Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Socjalizm
Autor Wiadomość
wenlo91 
Tom Bombadil

Posty: 27
Skąd: Bychawka k. Lublina
Wysłany: 27 Maj 2010, 14:35   

Wytężę swe nikłe siły i spróbuję :D Choćby kwestia wolnego rynku- w twojej wizji, którą też sobie dopowiadam, zapewne państwo często ingerowało by np. przez limity produkcji, monopole, restrykcje i w ogóle masę utrudnień np. w realizowaniu swoich planów biznesowych. U mnie- państwo pozostawia to mechanizmom rynkowym- idziesz pracować tam, gdzie jest zapotrzebowanie, od twojej inwencji i przedsiębiorczości zależy jak daleko zajdziesz. Państwo dba tylko, żeby ktoś nie grał nie fair, jako twór powołany przez wszystkich mieszkańców(umowa społeczna) nie jest w gospodarce czynnikiem(utrzymującym np. zbyt wiele własnych spółek), a tylko arbitrem. To w pewnym sensie jest równy start.
_________________
Sny rodzą rzeczywistość.
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:04   

wenlo91 napisał/a
To w pewnym sensie jest równy start.


To w żadnym sensie nie jest równy start.

A co do dopowiadania różnych rzeczy, to zauważ, że ja grzecznie czekałem na twoją odpowiedź, ty natomiast pojechałeś z fantazjami.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
wenlo91 
Tom Bombadil

Posty: 27
Skąd: Bychawka k. Lublina
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:16   

Więc przyjmuję pokorę średniowiecznego mnicha i zwielką niecierpliwością oczekuję Twojej wypowiedzi... :D Poza tym- jak mówiłem na początku- idealny ustrój nie istnieje. Co tu daje socjalizm/ komunizm? Odpowiednio- marnotrawstwo/ ludobójstwo. Niezła alternatywa... :x
_________________
Sny rodzą rzeczywistość.
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:36   

wenlo91, idziesz w ideologię olewając rzeczywistość
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:45   

wenlo91 napisał/a
Więc przyjmuję pokorę średniowiecznego mnicha i zwielką niecierpliwością oczekuję Twojej wypowiedzi...


Hej, ty to robisz celowo - znaczy tuż obok siebie umieszczasz całkowicie sprzeczne informacje? Jeśli przyjmujesz pokorę mnicha, to skąd ta niecierpliwość?
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
wenlo91 
Tom Bombadil

Posty: 27
Skąd: Bychawka k. Lublina
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:51   

dzejes, mimo wszystko nie odpowiedziałeś merytorycznie.... A co do ideologii- wszystko opiera się na jakiejś. Wiem- liberalizm ma swoje słabe strony, ale ma ich mniej niż socjal- komuszyzm. A rzeczywistość? Ta raczej komunizmu czy socjalizmu pozytywnie nie weryfikuje.
_________________
Sny rodzą rzeczywistość.
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 27 Maj 2010, 20:54   

Nie wiem jakie było pytanie, jednak odpuszczę sobie zgłębianie tego tematu, bo czuję się, jakbym rozmawiał z generatorem losowych ciągów znaków.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
wenlo91 
Tom Bombadil

Posty: 27
Skąd: Bychawka k. Lublina
Wysłany: 27 Maj 2010, 21:04   

mi pasuje :mrgreen:
_________________
Sny rodzą rzeczywistość.
 
 
 
