Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Maciej Rybiński 1945-2009
Autor Wiadomość
seba 
Narzeczona Frankensteina

Posty: 329
Skąd: Lublin
Wysłany: 23 Października 2009, 13:59   Maciej Rybiński 1945-2009

Wczoraj (22.10.09) rano w wieku 64 lat zmarł Maciej Rybiński - dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i pisarz, jeden z najznakomitszych współczesnych polskich felietonistów

Urodził się 5 marca 1945 roku w Warszawie. Publicysta, felietonista, pisarz i komentator polityczny. Jego teksty można było znaleźć m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Fakcie” i tygodniku „Wprost”.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy. Później został felietonistą tygodnika studenckiego „itd.” Był jednym ze scenarzystów serialu „Alternetywy 4” a także współautorem wielu kryminałów. Występował w Kabarecie pod Egidą.

Po wprowadzeniu stanu wojennego aresztowano go i negatywnie zweryfikowano – co oznaczało zakaz pracy w mediach w PRL. Wtedy wyemigrował – najpierw do Niemiec, potem do Wielkiej Brytanii. Pracował dla niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA oraz dla radia BBC w Londynie, a także publikował w wielu pismach emigracyjnych, m.in. paryskiej „Kulturze”, „Kontakcie”, „Dzienniku Polskim”, „Dzienniku Żołnierza, Orła Białego, Poglądu.

Do Polski wrócił w listopadzie 1998 roku. W 1989 roku rozpoczął współpracę z „Rzeczpospolitą”. Pisał felietony do tygodnika Wprost, Faktu, Rzeczpospolitej” oraz Gazety Polskiej.

W 2002 roku – jak najbardziej zasłużenie - został laureatem Nagrody Kisiela (nagrodę uzasadniano tym, że pisze, bo myśli). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W 2008 roku został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Koliber. Jego żoną była dziennikarka Krystyna Grzybowska.

„Byłem i pisałem. Będę tak długo, jak Bóg pozwoli, i będę pisał” – stwierdził w jednym z felietonów.



Dla mnie człowiek legenda, który potrafił iść zawsze pod prąd tzw. autorytetom.


RIP :|

Fronda.TV: Lektury duchowe Macieja Rybińskiego

http://www.youtube.com/wa...player_embedded
_________________
Powróciłem z krainy umarłych
Wszyscy na mnie czekali
Powróciłem z krainy umarłych
Ciepło się uśmiechali
Powróciłem z krainy umarłych
Że tak długo tam byłem
Kult - Nowe Tempa
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 23 Października 2009, 14:04   

[']
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 23 Października 2009, 14:04   

[*]
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 23 Października 2009, 14:05   

[*]
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39276
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 23 Października 2009, 14:06   

[*]
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 23 Października 2009, 14:11   

[']

edit: dawniej Rzepę zaczynałem czytać od Jego felietonów.
Ostatnio zmieniony przez xan4 23 Października 2009, 14:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 23 Października 2009, 14:25   

[']
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 23 Października 2009, 14:46   

Na stronach Rzeczpospolitej wisi jego ostatni tekst:

Cytat
śmiejcie się z tego, co was otacza. [...] Śmiech ani nie prowadzi do kapitulacji przed złem i głupotą, ani ich nie oswaja. Śmiech ustawia je we właściwym miejscu i odpowiedniej proporcji do rzeczy naprawdę ważnych.


http://blog.rp.pl/rybinsk...oco-was-otacza/

[']
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Iwan 
Żona astronauty


Posty: 7255
Skąd: Radlin
Wysłany: 23 Października 2009, 14:47   

[']
_________________
...i oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń... [JHB]

wymień się książkami i nie tylko:
http://www.finta.pl/ref/iwan
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 23 Października 2009, 15:20   

[*]
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 23 Października 2009, 16:25   

[']
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
seba 
Narzeczona Frankensteina

Posty: 329
Skąd: Lublin
Wysłany: 23 Października 2009, 17:08   

Marcin Wolski o Macieju

Cytat
STAŃCZYK PANA BOGA

Marcin Wolski , 22-10-2009 12:45
POWRÓT
18994a2898017947a3febf49414179bd
fot. koliber.org

Stało się to tak nagle. Oczekiwaliśmy, że w czwartkowy wieczór spotkamy się na scence kabaretu Pod Egida, skąd Rybiński sypnie jak zwykle garścią pereł humoru wody najczystszej. Będziemy go słuchać, śmiać się, podziwiać i trochę zazdrościć, że znów nas zaskoczył, znalazł pointę, skojarzenie, absurd, na który inni nie wpadli.

