ani za sepecjalnie bohatera


Czepiasz się słówek i to niezbyt udolnie. Nie pisałem "głupcem" tylko "fujarą". Myśli samobójcze nie są głupie same w sobie, nieudane próby to już poniekąd "fujarstwo", choć oczywiście rzecz gustu. Może i nie zrozumiałem "głębi" motywu, ale pewnie dlatego, że zbyt wiele rzeczy w tym tekście jest naciąganych, tak od strony osobowości bohaterów (o czym pisałem), jak i faktów - np. skoro klucz jest detonatorem, to mógłby zdetonować ładunek gdy ten jest ukryty w magazynie, co niejako podważa sens istnienia magazynu itd. itp. :roll:
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 23 Grudnia 2010, 11:14   

Orkan, Vizvary, Wełnicki - moje podium.
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group