Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Polscy autorzy to niewdzięcznicy
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 09:04   

Rafał, zdarzają się takie powody. Ja raczej nie dziękuję w swoich książkach nikomu, czasem co najwyżej je dedykuję, ale... raz, przy "Wilczej krwi, smoczym ogniu", zdarzyło mi się podziękować na końcu kilku osobom, które mi bardzo pomogły, realnie: bez pomocy których część tekstów by nie powstała. Więc bywają, moim zdaniem, podziękowania uzasadnione.

Nieuzasadnione też, długie listy płac w hamerykańskich książkach to przesada, ale w drugą stronę też bym nie szedł. To zależy od faktycznego wpływu danej osoby na tekst, ja to tak widzę.
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 11:29   

Wiem, że się zdarzają i z tym nie dyskutuję. Ale podziękowania dla redaktora i korektorów, którzy wykonali swoją pracę i wzięli za nią wynagrodzenie, to już przegięcie. Chyba że któraś z tych osób uczyniła coś naprawdę wyjątkowego.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 11:35   

Np. wtłukła tfurcy, że ryceż jednak pisze się przez rz :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 11:36   

Otóż to. Jeśli korektor i redaktor, to dlaczego nie drukarz, gość od składu, dystrybutor? Bez nich też książka nie trafiłaby do czytelnika.
Nie dajmy się zwariować.
PS. Nienawidzę tłumaczenia podziękowań. Szczególnie w tekstach angielskich, gdzie czasem naprawdę trudno określić jakiej płci jest "dziękowany".
A trafiły mi się nawet podziękowania dla psa, który cierpliwie znosił skrócenie spacerków w trakcie powstwawania wiekopopmnego dzieła. Sic!
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 11:38   

nureczka napisał/a
czasem naprawdę trudno określić jakiej płci jest dziękowany.

O, tak. Dlatego staram się tak formułować zdania, żeby nie musieć odmieniać nazwisk, choć to czasem po prostu językowa ekwilibrystyka.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 12:45   

Zwłaszcza że redaktorów chciałoby się często raczej zastrzelić niż dziękować im. :)

Takie laurkowe podziękowania to moim zdaniem pozerstwo autora, delektowanie się nadmierne faktem wydania. W pewnej mierze może to się też brać z tego, że samo napisanie książki to dla wielu żadna praca, i można zabłysnąć pracowitością: te godziny w bibliotekach i archiwach, wyprawy do buszu, żeby zbadać topograficzne szczegóły, dyskusje z noblistami i pracownikami NASA. :wink:
Jak ktoś mi pomógł, to wolę mu flaszkę postawić, a nie krygować się na przysłowiową Łitnej Hjuston, ilu to fachowców znam i jak mnie lubią i wspierają.
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 16:06   

nureczka napisał/a
A trafiły mi się nawet podziękowania dla psa, który cierpliwie znosił skrócenie spacerków w trakcie powstwawania wiekopopmnego dzieła. Sic!

Ale w znaczeniu, że co - łaskawie nie lał na dywan?
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 16:29   

RD napisał/a
Ale w znaczeniu, że co - łaskawie nie lał na dywan?

Tego już, niestety, autor wiekopomnego dzieła nie uściślił.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 16:42   

A szkoda :mrgreen:
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 17:54   

nureczka napisał/a
Jeśli korektor i redaktor, to dlaczego nie drukarz, gość od składu, dystrybutor? Bez nich też książka nie trafiłaby do czytelnika.
A tak w ogóle to drzewo :mrgreen:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 17:56   

Itede itede, aż w końcu dziękujemy Panu Bogu (jak autor wierzący) bądź Darwinowi (za to to, że i autor i czytelnicy wyewoluowali) ;P:
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 17:57   

I Gutenberg, nie zapominajmy o Gutenbergu.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 18:00   

...i tu proponuję zakończyć, bo jeszcze trochę, a do reszty spalicie jakiemuś autorowi pomysł na parodię podziękowań ;)
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 14 Wrzeœśnia 2010, 18:31   

shenra napisał/a
nureczka napisał/a
Jeśli korektor i redaktor, to dlaczego nie drukarz, gość od składu, dystrybutor? Bez nich też książka nie trafiłaby do czytelnika.
A tak w ogóle to drzewo :mrgreen:

Jeśli drzewo to może to, pod którym podnosił nogę inkryminowany piesek na przykróconych spacerach...
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 15 Wrzeœśnia 2010, 13:20   

Ostatnio zakupiłam wielkie dzieło. 52 strony z okładkami :roll: w tym dwie strony podziękowań...
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group