Zapytano mnie kiedyś, czy Pan Bóg ma poczucie humoru? Opowiedziałem, że z pewnością jako Istota Najdoskonalsza ma to poczucie najdoskonalsze. Stąd przekonanie graniczące z pewnością, że w najpiękniejszym zakątku Raju, przy źródełku z koniaczkiem, istnieje łączka satyryków, kpiarzy, prześmiewców, trefnisiów – których wspólną cechą jest niepohamowana skłonność obracania wszystkiego w żart, połączona nierozerwalnie z głęboka mądrością. Dziś do tego grona, gdzie i Jurek Dobrowolski, i Andrzej Waligórski, i Jan Kaczmarek, i Jonasz Kofta, dołączył Maciek.



Stało się to tak nagle. Oczekiwaliśmy, że w czwartkowy wieczór spotkamy się na scence kabaretu Pod Egida, skąd Rybiński sypnie jak zwykle garścią pereł humoru wody najczystszej. Będziemy go słuchać, śmiać się, podziwiać i trochę zazdrościć, że znów nas zaskoczył, znalazł pointę, skojarzenie, absurd, na który inni nie wpadli.

Ludzie z takim talentem rodzą się rzadko i pozostawiają po sobie miejsce, którego nie sposób zapełnić, zwłaszcza, że w parze z zawodowa sprawnością szła u Macieja niezwykła życzliwość i skromność. Miał wyraziste poglądy, ale chyba nie potrafił nikogo nienawidzić. Był po imieniu z Kwaśniewskim, Kaczyńskim i Tuskiem (teraz pewnie pije brudzia ze Świętym Piotrem).

Potrafił wiele. Będąc królem felietonistów, nie poprzestawał na krótkiej formie; zapamiętaliśmy go jako scenarzystę znakomitego serialu „Alternatywy”, przed rokiem ukazała się jego satyryczna powieść. Czapka błazna nie przeszkadzała mu w zabieraniu głosu w roli poważnego publicysty.

Był patriotą, a lata pobytu na emigracji tylko tę postawę wzmocniły.

Jeśli czegoś nie potrafił, to dbać o siebie, oszczędzać serca, zwolnić, czasem odpocząć. Czynny do ostatniej chwili, pełen pomysłów i inwencji.

Należał do wymierającego gatunku polskich inteligentów (nie mylić z wykształciuchami) o szerokich horyzontach, rozległej wiedzy literackiej i nieprawdopodobnej pamięci.

Nigdy nie zapomnę jednego z naszych spotkań w ogródku kawiarni „Literacka”, gdzie z reżyserem Krzysiem Zalewskim (też już obecnym po drugiej stronie Lety) spotkaliśmy się w sprawach zawodowych, a przegadaliśmy wiele godzin na tysiące tematów dotyczących kultury, historii, literatury. W pewnym momencie jakiś osobnik z sąsiedniego stolika zapytał nas, przepraszając, czy może przysłuchiwać się naszej rozmowie. - Służbowo? - zapytał czujnie Maciek. - Nie, prywatnie. Całe życie marzyłem, żeby choć raz znaleźć się w przedwojennej „Ziemiańskiej” – odpowiedział tamten. Mam nadzieję, że towarzystwo z „Ziemiańskiej”, złaknione współczesnych anegdot, przyjmuje dziś Maćka z otwartymi ramionami.

Dlaczego więc żal ściska gardło, dlaczego trudno trafić w klawisze, znaleźć słowa otuchy dla Krysi i Oli...?

Rybko kochana, jak mogłeś nam to zrobić? Świat i bez ciebie smutny i szary, stał się jeszcze smutniejszy.
_________________
Powróciłem z krainy umarłych
Wszyscy na mnie czekali
Powróciłem z krainy umarłych
Ciepło się uśmiechali
Powróciłem z krainy umarłych
Że tak długo tam byłem
Kult - Nowe Tempa
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 23 Października 2009, 20:44   

[']
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 23 Października 2009, 23:37   

[']
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 23 Października 2009, 23:50   

[']
 
 
gorim1 
Mała Mi


Posty: 2124
Skąd: Marki
Wysłany: 24 Października 2009, 01:05   

[']
_________________
Otyli żyją krócej. Ale jedzą dłużej.
Lec myśli nieuczesane
 
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 24 Października 2009, 12:18   

[']
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13833
Skąd: FF
Wysłany: 24 Października 2009, 15:39   

[']
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24 Października 2009, 21:16   

Żal.


[']
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 25 Października 2009, 12:47   

[']
 
 
Radek 
Tom Bombadil

Posty: 46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31 Października 2009, 17:46   

[']
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 18 Stycznia 2010, 20:56   

[*]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group