Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Śledztwo w szortach - głosowanie do 31.01

Które teksty śledziło Ci się najlepiej?
Mig
14%
 14%  [ 9 ]
Hogberg
15%
 15%  [ 10 ]
Black metal
7%
 7%  [ 5 ]
Nowy ład
7%
 7%  [ 5 ]
Pająk
6%
 6%  [ 4 ]
Przysługa
12%
 12%  [ 8 ]
Kroniki zatokowe
20%
 20%  [ 13 ]
Spowiedź
4%
 4%  [ 3 ]
Sposób na zimno
6%
 6%  [ 4 ]
Tajemnicza eksplozja
3%
 3%  [ 2 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 63

Autor Wiadomość
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 17:36   

Cholera, teraz aż mi głupio będzie na to zagłosować ;)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 19:29   

Ale to nie Fidel rzekł był:

Cytat
BTW mój szort jest wśród tych 10! jest szansa mi dokopać! :mrgreen: Głosujcie i komentujcie póki czas!


Bo grunt, to właściwa motywacja ;>
 
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 20:01   

Nowy ład i Przysługa
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 23:05   

NNy głosują i zdaje się na jednego szorta :roll:
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 23:07   

Zagłosuję jutro, zastanawiam się czy dać 2 punkty czy 3. Ale szczerze mówiąc edycja jest dość... nijaka, po pierwszym czytaniu nie mogłam skojarzyć tytułu z czymkolwiek w prawie wszystkich przypadkach :(
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 23:30   

Cytat
O rany, ależ Fidel zrobił reklamę!

Fidel nie musi mnie nakłaniać, żebym zagłosował na shorty.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 30 Stycznia 2010, 23:39   

xan4 napisał/a
NNy głosują i zdaje się na jednego szorta :roll:


W poprzedniej edycji robiły to z podziwu godną zawziętością. Jak już zagną parol na jakiś tekst, to nie ma zmiłuj :twisted:
 
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:00   

Ale rozbieżność gustów jest ogromna. Na Hogberga akurat sam oddałem głos, natomiast ani Mig, ani Kroniki zatokowe nie zrobiły na mnie niemal najmniejszego wrażenia, a jednak prowadzą - nie spodziewałbym się. Choć biorąc pod uwagę okoliczności w jakich powstał, i mój stan wtedy, nie spodziewałem się też, że na mojego ktoś w ogóle zagłosuje, a jednak ;P:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
khamenei 
Zombie Lenina


Posty: 495
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:04   

Akurat na "Hogberga" i "Miga" głosy są jawne i czytelne, natomiast na "Kroniki zatokowe" jawnie głosowały bodaj 3 osoby, co jest co najmniej niepokojące, mając na uwadze sumaryczną liczbę głosów. Sugeruję uważniej się temu przyjrzeć, bo ktoś z nas wszystkich (zarówno głosujących jak i autorów) najzwyczajniej w świecie sobie kpi.
 
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:07   

Ja głosowałem jawnie i mogę się w każdej chwili pod swoimi głosami jeszcze raz podpisać. :)
Przypadły mi do gustu ("Kroniki"), to i między innymi na nie poszedł głos. Mam nadzieję, że inni, w tym NNy, też kierują się tylko gustem.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:11   

Głosowałam sobie wcześniej bo mam problemy z netem, a z komórki nie chce mi się pisać uzasadnień. No, ale skoro jest takie parcie na NNy nagle to jeden z nich to ja głosowałam na Przysługę, Pająka i Black metal. Amen :|
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:12   

A ja jeszcze nie głosowałem.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:14   

Ja też oddałem swój głos na "Kroniki...", ale jest to jeden z tylko trzech autoryzowanych głosów, jak już zauważył khamenei.
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:18   

Z drugiej strony NNy głosują i na inne szorty i to nikogo nie bulwersuje...
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 00:23   

Pamiętam ankietę z pewnego innego forum, gdzie można było oddawać głos niezarejestrowanym użytkownikom. Ktoś skorzystał z chyba wszystkich możliwych bramek proxy i w ciągu paru minut pojawiły się na jedną opcję wypowiedzi z Anglii, Francji, Niemiec, Rosji i nie wiadomo skąd jeszcze. Była to ankieta o wyrzucenie admina forum z jego stanowiska, więc usunąłby ją tak czy siak, ale minę pewnie miał niezłą przez chwilę ;P:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 12:09   

No ale raczej bym nie podejrzewała, że autorowi się chciało zakładać fafnaście nowych profili tylko po to żeby kliknąć na swojego szorta :)
Poza tym zdarzało mi się sprawdzać głosowanie co kilka minut żeby sprawdzić jak sobie radzi mój i też często się zdarzały NN tylko na jednego szorta, bez teorii spiskowych. Akurat 'Kroniki' się wybijają o tyle, że człowiek po przeczytaniu pamięta o czym były.