jaskiniowiec 
Jaskier

Posty: 74
Skąd: Pruszków
Wysłany: 27 Czerwca 2010, 21:57   

Dawno temu ogłoszono koniec historii, tylko historia zamiast się skończyć jeszcze przyspieszyła.
Jakiś czas temu głoszono powszechny sukces kapitalizmu i zasad liberalnej gospodarki. Ale w czasie kryzysu wszystkie banki biegły po pomoc do rządów. I to ma kapitalizm...
Kiedyś istniało hasło socjalizm tak, wypaczenia nie.
Kapitalizm jaki znamy odchodzi do lamusa. To był kapitalizm z ludzka twarzą, gdzie prawie każdy miał opiekę lekarską i emeryturę oraz dostęp do szkolnictwa. Za kilka lat będziemy opowiadać o takim kapitalizmie i nikt nie będzie wierzył. Początek to podniesienie wieku emerytalnego i prywatyzacja szpitali. Sadze że niedługo rywalizując z chińskimi robotnikami będziemy mogli zapomnieć o 40 godzinnym tygodniu pracy, o wolnych sobotach, przepisach BHP w miejscu pracy, oraz kodeksie pracy. Ludzie będą traktowani jak zasoby które można wykorzystać, zużyć i wyrzucić jak śmiecie. To socjalizm i jego idee spowodowały poprawę życia ludzi w kapitalizmie. Kapitalizm jest najbardziej efektywnym system, ale to beż silnego państwa i solidaryzmu miedzy ludźmi może stać się potworem. Jeżeli mówimy zliberalizować wszystko, niewidzialna ręka rynku wszystko wyrówna to może się pojawić rynek w którym: handlujemy: ludźmi i ludzkimi organami (to tylko towar), ludzie umierają z głodu (nie poradzili sobie – ich wina), w którym prawo zależy od bogactwa. Wolny rynek może działać sprawnie tylko w państwie w którym sprawnie działa państwo oraz solidaryzm miedzy ludźmi. Tak więc nie może istnieć kapitalizm bez odrobiny socjalizmu.
_________________
Mamuty to szkodniki :)
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 11:36   

Fidel-F2 napisał/a
definicja faszyzmu niesie treści negatywne, socjalizm wyłącznie pozytywne

:?: A niby co jest pozytywnego w ideologii, której głównym założeniem jest upaństwowienie środków produkcji?
Naprawdę uważasz, że upaństwowienie przemysłu, banków i handlu zagranicznego byłoby dobre dla gospodarki?
Matrim napisał/a
Socjalizm (ten pierwszy - naukowy, Saint-Simona np.) to piękna idea - demokratyczny system, gdzie nie ma ubóstwa, każdy pracuje na wspólne dobro i każdy każdemu pomaga.

Piękny? Przecież Saint-Simon i jemu podobni (Fourier, Owen, Babeuf, Roux, Cabet) głosili, że własność prywatna jest zła. Oni, w przeciwieństwie do Jezusa, nie głosili, że ludzie powinni dobrowolnie, ze szczerego serca i dobrej woli pomagać bliźnim, tylko twierdzili, że gdy państwo przejmie własność prywatną, to wszyscy będą szczęśliwi. Co jest oczywiście bzdurą - bo gdy ma się coś na własność, to się o to dba, a jeśli coś jest wspólne, to nikt o to nie dba, bo każdy zrzuca odpowiedzialność na drugiego.

W ogóle to: o czym tak naprawdę jest ten temat? O symbolice komunistycznej, idei socjalistycznej, marksizmie czy o Pinochecie? Bo tutaj różni dyskutanci dyskutują na różne tematy.

Dużo racji ma tutaj - tak jak w temacie o inkwizycji - Adanedhel. Napisałbym z grubsza to, co on.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 14:32   

Kyle Katarn napisał/a
Bo tutaj różni dyskutanci dyskutują na różne tematy.

Witamy na naszym forum :mrgreen:
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 18:29   

Kyle Katarn napisał/a
A niby co jest pozytywnego w ideologii, której głównym założeniem jest upaństwowienie środków produkcji?
Naprawdę uważasz, że upaństwowienie przemysłu, banków i handlu zagranicznego byłoby dobre dla gospodarki?
nie moja wina, że nie kumasz
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:06   

Fidel-F2 napisał/a
nie moja wina, że nie kumasz

Niby czego nie kumam? Chcesz powiedzieć, że za clou socjalizmu nie uznajesz upaństwowienia środków produkcji?
Skoro tak, to może napisz, co właściwie rozumiesz pod pojęciem "socjalizm". Podaj swoją definicję socjalizmu, to wtedy będziemy mogli podyskutować konkretnie. Bo skoro w twoim socjalizmie nie chodzi o upaństwawianie, to ciekawym, o co.