Z innej beczki - co z głosami oddanymi tego dnia kiedy forum padło i zjadło? Są, czy zniknęły?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 12:14   

Martva, jestem niemal pewny, że w takiej sytuacji wcięło. Jednak pytanie - czy w ogóle jakieś padły? ;P:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 12:16   

Martva napisał/a
No ale raczej bym nie podejrzewała, że autorowi się chciało zakładać fafnaście nowych profili tylko po to żeby kliknąć na swojego szorta
raczej nie, ale w ramach szeroko pojętej rozrywki pewnie ten i ów zagłosował dla jaj
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 13:26   

A więc tak:

Mig – trudno przyczepić się do języka i kompozycji. Szort napisany co najmniej poprawnie. Niestety, pomysł nie jest zbyt porywający. Odnoszę wrażenie, że Autor pisze zbyt asekuracyjnie, nie ryzykuje niezrozumienia albo odrzucenia – tak mogłoby się stać, gdyby poszedł w mniej przystępne, a bardziej oryginalne rejony. Odwagi, Autorze, potrafisz przecież pisać!

Hogberg – zakończenie było dla mnie przewidywalne, Autor wcześniej zasugerował czytelnikowi takie rozwiązanie. Tym niemniej tekst broni się zwartą konstrukcją, niezłym stylem i klimatem.

Black metal – pomysł zwariowany / głupi / wesoły (trudno mi się jednoznacznie zdecydować na któreś z tych określeń). Całość poszatkowana na krótkie fragmenty, w których ani klimatu nie ma, ani stylu. Kto to widział tak pisać? Ładne i składne przecież wszystko musi być!

Nowy ład – szkoda, że szort nie ma już szans na zwycięstwo. Autor w doskonały sposób wyważył proporcje między klimatem, językiem, a fabułą. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu szybko pojedziemy z lekturą dalej – nie ma szans, żeby go docenić. „Nowy ład” wymaga zatrzymania się w szaleńczym pędzie, zastanowienia. Dla mnie bomba.

Pająk – również interesujący tekst. Miniaturowe spojrzenie na problem obłąkania, obsesji i pasji. Minusem jest mała zgodność z tematem. Autor posiada predyspozycje do psychologizowania i powinien to wykorzystywać w swojej twórczości.

Przysługa – przykład dobrze zbudowanego tekstu, którego najważniejszymi dwoma atutami są: wartka akcja (nawet w szortach można mówić o czymś takim!) i bezpretensjonalność (dobrze, że Autor nie zainwestował w patetyczność zakończenia).

Kroniki zatokowe – tutaj nie podzielam zachwytów większości. Plusy: niezły język, humorystyczna wymowa całości. Subiektywnym minusem jest to, że ten typ humoru mnie jednak nie przekonuje, a po obowiązkowym wygoglowaniu co prawda całość nabrała zwartości (?), ale moją reakcją nie było nic więcej poza wzruszeniem ramionami.

Spowiedź – cóż, próba interesującego monologu. Niezła, ale nie do końca udana. Problem w tym, że możliwe były tylko dwa zakończenia, a raczej przydałoby się coś bardziej zaskakującego. Jednakże stawiam wyraźne plusy za formę i klimat.

Sposób na zimno – tekst prezentuje już niestety zamierający gatunek SF z naciskiem na „hard”. Zawsze miło coś takiego przeczytać i chyba już kiedyś pisałem, że tego typu teksty mają u mnie fory. Słodka zemsta z grzybem atomowym w tle – niezłe.

Tajemnicza eksplozja – jak dla mnie trochę zbyt asekuracyjnie. Autor nawet w najmniejszym stopniu nie „zaszalał”, a ostatnie zdanie raczej słabo puentuje szorta.

Głosy:

Nowy ład
Sposób na zimno
Przysługa
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 13:29   

mad, cieszę się, że nie tylko mnie "Nowy ład" tak przypadł do gustu :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
ivaine 
Polska odpowiedź na Japonię


Posty: 809
Skąd: ze snów
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 14:24   

Punkty przyznaję na:
Hogberg - przewidywalne, ale czyta się z przyjemnością
Przysługę - spodobał mi się pomysł i narracja
Kroniki zatokowe - humorystyczne i nietypowe w porównaniu z resztą tekstów
_________________
Dusza dobiera sobie Towarzystwo -
I - zatrzaskuje Drzwi -
Jak Bóg - ma w sobie prawie Wszystko -
A z Reszty sobie drwi -
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 14:54   

Mig poprawnie napisane, ale jakieś takie... obojętne.
Hogberg podobnie. Nie ruszyło.
Black metal zabawne, o czymś. Może rzeczywiście rozkawałkowane i w ogóle, ale jest jakiś pomysł, i zastanawiałam się jak się skończy. Punkt, bo na tyle oryginalny, że sie wybija.
Nowy ład ładnie napisane. Docenia się przy drugim czytaniu. W sumie może nawet punkt?
Pająk troche mnie drażnił język, nie rozumiałam po co ten rewolwer, zakończenie mnie zostawiło z 'wtf' na ustach, ale przy drugim czytaniu zyskało. W sumie może się kojarzyć z moimi Krokami, w pewnym sensie. Nie miało mieć punktu, ale właściwie... Hmm.
Przysługa poprawnie napisane, nie ruszyło. Ładna narracja, ale było wiadomo jak się skończy.
Kroniki zatokowe zakręcone. Miałam się pozżymać jaki to bezsensowny tekts, ale na szczęście ktoś napisał że trzeba użyć Googla. I wtedy się robi bardziej sensownie. Język może nie jakiś poprawny, ale, ekhm, kolorowy. No i przynajmniej się pamięta o czym był tekst, a z większością miałam problem. Punkt, a co. Za oryginalność.
Spowiedź nieee, wiedziałam jak się skończy. Nie zachwyciło po drodze.
Sposób na zimno - nie w moim guście.
Tajemnicza eksplozja - też jakoś nie podeszło.

Chyba się starzeję czy coś, ale większość szortów nie zainteresowała, nie wciągnęła, nie rozbawiła, nie zaskoczyła. Ani puentą, ani środkiem. Rozczarowująco. Z drugiej strony nie było ani jednej totalnej, beznadziejnej słabizny napisanej nie po polsku, co odrobinę krzepi.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
khamenei 
Zombie Lenina


Posty: 495
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 15:01   

Dobra, lecimy dalej.

Przysługa
Znowu postawię to samo pytanie: gdzie tu fantastyka?
Gdy jechał, jechał powoli. - trochę słabo brzmi to zdanie
Fajnie, że autor nie zignorował tematu przewodniego, gdyż tu śledztwo pojawia się i jest bardzo wyraźne. Napisane fajnie, wciąga, ale wg mnie nic więcej z tego nie wynika, a szkoda. Ot, drobny, poprawny kryminał.

Pająk
Normalnie nie uwierzysz za co chce dać stówę! - powinien być przecinek po "uwierzysz".
Hmmm... chyba tego opowiadania nie zrozumiałem. Jeśli jest tak, jak myślę, to jest ono strasznie banalne i znowuż nie ma motywu fantastycznego. Skąd u tego sprzedawcy z aukcji wziął się ten ostatni puzzel? Dziwne, niejasne dla mnie.

Nowy ład
a ja wciąż szukam sensownego wyjaśnienia tego co się tak naprawdę stało. - powinien być przecinek po "tego".
Funkcjonując w ten sposób osiągnęliśmy dwie rzeczy - powinien być przecinek po "sposób".
Nie chce mi się wymieniać wszystkich błędów interpunkcyjnych, ale są i rażą.
Strasznie irytowały mnie niepoprawnie zapisane znaki interpunkcyjne: spacje przed dwukropkiem, kropką, nawiasem otwierającym, a także zupełnie dziwne przecinki przed "i".
Co do samej fabuły, to nie widzę w niej większego sensu i znikanie ludzi nie podeszło mi do gustu.
 