Mam nadzieję, że nie mylisz socjalizmu z socjaldemokracją ani państwem opiekuńczym. Ani z ideą wzajemnej pomocy (która jest chrześcijańska, a nie socjalistyczna).
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:09   

chyba oczadziałeś
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:11   

Zdaje się, że Fidel-F2 próbuje mnie obrażać. Pomijając już to, że nawet nie odniósł się do mojego pytania i sugestii.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:11   

Kyle Katarn napisał/a
Zdaje się, że Fidel-F2 próbuje mnie obrażać.

Dowód nr 15.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:12   

a może jednak Ambioryks
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:14   

Brakuje mi odpowiedniej emotki by wyrazić to co czuję.

............................................________........................
....................................,.-‘”...................``~.,..................
.............................,.-”...................................“-.,............
.........................,/...............................................”:,........
.....................,?......................................................\,.....
.................../...........................................................,}....
................./......................................................,:`^`..}....
.............../...................................................,:”........./.....
..............?.....__.........................................:`.........../.....
............./__.(.....“~-,_..............................,:`........../........
.........../(_....”~,_........“~,_....................,:`........_/...........
..........{.._$;_......”=,_.......“-,_.......,.-~-,},.~”;/....}...........
...........((.....*~_.......”=-._......“;,,./`..../”............../............
...,,,___.\`~,......“~.,....................`.....}............../.............
............(....`=-,,.......`........................(......;_,,-”...............
............/.`~,......`-...............................\....../\...................
.............\`~.*-,.....................................|,./.....\,__...........
,,_..........}.>-._\...................................|..............`=~-,....
.....`=~-,_\_......`\,.................................\........................
...................`=~-,,.\,...............................\.......................
................................`:,,...........................`\..............__..
.....................................`=-,...................,%`>--==``.......
........................................_\..........._,-%.......`\...............
...................................,<`.._|_,-&``................`\..............
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:25   

Fidel-F2, bez powodu napisałeś jakieś pyskówki pod moim adresem. Skoro uważasz, że czegoś nie kumam, to może dla jasności napisz, czego twoim zdaniem nie kumam?
I skoro napisałeś, że "oczadziałem", to może napisz, dlaczego uważasz, że oczadziałem?

Jeśli uznałeś, że sam się domyślę, czego nie kumam, to się myliłeś. Wolę, kiedy wszystko jest jasno i bezpośrednio wyłożone - wtedy nie ma wątpliwości i domysłów. Na tym polega merytoryczna dyskusja. Bo od momentu, kiedy mi napisałeś, że czegoś nie kumam, to przestało być prawdziwą dyskusją.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 19:27   

feralny por., :shock: :bravo
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 20:57   

Fidel-F2 napisał/a
chyba oczadziałeś


wyluzuj Fidel, to nie jest sposób na rozmowę.
To oficjalne ostrzeżenie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 21:14   

Kyle Katarn napisał/a
Bo tutaj różni dyskutanci dyskutują na różne tematy.

Niby nie w temacie, ale jednak świetnie się wpisuje. Dyrektor naczelny sporego przedsiębiorstwa w czasie wizytacji z centrali: "A bo ja mam tutaj rozmaitych dyrektorów od rozmaitych spraw". Dyrektor był akurat z cyklu prawdziwego socjalistycznych rządów ludu pracującego, bo chyba podstawówkę miał skończoną.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 22 Wrzeœśnia 2010, 21:27   

Kyle Katarn napisał/a
Skoro uważasz, że czegoś nie kumam, to może dla jasności napisz, czego twoim zdaniem nie kumam?
tego nie kumasz
Kyle Katarn napisał/a

Fidel-F2 napisał/a
definicja faszyzmu niesie treści negatywne, socjalizm wyłącznie pozytywne

A niby co jest pozytywnego w ideologii, której głównym założeniem jest upaństwowienie środków produkcji?
Naprawdę uważasz, że upaństwowienie przemysłu, banków i handlu zagranicznego byłoby dobre dla gospodarki?


[quote="Kyle Katarn"]I skoro napisałeś, że "oczadziałem", to może napisz, dlaczego uważasz, że oczadziałem? bo spodziewasz sie, że będę tłumaczył
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 06:41   

fajnie jest wstać rano i poczytać jak okręt entuzjazmu nowego użytkownika rozbija się na rafach Fidelowej argumentacji.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 08:02   

baranek, dokładnie, a pomyśleć, że miałem wrzucić ten wątek w ignory :mrgreen: czy w religijnym i politycznym jest równie ciekawie? bo te już mam ;P:
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 08:30   

Ozzborn napisał/a
czy w religijnym i politycznym jest równie ciekawie? bo te już mam

Ależ oczywiście, że bywa uroczo, religijny to głównie tyrady ateistycznych misjonarzy, a w politycznym '"każdy wrzeszczy o czym innym, jak zwykle w życiu rodzinnym"
- czysta rozrywka, a najśmieszniejsze jest to , że czasem ktoś to bierze na poważnie :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 08:36   

nie no to wiem, dlatego mam w ignorach - chodziło mi o ten konkretny przypadek :wink:
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 08:49   

ihan napisał/a
ale jednak świetnie się wpisuje. Dyrektor naczelny sporego przedsiębiorstwa w czasie wizytacji z centrali: A bo ja mam tutaj rozmaitych dyrektorów od rozmaitych spraw

Nie wiem, czy dobrze mnie zrozumiałaś. Chodziło mi o to, że w tym jednym temacie zatytułowanym "Socjalizm", niektórzy faktycznie dyskutują o socjalizmie, inni natomiast o symbolach komunistycznych, jeszcze inni o Pinochecie. Co sprawiło, że można się pogubić. Bo to, że na forum różni ludzie dyskutują na różne tematy, to oczywiste (nie tylko dla mnie), bo mają różne zainteresowania - ale chodziło mi o ten konkretny temat. Zakres dyskusji w nim stał się nadspodziewanie szeroki. Ale cóż, widać muszę się przyzwyczaić.
Fidel-F2 napisał/a
tego nie kumaszKyle Katarn napisał/a:

Fidel-F2 napisał/a:
definicja faszyzmu niesie treści negatywne, socjalizm wyłącznie pozytywne

A niby co jest pozytywnego w ideologii, której głównym założeniem jest upaństwowienie środków produkcji?
Naprawdę uważasz, że upaństwowienie przemysłu, banków i handlu zagranicznego byłoby dobre dla gospodarki?

Tak trudno jest ci napisać, co uznajesz za clou socjalizmu?
Bo skoro napisałeś to, co napisałeś, to skazujesz mnie na domysły - np. na domysł, że twierdzisz, że źle definiuję socjalizm, skoro na moje pytanie, czy uznajesz za dobre upaństwowienie środków produkcji (co jest podstawowym założeniem socjalizmu), odpowiedziałeś, że czegoś nie kumam.

Zadaję ci proste pytanie: co uznajesz za główne założenie socjalizmu?

Odpowiedź na to chyba nie wymaga żadnych obszernych tłumaczeń czy objaśnień. A zrobi wiele dla jasności i przejrzystości dyskusji.
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 09:00   

Kyle Katarn, nasza droga świeżynko, dam ci koleżeńską radę - nie wdawaj się w dyskusję z Fidelem dopóki nie zbierzesz więcej expa na forum ;P:
A jak mnie zaczniesz pytać dlaczego to Ci odpowiem jak Fidel :twisted:
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
Kyle Katarn 
Zombie Lenina


Posty: 487
Skąd: Sulon
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2010, 09:09   

Ozzborn napisał/a
więcej expa na forum (...) jak mnie zaczniesz pytać dlaczego

Nie pytam, dlaczego, tylko zapytam, co to jest exp. Jakiś skrót czy określenie ze slangu internetowego? Po prostu nie znam takiego słowa jak "exp".
_________________
Brzdęśniało już; ślimonne prztowie
Wyrło i warło się w gulbieży;
Zmimszałe ćwiły borogowie
I rcie grdypały z mrzerzy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group