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 15:03   

khamenei napisał/a
Znowu postawię to samo pytanie: gdzie tu fantastyka?


Nie ma obowiązku wsadzania fantastyki do szortów (chociaż pamiętam że jak przeczytałam edycję z kosmiczną podróżą to wpadłam w panikę ;) )
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 15:09   

Najwyraźniej stwierdzenie "interpretacja dowolna" trzeba doprecyzować. :wink:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 17:24   

Mig – Pomysł ciekawy, jest śledztwo, autor(ka) zapomniał(a) jednak, że informacja = władza, a konkretniej – władza wyżej rozwiniętego protektoratu nad pozostałymi. Wątpię, żeby rządy tych pozostałych pozwalały na tak swobodny przepływ informacji do obcych obywateli (a z tekstu można się domyślić, że owe "mniej rozwinięte regiony" są odrębnymi bytami politycznymi). No, niech będzie. Dam PUNKT, chociaż naciągany.

Hogberg – A to dobrze się czyta, jest śledztwo, puenta zaskakująca. (Domyślam się zresztą, kto jest autorem tego szorta :) ). Zasługuje na PUNKT.

Black metal – Brak sensu i brak śledztwa choćby za grosz.

Nowy ład – Nawet mogłoby być. Tylko że biadolenie nad tym, że nie przeprowadza się już śledztw, to jeszcze nie śledztwo.

Pająk – Po pierwsze: nie ma fantastyki, a to – moim skromnym zdaniem – na forum poświęconym fantastyce duży błąd. Po drugie: Główny bohater przeprowadza wprawdzie jakieś śledztwo, lecz autor(ka) zapomniał(a) nam go opisać.

Przysługa – Tak jak poprzednio: nie ma fantastyki. Poza tym całość wygląda jak fragment brazylijskiej telenoweli.

Kroniki zatokowe – No, jest jakieś śledztwo (a nawet śledź-two :D ), choć mikroskopijne trzeba powiedzieć. Znowu jednak brak fantastyki (cztery tony filetów rybnych to jeszcze nie fantastyka), a poza tym nikt nie mówi "Alosa", tylko "śledzie".

Spowiedź – Brak fantastyki i brak śledztwa (spowiedź to nie śledztwo).

Sposób na zimno – Jest fantastyka, lecz brak śledztwa.

Tajemnicza eksplozja – Jest fantastyka, jest śledztwo, ale – jak słusznie zauważył mad – jakieś to takie asekuranckie.

Punkty dałem utworom, które zawierają element fantastyczny, opisują śledztwo i zostały w miarę sensownie skonstruowane, a więc: Mig oraz Hogberg.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 17:37   

Marcinie Robercie, wydaje mi się, że w przypadku konkursów szortowych fantastyka jest tylko sugestią, nie nakazem. To nie warsztaty na FF, gdzie sama Małgorzata grozi palcem za brak fantastyki. A interpretacja śledztwa może iść w wielu kierunkach, nie tylko wiernego opisu.
 
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 17:39   

Marcin Robert to pewnie inżynier :wink: Wszystko się musi zgadzać, a co! :wink:
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 17:44   

Poza tym udział w warsztatach FF zobowiązuje do skrupulatnego przestrzegania nakazów - karą może być umiejscowienie tekstu pod krechą. Tutaj na drobne odstępstwa przymyka się oko (oczywiście jak mocno sie przymyka, decyduje gospodarz edycji)
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Stycznia 2010, 17:51   

Marcin Robert napisał/a
Punkty dałem utworom, które zawierają element fantastyczny, opisują śledztwo i zostały w miarę sensownie skonstruowane,


Stormbringer napisał/a
Niniejszym ogłaszam, że warunki pierwszego szortowego konkursu A.D. 2010 wyglądają następująco:

Temat: Śledztwo

Termin: niedziela 17 stycznia 2010, godz. 15:00

Limit znaków: 3 tysiące

W przypadku osób nadsyłających więcej niż jedną pracę, proszę o wskazanie szorta głównego - jeżeli ogólna liczba opowiadań w konkursie przekroczy 10, tylko on zostanie opublikowany.


W założeniach nie ma słowa o fantastyce...
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group